Hjortnatta 2005, Klassresultatlista

2005-04-08


H75   2450 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Bengt Borg Göteborg-Majorna OK 56:15 0:00
Bengt Olausson OK Orinto Ej start

H70   2760 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Sten Johansson OK Kullingshof 38:09 0:00
2 Göran Malmberg IK Gandvik 49:51 11:42
3 Yngve Malmlöf Floby OK 50:02 11:53
Totte Holm OK Räven Disk.
Bengt Franck Göteborg-Majorna OK Ej godk.

H65   3130 meter   11 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Roland Dahl IFK Göteborg 37:05 0:00
2 Lars Johansson Södertälje-Nykvar 41:07 4:02
3 Ingemar Holmberg IF Hagen 41:30 4:25
4 Karl-Axel Nilsson Kungälvs OK 49:30 12:25
5 Ulf Jodal Göteborg-Majorna OK 54:14 17:09
6 Magne Hagström Frölunda OL 54:16 17:11
7 Mats-Erik Andersson Ulricehamns OK 56:31 19:26
8 Arne Fredholm Frölunda OL 62:41 25:36
9 Sune Erikers Göteborg-Majorna OK 121:18 84:13
Folke Hörstrand OK Klyftamo Disk.
Jan Kjellström Frölunda OL Ej start

H60   3510 meter   13 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Henrik Hvoslef IK Stern 42:26 0:00
2 Dag Lorén OK Frisene 47:55 5:29
3 Ingemar Lindblom IFK Göteborg 50:17 7:51
4 Åke Nordberg OK Klyftamo 52:50 10:24
5 Lennart Höije OK Klyftamo 56:41 14:15
6 Lars Wahlström Istrums SK 59:07 16:41
7 Christer Westberg IFK Göteborg 61:12 18:46
8 Ingemar Wiklund OK Skogsvargarna 61:28 19:02
9 Acke Wåhlander Göteborg-Majorna OK 63:07 20:41
10 Sune Mentor Göteborg-Majorna OK 68:23 25:57
11 Christer Henriksgård OK Klyftamo 72:07 29:41
12 Roland Nilsson Falköpings AIK 85:46 43:20
Conny Tisell Lerums SOK Ej godk.

H55   3930 meter   11 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Carl-Henry Andersson OK Orinto 43:02 0:00
2 Olle Adolfsson Lerums SOK 50:33 7:31
3 Lasse Hogedal Vänersborgs SK 50:51 7:49
4 Stanley Mattsson IK Uven 52:42 9:40
5 Per-Olof Fernberg IS Skanne 54:45 11:43
6 Kent Olausson OK Orinto 58:29 15:27
7 Sten Olsson OK Alehof 72:17 29:15
8 Leif Rylander Kinnaströms SK 74:23 31:21
9 Tommy Pedersen OK Orinto 85:21 42:19
Björn Engström Lerums SOK Ej start
Lars-Göran Axmalm Sävedalens AIK Ej start

H50   4420 meter   10 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Hans Ekberg Trollhättans SOK 55:18 0:00
2 Jan-Åke Sörliklev Trollhättans SOK 63:30 8:12
3 Hans Andersson IK Gandvik 82:25 27:07
4 Kjell Ehrencrona IFK Göteborg 82:27 27:09
5 Göran Larsson Vänersborgs SK 82:46 27:28
Thomas Johansson Almby IK Ej godk.
Roland Svensson Mariestads FK Ej start
Bo Herdersson OK Mark Ej start
Håkan Fredman Hestra IF Ej start
Tor Ask Lerums SOK Ej start

H45   4930 meter   12 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Asgeir Edvardsen Göteborg-Majorna OK 53:04 0:00
2 Jan Hansson Stenungsunds OK 54:55 1:51
3 Mats Lindqvist Sävedalens AIK 67:16 14:12
4 Sven Börjeson Göteborg-Majorna OK 71:27 18:23
5 Bengt-Åke Jansson Främmestads IK 71:36 18:32
6 Ingemar Bertilsson FK Herkules 77:29 24:25
7 Bertil Thomas Lerums SOK 83:58 30:54
8 Lennart Larsson OK Flundrehof 92:58 39:54
Per Andersson OK Orinto Ej godk.
Anders Sjögren OK Kullingshof Ej start
Nils-Olof Larsson Vänersborgs SK Ej start
Ove Svensson OK Gipen Ej start

H40   5420 meter   19 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Maths Carlsson Tolered-Utby Ol-klubb 50:52 0:00
2 Peter Strömdahl OK Skogsvargarna 54:32 3:40
3 Roger Hallgren IFK Göteborg 56:40 5:48
4 Hans Hultman Sävedalens AIK 56:58 6:06
5 Claes Ekberg Lidköpings Vinter-SK 58:24 7:32
6 Stefan Gustafsson IFK Göteborg 59:36 8:44
7 Tommy Bäck OK Kullingshof 60:50 9:58
8 Ulf Andersson Göteborg-Majorna OK 62:07 11:15
9 Martin Mandinger Trollhättans SOK 62:15 11:23
10 Magnus Wide FK Herkules 62:50 11:58
11 Lars G Johansson Vänersborgs SK 76:24 25:32
12 Ragnar Uppström FK Herkules 76:55 26:03
13 Kurt Andersson OK Kullingshof 79:03 28:11
14 Thomas Blomqvist KFUK-KFUM IA Göteborg 83:25 32:33
15 Johan Byström KFUK-KFUM IA Göteborg 86:57 36:05
Tomas Tranberg Kinnaströms SK Ej godk.
Bengt Grewin Frölunda OL Ej godk.
Björn Karlsson Göteborg-Majorna OK Ej godk.
Stefan Johansson IK Gandvik Ej start

H35   5980 meter   11 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Anders Carlsson Vänersborgs SK 52:22 0:00
2 Johan Mars Kinnaströms SK 57:15 4:53
3 Henrik Svensson Ulricehamns OK 60:19 7:57
4 Åke Wijkmark IF Hagen 60:28 8:06
5 Martin Ekdala Kungälvs OK 63:20 10:58
6 0tto Pile KFUK-KFUM IA Göteborg 63:36 11:14
7 Jonas Höijer FK Herkules 68:11 15:49
8 Anders Larsson Vänersborgs SK 76:18 23:56
Roger Gunnarsson Falköpings AIK Ej godk.
Magnus Bernhed FK Herkules Ej godk.
Henrik Pettersson Falköpings AIK Ej start

H21 LÅNG   9920 meter   56 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Erik Engstrand IFK Göteborg 67:57 0:00
2 Mikael Olofsson FK Friskus Varberg 68:36 0:39
3 Magnus Olofsson FK Friskus Varberg 68:51 0:54
4 Daniel Grahn IFK Göteborg 70:22 2:25
5 Anders Axenborg Göteborg-Majorna OK 70:49 2:52
6 Pär Hansson FK Friskus Varberg 72:21 4:24
7 Jan Hilding Hestra IF 73:34 5:37
8 Tommy Andersson Vänersborgs SK 73:45 5:48
9 Andréas Andersson IFK Göteborg 73:55 5:58
10 Erik Adolfsson OK Skogsstjärnan 74:35 6:38
11 Mattis Nilsson IFK Göteborg 74:58 7:01
12 Fredrik Sturesson Göteborg-Majorna OK 76:21 8:24
13 Johan Greger Larsson IFK Göteborg 76:51 8:54
14 Kalle Wrane Sävedalens AIK 78:14 10:17
15 Fredrik Persson OK Pan-Kristianstad 78:36 10:39
16 Rickard Pentonen Hestra IF 79:17 11:20
17 Johan Ingemarsson FK Friskus Varberg 79:27 11:30
18 Martin Ivarsson Vänersborgs SK 79:42 11:45
19 Mattias Larsson OK Tranan 80:31 12:34
20 Anders Höije Göteborg-Majorna OK 80:39 12:42
21 Jonas Hogedal Vänersborgs SK 82:08 14:11
22 Magnus Axelsson Göteborg-Majorna OK 82:35 14:38
23 Andreas S Johansson Göteborg-Majorna OK 82:40 14:43
24 Fredrik Karlsson Göteborg-Majorna OK 83:37 15:40
25 Christian Holmqvist Hestra IF 84:11 16:14
26 Lars Ohlsson Gävle OK 84:23 16:26
27 Jacob Svensson OK Pan-Kristianstad 84:31 16:34
28 Ola Tengnér FK Friskus Varberg 85:24 17:27
29 Andreas Svensson OK Enen 86:00 18:03
30 Sören Sturesson Göteborg-Majorna OK 87:13 19:16
31 Daniel Wernersson Göteborg-Majorna OK 87:44 19:47
32 Lennart Bengtsson Falkenbergs OK 88:29 20:32
33 Magnus Arvidsson IFK Göteborg 88:41 20:44
34 Mikael Öhgren Sävedalens AIK 89:21 21:24
35 Stefan Lund IFK Göteborg 90:08 22:11
36 Andreas Holmqvist Hestra IF 90:09 22:12
37 Per-Åke Bastestad Tolered-Utby Ol-klubb 90:40 22:43
38 Martin Nilsson Kungälvs OK 93:22 25:25
39 Daniel Hjortvall Hestra IF 93:32 25:35
40 Thomas Ljung OK Kullingshof 94:47 26:50
41 Mats Gustavsson FK Friskus Varberg 101:09 33:12
Tobias Bengtsson Göteborg-Majorna OK Disk.
Per-Åke Bligård Göteborg-Majorna OK Disk.
Jonas Gustafsson Vänersborgs SK Disk.
Mats Kindlund OK Tranan Disk.
Jonas Lundberg Göteborg-Majorna OK Ej godk.
Bjarne Bäcklund IFK Göteborg Ej godk.
Rickard Holmqvist Hestra IF Ej godk.
Håkan Sanderi Lidköpings Vinter-SK Ej godk.
Simon Sanderi Lidköpings Vinter-SK Ej godk.
Jesper Stenström Vänersborgs SK Ej start
Johan Grahn IFK Göteborg Ej start
Patrik Nordgren Sävedalens AIK Ej start
Jonas Kjäll FK Friskus Varberg Ej start
David Shepherd Göteborg-Majorna OK Ej start
Martin Larsson IFK Göteborg Ej start

H21   5980 meter   9 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Lars Olsson Hestra IF 55:12 0:00
2 Robin Söderström Stigmännen Karlshamns OK 60:37 5:25
3 Conny Källman OK Kullingshof 62:20 7:08
4 Jan Granäng Kungälvs OK 68:53 13:41
5 Anders Lövgärd OK Alehof 71:02 15:50
6 Marcus Johnsson OK Kullingshof 72:41 17:29
7 Christian Johansson Kungälvs OK 73:51 18:39
8 Andreas Claesson OK Kullingshof 75:04 19:52
Rickard Hilmersson OK Klyftamo Ej godk.

H20   5420 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+

H18   4930 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Daniel Larsson Vänersborgs SK 46:04 0:00
2 Niclas Sahlin Vänersborgs SK 49:56 3:52
3 Simon Larsson Kinnaströms SK 53:37 7:33
4 Anton Udd Kinnaströms SK 58:01 11:57
Karl Ask Lerums SOK Ej start
Jimmy Andersson OK Kullingshof Ej start

H16   3810 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Erik Andersson IK Gandvik 39:18 0:00
2 Oskar Krantz IK Gandvik 43:19 4:01
3 Simon Andersson OK Kullingshof 43:36 4:18
4 Johan Törnroth Hjobygdens OK 44:48 5:30
5 Gustav Eklöf IK Ymer 45:53 6:35
Simon Johansson OK Kullingshof Ej start

H14   3040 meter   12 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 John Persson OK Alehof 32:23 0:00
2 Erik Claesson OK Orinto 36:22 3:59
3 Johan Sparrevik Lerums SOK 38:13 5:50
4 Max Coxner Lerums SOK 38:53 6:30
5 Isak Krantz IK Gandvik 39:59 7:36
6 Joel Nilsson Lerums SOK 42:02 9:39
7 Joakim Eliasson OK Alehof 42:38 10:15
8 Hugo Engström Lerums SOK 44:55 12:32
9 Patrik Eickhoff Sävedalens AIK 45:14 12:51
10 Joel Andersson IK Gandvik 46:47 14:24
11 Johan Salomonsson Vänersborgs SK 64:58 32:35
Carl-Johan Fredman Hestra IF Ej start

H12   2240 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Gabriel Andersson Ulricehamns OK 23:06 0:00
Johan Gunnarsson Lerums SOK Ej start

D75   2450 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+

D70   2450 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+

D65   2450 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Gudrun Broman Göteborg-Majorna OK 48:50 0:00
2 Margareta Holmberg IF Hagen 58:38 9:48
3 Barbro Vallin Kungälvs OK 77:57 29:07

D60   2760 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Birgitta Stenström Vänersborgs SK 60:06 0:00
Ulla Lindhe IK Stern Ej start

D55   2760 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Ann-Marie Holmström IK Gandvik 36:31 0:00
2 Eva Höije OK Klyftamo 51:04 14:33
3 Birgit Tisell Lerums SOK 54:30 17:59

D50   2760 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
Monica Knutsson Sävedalens AIK Ej start

D45   3130 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Gunilla Larsson Bredareds IF 54:23 0:00
2 Jane Johansson Gudhems IF 62:51 8:28
3 Lotta Landén Istrums SK 64:13 9:50
4 Silke Klick IK Stern 66:35 12:12

D40   3130 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Britta Sahlin Vänersborgs SK 36:15 0:00
2 Marianne Johansson OK Kullingshof 51:58 15:43
Irené Andersson OK Kullingshof Ej start
Annette Falck-Larsson Vänersborgs SK Ej start

D35   3510 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+

D21 LÅNG   5980 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Stina Jansson Främmestads IK 64:44 0:00
2 Emelie Svalin Vänersborgs SK 70:30 5:46
Laila B Höglund FK Herkules Ej start

D21   3930 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Annelie Litzell OK Kullingshof 57:49 0:00
2 Sofia Norlenius Vänersborgs SK 74:30 16:41
Linda Gränsvall Främmestads IK Ej start

D20   3510 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Carolina Klasson Ulricehamns OK 41:11 0:00
2 Christine Litzell OK Kullingshof 49:07 7:56
3 Lisa Engström Lerums SOK 49:46 8:35

D18   3510 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Jenny Adolfsson Lerums SOK 55:48 0:00
Joanna Larsson Bredareds IF Ej start

D16   3040 meter   9 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Lina Lindqvist FK Herkules 32:29 0:00
2 Josefin Bertilsson FK Herkules 34:34 2:05
3 Lina Larsson Vänersborgs SK 40:19 7:50
4 Sofia Salomonsson Vänersborgs SK 44:36 12:07
5 Ida Engström Lerums SOK 46:06 13:37
6 Tove Udd Kinnaströms SK 48:09 15:40
Ylva Fonselius IF Marin Väst Ej start
Sanna Svensson Främmestads IK Ej start
Maria Eliasson OK Alehof Ej start

D14   2640 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Lisa Larsson Bredareds IF 48:09 0:00

D12   2240 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Erika Lindqvist Sävedalens AIK 23:48 0:00
2 Lisa Hüls Frölunda OL 31:00 7:12
Therese Enenge Bredareds IF Ej start

U4   2640 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+

U3   2240 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+

U2   2170 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Emely Pettersson Vänersborgs SK 30:00 0:00

ÖPPEN 1   2170 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+

ÖPPEN 2   2240 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Lennart Andersson SOK 68 24:46 0:00
2 Eive Jerkstrand Tolered-Utby Ol-klubb 31:30 6:44

ÖPPEN 4   2640 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Håkan Karlsson OK Flundrehof 53:09 0:00

ÖPPEN 5   3040 meter   9 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Veronica Hilmersson OK Klyftamo 35:38 0:00
2 Per-Ola Johnsson OK Kullingshof 35:40 0:02
3 Lisa Ahnoff Göteborg-Majorna OK 38:11 2:33
4 Bengt Klasson Ulricehamns OK 38:32 2:54
5 Urban Andersson SOK 68 38:59 3:21
6 Anna Karlsson SOK 68 44:41 9:03
7 Gunnel Karlsson SOK 68 70:23 34:45
8 Christina Birath Stenungsunds OK 73:11 37:33
9 Lillemor Hallin OK Landehof 91:43 56:05

ÖPPEN 7   3510 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Kristin Olsson OK Alehof 47:59 0:00
2 Lyuba Shtykova Kungälvs OK 57:56 9:57
3 Martin Eickhoff Sävedalens AIK 58:47 10:48
4 Lars Renberg Hässle IF 84:12 36:13

ÖPPEN 8   4420 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
Tommy Roos Falköpings AIK Ej godk.

ÖPPEN 9   5420 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Christian Vejedal Hestra IF 48:49 0:00
2 Mikael Adrian Åmåls OK 62:04 13:15


Skapad 2005-04-08 23:31:00 med OLA version 3.3.0