Hjortnatta 2004fr 2004-03-19 22:19
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (3)       2310 m                      

    1          Ture  Gunnarsson          28     6 Göteborg-Majorna OK          33:20 G        
    2          Bengt  Olausson           25    20 OK Orinto                    41:33 S        
    3          Karlerik  Fransson        28    20 Trollhättans SOK             50:30 B        



H70  (8)       2780 m                      

    1          Sten  Johansson           34    20 OK Kullingshof               36:01 G        
    2          Sven-Johan Persson        31    20 IK Gandvik                   38:23 G        
    3          Leif  Hjertqvist          34     6 IK Stern                     41:48 S        
    4          Stig  Sahl                33    20 IF Hagen                     44:19 S        
    5          Björn  Broman             31     6 Göteborg-Majorna OK          46:50 S        
    6          Bertil  Johansson         31    20 Kinnaströms SK               49:24 S        
    7          Åke  Johansson            31    20 Trollhättans SOK             49:26 S        
    8          Bengt  Franck             32     6 Göteborg-Majorna OK          55:26 B        



H65  (5)       3280 m                      

    1          Ingemar  Holmberg         37    20 IF Hagen                     44:08 G        
    2          Arne  Fredholm            37     6 Frölunda OL                  52:33 S        
    3          Totte  Holm               35    20 OK Räven                     60:09 S        
    4          Folke  Hörstrand          36    20 OK Klyftamo                  69:06          

               Göran  Malmberg           35    20 IK Gandvik                  Felst.          



H60  (15)      3800 m                      

    1          Henrik Hvoslef                     Bäkkelaget                   44:41 G        
    2          Mats  Jodal               41     6 Göteborg-Majorna OK          47:11 G        
    3          Lars  Ljungberg           42    20 Trollhättans SOK             55:23 S        
    4          Göran  Jönsson            41    20 Trollhättans SOK             57:38 S        
    5          Roland  Nilsson           44    20 Falköpings AIK               57:49 S        
    6          Ingemar  Lindblom         44     6 IFK Göteborg                 57:51 S        
    7          Lennart  Karlsson         42    20 Främmestads IK               64:39 B        
    8          Ingvar  Ottosson          40     6 Göteborg-Majorna OK          72:16          
    9          Sune  Erikers             40     6 Göteborg-Majorna OK          73:55          
   10          Ingemar  Wiklund          43    20 OK Skogsvargarna             77:32          
   11          Christer  Westberg        43     6 IFK Göteborg                 79:38          
   12          Leif  Olofsson            42    20 OK Flundrehof                81:03          
   13          Lennart  Höije            43    20 OK Klyftamo                  88:01          

               Åke  Nordberg             42    20 OK Klyftamo                 Felst.          
               Björn  Holmer             43     6 Kungälvs OK               ej start          



H55  (8)       4300 m                      

    1          Carl-Henry  Andersson     48    20 OK Orinto                    46:34 G        
    2          Dan  Krantz               48    20 IK Gandvik                   72:21          
    3          Kent  Olausson            46    20 OK Orinto                    77:31          

               Roland  Johansson         49    20 OK Kullingshof              Felst.          
               Christer  Henriksgård     45    20 OK Klyftamo                 Felst.          
               Tommy  Pedersen           46    20 OK Orinto                   Felst.          
               Leif  Rylander            48    20 Kinnaströms SK            ej start          
               Torbjörn  Wikström        47     7 OK Nackhe                 ej start          



H50  (12)      4780 m                      

    1          Lasse  Hogedal            50    20 Vänersborgs SK               52:47 G        
    2          Hans  Ekberg              53    20 Trollhättans SOK             59:50 S        
    3          Per-Ola  Johnsson         52    20 OK Kullingshof               64:57 S        
    4          Kent Eriksson             51     6 IFK Göteborg                 65:27 S        
    5          Björn  Engström           50     6 Lerums SOK                   65:38 S        
    6          Robert  Jessen            52    20 Främmestads IK               68:19 S        
    7          Bengt  Andersson          54    20 Främmestads IK               68:24 S        
    8          Kjell  Ehrencrona         53     6 IFK Göteborg                 84:26          

               Bo  Andersson             53    20 Falköpings AIK              Felst.          
               Uno  Magnusson            54    20 IF Hagen                    Felst.          
               Lars  Ekberg              53    20 Trollhättans SOK            Felst.          
               Sture  Johansson          51    20 OK Kullingshof            ej start          



H45  (9)       5290 m                      

    1          Torsten  Backteman        59     6 Göteborg-Majorna OK          50:45 G        
    2          Rolf  Eckermark           57     6 Göteborg-Majorna OK          60:14 S        
    3          Ulf  Pettersson           54     6 Kungälvs OK                  73:54 B        
    4          Conny  Sahlin             55    20 OK Skogsvargarna             84:18          
    5          Bengt-Åke  Jansson        56    20 Främmestads IK               85:17          
    6          Per-Anders  Furusköld     57    20 IK Gandvik                  100:44          
    7          Lennart  Larsson          57    20 OK Flundrehof               107:58          

               Anders  Björklund         57     6 Sävedalens AIK              Felst.          
               Mats  Strandhagen         55     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H40  (13)      5780 m                      

    1          Hans  Hultman             62     6 Sävedalens AIK               58:42 G        
    2          Nils-Olof  Larsson        60    20 Vänersborgs SK               65:13 S        
    3          Christer  Borg            63     6 Göteborg-Majorna OK          67:26 S        
    4          Tomas  Tranberg           62    20 Kinnaströms SK               68:34 S        
    5          Lars G  Johansson         64    20 Vänersborgs SK               70:24 S        
    6          Bengt  Grewin             63     6 Frölunda OL                  71:29 S        
    7          Pär  Claesson             62     6 Sävedalens AIK               78:15 S        
    8          Stefan  Gustafsson        60     6 IFK Göteborg                 82:23 S        

               Uno  Sand                 63    20 IK Gandvik                  Felst.          
               Anders  Jonsson           63    20 OK Klyftamo                 Felst.          
               Hans  Kööhler             63    20 Trollhättans SOK            Felst.          
               Ingvar  Ivarsson          63    20 OK Kullingshof            ej start          
               Peter  Cederberg          62    20 Vänersborgs SK            ej start          



H35  (11)      6290 m                      

    1          Bo  Hallberg              66    20 Falköpings AIK               54:09 G        
    2          Bjarne  Bäcklund          68     6 IFK Göteborg                 55:59 G        
    3          Anders  Yngström          66     6 Göteborg-Majorna OK          59:12 G        
    4          Anders  Carlsson          69    20 Vänersborgs SK               60:53 G        
    5          Johan  Mars               67    20 Kinnaströms SK               64:56 S        
    6          Peter  Strömdahl          65    20 OK Skogsvargarna             66:52 S        
    7          Åke  Wijkmark             66    20 IF Hagen                     68:56 S        
    8          Jan  Hinder               65     6 Tolered-Utby Ol-klubb        78:47 B        

               Magnus Öberg  Bernhed     67     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Roger  Gunnarsson         65    20 Falköpings AIK            ej start          
               Anders  Larsson           67    20 Vänersborgs SK            ej start          



H21 LÅNG  (50) 9910 m                      

    1   (0164) Daniel  Grahn             76     6 IFK Göteborg                 72:01 G        
    2   (0238) Andreas S  Johansson      76     6 Göteborg-Majorna OK          72:44 G        
    3   (0160) Fredrik  Persson          81    13 Pan-Kristianstad             73:39 G        
    4   (0150) Henrik  Eliasson          83     6 IFK Göteborg                 75:40 G        
    5   (0077) Tommy  Andersson          73    20 Vänersborgs SK               76:54 G        
    6   (0205) Mikael  Andersson         79    14 IK Hakarpspojkarna           77:00 G        
    7   (0431) Lennart  Bengtsson        69     7 Falkenbergs OK               77:52 G        
    8   (0425) Jon  Petersson            81    14 IK Hakarpspojkarna           77:56 G        
    9   (0236) Per-Anders  Eggertsen     81    20 IF Hagen                     79:25 G        
   10   (0329) Mattias  Larsson          78    20 OK Tranan                    79:46 G        
   11      (-) Johan  Grahn              67     6 IFK Göteborg                 79:51 G        
   12   (0766) Niclas  Westerberg        85    20 IF Hagen                     79:54 G        
   13   (0228) Magnus  Palm              79     1 OK Skogsfalken               80:09 G        
   14   (0511) Erik  Adolfsson           79    20 OK Skogsstjärnan             80:44 G        
   15   (0023) Martin  Larsson           73     6 IFK Göteborg                 81:38 S        
   16   (0142) Ola  Skepp                73     6 IFK Göteborg                 81:46 S        
   16   (0371) Mikael  Tjernberg         72    20 Vänersborgs SK               81:46 S        
   18   (0408) Krister  Höije            82    14 IK Hakarpspojkarna           83:06 S        
   19   (0388) Karl Larsson              85    20 OK Kullingshof               84:12 S        
   20   (0111) Daniel  Wernersson         0     6 Göteborg-Majorna OK          84:50 S        
   21   (0497) Anders  Westberg          75    20 IF Hagen                     87:26 S        
   22   (0292) Jonas  Hogedal            78    20 Vänersborgs SK               87:38 S        
   23      (-) Thomas  Ljung             73    20 OK Kullingshof               88:45 S        
   24   (0441) Richard  Karlsson         76     6 Göteborg-Majorna OK          89:05 S        
   25   (0233) Jesper  Stenström         70    20 Vänersborgs SK               89:26 S        
   26   (0639) Fredrik  Johansson        86    20 OK Kullingshof               90:01 S        
   27   (0273) Anders  Höije             80     6 Göteborg-Majorna OK          90:34 S        
   28      (-) Oskar  Gustafsson         79     6 Göteborg-Majorna OK          91:47 S        
   29   (0586) Fredrik  Karlsson         72     6 Göteborg-Majorna OK          92:52 S        
   30      (-) Jens Thorild              73     7 FK Friskus Varberg           93:27 S        
   31   (0422) Stefan  Lund              62     6 IFK Göteborg                 93:41 S        
   32      (-) Björn  Karlsson           63     6 Göteborg-Majorna OK          93:48 S        
   33   (0819) Jakob  Physant            78     6 Göteborg-Majorna OK          94:18 S        
   34   (0343) Patrik  Nordgren          81     6 Sävedalens AIK               94:27 S        
   35   (0334) Peter  Thelin             67    14 OK Gisle                     96:33 S        
   36   (0670) Anders  Ryvallius         74    20 Vänersborgs SK               97:01 S        
   37   (0365) Kristoffer Sideby         72     6 Göteborg-Majorna OK          98:26 S        
   38   (0936) Per-Åke  Bastestad        76     6 Tolered-Utby Ol-klubb       105:35 B        
   39          Ola Wallinder             66     6 Göteborg-Majorna OK         109:42 B        
   40   (0944) Mattias  Hedfjärd         70    20 Gudhems IF                  109:59 B        

        (0531) Henrik  Wass              81    20 IF Hagen                    Felst.          
        (0456) Rikard  Wass              83    20 IF Hagen                    Felst.          
        (0043) Martin  Claesson          72     6 IFK Göteborg                Felst.          
        (0066) Fredrik  Sturesson        72     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0034) Anders  Axenborg          77     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0183) Nicolai  Nielsen           0     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
           (-) Björn  Kristianson        67     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0779) Mattias  Karlsson         80     6 OK Alehof                 ej start          
        (0521) Simon  Jakobson           86    20 Tibro AIK SOK             ej start          
        (0653) Tomas  Johansson          76    20 Vänersborgs SK            ej start          



H21  (7)       6290 m                      

    1          Jonas  Nilsson            72     6 FK Herkules                  56:30 G        
    2          Ola  Nilsson              87    14 OK Gisle                     59:03 G        
    3          Andreas  Melin            78    14 OK Gisle                     61:04 G        
    4          Anders  Nilsson           72    20 OK Skogsstjärnan             64:27 S        
    5          Henrik  Klasson           73    14 OK Gisle                     69:09 S        
    6          Anders  Lövgärd           74     6 OK Alehof                    87:17          
    7          Johan  Karlsson           82    20 OK Flundrehof                92:13          



H20  (7)       5290 m                      

    1          Erik  Lindblom            85     6 IFK Göteborg                 48:05 G        
    2          Tobias  Wahlgren          86    14 OK Gisle                     55:06 S        
    3          Stefan  Jonsson           87    20 OK Klyftamo                  59:54 S        
    4          Daniel  Mauritzon         87    20 IF Hagen                     75:22          
    5          Joakim  Millegård         87     6 Sävedalens AIK               75:49          

               Rickard  Björkman         86    20 Trollhättans SOK            Felst.          
               Fajer  Wennerberg         85    20 OK Klyftamo                 Felst.          



H16  (12)      4300 m                      

    1          Mattias  Nilsson          88     6 OK Alehof                    43:27          
    2          Carl  Magnusson           89    20 IF Hagen                     43:52          
    3          Daniel  Larsson           88    20 Vänersborgs SK               44:21          
    4          Niclas  Sahlin            88    20 Vänersborgs SK               45:41          
    5          Jens  Dahlstrand          88     6 Lerums SOK                   46:07          
    6          Olof  Krantz              88    20 IK Gandvik                   47:48          
    7          Karl  Jansson             88    20 Främmestads IK               48:47          
    8          Oskar  Krantz             89    20 IK Gandvik                   67:20          
    9          Emil  Johansson           88    20 Trollhättans SOK             78:18          
   10          Marcus  Furusköld         89    20 IK Gandvik                   89:31          

               Jimmy  Andersson          88    20 OK Kullingshof              Felst.          
               Jonas  Johansson          88    20 Tibro AIK SOK             ej start          



H14  (4)       2990 m                      

    1          Erik  Andersson           90    20 IK Gandvik                   27:45          
    2          Anders  Hedberg           90     6 Lerums SOK                   30:25          
    3          Joakim  Ljunglide         90    20 OK Kullingshof               40:39          

               Simon  Andersson          90    20 OK Kullingshof              Felst.          



H12  (6)       2290 m                      

    1          Erik Claesson             93    20 OK Orinto                    20:17          
    2          Johan  Salomonsson        92    20 Vänersborgs SK               21:34          
    3          Patrik  Eickhoff          92     6 Sävedalens AIK               21:36          
    4          Eric  Sand                92    20 IK Gandvik                   23:49          
    5          Joel  Andersson           92    20 IK Gandvik                   27:54          

               Isak  Krantz              92    20 IK Gandvik                  Felst.          



D65  (2)       2310 m                      

    1          Gudrun  Broman            39     6 Göteborg-Majorna OK          35:09 G        

               Margareta  Holmberg       38    20 IF Hagen                    Felst.          



D60  (3)       2780 m                      

    1          Birgitta  Stenström       42    20 Vänersborgs SK               40:29 G        
    2          Ulla  Lindhe              42     6 IK Stern                     44:29 G        

               Lillemor  Hallin          40     6 OK Landehof               ej start          



D55  (3)       2780 m                      

    1          Ingrid  Rex Wallström     46     6 IK Uven                      45:04 G        
    2          Eva  Höije                46    20 OK Klyftamo                  55:01 S        

               Anna-Lena  Nyth           45     7 OK Nackhe                 ej start          



D50  (2)       2780 m                      

    1          Gunilla  Hogedal          53    20 Vänersborgs SK               39:29 G        

               Gunbritt  Thorén          50    20 Vänersborgs SK            ej start          



D45  (3)       3280 m                      

    1          Birgitta  Andersson       57    20 Främmestads IK               38:10 G        
    2          Marianne  Klasson         57    20 Ulricehamns OK               45:23 S        
    3          Inger  Westerberg         55    20 IF Hagen                     47:53 S        



D40  (5)       3280 m                      

    1          Maria  Widmark            63    20 IF Hagen                     39:09 G        
    2          Britta  Sahlin            61    20 OK Skogsvargarna             42:33 G        
    3          Irené  Andersson          63    20 OK Kullingshof               45:51 S        
    4          Monika  Ljunglide         60    20 OK Kullingshof               64:01          

               Marianne  Johansson       61    20 OK Kullingshof            ej start          



D21 LÅNG  (7)  6290 m                      

    1   (0029) Laila B  Höglund          62     6 FK Herkules                  56:22 G        
    2   (0115) Emelie  Svalin            80    20 Vänersborgs SK               63:25 S        
    3   (0112) Maria  Holmstrand         79     6 IFK Göteborg                 71:14 S        
    4   (0081) Elsa  Törnros             82    15 Tumba-Mälarhöjden OK         72:14 S        
    5   (0289) Erika  Svennberg          81    20 IF Hagen                     84:21 B        

        (0170) Sara  Svensson            82     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
        (0175) Stina  Jansson            84    20 Främmestads IK            ej start          



D21  (3)       4300 m                      

    1          Malin  Danielsson         80    20 IF Hagen                     60:53 G        

               Annelie  Litzell          82    20 OK Kullingshof              Felst.          
               Pia  Johansson            71     6 OK Landehof               ej start          



D20  (6)       3800 m                      

    1          Anna-Karin  Claesson      86    20 OK Kullingshof               43:58 G        
    2          Carolina  Klasson         86    20 Ulricehamns OK               50:40 S        
    3          Linda  Klasson            84    20 Ulricehamns OK               53:53 S        
    4          Christine  Litzell        86    20 OK Kullingshof               55:17 S        
    5          Lisa  Engström            86     6 Lerums SOK                   76:01          

               Emelie  Dahlberg          86    20 Falköpings AIK              Felst.          



D16  (7)       3390 m                      

    1          Elsa  Jansson             88    20 Främmestads IK               31:03          
    2          Sanna  Svensson           89    20 Främmestads IK               40:30          
    3          Ida  Engström             89     6 Lerums SOK                   52:02          
    4          Matilda  Thorén           89    20 Vänersborgs SK               59:10          
    5          Johanna  Stolt            89    20 Vänersborgs SK               63:21          
    6          Malin  Larsson            89    20 Främmestads IK               66:24          

               Sofia  Salomonsson        89    20 Vänersborgs SK            ej start          



D14  (4)       2990 m                      

    1          Jenny  Furusköld          91    20 IK Gandvik                   39:11          
    2          Ylva  Fonselius           90     6 IF Marin Väst                46:38          
    3          Lina  Dahlberg            90    20 Falköpings AIK               51:12          

               Lina  Larsson             90    20 Vänersborgs SK            ej start          



D12  (1)       2290 m                      

    1          Malin  Dahlberg           93    20 Falköpings AIK               34:10          



U4  (2)        2990 m                      

    1          Hanna  Westerberg         91     6 IF Marin Väst                72:14          
    2          Emma  Garmer              91     6 IF Marin Väst                72:16          



U3  (1)        2290 m                      

    1          Sara  Lund                90     6 IFK Göteborg                 23:36          



Öppen 1  (1)   1790 m                      

    1          Lennart Arvidsson               20 IK Ymer                      47:19 B        



Öppen 2  (8)   2290 m                      

    1          Martin Nilsson                  20 OK Räven                     21:39 B        
    2          Lennart Andersson               20 SOK 68                       22:32 B        
    3          Joel Nilsson                     6 Lerums SOK                   23:56 B        
    3          Max Coxner                       6 Lerums SOK                   23:56 B        
    5          Lovisa Nilsson                   6 Lerums SOK                   26:42 B        
    6          Malin Hedberg                    6 Lerums SOK                   26:44 B        
    7          Christina Nilsson                6 Lerums SOK                   30:17          
    8          Urban Andersson                 20 SOK 68                       31:28          



Öppen 4  (5)   2990 m                      

    1          Lars-Erik Andersson              6 Lerums SOK                   48:40 B        
    2          Ellinor larsson                 20 Vänersborgs SK               49:23 B        
    2          Carolina Josefsson              20 Vänersborgs SK               49:23 B        
    4          Anders Dahlberg                 20 Falköpings AIK               54:38 B        
    5          Martin Eickhoff                  6 Sävedalens AIK               68:38          



Öppen 5  (31)  3390 m                      

    1          Anders  Ulin              68    12 KFUM Örebro OK               30:40 B        
    2          Erik Lindgren                   20 IF Hagen                     31:35 B        
    3          Weine  Fredriksson        47    12 KFUM Örebro OK               31:46 B        
    4          Hans Göran  Pettersson    51    12 KFUM Örebro OK               35:16 B        
    5          Fredrik  Nilsson          68    12 KFUM Örebro OK               36:20 B        
    6          Kenneth Karlsson          62    16 Vingåkers OK                 38:00 B        
    7          Bo  Magnusson             56    12 KFUM Örebro OK               38:14 B        
    8          Bo  Pettersson            56    12 KFUM Örebro OK               38:25 B        
    9          Ari  Hyvönen              67    12 KFUM Örebro OK               38:53 B        
   10          Niklas  Sjögren           52    12 KFUM Örebro OK               39:02 B        
   11          Anna Grönroos                    6 OK Alehof                    39:55 B        
   12          Elmo  Soovik              47    12 KFUM Örebro OK               40:55 B        
   13          Robert Larson             51    12 Hagaby GoIF                  43:01          
   14          Christer  Öst             50    12 KFUM Örebro OK               43:37          
   15          Olof  Hermansson          48    12 KFUM Örebro OK               44:02          
   16          Tony  Carlsson            55    12 KFUM Örebro OK               44:12          
   17          Lars  Hellstrandh         47    12 KFUM Örebro OK               45:33          
   18          Nils-Olov  Åsman          46    12 KFUM Örebro OK               47:12          
   19          Lars  Arlebo              46    12 KFUM Örebro OK               49:46          
   20          Anders Swedin                   20 Lidköpings Vinter-SK         50:56          
   21          Per-Olof  Sedström        55    12 KFUM Örebro OK               51:23          
   22          Magnus Linde                    13 Rävetofta OK                 51:29          
   23          Torbjörn  Jansson         59    12 KFUM Örebro OK               52:15          
   24          Hans Andersson                  20 IK Gandvik                   53:41          
   25          Ingemar  Widén            47    12 KFUM Örebro OK               53:54          
   26          Marcus  Krona             91    20 OK Skogshjortarna            54:01          
   27          Peter  Johansson          60    12 KFUM Örebro OK               54:25          
   28          Matts  Källérus           43    12 KFUM Örebro OK               61:21          
   29          Emile  Nicolas            54    12 KFUM Örebro OK               61:36          
   30          Per-Anders  Norman        59    12 KFUM Örebro OK               77:52          

               Lennart  Bodin            41    12 OK Alferna                ej start          



Öppen 7  (3)   3800 m                      

    1          Bengt Classon                   20 OK Orinto                    52:24 B        
    2          Martin Johansson                 6 Göteborg-Majorna OK          89:09          
    3          Stig-Olof Pettersson            20 Lidköpings Vinter-SK         95:24          



Öppen 9  (3)   5780 m                      

    1          Anders Nordahl                  12 Hällefors OK                 48:53 B        

               Vidar Svendsen                     Myrvoll IL                  Felst.          
               Martin Rådbo                     6 IF Marin Väst               Felst.