Hjortsöndan 28/9-2003, OK Skogshjortarnasö 2003-09-28 13:30
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21 ELIT  (55) 11290 m                     

    1   (0037) Håkan  Öhlund             73    14 IK Hakarpspojkarna           66:11 G        
    2          René Rokkjär                       OK Pan DEN                   67:52 G        
    3   (0062) Fredrik Sturesson         72     6 Göteborg-Majorna OK          68:18 G        
    4   (0050) Martin  Ivarsson          76    18 Kils OK                      68:20 G        
    5   (0163) Andreas J  Johansson      80     6 Göteborg-Majorna OK          68:40 G        
    6    (103) Klas  Karlsson            70    14 IK Hakarpspojkarna           71:25 G        
    7   (0178) Fredrik  Herdersson       73    20 OK Mark                      72:06 G        
    8   (0130) Tommy  Andersson          73    20 Vänersborgs SK               73:52 G        
    9   (0328) Martin  Ivarsson          83    20 Vänersborgs SK               74:11 S        
   10   (0186) Martin Hansen              0     6 Göteborg-Majorna OK          74:27 S        
   11   (0342) Mikael  Andersson         79    14 IK Hakarpspojkarna           74:38 S        
   12   (0614) Björn  Stenberg           59     6 IFK Göteborg                 76:14 S        
   13   (0454) Jonas  Martner            75     6 Tolered-Utby Ol-klubb        76:16 S        
   14   (0141) Michael  Sörensen          0     6 Göteborg-Majorna OK          76:49 S        
   15          Erik  Stålnacke           77     6 IFK Göteborg                 77:01 S        
   15   (0420) Robert  Enbom             76    20 Vänersborgs SK               77:01 S        
   17          Patrick McGrail                    OK Pan DEN                   77:02 S        
   18   (0473) Rickard Pentonen          83    20 Hestra IF                    77:38 S        
   19   (0374) Jonas  Gustafsson         73    20 Vänersborgs SK               78:01 S        
   20          Peter  Cederberg          62    20 Vänersborgs SK               79:08 S        
   21   (0322) Mikael  Tjernberg         72    20 Vänersborgs SK               79:09 S        
   22   (0461) Richard  Tengström        71    20 Vänersborgs SK               79:18 S        
   23   (0262) Henrik  Eliasson          83     6 IFK Göteborg                 79:22 S        
   24   (0499) Tobias  Olsson            82     6 OK Alehof                    79:57 S        
   25   (0549) Jon  Larsson              81    20 OK Kullingshof               80:39 S        
   26   (0248) Robert Johansson          77     6 IK Stern                     80:45 S        
   27   (0507) Tobias  Eliasson          77    10 Sundsvalls OK                80:59 S        
   28   (0483) Jonas  Byström            79    22 Skogslöparna                 81:03 S        
   29   (0449) Per-Anders  Eggertsen     81    20 IF Hagen                     81:12 S        
   30   (0419) Patrik  Nordgren          81     6 Sävedalens AIK               82:33 S        
   31   (0310) Jonas  Hogedal            78    20 Vänersborgs SK               82:40 S        
   32   (0606) Fredrik  Johansson        86    20 OK Kullingshof               83:57 S        
   33   (0898) Thomas  Ljung             73    20 OK Kullingshof               84:19 S        
   34   (0604) Peter  Sandqvist          75     6 Göteborg-Majorna OK          84:28 S        
   35          Nicolai Nielsen                    Aalborg OK                   84:31 S        
   36   (0599) Erik Adolfsson            79    20 OK Skogsstjärnan             84:33 S        
   37   (0588) Jonas Kjäll               82     7 FK Friskus Varberg           89:51 S        
   38   (0541) Fredrik  Karlsson         72     6 Göteborg-Majorna OK          91:24 S        
   39   (0767) Staffan  Johansson        77    20 Vänersborgs SK               94:13 B        
   40   (0480) Richard  Karlsson         76     6 Göteborg-Majorna OK          96:25 B        
   41   (0955) Tomas  Johansson          76    20 Vänersborgs SK               97:03 B        
   42   (0462) Tomas  Johansson          79    19 IFK Umeå                     98:57 B        
   43          Mats  Gustavsson          74     7 FK Friskus Varberg          100:46 B        
   44   (0685) Lennart  Bengtsson        69     7 Falkenbergs OK              112:27          

        (0207) Jan  Hilding              68    20 Hestra IF                   Felst.          
        (0115) Erik  Engstrand           81     6 IFK Göteborg                Felst.          
        (0518) Truls  Persson            81     6 OK Alehof                   Felst.          
        (0393) Henrik  Wass              81    20 IF Hagen                    Felst.          
        (0301) Andreas  Källming         83    14 IK Hakarpspojkarna          Felst.          
        (0065) Håkan  Svensson           63    14 Bredaryds SOK             ej start          
        (0245) Magnus  Olofsson          76     7 FK Friskus Varberg        ej start          
        (0063) Martin  Jönsson           71     7 FK Friskus Varberg        ej start          
        (0340) Conny  Rantzow            77    20 Hestra IF                 ej start          
        (0564) Johan  Forssten           73     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0006) Thomas  Asp               66     6 IFK Göteborg              ej start          



H20 ELIT  (8)  8540 m                      

    1   (0414) Andreas Johansson         84    20 Rydboholms SK                58:20 G        
    2   (0700) Rickard  Holmqvist        83    20 Hestra IF                    60:24 G        
    3   (0865) Daniel  Netz              83    20 Vänersborgs SK               62:08 G        
    4   (1027) Sebastian  Edlund         84    20 IK Ymer                      64:43 G        
    5   (1138) Marcus  Johnsson          84    20 OK Kullingshof               79:36 S        
    6   (0995) Vidar  Faxén              84     6 IK Stern                     84:16 B        

        (0740) Johnny  Hålsjö            83     6 OK Alehof                 ej start          
               Christian  Arnesson       83    20 Ulricehamns OK            ej start          



H18 ELIT  (8)  6780 m                      

    1          Björn  Arnesson           85    20 Ulricehamns OK               50:09 G        
    2   (0843) Fajer  Wennerberg         85    20 OK Klyftamo                  51:40 G        
    3   (7603) Johan  Strand             87     6 Göteborg-Majorna OK          51:57 G        
    4          Nils  Robertsson          86    20 OK Mark                      69:59 S        
    5   (1054) Johan  Andersson          85    20 OK Orinto                    70:20 S        

        (0895) Niclas  Westerberg        85    20 IF Hagen                  ej start          
        (1106) Erik  Lindblom            85     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0589) Karl  Larsson             85    20 OK Kullingshof            ej start          



D21 ELIT  (31) 7050 m                      

    1   (0057) Carolin  Jonasson         76    14 IK Hakarpspojkarna           55:38 G        
    2   (0090) Therese  Persson          79    18 OK Tyr                       58:51 G        
    3   (0033) Laila B  Höglund          62     6 FK Herkules                  59:44 G        
    4   (0100) Anna-Karin  Bondesson     79    13 Pan-Kristianstad             59:48 G        
    5   (0108) Annika  Påhlstorp         79     3 Stora Tuna IK                60:34 G        
    6   (0152) Elsa  Törnros             82    15 Tumba-Mälarhöjden OK         60:43 G        
    7   (0074) Jenny  Nyman              69    20 Vänersborgs SK               61:03 G        
    8   (0199) Stina  Jansson            84    20 Främmestads IK               61:06 G        
    9   (0067) Sofia  Holmgård           70    18 Kils OK                      63:44 S        
   10   (0216) Maria  Magnusson          82    12 KFUM Örebro OK               64:07 S        
   11   (0228) Jana  Berkova             75     6 IFK Göteborg                 64:16 S        
   12          Therése  Andersson        69    20 Ryda SK                      64:32 S        
   13   (0175) Anna  Grönroos            73     6 OK Alehof                    65:48 S        
   14   (0437) Anna  Bigsten             79     6 FK Herkules                  65:57 S        
   15   (0480) Julia  Gunnarsson         84     6 Lerums SOK                   66:50 S        
   16   (0165) Emelie  Svalin            80     6 OK Alehof                    66:59 S        
   17   (0293) Lina  Jogeland            83    20 IK Ymer                      67:05 S        
   18    (315) Kristin  Ekdala           71     6 Kungälvs OK                  68:44 S        
   19   (0206) Sofia  Malmqvist          76     6 Göteborg-Majorna OK          69:01 S        
   20   (0318) Kristina  Andersson       86    14 Jönköpings OK                69:38 S        
   21   (0360) Sara  Timner              75    10 Sundsvalls OK                72:07 S        
   22   (0249) Pia  Johansson            71     6 OK Landehof                  72:14 S        
   23          Anna  Telyakevych         81    14 IK Hakarpspojkarna           74:18 S        
   24   (0630) Christine  Litzell        86    20 OK Kullingshof               76:23 S        
   25          Helle Bobach                       Aalborg OK                   84:05          

          (76) Helena  Sönsteröd         75    14 IK Hakarpspojkarna          Felst.          
        (0075) Helena  Andersson         78     7 FK Friskus Varberg        ej start          
        (0030) Caroline  Jönsson         76     7 FK Friskus Varberg        ej start          
        (0324) Maria  Olausson           76     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0091) Åsa  Lindqvist            78    22 Skogslöparna              ej start          
               Anna Bobach                        Aalborg OK                ej start          



D20 ELIT  (4)  5480 m                      

    1          Lina  Hulander            84    20 Ulricehamns OK               55:24 G        
    2   (0529) Hanna  Arnell             83    20 Fritsla VIK                  57:29 G        
    3          Linda  Klasson            84    20 Ulricehamns OK               61:11 G        
    4   (0815) Ulrika  Fredriksson       83    20 Gudhems IF                   63:20 S        



D18 ELIT  (6)  5060 m                      

    1   (0560) Malin  Hultqvist          86    20 IF Hagen                     48:33 G        
    2   (0609) Jennie  Nilsson           86    20 IF Hagen                     48:38 G        
    3   (0505) Josefin Axelsson          85    20 Hestra IF                    49:54 G        
    4   (0801) Lisa  Engström            86     6 Lerums SOK                   64:07 S        

        (0739) Lena  Johansson           86     6 OK Alehof                   Felst.          
               Mari  Persson             86    20 Gudhems IF                ej start          



H80  (9)       2720 m                      

    1          Åke  Andersson            21     6 IFK Göteborg                 41:49 G        
    2          Gustav Elvmyr                    6 Göteborgs Spårvägars GI      43:19 G        
    3          Nils-Erik  Larsson        19     2 Stenungsunds OK              46:35 G        
    4          Gunnar  Johansson         20    20 Horreds SK                   49:00 S        
    5          Joel  Slättmyr            19     6 IK Stern                     51:15 S        
    6          Gunnar  Nilsson           22     6 Frölunda OL                  69:39          
    7          Arne  Sandström           21     6 IK Stern                     70:31          
    8          Holger Johansson                20 Nitta IF                     81:29          

               Karl-Erik  Aktiv          23    20 Trollhättans SOK          ej start          



H75  (15)      3180 m                      

    1          Ture  Gunnarsson          28     6 Göteborg-Majorna OK          34:53 G        
    2          Karlerik  Fransson        28    20 Trollhättans SOK             39:53 S        
    3          Mats  Lomås               27    20 OK Tranan                    40:29 S        
    4          Arne  Svahn               27    20 Främmestads IK               42:56 S        
    5          Arne  Jörlid              24    20 Toarps OK                    43:40 S        
    6          Ingvar Johansson          27     2 Stenungsunds OK              44:16 S        
    7          Bengt  Borg               26     6 Göteborg-Majorna OK          45:51 S        
    8          Bengt  Olausson           25    20 OK Orinto                    47:47 S        
    9          Erik  Axelsson            28     7 IF Rigor                     49:37 B        
   10          Bo Tyvik                  24       I 15 IF &am                  53:39          
   11          Hugo  Krause              25     6 Tolered-Utby Ol-klubb        58:53          
   12          Ingvar  Johansson         26    20 Falköpings AIK               60:27          

               Rune  Axelsson            25     6 Lerums SOK                  Felst.          
               Bengt  Johnsson           28    20 OK Kullingshof              Felst.          
               Tage  Fredriksson         25     2 Ljungskile FK               Felst.          



H70  (31)      3620 m                      

    1          Ulf  Smedberg             32    20 Trollhättans SOK             37:19 G        
    2          Bertil  Johansson         31    20 Kinnaströms SK               39:18 G        
    3          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    39:38 G        
    4          Yngve  Malmlöf            31    20 Floby OK                     39:59 G        
    5          Sven-Johan  Persson       31    20 IK Gandvik                   40:29 G        
    6          Åke Hermansson            31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:19 G        
    7          Olle  Gottfridsson        29    20 SOK 68                       42:26 S        
    8          Rolf  Johnsson            32    20 Vänersborgs SK               42:35 S        
    9          Rolf  Blom                32     6 Frölunda OL                  43:47 S        
   10          Lars-Gunnar  Enström      29    20 OK Tranan                    44:32 S        
   11          Stig  Sahl                33    20 IF Hagen                     45:06 S        
   12          Gunnar  Larsson           32     2 Uddevalla IS                 47:42 S        
   13          Carl-Henrik  Hallberg     32     6 IK Uven                      49:25 S        
   14          Torsten  Björkeroth       29    20 OK P4                        49:43 S        
   15          Inge Eklund               47    20 OK Orinto                    50:19 S        
   16          Yngve  Andersson          29    20 Lidköpings Vinter-SK         50:32 S        
   17          Matts  Mattsson           30    20 OK Flundrehof                51:36 S        
   18          Lennart  Andersson        33     6 Göteborg-Majorna OK          52:38 S        
   19          Erik Johansson                   6 Göteborgs Spårvägars GI      52:55 S        
   20          Bengt  Edh                32     6 OK Landehof                  55:36 B        
   21          Sture  Särdqvist          31    20 IK Ymer                      57:02          
   22          Bernt  Riis               31    20 IF Hagen                     57:08          
   23          Hans  Gädda               31     6 Kungälvs OK                  68:44          
   24          Bo Elvingsson                      SK Herrljunga                70:01          
   25          Gustav  Gustavsson        31    20 OK Orinto                    73:13          
   26          Göran Arontzon            29    20 Borås GIF                    78:19          

               Sven  Håkansson           32    20 Skene Sim o IS              Felst.          
               Said  Johansson           30     2 Uddevalla IS                Felst.          
               Evert  Tapper             30    20 IF Hagen                  ej start          
               Rolf  Osbeck              33     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H65  (44)      4040 m                      

    1          Kurt  Larsson             38     7 OK Nackhe                    35:08 G        
    2          Harry  Söderberg          34     7 FK Friskus Varberg           40:20 S        
    3          Leif  Johansson           37    20 Trollhättans SOK             41:27 S        
    4          Ingemar  Alfredsson       37     6 IK Uven                      41:50 S        
    5          Kjell  Persson            35    20 Mariestads FK                42:23 S        
    6          Åke  Hogedal              35     6 Kungälvs OK                  42:32 S        
    7          Sten  Johansson           34    20 OK Kullingshof               42:57 S        
    8          Per-Hugo  Lundgren        38     6 Lerums SOK                   43:31 S        
    9          Ingemar  Holmberg         37    20 IF Hagen                     43:39 S        
   10          Kurt  Rydin               38    20 OK Tranan                    44:03 S        
   11          Lennart Nyman             38    20 Hestra IF                    44:29 S        
   12          Mats-Erik  Andersson      38    20 Ulricehamns OK               45:07 S        
   13          Atte Heikkilä             35     2 OK Gipen                     45:10 S        
   14          Gunnar Johansson          38     2 OK Gipen                     45:19 S        
   15          Roland  Aasa              37     6 IK Uven                      45:42 S        
   15          Kurt  Johansson           34     2 Uddevalla IS                 45:42 S        
   17          Lennart  Nilsson          37    20 IK Ymer                      45:59 S        
   18          Göran  Olofsson           37     7 Fjärås AIK                   46:03 S        
   19          Alf  Kinn                 35    20 Kinnaströms SK               46:15 S        
   20          Bengt  Hallén             36    20 Trollhättans SOK             46:20 S        
   21          Kurt  Johansson           36     7 Fjärås AIK                   47:20 S        
   22          Lars  Lång                37    20 OK Klyftamo                  48:04 S        
   23          Karl-Erik  Holmberg       36     7 Fjärås AIK                   49:07 S        
   24          Lennart  Östanbäck        36    20 IK Ymer                      52:53 B        
   25          Uno  Andersson            37    20 OK Klyftamo                  54:13          
   26          Sten  Emanuelsson         37    20 Vänersborgs SK               56:41          
   27          Arne  Fredholm            37     6 Frölunda OL                  59:41          
   28          Alban  Carlbom            35     6 Lerums SOK                   60:21          
   29          Lennart  Mattsson         37     6 OK Alehof                    60:42          
   30          Ingvar  Josefsson         37    20 Rydboholms SK                61:54          
   31          Ulf  Jodal                38     6 Göteborg-Majorna OK          64:20          
   32          Bo  Hagborg               37    20 Skene Sim o IS               66:39          
   33          Gunnar  Bylund            38    20 Rydboholms SK                68:12          
   34          Bengt  Fagrell            36     6 OK Alehof                    69:41          
   35          Ingemar  Öberg            37    20 OK Kullingshof               71:28          
   36          Rolf  Stenström           37    20 Vänersborgs SK               75:12          

               Östen  Olsson             36     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Georg  Paulsson           36     2 Uddevalla IS                Felst.          
               Kurt  Stenberg            34    20 IK Gandvik                ej start          
               Göte  Niklasson           35     6 Kungälvs OK               ej start          
               Totte  Holm               35    20 OK Räven                  ej start          
               Agne  Östensson           36     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Inge  Borgliden           36    20 Vänersborgs SK            ej start          
               Anders  Nilsson           35    20 Ryda SK                   ej start          



H60  (59)      4340 m                      

    1          Lennart  Carlström        43     6 OK Landehof                  32:44 G        
    2          Lars  Finbom              42     6 OK Landehof                  34:31 G        
    3          Lars  Johansson           40    16 Södertälje-Nykvar            36:03 G        
    4          Lars  Ljungberg           42    20 Trollhättans SOK             36:11 G        
    5          Henrik Hvoslef                     Bäkkelaget SK                37:20 S        
    6          Ingemar  Wiklund          43    20 OK Skogsvargarna             39:50 S        
    7          Kjell Pettersson          42     2 OK Gipen                     41:16 S        
    8          Lennart  Höije            43    20 Mariestads FK                41:52 S        
    9          Lennart  Karlsson         42    20 Främmestads IK               42:04 S        
   10          Rolf  Tollesson           39     6 OK Alehof                    42:23 S        
   11          Christer  Westberg        43     6 IFK Göteborg                 43:51 S        
   12          Willy  Svensson           40    20 Kinnaströms SK               44:32 S        
   13          Olle  Hermansson          42    20 IK Ymer                      44:37 S        
   14          Gösta  Drotz              41    20 Hestra IF                    45:15 S        
   14          Bengt-Åke  Svensson       43    20 IK Ymer                      45:15 S        
   16          Rune  Arvidsson           40    20 OK Mark                      45:56 S        
   17          Börje  Wallin             39    20 Tidaholm SOK Sisu            46:13 S        
   18          Ingvar  Ottosson          40     6 Göteborg-Majorna OK          46:48 S        
   19          Arne  Lorén               43    20 OK Frisene                   46:51 S        
   20          Kenneth  Jonsson          42    20 Vänersborgs SK               47:50 B        
   21          Åke  Nordberg             42    20 OK Klyftamo                  48:26 B        
   22          Karl-Axel  Johansson      42     6 IK Uven                      50:13          
   23          Birger  Aronsson          40    20 Bredareds IF                 50:29          
   24          Lars  Fredriksson         41     6 Frölunda OL                  50:37          
   25          Bo  Westerberg            40    20 Vänersborgs SK               51:19          
   26          Bengt  Andersson          41    20 Tidaholm SOK Sisu            51:43          
   27          Gösta  Lindqvist          42     7 OK Löftan                    52:34          
   28          Sven-Erik  Sjöholm        43    20 Mullsjö SOK                  52:38          
   29          Bengt  Hansson            41     7 OK Löftan                    52:42          
   30          Folke  Dahlén             40    20 Lidköpings Vinter-SK         52:48          
   31          Hans  Carlsson            41    20 OK Orinto                    53:16          
   32          Torgny  Grönlund          42    20 Trollhättans SOK             53:43          
   33          Göran  Börjesson          40     6 OK Alehof                    54:05          
   34          Leif Andersson            43     6 Kungälvs OK                  54:20          
   35          Magne  Hagström           40     6 Frölunda OL                  54:26          
   36          Bo Lindberg               43    20 IK Wilske                    54:37          
   37          Bertil  Ryberg            39    20 OK Klyftamo                  55:46          
   38          Lars-Åke  Larsson         41    20 OK Tranan                    56:09          
   39          Göte  Johansson D-P       43    20 OK Tranan                    56:55          
   40          Sune  Hagström            39    20 IK Gandvik                   57:36          
   41          Tore Pettersson           40     2 OK Gipen                     57:43          
   42          Ragnar  Bewert            38     6 OK Landehof                  59:16          
   43          Gunder  Eriksson          43     6 OK Alehof                    59:20          
   44          Gunnar  Olausson          41    20 Lidköpings Vinter-SK         60:10          
   45          Kent  Pettersson          42     6 IFK Göteborg                 60:28          
   46          Stig  Johansson           42    20 Skene Sim o IS               60:49          
   47          Olle  Petersson           39     6 Frölunda OL                  61:10          
   48          Arne  Boge                39     6 OK Alehof                    63:17          
   49          Mats  Jodal               41     6 Göteborg-Majorna OK          64:59          
   50          Stellan  Helgesson        39    20 Skene Sim o IS               65:24          
   51          Stig Wallin                      6 Lerums SOK                   66:52          
   52          Sune  Erikers              0     6 Göteborg-Majorna OK          68:51          
   53          Hans  Johansson           42     6 IK Stern                     72:17          
   54          Hans  Andersson           40    20 Borås GIF                    74:52          
   55          Per  Robertson            42     6 IFK Göteborg                 86:21          

               Bengt  Skoog              42    20 Lidköpings Vinter-SK        Felst.          
               Toivo  Voudinmäki         43    20 Mullsjö SOK                 Felst.          
               Stig-Olof  Pettersson     39    20 Lidköpings Vinter-SK      Ej godk.          
               Björn  Holmer             43     6 Kungälvs OK               ej start          



H55  (64)      5020 m                      

    1          Carl-Henry  Andersson     48    20 OK Orinto                    39:46 G        
    2          Rune  Sandberg            45     2 Uddevalla OK                 40:43 G        
    3          Lars-Göran  Molin         46    20 Fritsla VIK                  45:07 S        
    4          Dag  Lorén                44    20 OK Frisene                   46:09 S        
    5          Leif  Boström             45    20 Trollhättans SOK             46:42 S        
    6          Bengt  Nilsson            44    20 Hestra IF                    47:09 S        
    7          Göran  Bengtsson          44     7 IK Trenne Ullared            47:32 S        
    8          Stellan Holmstrand                 SK Herrljunga                48:39 S        
    9          Olof  Karlsson            46     2 Uddevalla OK                 49:56 S        
   10          Anders  Björnberg         45     6 Frölunda OL                  50:23 S        
   11          Roland  Nilsson           44    20 Falköpings AIK               50:57 S        
   12          Lars  Arnesson            47    20 Ulricehamns OK               51:37 S        
   13          Hans  Carlsson            47     6 IFK Göteborg                 52:06 S        
   14          Gunnar  Vallin            44     6 OK Landehof                  52:31 S        
   15          Jonas  Larsson            47    20 OK Kullingshof               53:31 S        
   16          Jan Olav  Carlsson        46    20 IF Hagen                     53:44 S        
   17          Lars  Leijon              48     6 Lerums SOK                   53:45 S        
   18          Kurt-Åke  Karlsson        45     6 Sjövalla FK                  54:23 S        
   19          Jack  Grönroos            46     6 OK Alehof                    54:43 S        
   20          Björn  Lekman             44     7 IF Rigor                     55:03 S        
   21          Lars  Tuvesson            44    20 Ulricehamns OK               55:34 S        
   22          Torbjörn  Wikström        47     7 OK Nackhe                    55:49 S        
   23          Poul Bobach                        Aalborg OK                   56:01 B        
   24          Martin  Häggblom          48    20 OK Klyftamo                  56:53 B        
   25          Lars  Mathiasson          47     6 IK Stern                     57:06 B        
   26          Lars-Åke  Johansson       45    20 IK Ymer                      57:42 B        
   27          Bror  Palgrim             45    20 Vänersborgs SK               58:06 B        
   28          Christer Ottosson         46    20 IF Hagen                     58:41 B        
   29          Lars-Olof  Rönnqvist      48     7 OK Löftan                    58:55 B        
   30          Bertil  Hermansson        45     2 Stenungsunds OK              59:26 B        
   31          Kai Laursen                        Aalborg OK                   59:41 B        
   32          Tommy  Pedersen           46    20 OK Orinto                    59:53 B        
   33          Christer  Fallgren        47    20 Gudhems IF                   61:03          
   34          Christer  Samuelsson      47     7 OK Löftan                    61:18          
   35          Pär-Erik  Johansson       44    20 Kinnaströms SK               61:41          
   36          Rolf  Gabrielsson         44    20 IF Hagen                     62:00          
   37          Leif  Björkman            44    20 IK Ymer                      62:43          
   38          Kenneth  Rosén            44     6 Göteborg-Majorna OK          62:45          
   39          Bengt  Mattsson           46    20 OK Orinto                    63:01          
   40          Sture  Grytheim           47    20 Elfsborg SOK                 64:46          
   41          Benny  Ivarsson           47     7 Fjärås AIK                   65:49          
   42          Sven-Erik  Steen          45     6 Kungälvs OK                  66:27          
   43          Staffan  Broberg          48     6 IF Marin Väst                67:49          
   44          Jan  Rödström             45    20 OK Skogsstjärnan             69:35          
   45          Styrbjörn  Jansson        45    20 IF Hagen                     73:01          
   46          Jukka  Rankanen           45     6 Sjövalla FK                  73:51          
   47          Christer  Henriksgård     45    20 OK Klyftamo                  75:53          
   48          Torbjörn  Toreson         44     7 OK Löftan                    84:26          
   49          Therkel Arnfred                    Aalborg OK                   85:14          
   50          Göran  Litzell            47    20 OK Kullingshof               88:07          

               Ingemar  Lindblom         44     6 IFK Göteborg                Felst.          
               Stig  Hjortvall           48    20 Bredareds IF              ej start          
               Stig  Johansson           48    20 Falköpings AIK            ej start          
               Mats  Pettersson          45    20 Gudhems IF                ej start          
               Acke  Wåhlander           46     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Kjell  Jeppson            47     7 IF Rigor                  ej start          
               Lars  Wahlström           44    20 Istrums SK                ej start          
               Henry  Djurbäck           47    20 Kinnaströms SK            ej start          
               Kjell  Sjunnesson         48     6 Kungälvs OK               ej start          
               Mats  Kågeson             48     6 Lerums SOK                ej start          
               Per-Olof  Andersson       47    20 OK Mark                   ej start          
               Per  Knubbe               46    20 OK Mark                   ej start          
               Mats Elofsson                      SK Herrljunga             ej start          
               Per-Arne Johansson        44     2 OK Gipen                  ej start          



H55 MOTION  (7 3540 m                      

    1          Kurt  Svensson            45    20 OK Mark                      42:42 S        
    2          Leif  Nilsson             43     6 Göteborgs SK                 43:04 S        
    3          Erling  Andersson         45    20 Vänersborgs SK               43:51 S        
    4          Bernt  Josefsson          47    20 Ulricehamns OK               45:04 S        
    5          Bo  Bengtsson             44     6 OK Alehof                    45:37 S        
    6          Ingmar Olsson                      SK Herrljunga                45:40 S        
    7          Leif  Stenström           44     7 OK Nackhe                    54:29 B        



H50  (45)      5240 m                      

    1          Bo  Herdersson            51    20 OK Mark                      42:50 G        
    2          Håkan  Winnberg           49     7 IK Trenne Ullared            43:06 G        
    3          Per  Ivarsson             50    20 Trollhättans SOK             43:50 G        
    4          Lasse  Hogedal            50    20 Vänersborgs SK               45:20 G        
    5          Björn  Jägerström         50     6 IK Uven                      45:30 G        
    6          Björn Pettersson          53    14 Bottnaryds IF                45:53 G        
    7          Björn-Olof  Waldemarsso   53     7 OK Nackhe                    47:13 G        
    8          Håkan  Fredman            53    20 Hestra IF                    49:58 S        
    9          Anders  Eriksson          53    20 IF Hagen                     50:30 S        
   10          Tommy  Westerberg         52    20 IF Hagen                     51:14 S        
   11          Hans  Ekberg              53    20 Trollhättans SOK             52:16 S        
   12          Kjell  Ehrencrona         53     6 IFK Göteborg                 52:42 S        
   13          Gunnar Wass               51    20 IF Hagen                     53:05 S        
   14          Ingemar  Gunnarsson       53     6 Lerums SOK                   53:24 S        
   15          Lennart  Jansson          50     6 OK Alehof                    53:29 S        
   16          Bo Karlsson               49     2 Ljungskile FK                54:02 S        
   17          Lars  Ekberg              53    20 Trollhättans SOK             55:02 S        
   18          Kjell  Martinsson         49    20 OK Tranan                    55:03 S        
   19          Sten  Blomström           51     6 IK Stern                     55:14 S        
   20          Per-Ola  Johnsson         52    20 OK Kullingshof               56:34 S        
   21          Roland  Hulander          51    20 Ulricehamns OK               56:48 S        
   22          Kent  Jogeland            49    20 IK Ymer                      57:20 S        
   23          Sven-Erik  Molander       50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:55 S        
   24          Sture  Johansson          51    20 OK Kullingshof               59:09 S        
   25          Clyde Persson             52     2 Ljungskile FK                60:32 S        
   26          Björn  Engström           50     6 Lerums SOK                   60:43 S        
   27          Robert  Jessen            52    20 Främmestads IK               62:46 B        
   28          Claes-Göran  Persson      51    20 Ulricehamns OK               63:00 B        
   29          Kent  Eriksson            51     6 IFK Göteborg                 63:27 B        
   30          Bo  Månsson               53     7 OK Löftan                    64:42 B        
   31          Bo  Andersson             53    20 IK Gandvik                   65:09          
   32          Stefan  Janslätt          53     6 Tolered-Utby Ol-klubb        67:14          
   33          Björn  Nilsson            52     7 OK Nackhe                    68:20          
   34          Lars  Larsson             49    20 OK Frisene                   71:27          
   35          Lennart  Widerström       53    20 IK Ymer                      76:31          
   36          Håkan  Jansson            52    20 IF Hagen                     77:04          
   37          Anders  Kumlin            50    20 IK Ymer                      96:58          

               Torbjörn  Olsson          53     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Göran  Eklöf              53    20 IK Ymer                     Felst.          
               Conny  Johansson          52    20 IK Gandvik                ej start          
               Roland  Johansson         49    20 OK Kullingshof            ej start          
               Bengt  Marmander          51    20 OK Mark                   ej start          
               Ulf  Jogbratt             50    20 OK Tranan                 ej start          
               Jan  Kuchler              51     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Mats  Blom                52     2 Ljungskile FK             ej start          



H45  (50)      5970 m                      

    1          Lennart  Larsson          58    20 Hestra IF                    38:23 G        
    2          Roland Johansson          58    20 Hestra IF                    46:33 S        
    3          Ingemar  Björkman         56     6 Göteborg-Majorna OK          47:07 S        
    4          Jörgen  Ivarsson          58    20 Hestra IF                    47:28 S        
    5          Ulf  Palmér               56    20 Ulricehamns OK               48:26 S        
    6          Lars  Karlsson            56    20 Ulricehamns OK               49:24 S        
    7          Per  Andersson            57    20 OK Orinto                    49:31 S        
    8          Jerker  Netz              57    20 Trollhättans SOK             49:34 S        
    9          Anders Johansson          57    20 Hestra IF                    50:11 S        
   10          Asgeir  Edvardsen         58     6 Göteborg-Majorna OK          51:29 S        
   11          Clas  Johansson           58    20 Bredareds IF                 53:19 S        
   12          Lars-Olof  Schön          57    20 Hestra IF                    54:04 S        
   13          Owe  Svensson             58    20 OK Tranan                    54:15 S        
   14          Christer  Bergagård       58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:05 B        
   15          Roger  Andersson          55    20 Ulricehamns OK               55:06 B        
   16          Lennart  Hålsjö           54     6 OK Alehof                    55:27 B        
   17          Bengt  Larsson            57    20 Bredareds IF                 55:41 B        
   18          Mats  Strandhagen         55     6 Göteborg-Majorna OK          57:04 B        
   19          Johan  Carlsson           55    20 Trollhättans SOK             57:25 B        
   20          Ulf  Pettersson           54     6 Kungälvs OK                  58:37 B        
   21          Bengt  Andersson          54    20 Främmestads IK               58:40 B        
   22          Gunnar  Håkansson         58     6 IK Uven                      60:19          
   23          Bengt  Klasson            58    20 Ulricehamns OK               60:41          
   24          Bengt-Åke  Jansson        56    20 Främmestads IK               60:59          
   25          Bengt  Nilsson            57     6 Göteborg-Majorna OK          62:22          
   26          Lars-Göran Pettersson     54    20 SOK 68                       64:05          
   27          Per-Anders  Furusköld     57    20 IK Gandvik                   64:12          
   28          Jan-Åke  Emilsson         53    20 Gudhems IF                   64:15          
   29          Gunnar  Johansson         58    20 Trollhättans SOK             64:26          
   30          Peter  Larsson            55     2 OK Gipen                     67:29          
   31          Tor  Ask                  54     6 Lerums SOK                   69:47          
   32          Bernt  Robertsson         54    20 OK Mark                      72:51          
   33          Alf  Siewertz             55    20 Gudhems IF                   74:29          
   34          Bernt  Andersson          55     7 IF Rigor                     74:49          
   35          Benny  Hoffman            54    20 Gudhems IF                   79:06          
   36          Göran  Håkansson          57     6 IK Uven                      79:40          
   37          Mats  Andersson           57     6 FK Herkules                  87:39          
   38          Peter  Ramle              58     6 Sjövalla FK                  91:42          
   39          Hans  Hellström           55     6 Göteborg-Majorna OK         104:07          
   40          Mikael  Berger            55     6 Lerums SOK                  128:02          

               Klas  Hoof                56    20 Hestra IF                   Felst.          
               Alf  Andersson            57    20 IF Hagen                    Felst.          
               Sven-Åke  Andersson       56     7 IF Rigor                    Felst.          
               Johan  Lindgren           55    20 IF Hagen                  ej start          
               Jan  Coxner               55     6 Lerums SOK                ej start          
               Lennart  Karlsson         57    20 OK Mark                   ej start          
               Torgny  Ottosson          54    13 OK Torfinn                ej start          
               Sören  Lind               57    20 Trollhättans SK           ej start          
               Stefan  Josefsson         58     2 Uddevalla OK              ej start          
               Lars  Andersson           55    20 OK Orinto                 ej start          



H45 MOTION  (1 4170 m                      

    1          Conny  Sahlin             55    20 OK Skogsvargarna             42:44 S        
    2          Göran  Enander            55    20 Vänersborgs SK               44:41 S        
    3          Lennart Larsson           57    20 OK Flundrehof                44:57 S        
    4          Ove  Muschke              55    20 Falköpings AIK               47:49 S        
    5          Rune  Olausson            50     2 OK Gipen                     50:17 S        
    6          Jan  Rosén                49    20 IK Ymer                      53:57 B        
    7          Kjell  Johansson          51    20 OK Flundrehof                56:16 B        
    8          Bengt  Frick              49    20 Trollhättans SK              73:02          

               Mikael  Glaerum           57     6 IK Uven                   ej start          
               Britt  Blom               53     2 Ljungskile FK             ej start          



H40  (36)      6270 m                      

    1   (0389) Bertil  Åkesson           63    20 Skene Sim o IS               39:56 G        
    2          Lennart  Josefsson        60    20 Rydboholms SK                45:22 S        
    3          Mikael  Hansson           62    14 Bredaryds SOK                46:33 S        
    4          Pär  Gustavsson           61     6 Göteborg-Majorna OK          47:32 S        
    5          Kent  Klasson             63    20 Hestra IF                    48:02 S        
    6          Lars  Holmberg            61    20 IF Hagen                     48:09 S        
    7          Thomas  Sellgren          59     6 Göteborg-Majorna OK          48:19 S        
    8          Per-Olof  Davallius       62     6 Sjövalla FK                  48:38 S        
    9          Tomas  Andersson          61    20 Vänersborgs SK               49:01 S        
   10          Sten  Hjelm               62    20 Hestra IF                    49:40 S        
   11          Magnus  Wide              62     6 FK Herkules                  50:23 S        
   12          Andrew  Lago              61     6 Göteborg-Majorna OK          51:38 S        
   13          Ulf  Andersson            61     6 Göteborg-Majorna OK          52:07 S        
   14          Bernt  Henriksson         63    20 Gudhems IF                   52:14 S        
   15          Stefan  Gustafsson        60     6 IFK Göteborg                 53:45 S        
   16          Arne  Sääf                62    20 Gudhems IF                   55:06 S        
   17          Hans  Hugoh               59     6 OK Landehof                  56:20 B        
   18          Christer  Borg            63     6 Göteborg-Majorna OK          57:02 B        
   19          Björn  Lindau             61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:29 B        
   20          Torbjörn  Almgren         59     6 Göteborgs SK                 59:00 B        
   21          Walther Rahbeck Mortens            Aalborg OK                   59:18 B        
   22          Lars  Norén               59     6 Göteborg-Majorna OK          59:55 B        
   23          Anders  Axelsson          59     3 IFK Moras OK                 62:29          
   24          Jan  Fredriksson          61     6 Sjövalla FK                  62:55          
   25          Nils-Olof  Larsson        60    20 Vänersborgs SK               63:14          
   26          Bengt  Grewin             63     6 Frölunda OL                  64:15          
   27          Håkan  Eriksson           62    20 OK Räven                     64:30          
   28          Lars  Eriksson            59    20 Skene Sim o IS               66:09          
   29          Tor  Ehlersson            59     6 Sjövalla FK                  66:25          
   30          Bo  Josefsson             59    20 Rydboholms SK                66:26          
   31          Karl  Persson             63     6 Tolered-Utby Ol-klubb        66:29          
   32          Bengt  Classon            60    20 OK Orinto                    69:27          
   33          Börje  Persson            61     6 OK Alehof                    76:12          
   34          Bengt-Göran  Jordvi       60    20 Kinnaströms SK               76:42          
   35          Uno  Sand                 63    20 IK Gandvik                   83:40          

               Stefan  Johansson         63    20 IK Gandvik                ej start          



H35  (27)      7130 m                      

    1   (0632) Bjarne  Bäcklund          68     6 IFK Göteborg                 52:27 G        
    2          Joakim  Källman           68    20 OK Kullingshof               52:37 G        
    2          Henry  Larsson            65    20 Bredareds IF                 52:37 G        
    4          Lars  Karlsson            63    20 Gudhems IF                   53:26 G        
    5          Ulf  Danielsson           66     2 Åmåls OK                     53:34 G        
    6          Anders  Yngström          66     6 Göteborg-Majorna OK          54:28 G        
    7          Niklas  Andersson         64    20 Kinnaströms SK               55:13 G        
    8          Bengt Norrman             64    20 Trollhättans SOK             55:58 G        
    9          Bengt  Bern               66     6 FK Herkules                  58:31 G        
   10          Ragnar  Uppström          64     6 FK Herkules                  58:55 G        
   11          Roger  Gunnarsson         65    20 Falköpings AIK               60:01 S        
   12          Lars Hagstedt             67     2 Uddevalla OK                 60:52 S        
   13          Peter  Strömdahl          65    20 OK Skogsvargarna             61:05 S        
   14          Anders  Larsson           67    20 Vänersborgs SK               61:46 S        
   15          Martin  Mandinger         65    20 Trollhättans SOK             62:56 S        
   16          Mikael  Landergren        64    20 IK Ymer                      63:12 S        
   17          Joakim  Ström             64    20 OK Skogsvargarna             64:10 S        
   18          Lars G  Johansson         64    20 Vänersborgs SK               68:50 S        
   19          Martin  Ekdala            67     6 Kungälvs OK                  71:20 S        
   20          Gunnar  Johansson         65    20 OK Skogsvargarna             75:54 B        
   21          Claes  Claesson           64     6 FK Herkules                  79:37 B        
   22          Bernt  Berndtsson         65     6 Frölunda OL                  87:37          
   23          Jonatan  Börjesson        66    20 Hestra IF                    98:14          
   24          Hans-Olof  Persson        65     6 OK Alehof                   127:34          

               Anders  Sträng            67    20 Falköpings AIK              Felst.          
               Lars  Helgesson           64    20 Hestra IF                 ej start          
               Mattias  Bååth            68     6 Sävedalens AIK            ej start          



H35 MOTION  (7 4520 m                      

    1          Rikard  Fredriksson       67    20 Falköpings AIK               36:42 S        
    2          Sören  Andersson          65    20 Lidköpings Vinter-SK         39:05 S        
    3          Olle  Hansson             61    18 OK Grane                     40:20 S        
    4          Magnus  Uppström          59     6 FK Herkules                  46:26 B        
    5          Mikael  Ragnarsson        61     2 OK Gipen                     48:15 B        

               Robert  Andersson         60    20 Ryda SK                     Felst.          
               Anders  Kjellberg         59    20 OK Flundrehof             ej start          



H21 LÅNG  (8)  9040 m                      

    1          Per  Andersson            70    20 Vänersborgs SK               73:35 G        
    2          Per-Åke  Bastestad        76     6 Tolered-Utby Ol-klubb        74:05 G        
    3          Mats  O Olsson            69     6 Kungälvs OK                  74:53 G        
    4          Fredrik  Eliasson         82     6 IK Stern                     76:16 G        
    4          Erik Hellsvik             60    20 IK Gandvik                   76:16 G        
    6          Jan  Granäng              75     6 Kungälvs OK                  84:43 S        
    7          Anders  Lövgärd           74     6 OK Alehof                    85:59 S        
    8          Jari  Williamsson         69     6 Tolered-Utby Ol-klubb        88:56 S        



H21  (29)      7130 m                      

    1          Mikael  Bergstedt         69     6 Göteborg-Majorna OK          49:06 G        
    2          Roger  Hallgren           62     6 IFK Göteborg                 50:58 G        
    3          Johan  Carlström          73     6 OK Landehof                  52:22 G        
    4          Adolfas  Mackonis         82    20 IF Hagen                     53:07 G        
    5   (0608) Claus  Bobach             77    12 Hagaby GoIF                  53:35 G        
    6          Magnus  Hansson           73     7 OK Löftan                    54:49 G        
    7   (1165) Daniel  Robertson         77     6 IFK Göteborg                 55:04 S        
    8          Olle  Schälin             73     6 OK Alehof                    55:33 S        
    9          Nils  Gustavsson          67     6 IFK Göteborg                 56:56 S        
   10          Peter  Claesson           71     6 IFK Göteborg                 58:05 S        
   11          Thomas  Karlsson          70     6 Sjövalla FK                  58:37 S        
   12   (1012) Erik  Johansson           82    20 OK Kullingshof               59:24 S        
   13          Mattias  Johansson        81    20 IK Ymer                      62:28 S        
   14   (1320) Andreas Claesson          81    20 OK Kullingshof               63:08 S        
   15          Jonas  Nilsson            72     6 IFK Göteborg                 63:16 S        
   16          Henrik Plenge                      Aalborg OK                   64:22 S        
   17          Markel  Bertilsson        70    20 Hestra IF                    65:23 S        
   18          Johan  Sällfors           71    20 IK Ymer                      70:25 B        
   19          Johan  Lindström          69     6 IFK Göteborg                 74:33 B        
   20          Hans  Jörgensen           82     6 OK Alehof                    74:36 B        

        (1243) Niklas  Fallgren          77    20 Gudhems IF                  Felst.          
               Fredrik  Gustafsson       74    20 IF Hagen                    Felst.          
               Erik  Ahlström            78     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Stellan  Bondesson        73     6 Lerums SOK                  Felst.          
               Johan  Persson            77    20 Ulricehamns OK              Felst.          
               Johan  Åhlund             74    20 Vänersborgs SK              Felst.          
        (1048) Mattias  Hedfjärd         70    20 Gudhems IF                ej start          
               Peter  Asp                70     6 IFK Göteborg              ej start          
               Marcus  Hansson           74     6 Lerums SOK                ej start          



H21 MOTION  (5 4520 m                      

    1   (1153) Erik  Lindgren            80    20 IF Hagen                     41:34 S        
    2          Lars  Björfjäll           64    20 Bredareds IF                 42:52 S        
    3          Jonas  Olsson             76    20 OK Orinto                    45:04 S        
    4          Bert-Olov  Larsson        63    20 OK Skogsvargarna             54:07 B        
    5          Thomas  Asplund           69    20 OK Skogsvargarna             57:02 B        



H18  (6)       5020 m                      

    1   (1156) Daniel  Muschke           86    20 Falköpings AIK               47:50 G        
    2          Henrik  Carlsson          86    20 Trollhättans SOK             52:36 G        
    3          Adam  Andreasson          86    20 Vänersborgs SK               53:40 S        
    4          Rickard  Björkman         86    20 Trollhättans SOK             62:48 S        

        (1337) Erik  Svenning            86    20 Falköpings AIK              Felst.          
               Johan  Knubbe             87    20 OK Mark                   ej start          



H16  (16)      5200 m                      

    1          Oscar  Ivarsson           88    20 Hestra IF                    43:49          
    2          Oskar  Eklöf              88    20 IK Ymer                      43:58          
    3          Benjamin Edlund           88    20 IK Ymer                      47:52          
    4          Erik  Skaar               87    20 Ryda SK                      48:42          
    5          John  Kumlin              88    20 IK Ymer                      53:44          
    6          Alexander  Glaerum        88     6 IK Uven                      55:25          
    7          Robin  Swebilius          88     6 IK Uven                      57:31          
    8   (1334) Jonas  Andersson          87     7 IF Rigor                     60:28          
    9          Arvid  Jogbratt           88    20 OK Tranan                    61:31          
   10          Karl-Oskar  Jogbratt      88    20 OK Tranan                    62:52          
   11          Anton  Pettersson         88    20 Mariestads FK                68:25          
   12          Johan  Persson            88     6 Tolered-Utby Ol-klubb        74:17          
   13          Andreas  Österlund        87    20 IK Ymer                      95:42          

               Johan  Björkman           87     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Anton  Odbro              88    20 OK Räven                  ej start          
               Daniel  Axelsson          88    20 Vänersborgs SK            ej start          



H14  (23)      4170 m                      

    1          Anders  Hedberg           90     6 Lerums SOK                   34:22          
    2          Albin  Pettersson         90    20 Mariestads FK                35:42          
    3          Gustav  Eklöf             90    20 IK Ymer                      36:16          
    4          Andreas  Ullman           90     6 OK Alehof                    36:19          
    5          Pontus  Carlsson          89    20 Trollhättans SOK             36:33          
    6          Simon  Andersson          90    20 OK Kullingshof               37:35          
    7          Fabian  Wennerberg        89    20 OK Klyftamo                  37:38          
    8          Erik  Håkansson           89     6 IK Uven                      38:02          
    9          Marcus  Furusköld         89    20 IK Gandvik                   42:44          
   10          David  Hansson            90    20 OK Räven                     46:16          
   11          Max  Pettersson           89     6 IF Marin Väst                49:51          
   12          Ragnar Hellsvik           90    20 IK Gandvik                   54:37          
   13          Tim  Zetterberg           89    20 Falköpings AIK               55:54          
   14          Joakim  Ljunglide         90    20 OK Kullingshof               56:10          
   15          Mattias  Eliasson         90     6 IK Stern                     56:46          
   16          Oskar  Börjesson          90    20 Ryda SK                      57:23          
   17          Gustav  Berger            90     6 Lerums SOK                   88:03          
   18          Klas  Robertsson          89    20 OK Mark                     112:41          

               Michael  Stenberg         90     6 IFK Göteborg              ej start          
               Sebastian  Birgersson     90    20 Kinnaströms SK            ej start          
               Jonathan Pettersson       89    20 SOK 68                    ej start          
               Jonathan  Wentzel         89     6 Kungälvs OK               ej start          
               Björn  Svensson           89    20 Trollhättans SOK          ej start          



H12  (38)      2900 m                      

    1          Johan  Bergagård          91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        23:52          
    2          John  Persson             91     6 OK Alehof                    24:26          
    3          Egil  Edvardsen           92     6 Göteborg-Majorna OK          25:01          
    4          Niklas  Österlund         91    20 IK Ymer                      25:21          
    5          Max  Coxner               92     6 Lerums SOK                   25:34          
    6          Albin  Andersson          92    20 Kinnaströms SK               26:11          
    7          Anton  Fredriksson        91     6 Göteborg-Majorna OK          26:42          
    8          Daniel  Josefsson         91    20 Rydboholms SK                26:50          
    9          Albert  Skaar             91    20 Ryda SK                      27:54          
   10          Carl-Johan  Fredman       92    20 Hestra IF                    28:39          
   11          Hugo  Engström            91     6 Lerums SOK                   29:06          
   12          Mikael  Andersson         91     7 IF Rigor                     29:12          
   13          Emil  Hugoh               99     6 OK Landehof                  29:13          
   14          Richard  Svensson         91     6 Frölunda OL                  30:01          
   15          Eric  Sand                92    20 IK Gandvik                   30:20          
   16          Albin  Thunberg           92     6 OK Alehof                    30:22          
   17          Mikael  Martinsson        91     6 Göteborg-Majorna OK          30:51          
   18          Kevin  Hägg               92    20 IK Gandvik                   32:07          
   19          Gustaf  Ehlersson         92     6 Sjövalla FK                  32:37          
   20          Johan  Blick              92     6 OK Alehof                    33:42          
   21          Johan  Attfors            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:06          
   22          Tobias  Mattsson          92    20 Trollhättans SOK             35:08          
   23          Herman  Andersson         92    20 Lidköpings Vinter-SK         36:02          
   24          Anders Järpedal           92    20 OK Skogsvargarna             39:35          
   25          Martin Pedersen                    Aalborg OK                   39:42          
   26          Daniel  Söderström        93    20 OK Skogsvargarna             41:22          
   27          Gustav  Persson           91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:41          
   28          Simon  Börjesson          91    20 Ryda SK                      48:19          
   29          Gustav  Andersson         91     6 FK Herkules                  49:53          
   30          Victor  Holmberg          91    20 OK Kullingshof               53:34          
   31          Emil  Karlsson            92     6 OK Alehof                    94:20          

               Elias  Borgelsson         91     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Sebastian  Nordström      91     6 Frölunda OL                 Felst.          
               Erik  Schön               91    20 Hestra IF                 ej start          
               Ludwig  Wenklo            92     6 Kungälvs OK               ej start          
               Oskar  Arvidsson          92     6 FK Herkules               ej start          
               Niklas  Andersson         91    20 OK Orinto                 ej start          
               Alexander  Magnusson      92    20 OK Orinto                 ej start          



H10  (22)      2120 m                      

    1          Erik  Claesson            93    20 OK Orinto                    14:16          
    2          Rasmus  Bäck              93    20 OK Kullingshof               16:40          
    3          Johannes  Andersson       93    20 Ryda SK                      16:45          
    4          Jesper  Sjögren           93    20 OK Kullingshof               16:58          
    5          Johan  Ivarsson           95    20 OK Kullingshof               19:18          
    6          Oskar  Persson            93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        20:12          
    7          Jakob  Perleroth          94     6 OK Landehof                  20:43          
    8          Arvid  Andersson          94    20 Lidköpings Vinter-SK         21:29          
    9          Axel  Barkestedt          93    20 OK Kullingshof               21:35          
   10          Niklas  Helmertz          93     6 FK Herkules                  22:49          
   11          Emil  Andersson           93    20 OK Kullingshof               23:09          
   12          Anton  Blom               93     6 IK Uven                      24:22          
   13          Linus  Hugoh              99     6 OK Landehof                  25:20          
   14          Joakim  Gustavsson        93    20 OK Kullingshof               25:56          
   15          Nils  Asplund             94    20 OK Kullingshof               27:45          
   16          Emil  Wide                93     6 FK Herkules                  30:08          
   17          Fredrik  Sandberg         93    20 OK Kullingshof               30:20          
   18          Pontus  Johansson         93    20 OK Kullingshof               33:21          
   19          Mathias  Hoppe            93    20 OK Kullingshof               33:58          

               Rasmus  Bäckström         96    20 Hestra IF                 ej start          
               Patrik  Pettersson        93    20 Falköpings AIK            ej start          
               Oscar  Wentzel            93     6 Kungälvs OK               ej start          



D75  (3)       2720 m                      

    1          Asta  von Porat           25    20 IK Ymer                      50:39 G        
    2          Signe  Nyman              28     2 Uddevalla IS                 50:58 G        

               Doris  Henriksson         28    20 OK Orinto                 ej start          



D70  (9)       2720 m                      

    1          Inga-Lisa  Johansson      33     7 Fjärås AIK                   37:23 G        
    2          Marianne  Höglund         33     6 FK Herkules                  39:29 G        
    3          Eva  Falk                 32     6 IK Stern                     41:03 G        
    4          Gunvor  Håkansson         31    20 Skene Sim o IS               48:36 S        
    5          Gudrun  Wallin            33    20 Kinnaströms SK               48:47 S        
    6          Ann-Marie  Persson        32    20 IK Gandvik                   51:54 S        
    7          Maj-Britt  Larsson        32     7 Fjärås AIK                   57:14          
    8          Ann-Marie  Slättberg      31     6 Göteborgs SK                 76:42          

               Vira  Nordh               32    20 Trollhättans SK             Felst.          



D65  (18)      3180 m                      

    1          Eivor  Steen-Olsson       37     6 Kungälvs OK                  34:34 G        
    2          Birgit  Lång              38    20 OK Klyftamo                  34:54 G        
    3          Kerstin  Fredriksson      37     2 Ljungskile FK                39:16 S        
    4          Gunnel  Börjesson         38     6 IK Uven                      42:43 S        
    5          Brita  Särdqvist          37    20 IK Ymer                      43:10 S        
    6          Inger  Hallberg           37     6 IK Uven                      43:11 S        
    7          Barbro  Blom              38     6 Frölunda OL                  46:40 S        
    8          Margareta  Holmberg       38    20 IF Hagen                     49:14 B        
    9          Maija  Drotz              37    20 Hestra IF                    49:50 B        
   10          Lisbeth  Johansson        38    16 Södertälje-Nykvar            50:27 B        
   11          Anna-Lisa  Andersson      35    20 Lidköpings Vinter-SK         51:19 B        
   12          Mildred  Josefsson        38    20 Rydboholms SK                52:54 B        
   13          Ann-Marie  Särén          36    20 Borås GIF                    55:16          
   14          Britta  Sahl              35    20 IF Hagen                     65:25          
   15          Ingrid  Borgliden         36    20 Vänersborgs SK               70:46          
   16          Ann-Marie  Nilsson        36    20 IK Ymer                      92:07          
   17          Anita  Andersson          36     7 Fjärås AIK                   93:39          

               Vivi-Anne  Bylund         38    20 Rydboholms SK             ej start          



D60  (26)      3480 m                      

    1          Gunnel  Svensson          43    20 IK Ymer                      37:53 G        
    2          Birgitta  Stenström       42    20 Vänersborgs SK               40:38 G        
    3          Marie-Louise  Lundström   43     7 OK Löftan                    40:39 G        
    4          Gunvor  Jonsson           42    20 Vänersborgs SK               42:37 S        
    5          Birgit  Smedberg Nilsso   40    20 Hestra IF                    43:23 S        
    6          Margareta  Johansson      41    20 Trollhättans SOK             43:27 S        
    7          Ingrid  Hermansson        43    20 IK Ymer                      44:40 S        
    8          Britt  Rangert            43    14 Växjö Allmänna IS            46:45 S        
    9          Lillemor  Lorén           43    20 OK Frisene                   47:25 S        
   10          Margit  Ryberg            42    20 OK Klyftamo                  48:19 S        
   11          Birgitta  Parkner         43     6 OK Landehof                  50:13 S        
   12          Elisabeth  Ramhult        43     7 FK Friskus Varberg           52:56 S        
   13          Elvy  Börjesson           41     6 OK Alehof                    54:06 B        
   14          Inga  Persson             40     6 OK Landehof                  55:43 B        
   15          Ulla  Lindhe              42     6 IK Stern                     56:01 B        
   16          Maj-Britt  Eliasson       43    20 Fritsla VIK                  57:24          
   17          Elisabeth  Aasa           39     6 IK Uven                      57:50          
   18          Margaretha  Andersson     40    20 Borås GIF                    59:48          
   19          Ulla  Fredholm            43     6 Frölunda OL                  60:04          
   20          Gull-Britt  Grönberg      39     6 Kungälvs OK                  60:44          
   21          Ann-Catrine  Ahlström     41     7 Fjärås AIK                   63:05          
   22          Kerstin  Hagström         40    20 IK Gandvik                   65:40          
   23          Gunnel Forsblad           43    20 IK Wilske                    69:47          

               Ann-Britt  Björkman       42     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Louise Lindberg           43    20 IK Wilske                   Felst.          
               Anne-Catrine  Persson     39    20 Mariestads FK             ej start          



D55  (31)      3480 m                      

    1          Eva  Alsin                47    20 IK Ymer                      31:56 G        
    2          Christina  Schedwin       44     6 FK Herkules                  33:30 G        
    3          Britta  Larsson           44    20 OK Frisene                   38:27 S        
    4          Inger  Jönsson            48    20 IK Ymer                      39:16 S        
    5          Ingrid  Rex Wallström     46     6 IK Uven                      40:16 S        
    6          Inger Holmstrand                   SK Herrljunga                41:47 S        
    7          Birgitta  Tollesson       45     6 OK Alehof                    42:35 S        
    8          Inga-Lisa Axenborg        47     6 Göteborg-Majorna OK          43:57 S        
    9          Ulla-Britt  Ordasi        47     6 Kungälvs OK                  44:39 S        
   10          Anne-Marie  Tiveljung     46    20 IK Gandvik                   45:06 B        
   11          Gunnel  Karlsson          45    20 SOK 68                       45:22 B        
   12          Ann-Britt  Johansson      46     6 IK Stern                     46:17 B        
   13          Eva  Höije                46    20 Mariestads FK                47:17 B        
   14          Gunnel  Steen             48     6 Kungälvs OK                  47:59 B        
   15          Gunborg  Gustafsson       45    20 Borås GIF                    50:35          
   16          Lilian  Samuelsson        44     6 Kungälvs OK                  50:36          
   17          Birgitta  Carlsson        44    20 OK Orinto                    50:43          
   18          Ulla  Sönsteröd           44    20 SOK 68                       50:58          
   19          Anna-Lena  Nyth           45     7 OK Nackhe                    51:37          
   20          Rosa  Johansson           47     6 IK Uven                      52:36          
   21          Birgit  Tisell            46     6 Lerums SOK                   54:43          
   22          Elisabeth  Rosén          47     6 Göteborg-Majorna OK          56:58          
   23          Marianne  Faxén           48     6 IK Stern                     57:53          
   24          Marita  Johansson         46    20 Kinnaströms SK               58:07          
   25          Siv  Rödström             48    20 OK Skogsstjärnan             62:48          
   26          Birgitta  Johansson       45    20 OK Tranan                    65:42          
   27          Rosa  Björkman            44    20 OK Orinto                    66:03          
   28          Berit  Svensson           45    20 OK Mark                      66:11          
   29          Ylva  Jansson             48    20 IF Hagen                     67:16          

               Kristina  Johansson       47    20 Hjobygdens OK             ej start          
               Linnéa  Claesson          46    20 Rydboholms SK             ej start          



D55 MOTION  (9 2790 m                      

    1          Görel  Nordin             47    20 Vänersborgs SK               44:28 S        
    2          Gun  Johansson            40     6 OK Landehof                  46:01 S        
    3          Ulla  Björkman            46    20 IK Ymer                      46:34 S        
    4          Ingegerd  Frick           48    20 Trollhättans SK              48:35 S        
    5          Birgitta  Mattsson        36     6 OK Alehof                    54:39 B        
    6          Anita  Toreson            42     7 OK Löftan                    59:14 B        
    7          Kristina  Backman         46    20 Lidköpings Vinter-SK        102:29          

               Doris  Nilsson            41     6 Göteborgs SK                Felst.          
               Kerstin Andersson         42     6 Kungälvs OK                 Felst.          



D50  (21)      3620 m                      

    1          Ingmarie  Brander Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          32:36 G        
    2          Gunilla  Hogedal          53    20 Vänersborgs SK               38:43 S        
    3          Ann-Marie  Holmström      49    20 IK Gandvik                   39:10 S        
    4          Britt-Marie  Larsson      50    20 SOK 68                       39:27 S        
    5          Kristina  Larsson         51    20 OK Klyftamo                  43:06 S        
    6          Christina  Jansson        53    20 IF Hagen                     44:57 S        
    7          Evamarie  Lundahl         53    20 IF Hagen                     45:47 S        
    8          Kerstin  Olausson         51     2 Stenungsunds OK              48:46 B        
    9          Kirsten Bobach                     Aalborg OK                   49:05 B        
   10          Ann-Christin  Larsson     52    20 OK Frisene                   50:46          
   11          Gunnel  Litzell           53    20 OK Kullingshof               52:49          
   12          Eva  Blomström            50     6 IK Stern                     55:45          
   13          Gun-Britt  Skoglundh      52    20 Fritsla VIK                  56:43          
   14          Britt-Marie  Grönroos     49     6 OK Alehof                    56:49          
   15          Gunilla  Jogeland         52    20 IK Ymer                      57:52          
   16          Bodil  Enander            51    20 Vänersborgs SK               58:00          
   17          Marianne  Rosén           49    20 IK Ymer                      58:11          
   18          Gullan  Andersson         51    20 IK Gandvik                   58:56          

               Marion Hallsten           50     2 Uddevalla OK                Felst.          
               Lisbeth  Olsson           49     6 Kungälvs OK               ej start          
               Kerstin  Svensson         53    20 Trollhättans SOK          ej start          



D45  (24)      4000 m                      

    1          Jane  Johansson           57    20 Gudhems IF                   37:53 G        
    2          Ingrid  Karlsson          54    20 Ulricehamns OK               38:49 G        
    3          Kerstin  Andersson        56    20 Ryda SK                      45:19 S        
    4          Anna-Karin  Granath       56     6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:56 S        
    5          Catharina  Carlsson       58    20 Trollhättans SOK             47:02 S        
    6          Marie  Claesson           58    20 Rydboholms SK                47:38 S        
    7          Elisabet  Månsson         58     7 OK Löftan                    47:45 S        
    8          Monica  Wass              55    20 IF Hagen                     49:02 S        
    9          Monica  Martinsson        54    20 OK Tranan                    49:38 S        
   10          Kristina  Unosson         55    20 Bredareds IF                 50:56 S        
   11          Lena  Håkansson           58     6 IK Uven                      51:27 S        
   12          Birgitta  Stenberg        55     6 IFK Göteborg                 52:44 S        
   13          Barbro Adolfsson          58    20 OK Skogsstjärnan             55:28 B        
   14          Inger  Johansson          54    20 OK Klyftamo                  57:29          
   15          My  Engström              56     6 Lerums SOK                   58:17          
   16          Monica  Abrahamsson       54    20 Gudhems IF                   58:31          
   17          Lola Ahlberger            54    20 Hestra IF                    60:11          
   18          Anita  Eklöf              54    20 IK Ymer                      60:34          
   19          Pia  Svensson             55    20 Falköpings AIK               66:22          
   20          Margareta  Netz           57    20 Trollhättans SOK             74:38          

               Ann-Britt  Winnberg       75     7 IK Trenne Ullared           Felst.          
               Inger  Westerberg         55    20 IF Hagen                    Felst.          
               Elise  Johansson          55    20 Falköpings AIK            ej start          
               Kajsa  Arvidsson-Wallin   55    20 SOK 68                    ej start          



D45 MOTION  (7 3540 m                      

    1          Marita  Larsson           54    20 Kinnaströms SK               50:18 S        
    2          Margareta  Robertsson     52    20 OK Mark                      55:46 S        
    3          Margaretha  Johansson     56    20 OK Kullingshof               64:45 B        
    4          Carin  Bengtsson          49     6 FK Herkules                  65:15 B        
    5          Lena  Svensson            52     7 IK Trenne Ullared            66:21 B        

               Ingrid  Jessen            54    20 Främmestads IK              Felst.          
               Annika  Herdersson        51    20 OK Mark                   ej start          



D40  (22)      4040 m                      

    1          Britta  Sahlin            61    20 OK Skogsvargarna             37:36 G        
    2          Kristin  Hansson          61    20 OK Räven                     39:41 G        
    3          Elisabeth  Strandhagen    60     6 Göteborg-Majorna OK          41:25 G        
    4          Lena  Larsson             60     6 Göteborg-Majorna OK          41:58 G        
    5          Annette  Falck-Larsson    61    20 Vänersborgs SK               44:50 S        
    6          Helena  Larsson           60    20 Hestra IF                    46:37 S        
    7          Gunilla  Carlsson         59     6 FK Herkules                  50:29 S        
    8          Lisbeth  Bergagård        60     6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:04 S        
    9          Monika  Ljunglide         60    20 OK Kullingshof               52:29 S        
   10          Lena  Thuresson           63    20 Rydboholms SK                52:31 S        
   11          Eva  Persson-Riis         63    20 IF Hagen                     54:32 B        
   12          Irené  Andersson          63    20 OK Kullingshof               54:45 B        
   13          Britt-Marie  Coxner       61     6 Lerums SOK                   59:22          
   14          Inger  Larsson            62    20 Bredareds IF                 82:18          

               Ann-Christine  Carlsson   60    20 IF Hagen                    Felst.          
               Silke  Klick              59     6 IK Stern                    Felst.          
               Ulla  Granér              62    20 OK Kullingshof              Felst.          
               Karin  Larsson            61    20 Bredareds IF              ej start          
               Annie  Edvardsen          62     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Marianne  Johansson       61    20 OK Kullingshof            ej start          
               Catarina  Abrahamsson     60     6 FK Herkules               ej start          
               Agneta  Sander            61     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



D35  (10)      4340 m                      

    1   (0055) Elisabeth  Bäckström      67    20 Hestra IF                    37:32 G        
    2          Helena  Wallberg          64     6 Göteborg-Majorna OK          40:13 G        
    3          Åsa  Nyberg               64     6 Göteborg-Majorna OK          46:08 S        
    4          Carina  Ivarsson          67    20 OK Kullingshof               48:24 S        
    5          Kristin  Back             64    20 Vänersborgs SK               50:45 S        
    6          Ewa  Holmberg             66    20 IF Hagen                     72:30          

               Monika  Johansson         64    20 Bredareds IF              ej start          
               Jenny  Homann             64     6 Frölunda OL               ej start          
               Lena  Bogren              65    20 IF Hagen                  ej start          
        (0557) Ann-Charlotte  Johansso   64     6 IFK Göteborg              ej start          



D35 MOTION  (7 3540 m                      

    1          Lena  Karlsson            68     6 OK Alehof                    37:45 S        
    2          Anna-Karin  Mattson       67    20 Trollhättans SOK             42:07 S        
    3          Marie  Wide               66     6 FK Herkules                  57:48          
    4          Stina  Andersson          68    20 Lidköpings Vinter-SK         58:59          
    5          Marie  Hermansson         62    20 OK Kullingshof               64:41          
    6          Ulla  Andersson           61    20 IF Hagen                     70:55          
    7          Agneta  Schön             59    20 Hestra IF                    72:27          



D21 LÅNG  (13) 5240 m                      

    1   (0320) Anna  Kopp                71     6 FK Herkules                  54:37 G        
    2          Helena  Kortered          69    20 Trollhättans SOK             58:32 G        
    3   (0502) Susanne  Svensson         77     6 Kungälvs OK                  58:58 G        
    4   (0446) Anna  Nordh               81     2 Uddevalla OK                 62:00 S        
    5   (0349) Karin  Kullman            74     6 OK Alehof                    65:54 S        
    6   (0877) Jenny  Johansson          76    18 Kristinehamns OK             67:32 S        
    7          Malin  Christiansson      73     6 Kungälvs OK                  67:44 S        
    8          Åsa  Håkansson            76     2 Uddevalla OK                 68:44 S        
    9          Henriette Jörgensen                OK Pan DEN                   69:17 S        
   10   (0618) Annelie  Litzell          82    20 OK Kullingshof               70:27 S        
   11          Charlotta  Jansson        80    20 IF Hagen                     73:03 S        

               Maria  Krafft-Helgesson   73    20 Hestra IF                 ej start          
               Liselott  Nordgren        72     6 OK Landehof               ej start          



D21  (20)      4340 m                      

    1          Ellinor  Johansson        70     6 OK Alehof                    41:48 G        
    2          Michaela  Källstrand      79     2 Åmåls OK                     42:21 G        
    3          Sara  Lorén               70    20 OK Kullingshof               42:26 G        
    4   (0404) Malin  Sörstrand          79    20 SOK 68                       43:01 G        
    5          Katarina  Andersson       76    20 Vänersborgs SK               43:26 G        
    6          Karolina  Källstrand      82     2 Åmåls OK                     44:04 G        
    7          Frida Steen               80     6 Kungälvs OK                  46:02 G        
    8          Sofia  Norlenius          72    20 Trollhättans SK              47:08 S        
    9          Anna  Bengtsson           75     6 FK Herkules                  47:19 S        
   10          Malin  Tengström          72    20 Främmestads IK               48:34 S        
   11          Inger  Cederberg          70    20 Vänersborgs SK               49:05 S        
   12          Anneli  Zachrisson        70     6 IK Stern                     49:35 S        
   13          Anna-Karin  Ryberg        70    20 OK Klyftamo                  50:12 S        
   14   (0650) Ann  Stridh               84    20 Trollhättans SOK             57:25 S        
   15   (0599) Malin  Persson            81    20 Gudhems IF                   57:58 S        
   16          Jenny  Larsson            81    20 OK Klyftamo                  61:33 B        
   17          Anna-Karin  Rödström      73    20 Falköpings AIK               62:40 B        
   18          Katja Leibe  Bergstedt     0     6 Göteborg-Majorna OK          90:27          

               Maria  Asp                72     6 IFK Göteborg              ej start          
               Sandra  Pettersson        76    20 Kinnaströms SK            ej start          



D21 MOTION  (4 3540 m                      

    1          Karin  Andersson          82     6 Frölunda OL                  45:25 S        
    2          Linnéa Börjesson                20 Hestra IF                    45:58 S        
    3          Kajsa  Nordin             71    20 OK Tranan                    49:02 S        
    4          Anne Zahr                          Aalborg OK                  112:53          



D20 MOTION  (2 3540 m                      

    1          Kajsa  Larsson            85    20 Hestra IF                    50:13 S        

               Anna-Karin  Fallgren      85    20 Gudhems IF                ej start          



D18  (8)       4040 m                      

    1          Emelie  Steen             85     6 Kungälvs OK                  40:51 G        
    2   (0834) Hanna  Andersson          86    20 IF Hagen                     52:18 S        
    3   (0793) Frida  Stolt              86    20 Vänersborgs SK               55:50 S        

               Clara  Höglund            86     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
        (0781) Emelie  Dahlberg          86    20 Falköpings AIK            ej start          
               Emma  Fredman             86    20 Hestra IF                 ej start          
        (0749) Maria  Svensson           85    20 Trollhättans SOK          ej start          
        (0821) Sandra  Axelsson          86    20 Vänersborgs SK            ej start          



D16  (9)       4260 m                      

    1          Malin  Andersson          87    20 IK Ymer                      39:58          
    2   (0755) Sanna  Eriksson           87     7 IF Rigor                     43:50          
    3          Joanna  Larsson           88    20 Bredareds IF                 44:06          
    4          Jonna  Engström           87     6 Lerums SOK                   44:27          
    5          Marie  Johansson          88    20 OK Tranan                    50:52          
    6          Olivia Hellsvik           88    20 IK Gandvik                   62:49          
    7          Anna  Broberg             88     6 IF Marin Väst                68:16          

               Olivia  Hoffman           87    20 Gudhems IF                  Felst.          
               Therese  Fredman          87    20 Hestra IF                 ej start          



D14  (24)      3540 m                      

    1          Emelie  Unosson           89    20 Bredareds IF                 33:22          
    2          Kristin  Skaar            89    20 Ryda SK                      35:19          
    3          Elina  Eriksson           90    20 Bredareds IF                 38:17          
    4          Ylva  Fonselius           90     6 IF Marin Väst                38:36          
    5          Malin  Jareteg            89    20 Rydboholms SK                39:00          
    6          Therese  Sjöblom          89    20 Fritsla VIK                  42:15          
    7          Astrid  Ehlersson         90     6 Sjövalla FK                  42:22          
    8          Sofie  Östanbäck          89    20 Fritsla VIK                  43:39          
    9          Linnéa  Hoffman           89    20 Gudhems IF                   44:26          
   10          Petra  Östanbäck          89    20 Fritsla VIK                  45:30          
   11          Agnes  Ramle              89     6 Sjövalla FK                  47:05          
   12          Ida  Larsson              90    20 OK Klyftamo                  49:17          
   13          Camilla  Larsson          90    20 Bredareds IF                 49:57          
   14          Ida  Engström             89     6 Lerums SOK                   51:05          
   15          Mie Möller                         Aalborg OK                   54:28          
   16          Maja  Persson-Riis        90    20 IF Hagen                     58:19          
   17          Simone  Andersson         90    20 IK Gandvik                   58:47          
   18          Sofie  Nilsson            89    20 Skene Sim o IS               64:42          
   19          Anja  Johansson           89     6 IF Marin Väst                66:18          

               Lina  Dahlberg            90    20 Falköpings AIK            ej start          
               Elin  Sand                90    20 IK Gandvik                ej start          
               Sara  Pedersen            89     6 OK Alehof                 ej start          
               Rebecka  Höglund          90     6 Sjövalla FK               ej start          
               Sandra  Skogum            90    20 Kinnaströms SK            ej start          



D12  (15)      2900 m                      

    1          Jenny  Furusköld          91    20 IK Gandvik                   25:09          
    2          Elin  Månsson             92     7 OK Löftan                    25:23          
    3          Elin  Strandhagen         91     6 Göteborg-Majorna OK          27:15          
    4          Louise  Perleroth         92     6 OK Landehof                  28:57          
    5          Amanda  Karlsson          91    20 Ulricehamns OK               29:29          
    6          Lisa  Larsson             91    20 Bredareds IF                 29:34          
    7          Evelina  Johansson        93    20 Vänersborgs SK               29:56          
    8          Karin  Hoof               92    20 Hestra IF                    32:31          
    9          Sarah  Gustafsson         91    20 OK Kullingshof               32:44          
   10          Jenny  Jareteg            91    20 Rydboholms SK                36:14          
   11          Sofia  Wide               91     6 FK Herkules                  39:52          
   12          Åsa  Muschke              92    20 Falköpings AIK               57:16          
   13          Sigrid Pedersen                    Aalborg OK                   69:54          

               Linnea  Thörnqvist        92     6 Frölunda OL               ej start          
               Victoria  Nilsson         91    20 Rydboholms SK             ej start          



D10  (25)      2120 m                      

    1          Elin  Blick               94     6 OK Alehof                    21:31          
    2          Josefin  Andersson        94    20 Kinnaströms SK               21:37          
    3          Lina  Josefsson           93    20 Rydboholms SK                22:15          
    4          Anna  Wallin              94     6 Sjövalla FK                  22:40          
    5          Mina  Coxner              94     6 Lerums SOK                   22:43          
    6          Elvira  Ramle             94     6 Sjövalla FK                  22:59          
    7          Johanna  Skogum           94    20 OK Räven                     23:29          
    8          Klara  Fredriksson        93    20 Falköpings AIK               23:44          
    9          Madeleine  Attfors        93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        24:23          
   10          Tilda  Karlsson           95     6 OK Alehof                    24:45          
   11          Sara  Ivarsson            93    20 OK Kullingshof               25:23          
   12          Stina  Fredriksson        93     6 Göteborg-Majorna OK          25:50          
   13          Malin  Dahlberg           93    20 Falköpings AIK               26:26          
   14          Martina  Johansson        94    20 Bredareds IF                 26:50          
   15          Annie  Majlöf             94    20 OK Kullingshof               26:51          
   16          Josephine  Davallius      93     6 Sjövalla FK                  27:48          
   17          Anne  Hansson             93    20 OK Räven                     28:02          
   18          Emma  Granér              94    20 OK Kullingshof               28:46          
   19          Julia  Mattsson           94    20 Trollhättans SOK             28:53          
   20          Johanna  Bern             93     6 FK Herkules                  31:28          
   21          Lisa  Hüls                94     6 IK Stern                     36:52          
   22          Fanny  Fredriksson        94     6 Sjövalla FK                  39:22          
   23          Elin Järpedal             94    20 OK Skogsvargarna             47:30          

               Elsa  Pedersen            94     6 OK Alehof                 ej start          
               Amanda  Steindahl         94     2 Stenungsunds OK           ej start          



U4  (1)        3540 m                      

    1          Sofia  Holmén             87    20 IK Gandvik                   54:40          



U3  (5)        2900 m                      

    1          Henrik  Björkman          91     6 Göteborg-Majorna OK          38:05          
    2          Björn Jakobsson                 20 IK Albion                    42:00          
    3          Marcus  Carlsson          87    20 IF Hagen                     45:39          
    4          Anna  Granér              89    20 OK Kullingshof               47:11          
    5          Sofia  Svenning           92    20 Falköpings AIK               70:38          



U2  (9)        2120 m                      

    1          Sebastian  Hegedüs        90     6 Frölunda OL                  20:38          
    2          Niels V. Sörensen                  Aalborg OK                   23:13          
    3          Emil  Andersson           94     6 OK Alehof                    24:21          
    4          Michaela  Hoppe           94    20 OK Kullingshof               31:11          
    5          Jonas  Thunberg           95     6 OK Alehof                    31:54          
    5          Johannes  Olsson          95     6 OK Alehof                    31:54          

               Åsa  Bogren               93    20 IF Hagen                  ej start          
               Elin  Jakobsson           94    20 IK Albion                 ej start          
               Oskar  Jakobsson          98    20 IK Albion                 ej start          



U1  (12)       1550 m                      

    1          Christoffer  Johansson    95    20 Trollhättans SOK             14:55          
    2          Adam  Johansson           97    20 Trollhättans SOK             15:05          
    3          Johanna  Bogren           92     6 Frölunda OL                  15:53          
    4          Sofia  Sjögren            95    20 OK Kullingshof               16:03          
    5          Albin  Bäckström          97    20 Hestra IF                    16:20          
    6          Sofia  Helmertz           95     6 FK Herkules                  18:34          
    7          Daniel  Vedin             92     6 Frölunda OL                  24:06          
    8          Ida  Wenklo               94     6 Kungälvs OK                  32:39          
    9          Sofia Andreasson          95     6 Kungälvs OK                  33:11          
   10          Leo  Eriksson             92     6 Frölunda OL                  47:16          

               Emelie  Bäck              95    20 OK Kullingshof            ej start          
               Frida  Arvidsson          95     6 FK Herkules               ej start          



INSKOLNING  (2 1550 m                      

               Emil  Johansson           84    20 Bredareds IF                 Godk.          
               Erika Perleroth           96     6 OK Landehof                  Godk.          
               ELIN CLASSON                    20 OK Orinto                    Godk.          
               Adrian Hegedüs                   6 Frölunda OL                  Godk.          
               Nils Ingelhag             96       Klubblösa OK                 Godk.          
               Lina Nordlund                      Klubblösa OK                 Godk.          
               Malin Svensson                     Klubblösa OK                 Godk.          
               SANDRA NILSSON                  20 Skene Sim o IS               Godk.          
               Sara Abrahamsson                   Klubblösa OK                 Godk.          
               Alfred  Steindahl         96     2 Stenungsunds OK              Godk.          
               Emil  Johansson           95    20 OK Kullingshof               Godk.          
               Julia Ramhult                   20 Hestra IF                    Godk.          
               Filip  Ragnarsson         99     2 OK Gipen                     Godk.          
               Jonas Samuelsson                20 OK Kullingshof               Godk.          
               Jonna Ramhult                   20 Hestra IF                    Godk.          
               Olivia Nyman                    20 Vänersborgs SK               Godk.          
               Ellen Sander                     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Regina Carlén                    6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Johanna  Olsson           96    20 Bredareds IF                 Godk.          
               Lukas Svensson            52       Klubblösa OK                 Godk.          
               KLARA HOLMGÅRD                  18 Kils OK                      Godk.          

               Jonathan  Fredriksson     95    20 Falköpings AIK            ej start          



Öppen 1  (10)  2120 m                      

    1          Elin Hansson                    20 OK Flundrehof                25:15 B        
    2          KRISTINA GUSTAVSSON              6 Göteborg-Majorna OK          27:04 B        
    3          Lilian Svensson                 20 Kinnaströms SK               29:59 B        
    4          Lennart Alsin                   20 IK Ymer                      33:13 B        
    5          Lena Boge                        6 OK Alehof                    33:14 B        
    6          Elisabeth Petersson                Klubblösa OK                 33:36 B        
    7          Kim Fredriksson           62    20 OK P4                        36:03          
    8          Alma Pettersson Palm             6 Lerums SOK                   44:13          
    9   (0544) Linnea Max                86       Klubblösa OK                 46:00          
   10          Ulla Björkeroth                 20 OK P4                        66:36          



Öppen 2  (16)  2900 m                      

    1          Joel Nilsson              92     6 Lerums SOK                   25:37 B        
    2          Simon Johansson           90    20 OK Kullingshof               33:55 B        
    3          Sigrid Ingelhag           90       Klubblösa OK                 34:56          
    4          OSCAR FREDRIKSSON                6 Sjövalla FK                  35:49          
    5          LISBETH PETTERSSON                 Klubblösa OK                 38:58          
    6          Birgitta Wiklund                20 OK Skogsvargarna             41:42          
    7          Knut Svenning             60    20 Falköpings AIK               43:57          
    8          Karin Helmertz                   6 FK Herkules                  46:00          
    9          Gerda Ingelhag                     Klubblösa OK                 49:05          
   10          Gösta Fohlin              33    20 OK Skogsvargarna             54:50          
   11          Eva Erikers                0     6 Göteborg-Majorna OK          56:33          
   12          Ulla Ericsson                   20 OK Räven                     57:59          
   13          Totte Holm                      20 OK Räven                     58:01          
   14          Britta Andersson          45    20 Trollhättans SOK             59:58          
   15          Lennart Arvidsson         33    20 IK Ymer                      78:16          

               GUNNEL MOLANDER                    Klubblösa OK              Ej godk.          



Öppen 3  (8)   4200 m                      

    1          ANDERS SVENSSON                    Klubblösa OK                 46:48 B        
    2          INGALILL BACK                   20 Vänersborgs SK               48:13 B        
    3          Martin Flinta             73     6 FK Herkules                  49:25 B        
    4          JÖRGEN BOGREN             70       Klubblösa OK                 51:22 B        
    5          Marianne Book                   20 OK Skogsvargarna             60:39 B        
    6          JACOB LUNDIN                     6 Kungälvs OK                  61:52 B        
    7          Anita Bergstedt-Söderst   58    20 OK Skogsvargarna             66:25          
    8          Henrik Larsén                    6 Göteborg-Majorna OK          83:30          



Öppen 4  (25)  2790 m                      

    1          Hanna Rangert                   14 IK Hakarpspojkarna           29:10 B        
    2          Rune Jungbjer             38     6 Göteborgs SK                 31:19 B        
    3          CLARY Svensson            86    20 Gudhems IF                   33:20 B        
    4          Robert Persson                     Klubblösa OK                 33:29 B        
    5          Åsa Dryselius             69    20 Skene Sim o IS               34:48 B        
    6          Mats Olsson               51     6 OK Alehof                    36:17 B        
    7          Britt-Marie Ekberg        51    20 OK Orinto                    37:22 B        
    8          Lena Weiming-Nyberg       50    20 Kinnaströms SK               37:35 B        
    9          Per-Anders Andersson      65     6 OK Alehof                    39:14          
    9          Boris Jönsson             44    20 IK Ymer                      39:14          
   11          Svante Johansson          77     6 Göteborgs SK                 41:01          
   12          P-O SÄVEN                       20 Borås GIF                    41:20          
   13          Rolf Bååth                38    20 Hestra IF                    41:54          
   14          Ingrid Andersson          58     7 IF Rigor                     44:02          
   15          Johan Gottfridsson              20 SOK 68                       45:54          
   16          Lotta Fredriksson                6 Göteborg-Majorna OK          46:31          
   17          Henrik Wenklo             65     6 Kungälvs OK                  50:01          
   18          Anna Durgé                       6 KFUK-KFUM IA Göteborg        53:53          
   19          Sven-Olof Karlsson        42    14 Växjö Allmänna IS            54:04          
   20          Åke Nilsson                     20 Hestra IF                    54:20          
   21          Inger Andreasson                 7 IF Rigor                     59:28          
   22          Birgitta Broberg          50     6 IF Marin Väst                62:56          
   23          Börge Djerf                      6 Lerums SOK                   64:53          

               Kristina Svenning         58    20 Falköpings AIK              Felst.          
               Jan-Olof Andersson               6 Frölunda OL                 Felst.          



Öppen 5  (24)  4170 m                      

    1          Niklas Lorén                    20 OK Kullingshof               43:06 B        
    2          Hans-Åke Djurbäck         50    20 Kinnaströms SK               44:13 B        
    3          Mattias Ljungbrandt             20 OK Mark                      46:31 B        
    4          Daniel Torstensson        87     6 Göteborgs SK                 48:56 B        
    5          Ingemar Blom              70     6 IK Uven                      49:00 B        
    6          Lars Torstensson          60     6 Göteborgs SK                 49:15 B        
    7          Lina Bergman              79    20 OK Tranan                    50:15 B        
    8          Henrik Kloo                      6 FK Herkules                  51:31 B        
    9          Thomas Steindahl                 2 Stenungsunds OK              51:48 B        
   10          Per-Åke Wiklander                6 Frölunda OL                  52:42 B        
   11          Jan Larsson                     20 Främmestads IK               55:14 B        
   12          Gustav Bergström                 6 Göteborg-Majorna OK          58:14          
   13          Anders Dahlberg           61    20 Falköpings AIK               58:59          
   14          Benny Ljungbrandt               20 OK Mark                      59:48          
   15          Lennart Hansson                  6 Lerums SOK                   61:20          
   16          Jan Kinn                  38    20 Kinnaströms SK               64:51          
   17          Kent Edlund               49    20 Elfsborg SOK                 65:11          
   18          Kristina Lundqvist        62     6 Kungälvs OK                  66:51          
   19          Martin Forsberg                    Klubblösa OK                 89:45          
   20          Stefan Johansson          73     6 Kungälvs OK                  89:46          

               Anders Swedin             59    20 Lidköpings Vinter-SK        Felst.          
               Gunnar Andreasson                7 IF Rigor                    Felst.          
               Anna-Carin Steindahl             2 Stenungsunds OK             Felst.          
               P-O Qvirist                      6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          



Öppen 6  (5)   5200 m                      

    1          Egon Johansson            56    20 OK Tranan                    60:51 B        
    2          Martin Holgersson               14 IK Hakarpspojkarna           64:06 B        
    3          Bengt-Rune Wallström      45     6 IK Uven                      70:09 B        
    4          Erik Hemmendorff                 6 FK Herkules                  79:04 B        
    5          Göran Fredriksson                6 Göteborg-Majorna OK          86:04          



Öppen 7  (42)  3180 m                      

    1          Jan Larsson               66    20 Rydboholms SK                29:09 B        
    2          Magnus Ullman                    6 OK Alehof                    29:26 B        
    3          Harry Lundström           42     7 OK Löftan                    29:30 B        
    4          Linda Larsson             74    20 Rydboholms SK                30:33 B        
    5          Åsa Jellvert              67     6 Göteborg-Majorna OK          33:24 B        
    6          Stefan Eksberg            66    20 Rydboholms SK                34:34 B        
    7   (0436) Jessica Persson           75    18 Kristinehamns OK             34:51 B        
    8          Jonas Leander                    6 Lerums SOK                   35:04 B        
    8          Mie Östling               72     6 Kungälvs OK                  35:04 B        
   10          Toivo Rodinov             42    20 Hestra IF                    35:12 B        
   11          Kurt Andersson            62    20 OK Kullingshof               35:59 B        
   12          Stefan Nordin                   20 OK Tranan                    36:17 B        
   13          Ulf Liljeberg             55    20 SOK 68                       37:06 B        
   14          Stefan Aläng              74    16 Ärla IF                      37:12 B        
   15          Conny Tisell              43     6 Lerums SOK                   40:10          
   16          Annika Hogedal            63     6 Göteborg-Majorna OK          40:34          
   17          Ragnar Håkansson          70     2 Uddevalla OK                 40:54          
   18          Lennart Olsson                   6 Kungälvs OK                  40:59          
   19          Magnus Aronsson           90    20 Bredareds IF                 42:25          
   20          Per-Olof Johansson        42    20 OK Klyftamo                  43:14          
   21          Marianne Petersson        35     6 Frölunda OL                  43:31          
   22          Anna Johansson                  20 Hestra IF                    44:52          
   23          Birgitta Karlson                20 Ryda SK                      45:39          
   24          Hans Björklund            36     6 IK Stern                     48:17          
   25          Berit Jansson                   20 Falköpings AIK               48:42          
   26          Göran Granath                    6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:05          
   27          Kerstin Hedlund           52    20 IK Ymer                      51:21          
   28          Ingemar Sundberg          61    20 OK Kullingshof               51:23          
   29          Bengt Olsson                     6 Göteborg-Majorna OK          51:28          
   30          PER BLIXT                       20 OK Orinto                    52:26          
   31          Karin Jareteg             66    20 Rydboholms SK                53:24          
   32          INGRID CULLBRAND                 6 IK Stern                     53:46          
   33          Sven-Erik Hedlund         34     6 Göteborg-Majorna OK          55:18          
   34          Christina Nilsson         59     6 Lerums SOK                   56:41          
   35          Anders Jakobsson          67    20 IK Albion                    58:07          
   36          Lillemor Hallin           40     6 OK Landehof                  59:04          
   37          Christer Sjöström         45     6 Tolered-Utby Ol-klubb        59:24          
   38          Rune Karlsson             35     7 OK Löftan                    59:40          
   39          Bengt-Åke Sjöström        48     6 Tolered-Utby Ol-klubb        61:57          
   40          LARS GÖRAN CULLBRAND             6 IK Stern                     62:58          
   41          Sam Andersson             33    20 Lidköpings Vinter-SK         72:15          
   42          Anna Karlsson             73    20 SOK 68                       83:19          



Öppen 8  (37)  5090 m                      

    1   (0634) Håkan Eriksson            69     7 FK Friskus Varberg           37:41 B        
    2          Lars Holmgård             64    18 Kils OK                      41:23 B        
    3   (0867) Oscar Svalin              82     6 OK Alehof                    44:09 B        
    4          Stefan Jansson            58     6 Lerums SOK                   45:05 B        
    5          Per Gottfridsson                20 SOK 68                       45:11 B        
    6          Henrik Eriksson           57     7 Falkenbergs OK               46:31 B        
    7          Marita Skogum                   20 Hestra IF                    46:42 B        
    8   (1107) Gustav Enander            85    20 Vänersborgs SK               47:28 B        
    9          Ulf Johansson                   20 Främmestads IK               47:48 B        
   10          Sven Börjesson            60     6 Göteborg-Majorna OK          51:19          
   11   (0633) Karin Joglander           80    20 IK Ymer                      53:25          
   12          Anna Abrahamsson          67     6 FK Herkules                  53:39          
   13          HANS HANSSON                    20 OK Räven                     55:21          
   14          Björn Borg                         Klubblösa OK                 56:12          
   15          HELENA BÅÅTH                    20 Hestra IF                    59:01          
   16          Kalle Bjerkeli                     Klubblösa OK                 59:59          
   17          Ingmar Eriksson                  7 Falkenbergs OK               60:03          
   18          Jan Lundin                         Klubblösa OK                 63:55          
   19          HÅKAN WÅHLANDER                    Klubblösa OK                 65:49          
   20          Peter Abrahamsson                  Klubblösa OK                 66:00          
   21          Kurt Ekberg               50    20 OK Orinto                    66:01          
   22          Stig Johansson                  20 Hestra IF                    66:15          
   23          Monica Knutsson            1     6 Sävedalens AIK               66:20          
   24          Kenneth Hedlund           51    20 IK Ymer                      66:40          
   25          Evelina Edlund            80    20 IK Ymer                      67:02          
   26          Tore Sunesson                      Klubblösa OK                 67:07          
   27          Hanna Jansson             87     6 Lerums SOK                   68:36          
   28          Anders Ekberg                   20 OK Mark                      73:51          
   29          Hans Pettersson                    Klubblösa OK                 75:22          
   30          Lars Kjellander           36     6 OK Landehof                  75:45          
   31          Mats Nilsson                    20 Falköpings AIK               76:47          
   32          Kjell Jeppson             47     7 IF Rigor                     79:52          
   33          Bengt Siden                        Klubblösa OK                 80:51          
   34          Stig Wallerman                  20 Borås GIF                    82:00          
   35          Christian Hüls                   6 IK Stern                     91:23          

               Kjell Ryberg              50     6 IFK Göteborg                Felst.          
               Thomas Axelsson                  6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          



Öppen 9  (11)  7070 m                      

    1          Anders Sjögren            60    20 OK Kullingshof               50:59 B        
    2          MATS KINDLUND                   20 OK Tranan                    51:50 B        
    3   (0546) Torbjörn Johansson        68    14 Bredaryds SOK                53:21 B        
    4          Martin Nilsson            66     6 Kungälvs OK                  54:38 B        
    5          Joakim Gunnarsson               13 Ringsjö OK                   56:18 B        
    6          Niklas Åberg              75     6 Tolered-Utby Ol-klubb        58:39 B        
    7          Johan Byström             62     6 KFUK-KFUM IA Göteborg        61:33 B        
    8          Per Forsberg              72    20 IK Ymer                      62:28 B        
    9          Fredrik Johansson               20 Hestra IF                    62:29 B        
   10          ULF ELMQVIST                     6 IK Uven                      75:14          
   11          Christian Johansson       78     7 OK Nackhe                    81:41          



D50 Motion  (5 2790 m                      

    1          Inger Holmberg            49     2 Ljungskile FK                46:54 S        
    2          Ann-Marie  Arkåsen        52    20 Falköpings AIK               47:24 S        
    3          Wivianne  Fallgren        50    20 Gudhems IF                   55:41 S        
    4          Inger  Eismark            49     6 IFK Göteborg                 65:41 B        

               Evy Kopp                  94    20 Fritsla VIK               ej start