OK Skogshjortarna, DM Västergötland & Göteborgsö 2002-09-01 16:15
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



Öppen 1  (15)  2600 m                      

    1          Elin Hansson                    20 OK Flundrehof                30:25 B        
    2          Olle Hansson                    18 OK Grane                     30:27 B        
    3          Sonia Eriksson            57    20 Rydboholms SK                30:44 B        
    4          Cajsa Banck               91    20 Hjobygdens OK                31:48 B        
    4          Veronika Fritzon                20 Hjobygdens OK                31:48 B        
    6          Sigrid Ingelhag                 13 Vittsjö OK                   33:06 B        
    7          Barbro Skogum             39    20 Skene Sim o IS               35:00 B        
    8          Niklas Axelsson                 20 Ulricehamns OK               42:06          
    9          Victor Rankanen                  6 Sjövalla FK                  42:59          
   10          Alexandra Wahlberg              20 Vänersborgs SK               46:16          
   11          Jessika Fritzon                 20 Hjobygdens OK                47:19          
   12          Lilian Nordkvist                20 Kinnaströms SK               50:55          
   13          Erik Johnsson                   20 OK Skogshjortarna            65:16          
   14          Malin Bengtsson           92    20 Mariestads FK                65:26          
   15          Stefan Odelberg           52    20 IK Ymer                      70:12          



Öppen 2  (22)  3010 m                      

    1          Jonatan Andersson               20 IK Ymer                      40:08 B        
    2          Per Cronholm                       Klubblös Klubblös            41:05 B        
    3          Karin Jareteg             66    20 Rydboholms SK                50:29 B        
    4          Mats Olsson                      6 OK Alehof                    50:39 B        
    5          Lars-Inge Nilsson               20 Skene Sim o IS               51:29 B        
    6          Mats Persson                    20 Falköpings AIK               55:24          
    7          Gösta Fohlin                    20 OK Skogsvargarna             56:46          
    8          Marita Salomonsson        92    20 Vänersborgs SK               57:48          
    9          Aino Lassila              63    20 Rydboholms SK                59:23          
   10          Majvor Axelsson           51    20 Hjobygdens OK                61:56          
   11          Anna-Karin Davidsson      68    20 SOK 68                       63:30          
   12          Vira Nordh                32    20 Trollhättans SK              66:09          
   13          Märta Håkansson           90     6 IK Uven                      66:21          
   14          Britta Andersson                20 Trollhättans SOK             71:06          
   15          Magnus Hederström               20 OK Skogshjortarna            78:45          
   16          Lennart Arvidsson         33    20 IK Ymer                      80:16          
   17          Camilla Sahlin            85    20 Vänersborgs SK               81:36          

               Sara Lund                 90     6 IFK Göteborg                Felst.          
               Marie Swebilius                  6 IK Uven                     Felst.          
               Mary Larner                        Klubblös Klubblös           Felst.          
               Lars-Göran Olofson              20 Vänersborgs SK              Felst.          
               Christina Wernersson            20 OK Orinto                   Felst.          



Öppen 3  (8)   4700 m                      

    1          Lisa Andersson            89    20 Ulricehamns OK               51:08 B        
    2          Viktor Jonsson            62    20 OK Skogshjortarna            68:53          
    3          Per Börjesson             57    20 Ryda SK                      74:05          
    4          Anna-Maria Lennartsson           6 Frölunda OL                  83:08          
    5          Anette Johansson                   Klubblös Klubblös            83:10          
    6          Britt-Marie Carlström            6 OK Landehof                  85:18          
    7          Åsa Karlsson                       Klubblös Klubblös            92:38          
    8          Marja-Leena Andersson     50    20 IK Ymer                     106:44          



Öppen 4  (38)  2910 m                      

    1          Lennart Johansson         61    20 Ryda SK                      29:23 B        
    2          Eva  Bäcklund             64     6 IFK Göteborg                 29:39 B        
    3          Kent Gustafsson                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:48 B        
    4          Rune Jungbjer                    6 Göteborgs SK                 35:02 B        
    5          Jenny Förander            85     6 IFK Göteborg                 35:44 B        
    6          Christina Nilsson         59     6 Lerums SOK                   36:30 B        
    7          Åsa Magnusson             71    14 IK Hakarpspojkarna           36:50 B        
    8          Rolf Andersson                  20 Ryda SK                      38:47 B        
    9          Elisabeth Lundqvist       38     6 Göteborg-Majorna OK          39:04          
   10          Ingrid Kullman                   6 OK Alehof                    39:49          
   11          Kurt Nilsson              26    20 Falköpings AIK               39:50          
   12          Jörgen Estving                   6 Lerums SOK                   41:48          
   13          Maria Börjesson           58    20 Ryda SK                      43:09          
   14          Bengt-Ove Torstensson     50     6 OK Landehof                  43:14          
   15          Boris Jönsson             44    20 IK Ymer                      44:52          
   16          Gudrun Wadman             60     6 Göteborg-Majorna OK          44:57          
   17          Lars-Anton Lundqvist             6 Göteborg-Majorna OK          45:15          
   18          Kerstin Hagström          40    20 IK Gandvik                   45:42          
   19          Mikael Berger                    6 Lerums SOK                   45:53          
   20          Jan Coxner                       6 Lerums SOK                   47:35          
   21          Sven Skaar                57    20 Ryda SK                      47:46          
   22          Lena Svensson             46    20 SOK 68                       48:53          
   23          Berit Pedersen                  20 OK Orinto                    49:07          
   24          Mirjam Norén              51     6 IK Uven                      51:53          
   25          Susanne Eickhoff          90     6 Sävedalens AIK               52:16          
   26          Karin Max                        6 Frölunda OL                  53:51          
   27          Birgitta Pettersson       36     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:30          
   28          Fredrik Davidson                20 SOK 68                       56:04          
   29          Matilda Hansson                 20 Borås GIF                    58:03          
   30          Per-Olof Särén            29    20 Borås GIF                    59:54          
   31          Margit Nilsson            32    20 Falköpings AIK               61:01          
   32          Birgitta Berg                    6 Sjövalla FK                  62:47          
   33          Therese Edlund            68     6 Göteborg-Majorna OK          63:26          
   34          Eva Eliasson                     6 OK Alehof                    66:23          
   35          Lisbeth Nilsson           45    20 Falköpings AIK               67:44          
   36          Birgitta Broberg          50     6 IF Marin Väst                76:47          
   37          Titti Weddmark            51    20 OK Räven                     98:16          

               Gunilla Andersson         59     6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          



Öppen 5  (33)  4050 m                      

    1          Peter Kjörnberg                 20 Trollhättans SOK             42:51 B        
    2          Magnus Juvén              77    20 OK Tranan                    43:25 B        
    3          Mattias Ljungbrandt       78    20 OK Mark                      46:56 B        
    4          Lena Arnoldsson           63    20 Tidaholm SOK Sisu            47:02 B        
    5          Stig Joansson                   20 Hestra IF                    47:32 B        
    6          Lennart Nyman                   20 Vänersborgs SK               47:45 B        
    7          Robert Andersson          60    20 Ryda SK                      48:43 B        
    8          Martin Eickhoff                  6 Sävedalens AIK               49:39 B        
    9          Anita Bodin               60    20 Gällstads IF                 50:09 B        
   10          Lars-Olof Rönnqvist       48     7 OK Löftan                    51:10 B        
   11   (0215) Sven Eriksson             82    15 Tumba-Mälarhöjden OK         53:21 B        
   12          Lars-Gunnar Svärd         47    20 Ulricehamns OK               53:26 B        
   13          Anna Johansson                  20 Hestra IF                    55:21 B        
   14          Roger Skoog                     20 Hestra IF                    58:56          
   15          Bengt Swebilius                  6 IK Uven                      59:30          
   16          Ewa Andersson             66    20 IF Hagen                     61:08          
   17          Helena Andersson          66    20 Kinnaströms SK               61:52          
   18          Benny Ljungbrandt         46    20 OK Mark                      62:35          
   19          Lena Skoog                      20 Hestra IF                    63:41          
   20          Lars-Göran Cullbrand      41     6 IK Stern                     65:37          
   21          Keith Johansson                  6 Sjövalla FK                  65:42          
   22          Lennart Kjellberg         45    20 Istrums SK                   66:29          
   23          Toivo Voudinmäki                20 Mullsjö SOK                  72:04          
   24          Rebecka Hansson           79    20 Borås GIF                    74:44          
   25          Joel Peterson                   20 OK Räven                     75:59          
   26          Elisabet Bergh                   6 Göteborg-Majorna OK          78:55          
   27          Jerry Andersson           49    20 IK Ymer                      81:22          
   28          Per Robertson             42     6 IFK Göteborg                 82:33          
   29          Anita Claesson            58    20 OK Kullingshof               85:35          
   30          Bengt Kvarnström                 6 OK Landehof                  87:34          
   31          Tomas Magnusson                 20 Vänersborgs SK              115:24          
   32          Katrin Bergendahl               16 OK Måsen                    118:23          

               Gunilla Cederbom          61    20 Vänersborgs SK              Felst.          



Öppen 6  (11)  5160 m                      

    1          Claes Odbro               64    20 OK Räven                     49:08 B        
    2          Bertil Axbom                     6 OK Landehof                  54:03 B        
    3          Jonas Olsson              76    20 OK Orinto                    55:43 B        
    4          Karl-Axel Nilsson         40     6 Kungälvs OK                  56:23 B        
    5          Anders Kjellberg          59    20 OK Flundrehof                58:40 B        
    6          Stefan Madjar                      Klubblös Klubblös            59:13 B        
    7          Johan Cederbom            87    20 Vänersborgs SK               66:58          
    8          Marcus Svensson                    Klubblös Klubblös            70:38          
    9          Henrik Bengtsson                   Klubblös Klubblös            72:17          
   10          Hans Hellström            55     6 Göteborg-Majorna OK          78:35          

               Mick Johansson                   6 Frölunda OL                 Felst.          



Öppen 7  (63)  3220 m                      

    1          Johan Sandstedt           83    14 IK Hakarpspojkarna           26:29 B        
    2          Tomas Sjöholm             54    20 Mullsjö SOK                  28:33 B        
    3          Bengt Larsson             57    20 Bredareds IF                 29:20 B        
    4          Lena Max                         6 Frölunda OL                  31:22 B        
    5          Andreas Sjödin            81    20 OK Klyftamo                  32:28 B        
    6          Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:51 B        
    7          Gunnel Hultqvist          55    20 IF Hagen                     33:56 B        
    8          Ulrica Israelsson         72    20 OK Tranan                    35:27 B        
    9          Göran Banck               55    20 Hjobygdens OK                35:28 B        
   10          Kjell Thorberntsson       54     6 OK Alehof                    36:42          
   11          Jan Larsson               66    20 Rydboholms SK                37:19          
   12          Sören Andrén              43    20 IF Hagen                     37:31          
   13          Stig Bertilsson           48    20 OK Räven                     38:20          
   14          Leif Hilmersson                 20 OK Klyftamo                  39:52          
   15          Maria Dellming            77     6 IF Marin Väst                40:26          
   16          Kjell Ryberg              50     6 IFK Göteborg                 40:40          
   17          Helena Bengtsson                   Klubblös Klubblös            41:09          
   18          Bengt Dellming            49     6 IF Marin Väst                41:27          
   19          Henry Svensson            46    20 SOK 68                       41:34          
   20          Kurt Andersson            62    20 OK Kullingshof               41:38          
   21          Johanna Wallinder         68     6 Göteborg-Majorna OK          41:39          
   22          Bengt Nilsson             44    20 Hestra IF                    42:07          
   23          Erik Sparrevik                   6 Lerums SOK                   42:45          
   24          Michael Magnusson               20 OK Räven                     43:07          
   25          Morgan Johansson          59    20 SOK 68                       43:44          
   26          Annika Hermansson         76     6 Göteborg-Majorna OK          43:46          
   27          Kerstin Martinsson        54     6 Göteborg-Majorna OK          44:15          
   28          Ulf Liljeberg                   20 SOK 68                       44:42          
   29          Jan Fonselius             56     6 IF Marin Väst                44:46          
   30          Anna Broberg              88     6 IF Marin Väst                45:10          
   31          Carl-Ch Schmiterlöw       55    20 Hjobygdens OK                45:15          
   32          Staffan Broberg           48     6 IF Marin Väst                45:32          
   33          Annika Hogedal            63     6 Göteborg-Majorna OK          46:02          
   34          Cathrine Davidson         72    20 SOK 68                       46:22          
   35          Sven-Erik Hedlund         34     6 Göteborg-Majorna OK          47:31          
   36          Karin Larsson                   20 OK Klyftamo                  48:33          
   37          Aina Svensson             55    20 Tibro AIK SOK                48:47          
   38          Ingrid Cullbrand          45     6 IK Stern                     49:59          
   39          Anders Dahlberg           61    20 Falköpings AIK               50:42          
   40          Anna-Karin Pettersson     70     6 IK Uven                      51:20          
   41          Jan-Erik Larsson                20 Tidaholm SOK Sisu            51:34          
   42          Leif Tiberg               50    20 Hjobygdens OK                52:09          
   43          Janis Sanders                   20 Borås GIF                    52:14          
   44          Sven-Olof Martinsson      49     6 Göteborg-Majorna OK          53:02          
   45          Kristina Håkansson        87     6 IK Uven                      53:14          
   46          Christer Mårtensson             20 OK Kullingshof               53:35          
   47          Bengt-Åke Sjöström               6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:33          
   48          Berith Hallqvist          38    20 Ryda SK                      57:39          
   49          Bo Persson                34    20 Istrums SK                   60:38          
   50          Solveig Johansson         44    20 IK Gandvik                   60:44          
   51          Evert Andersson           27     6 IK Uven                      61:45          
   52          Åke Pettersson            28     6 Tolered-Utby Ol-klubb        63:42          
   53          Conny Tisell              43     6 Lerums SOK                   63:45          
   54          Elisabeth Thorberntsson          6 OK Alehof                    66:18          
   55          Roland Persson            33    20 Mariestads FK                68:18          
   56          Karin Ingelhag                  13 Vittsjö OK                   69:50          
   57          Birgitta Käll             46    20 Borås GIF                    69:52          
   58          Anders Ingelhag                    Klubblös Klubblös            69:56          
   59          Elisabeth Hemlin          57     6 IK Uven                      70:22          
   60          Leif Mathiasson                  6 OK Landehof                  74:44          
   61          Karl-Göran  Karlsson      60    20 OK Kullingshof               88:55          

               Göran Granath                    6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Margareta Lindberg        46     6 IK Stern                    Felst.          



Öppen 8  (31)  5140 m                      

    1          Elsa Törnros                    15 Tumba-Mälarhöjden OK         44:45 B        
    2          Stig Larsson              61     6 Göteborg-Majorna OK          45:18 B        
    3          Bodil Halvarson                  3 OK Kåre                      47:41 B        
    4          Tore Bengtsson                  20 Mariestads FK                51:26 B        
    5          Claes-Håkan Elvesten      60    20 OK Kullingshof               52:31 B        
    6          Calle Berg                       6 Sjövalla FK                  52:58 B        
    7          Torbjörn Sjölin           89    20 Falköpings AIK               53:28 B        
    8          Leif Holmbäck             54    20 Hjobygdens OK                55:11 B        
    9          Claes Claesson                   6 FK Herkules                  57:19 B        
   10          Sture Johansson           51    20 OK Kullingshof               57:55 B        
   11          Josefine Hederström             20 OK Skogshjortarna            59:47          
   12          Åsa Cliffordson                  6 Sävedalens AIK               63:08          
   13          Martin Johansson                20 Vänersborgs SK               65:16          
   14          Nils-Olof Nilsson         58    20 IK Ymer                      66:24          
   15          Thomas Andersson                20 Tibro AIK SOK                67:28          
   16          Ingrid Schmiterlöw        59    20 Hjobygdens OK                69:44          
   17          Johan Lundström                  6 IFK Göteborg                 70:09          
   18          Bent-Rune Wallström       45     6 IK Uven                      70:38          
   19          Mikael Jungbjer           64     6 Göteborgs SK                 71:34          
   20          Boris Johansson                  6 OK Alehof                    71:35          
   21          Sofia  Karlsson           70     6 OK Landehof                  72:23          
   22          Thomas Rempling                  6 Sjövalla FK                  77:39          
   23          Stig Wallerman            52    20 Borås GIF                    77:58          
   24          Conny Wernersson          47    20 OK Orinto                    78:18          
   25          Anders Ekberg             52    20 OK Mark                      79:21          
   26          Gert Johansson            41    20 IK Gandvik                   93:36          
   27          Stig-Olof Pettersson      39    20 Lidköpings Vinter-SK         96:53          
   28          Thomas Oskarsson          93    20 IK Gandvik                  143:44          

               Michael Andersson         59     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Lars-Göran Davidsson      65     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Christer Bernérus         55     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



Öppen 9  (16)  7000 m                      

    1          Tobias Bengtsson                 3 IFK Hedemora OK              44:08 B        
    2          David Brichill-Jones               Klubblös Klubblös            48:03 B        
    3          Anders Sjögren            60    20 OK Kullingshof               50:56 B        
    4          Thomas Karlsson                  6 Göteborg-Majorna OK          52:40 B        
    5          Sören Sturesson                  6 Göteborg-Majorna OK          54:28 B        
    6          Peter Claesson            71     6 IFK Göteborg                 56:09 B        
    7          Torsten Backteman         59     6 Göteborg-Majorna OK          58:07 B        
    8          Herman Rosén              72     6 Göteborg-Majorna OK          61:53          
    9          Fredrik Johansson         69    20 Hestra IF                    62:27          
   10          Lasse Pedersén                   6 Göteborg-Majorna OK          66:23          
   11          Per Forsberg                    20 IK Ymer                      67:46          
   12          Jörgen Sameus                    6 Frölunda OL                  74:39          
   13          Bergnt Robertsson               20 OK Mark                      81:34          
   14          Jonas Malmqvist                    Klubblös Klubblös            81:45          
   15          Jonas Nilsson             72     6 IFK Göteborg                 84:00          
   16          Martin Svensson                 20 IK Ymer                     113:27          



D10 V  (21)    2600 m                      

    1          Ellinor  Johansson        92    20 OK Skogsstjärnan             20:04          
    2          Sarah  Carlsson           92    20 Hjobygdens OK                20:26          
    3          Ebba  Odbro               92    20 OK Räven                     21:29          
    4          Karin  Hoof               92    20 Hestra IF                    26:20          
    5          Lovisa Hansson            93    20 Bredareds IF                 27:13          
    6          Sophie Fredriksson        90    20 Gudhems IF                   29:43          
    7          Lina  Nilsson             92    20 OK Tranan                    30:58          
    8          Maja  Falk                93    20 Ulricehamns OK               31:32          
    9          Ida  Carlsson             92    20 OK Tranan                    32:10          
   10          Emilia  Palmér            93    20 Ulricehamns OK               32:20          
   11          Klara Fredriksson               20 Falköpings AIK               34:04          
   12          Frida  Lantz              92    20 IF Hagen                     34:28          
   13          Ellen  Oskarsson          93    20 IK Gandvik                   38:20          
   14          Maria  Markendahl         92    20 OK Klyftamo                  40:44          
   15          Sara  Johansson           92    20 Ryda SK                      40:47          
   16          Malin Dahlberg            93    20 Falköpings AIK               41:28          
   17          Sara  Ivarsson            93    20 OK Kullingshof               48:15          
   18          Åsa  Muschke              92    20 Falköpings AIK               57:43          

               Hanna  Gustafsson         92    20 Mariestads FK               Felst.          
               Lisa Wallin               94    20 OK Mark                     Felst.          
               Sara  Jonsson             92    20 OK Klyftamo               ej start          



D12 V  (30)    3010 m                      

    1          Lina  Larsson             90    20 Vänersborgs SK               25:15          
    2          Elina Eriksson            90    20 Bredareds IF                 29:31          
    3          Elin  Odbro               90    20 OK Räven                     30:35          
    4          Moa  Johansson            91    20 OK Skogsstjärnan             31:17          
    5          Camilla Larsson           90    20 Bredareds IF                 31:18          
    6          Sandra Skogum             90    20 Kinnaströms SK               32:37          
    7          Tove  Udd                 90    20 Kinnaströms SK               35:06          
    8          Evelina  Nilsson          90    20 OK Tranan                    37:23          
    9          Louise  Lantz             90    20 IF Hagen                     38:36          
   10          Lisa Larsson              91    20 Bredareds IF                 38:59          
   11          Ida  Larsson              90    20 OK Klyftamo                  39:07          
   12          Lina Dahlberg             90    20 Falköpings AIK               40:07          
   13          Jenny  Furusköld          91    20 IK Gandvik                   40:31          
   14          Caroline Eneman           90    20 Rydboholms SK                41:04          
   15          Sara  Karlsson            91    20 OK Skogsstjärnan             41:11          
   16          Simone Andersson                20 IK Gandvik                   41:16          
   17          Frida  Andersson          91    20 Ulricehamns OK               41:57          
   18          Amanda  Hallén            91    20 Trollhättans SOK             42:00          
   19          Emma  Andersson           91    20 Ulricehamns OK               43:27          
   20          Petra  Eriksson           90    20 Hjobygdens OK                44:12          
   21          Maja  Persson-Riis        90    20 IF Hagen                     44:26          
   22          Malin  Assarsson          90    20 Rydboholms SK                47:55          
   23          Jenny  Jareteg            91    20 Rydboholms SK                48:35          
   24          Amanda  Karlsson          91    20 Ulricehamns OK               48:43          
   25          Karin Fredriksson         87    20 Gudhems IF                   57:51          
   26          Victoria  Nilsson         91    20 Rydboholms SK                58:06          
   27          Sarah  Gustafsson         91    20 OK Kullingshof               59:26          
   28          Maria Sjöblom                   20 Fritsla VIK                  63:30          

               Elin  Sand                90    20 IK Gandvik                  Felst.          
               Marina  Nilsson           91    20 IF Hagen                  ej start          



D14 V  (41)    3500 m                      

    1          Elsa  Jansson             88    20 Främmestads IK               29:49          
    2          Julia  Thorén             88    20 Vänersborgs SK               35:16          
    3          Joanna Larsson            88    20 Bredareds IF                 36:04          
    4          Anna  Schmiterlöw         89    20 Hjobygdens OK                36:17          
    5          Lisa  Johannesson         89    20 Trollhättans SOK             36:58          
    6          Caroline  Gustavsson      88    20 Istrums SK                   37:30          
    7          Sanna  Svensson           89    20 Främmestads IK               38:13          
    8          Moa  Svensson             88    20 Tibro AIK SOK                38:47          
    9          Therese Sjöblom                 20 Fritsla VIK                  41:08          
   10          Emelie Unosson            89    20 Bredareds IF                 41:36          
   11          Lisa  Johansson           88    20 OK Skogsstjärnan             42:06          
   12          Matilda  Hall             88    20 Hjobygdens OK                43:08          
   13          Ida-Maria  Svensson       88    20 Lidköpings Vinter-SK         43:30          
   14          Sofie Östanbäck                 20 Fritsla VIK                  44:06          
   15          Kristin  Skaar            89    20 Ryda SK                      44:09          
   16          Martina  Johansson        89    20 Ulricehamns OK               44:58          
   17          Sofia  Salomonsson        89    20 Vänersborgs SK               45:34          
   18          Anna  Widmark             89    20 IF Hagen                     46:30          
   19          Elin  Gustavsson          88    20 Ulricehamns OK               49:17          
   20          Agnes  Abrahamsson        89    20 Främmestads IK               51:30          
   21          Lisa  Berglöf             88    20 OK Kullingshof               52:11          
   22          Johanna  Stolt            89    20 Vänersborgs SK               52:34          
   23          Emma  Forsberg            88    20 Hjobygdens OK                53:22          
   24          Erika  Andersson          89    20 Ulricehamns OK               54:01          
   25          Petra Östanbäck                 20 Fritsla VIK                  54:19          
   26          Maria  Klamfelt           89    20 Tibro AIK SOK                54:42          
   27          Malin  Jareteg            89    20 Rydboholms SK                56:01          
   28          Olivia  Hellsvik          88    20 IK Gandvik                   56:39          
   29          Matilda  Palmér           89    20 Ulricehamns OK               56:40          
   30          Matilda  Thorén           89    20 Vänersborgs SK               57:46          
   31          Emma  Söder               88    20 OK Mark                      64:22          
   32          Sofie  Nilsson            89    20 Skene Sim o IS               66:44          
   33          Anna  Sanderi             88    20 Lidköpings Vinter-SK         73:16          

               Sofia  Larsson            88    20 Hestra IF                   Felst.          
               Emelie  Ljunglide         88    20 OK Kullingshof              Felst.          
               Linnéa  Hoffman           89    20 Gudhems IF                ej start          
               Cecilia  Svensson         88    20 Kinnaströms SK            ej start          
               Malin  Andrén             89    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Elin  Gustavsson          88    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Maja  Sidstedt            88    20 Ulricehamns OK            ej start          
               Emma Jonsson              88    20 Hestra IF                 ej start          



D16 V  (37)    4200 m                      

    1          Malin  Hultqvist          86    20 IF Hagen                     38:11          
    2          Helena  Lidhage           87    20 IK Ymer                      39:40          
    3          Jennie  Nilsson           86    20 IF Hagen                     40:58          
    4          Christine  Litzell        86    20 OK Kullingshof               43:52          
    5          Carolina  Klasson         86    20 Ulricehamns OK               44:40          
    6          Sofie Pettersson          87    20 Gällstads IF                 45:11          
    7          Elin  Svensson            87    20 Trollhättans SOK             48:28          
    8          Therese Andersson         86    20 Falköpings AIK               48:43          
    9          Gabriella  Palmér         87    20 Ulricehamns OK               49:09          
   10          Josefin  Strid            87    20 Ulricehamns OK               49:40          
   11          Anna  Hulander            87    20 Ulricehamns OK               49:45          
   12          Maria  Schmiterlöw        87    20 Hjobygdens OK                50:16          
   13          Kajsa  Salgård            86    20 Lidköpings Vinter-SK         50:59          
   14          Emma  Fredman             86    20 Hestra IF                    51:35          
   15          Hanna  Gustavsson         87    20 OK Skogsstjärnan             52:19          
   16          Malin  Andersson          87    20 IK Ymer                      53:05          
   17          Frida  Stolt              86    20 Vänersborgs SK               54:17          
   18          Anna-Karin  Claesson      86    20 OK Kullingshof               54:34          
   19          Madeleine  Gustavsson     86    20 Istrums SK                   56:03          
   20          Jessica Eriksson          86    20 Bredareds IF                 56:36          
   21          Hanna  Andersson          86    20 IF Hagen                     57:28          
   22          Lisa Kaill                      20 IK Omega                     58:58          
   23          Mari  Persson             86    20 Gudhems IF                   59:34          
   24          Therese  Fredman          87    20 Hestra IF                    64:06          
   25          Karin  Johansson          87    20 Hjobygdens OK                64:54          
   26          Sandra  Axelsson          86    20 Vänersborgs SK               67:32          
   27          Emelie Dahlberg           86    20 Falköpings AIK               69:59          
   28          Maria Jonsson             86    20 Hestra IF                    84:06          
   29          Maria  Johansson          87    20 OK Tranan                    95:05          

               Sofie  Ahlin              87    20 Hjobygdens OK             ej start          
               Elin  Törnroth            87    20 Hjobygdens OK             ej start          
               Sara  Carlsson            86    20 IF Hagen                  ej start          
               Emelie  Karlsson-Landén   86    20 Istrums SK                ej start          
               Lina  Arnesson            87    20 Ulricehamns OK            ej start          
               Emelie Hjortvall          87    20 Bredareds IF              ej start          
               Elin  Trygg               87    20 Lidköpings Vinter-SK      ej start          
               Janni Karlsson            86    20 Hjobygdens OK             ej start          



D18L V  (20)   4310 m                      

    1   (0346) Helena  Jansson           85    20 IF Hagen                     34:07 G        
    2   (0305) Stina  Jansson            84    20 Främmestads IK               35:52 G        
    3   (0354) Linn  Gustavsson          84    20 Hjobygdens OK                37:56 G        
    4   (0443) Ida  Arnesson             84    20 Ulricehamns OK               41:47 S        
    5   (0605) Jill Olsson               85    20 Trollhättans SOK             41:58 S        
    6          Josefin  Axelsson         85    20 Hestra IF                    44:06 S        
    7          Lina  Hulander            84    20 Ulricehamns OK               44:12 S        
    8          Karin Kaill                     20 IK Omega                     45:22 S        
    9   (0382) Lisa  Axelsson            84    20 Hjobygdens OK                45:36 S        
   10          Erika Ström               85    20 Hestra IF                    49:08 B        
   11   (0470) Anna  Nilsson             85    20 IK Ymer                      49:23 B        
   12   (0741) Ann  Stridh               84    20 Trollhättans SOK             49:45 B        
   13   (0351) Ulrika  Andersson         84    20 IK Gandvik                   50:21 B        
   14          Anna Wallerman            85    20 Hestra IF                    52:54 B        
   15   (0705) Karin  Klamfelt           85    20 Tibro AIK SOK                54:57          
   16          Linda  Klasson            84    20 Ulricehamns OK               63:12          

        (0520) Stina  Banck              85    20 Hjobygdens OK               Felst.          
        (0597) Charlotte  Magnusson      85    20 IK Ymer                     Felst.          
        (0758) Sara  Bernhard            84    20 Mariestads FK               Felst.          
        (0763) Sandra  Johansson         84    20 OK Kullingshof            ej start          



D20L V  (9)    5050 m                      

    1   (0273) Sara  Svensson            82    20 OK Kullingshof               46:26 G        
    2   (0328) Emelie  Holmström         83    20 IK Gandvik                   49:49 G        
    3   (0322) Eva  Öhlund               83    20 Ulricehamns OK               51:45 G        
    4   (0538) Hanna Arnell                    20 Fritsla VIK                  54:16 S        
    5   (0318) Emma  Palmér              83    20 Ulricehamns OK               55:09 S        
    6   (0547) Ulrika Fredriksson        83    20 Gudhems IF                   57:46 S        
    7   (0519) Annelie  Litzell          82    20 OK Kullingshof               62:40 S        
    8          Lisa Gabrielsson                20 Falköpings AIK              109:31          

        (0231) Alexandra  Vejedal        83    20 Ulricehamns OK            ej start          



D21 V  (6)     4310 m                      

    1          Ellen Samuelsson          76    20 Bredareds IF                 49:48 G        
    2          Johanna  Karlsson         79    20 Hjobygdens OK                52:46 G        
    3          Anna-Karin Rödström       73    20 Falköpings AIK               71:56 B        
    4          Marie Gabrielsson         71    20 Falköpings AIK               79:49          

               Malin  Tengström          72    20 Främmestads IK            ej start          
               Helena  Södervall         69    20 IK Gandvik                ej start          



D21L V  (25)   6390 m                      

    1   (0005) Jenny  Johansson          77    20 Ulricehamns OK               48:29 G        
    2   (0040) Stina  Grenholm           77    20 Ulricehamns OK               50:39 G        
    3          Elisabeth  Bäckström      67    20 Hestra IF                    55:01 S        
    4          Therése  Andersson        69    20 Ryda SK                      58:27 S        
    5   (0129) Jenny  Nyman              69    20 Vänersborgs SK               60:54 S        
    6          Helena  Bååth             71    20 Hestra IF                    61:37 S        
    7    (325) Annika  Westh             75    20 Tibro AIK SOK                62:38 S        
    8          Annika  Johansson         72    20 OK Tranan                    63:00 S        
    9   (0203) Lina  Palmér              79    20 Ulricehamns OK               65:39 S        
   10          Jessica  Andersson        68    20 Vänersborgs SK               65:57 S        
   11          Katarina  Andersson       76    20 Vänersborgs SK               66:48 S        
   12   (0313) Martina  Dahlström        73    20 Vänersborgs SK               66:50 S        
   13          Inger  Cederberg          70    20 Vänersborgs SK               68:04 S        
   14          Kristina  Häggblom        80    20 OK Klyftamo                  73:02 B        
   15          Martina  Lindberg         74    20 IK Ymer                      75:01          
   16   (0445) Hanna Svensson            79    20 Ulricehamns OK               78:29          
   17    (390) Malin  Sörstrand          79    20 SOK 68                       80:09          
   18          Åsa  Martinsson           79    20 OK Tranan                    84:14          
   19          Jenny  Larsson            81    20 OK Klyftamo                  89:44          
   20          Anna-Karin  Ryberg        70    20 OK Klyftamo                  90:01          
   21   (0698) Veronica  Hilmersson      81    20 OK Klyftamo                 103:03          
   22          Lisa Maria  Larsson       79    20 Lidköpings Vinter-SK        120:22          

        (0573) Malin Persson             81    20 Gudhems IF                  Felst.          
               Sara  Åberg               70    20 Hestra IF                 ej start          
        (0560) Linda Gustavsson          81    20 Bredareds IF              ej start          



D35 V  (15)    4700 m                      

    1          Maria  Widmark            63    20 IF Hagen                     44:11 G        
    2          Agneta  Berlin            66    20 Trollhättans SOK             45:42 G        
    3          Ing-Marie Aroneng         67    20 Bredareds IF                 46:29 G        
    4          Maria  Skogsberg-Karlss   63    20 Mariestads FK                53:18 S        
    5          Marita  Karlsson          65    20 OK Skogsstjärnan             53:42 S        
    6          Lena  Turesson            63    20 Rydboholms SK                56:17 S        
    7          Monika Johansson          64    20 Bredareds IF                 58:13 S        
    8          Catarina Ramhult          66    20 Hestra IF                    60:46 S        
    9          Lena Bogren                     20 IF Hagen                     67:59 B        
   10          Eva  Persson-Riis         63    20 IF Hagen                     69:50          
   11          Gunnel  Svensson          64    20 OK Tranan                    70:17          
   12          Kristin  Back             64    20 Vänersborgs SK               70:22          
   13          Christina  Jonsson        65    20 OK Klyftamo                  76:49          

               Lena  Arnoldsson          63    20 Tidaholm SOK Sisu           Felst.          
               Ann-Kristin  Kristianso   67    20 Trollhättans SOK          ej start          



D40 V  (28)    4370 m                      

    1          Britta  Sahlin            61    20 OK Skogsvargarna             38:31 G        
    2          Marianne Hansson          61    20 Bredareds IF                 41:16 G        
    3          Marie  Högstrand          62    20 OK Räven                     45:52 S        
    4          Kristin  Hansson          61    20 OK Räven                     47:26 S        
    5          Anne  Udd                 61    20 Kinnaströms SK               47:54 S        
    6          Helena  Larsson           60    20 Hestra IF                    50:05 S        
    7          Elisabeth Fredriksson     57    20 Gudhems IF                   50:30 S        
    8          Anette  Fritzon           61    20 Hjobygdens OK                53:38 S        
    9          Lotta  Stigsdotter        61    20 IF Hagen                     54:43 S        
   10          Marianne  Johansson       61    20 OK Kullingshof               55:05 B        
   11          Susanne  Olsson           60    20 Tidaholm SOK Sisu            56:36 B        
   12          Britt-Marie  Johansson    58    20 OK Skogsstjärnan             59:28          
   13          Inger  Knutsson           59    20 Ulricehamns OK               59:55          
   14          Ulla  Granér              62    20 OK Kullingshof               60:03          
   15          Lotta  Landén             60    20 Istrums SK                   60:10          
   16          Marie  Claesson           58    20 Rydboholms SK                60:16          
   17          Katarina  Sjöholm         58    20 Mullsjö SOK                  60:18          
   18          Birgitta  Strid           60    20 Ulricehamns OK               62:37          
   19          Ann  Hilmersson           60    20 OK Klyftamo                  62:51          
   20          Agneta  Johansson         61    20 Rydboholms SK                64:55          
   21          Monika  Ljunglide         60    20 OK Kullingshof               65:14          
   22          Annette  Falck-Larsson    61    20 Vänersborgs SK               65:24          
   23          Christina Wallerman       61    20 Borås GIF                    65:59          
   24          Christina  Nilsson        61    20 OK Tranan                    68:50          
   25          Catharina  Carlsson       58    20 Trollhättans SOK             72:58          

               Ann-Christine  Carlsson   60    20 IF Hagen                    Felst.          
               Katarina  Ström           59    20 Hestra IF                 ej start          
               Marita Skogum                   20 Hestra IF                 ej start          



D45 V  (28)    4180 m                      

    1          Jane Johansson            57    20 Gudhems IF                   37:13 G        
    2          Eva  Rabé-Magnusson       57    20 IF Hagen                     40:38 G        
    3          Ingrid  Karlsson          54    20 Ulricehamns OK               40:51 G        
    4          Gunilla  Hogedal          53    20 Vänersborgs SK               42:59 S        
    5          Inger  Westerberg         55    20 IF Hagen                     43:24 S        
    6          Kerstin  Andersson        56    20 Ryda SK                      44:59 S        
    7          Gunilla Larsson           57    20 Bredareds IF                 45:08 S        
    8          Monica  Martinsson        54    20 OK Tranan                    48:10 S        
    9          Marianne  Klasson         57    20 Ulricehamns OK               49:15 S        
   10          Iréne  Banck              57    20 Hjobygdens OK                51:22 S        
   11          Kristina Unosson          55    20 Bredareds IF                 53:33 S        
   12          Margareta  Netz           57    20 Trollhättans SOK             53:36 S        
   13          Elise Johansson           55    20 Falköpings AIK               53:37 S        
   14          Monica  Wass              55    20 IF Hagen                     54:49 B        
   15          Pia  Svensson             55    20 Falköpings AIK               57:54          
   16          Marie  Kristiansson       57    20 OK Räven                     62:05          
   17          Gunilla  Johansson        57    20 OK Skogsstjärnan             62:23          
   18          Anne  Johansson           55    20 OK Tranan                    63:35          
   19          Kerstin  Svensson         53    20 Trollhättans SOK             65:13          
   20          A-C  Hagman-Kinn          55    20 Kinnaströms SK               65:24          
   21          Inger  Johansson          54    20 OK Klyftamo                  69:40          
   22          Lizkulla  Pettersson      53    20 Kinnaströms SK               80:06          
   23          Anita  Eklöf              54    20 IK Ymer                      81:43          

               Monica  Abrahamsson       57    20 Gudhems IF                  Felst.          
               Eva  Gustavsson           57    20 Istrums SK                  Felst.          
               Berit  Klamfelt           53    20 Tibro AIK SOK               Felst.          
               Elisabeth  Olsson         55    20 Tibro AIK SOK               Felst.          
               Evamarie  Lundahl         53    20 IF Hagen                  ej start          



D50 V  (24)    3730 m                      

    1          Kristina  Larsson         51    20 OK Klyftamo                  39:35 G        
    2          Gunbritt  Thorén          50    20 Vänersborgs SK               41:30 G        
    3          Monica  Lööf              52    20 Mariestads FK                41:36 G        
    4          Pia Börjesson             51    20 Toarps OK                    41:55 G        
    5          Inger Holmstrand                20 Herrljunga SK Skid O OL      43:18 G        
    6          Ann-Marie  Holmström      48    20 IK Gandvik                   44:49 S        
    7          Inger Jönsson             48    20 IK Ymer                      47:53 S        
    8          Bodil  Enander            51    20 Vänersborgs SK               48:06 S        
    9          Berith  Pettersson        52    20 OK Skogsvargarna             49:45 S        
   10          Birgitta  Karlsson        49    20 Ryda SK                      51:10 S        
   11          Ingrid  Öhlund            50    20 Ulricehamns OK               51:47 S        
   12          Ingrid Brelind                  20 Horreds SK                   54:38 S        
   13          Britt-Marie  Larsson      50    20 SOK 68                       55:57 S        
   14          Kerstin  Hedlund          52    20 IK Ymer                      56:14 B        
   15          Gun-Britt Skoglundh             20 Fritsla VIK                  60:12          
   16          Inger  Vejedal            52    20 OK Mark                      60:58          
   17          Siv  Rödström             48    20 OK Skogsstjärnan             63:31          
   18          Marianne  Rosén           49    20 IK Ymer                      66:54          
   19          Stina  Grissemann         48    20 OK Skogsstjärnan             71:40          
   20          Eva  Adolfsson            48    20 IK Ymer                      71:51          
   21          Gullan Andersson          51    20 IK Gandvik                   84:24          

               Lisbeth  Rosenberg        51    20 Ryda SK                     Felst.          
               Lena  Weiming-Nyberg      50    20 Kinnaströms SK            ej start          
               Linnéa  Karlsson          49    20 OK Skogsstjärnan          ej start          



D55 V  (30)    3480 m                      

    1          Kerstin  Johansson        44    20 OK Mark                      41:30 G        
    2          Britta  Larsson           44    20 OK Frisene                   44:00 G        
    3          Kaarina  Voudinmäki       44    20 Mullsjö SOK                  44:20 G        
    4          Gunnel  Palgrim           43    20 Vänersborgs SK               46:01 G        
    5          Gunnel  Karlsson          45    20 SOK 68                       46:11 G        
    6          Gunnel  Svensson          43    20 IK Ymer                      46:37 G        
    7          Kerstin Spetz                   20 Nitta IF                     46:39 G        
    8          Enid  Ingemarsson         46    20 Hestra IF                    47:25 S        
    9          Linnéa  Claesson          46    20 Rydboholms SK                49:59 S        
   10          Kerstin  Wallenius        43    20 OK Skogsstjärnan             50:40 S        
   11          Berit  Ivehag             44    20 Främmestads IK               51:39 S        
   12          Ingrid  Åhlund            43    20 Svenljunga OK                52:12 S        
   13          Märta  Lundh              47    20 Svenljunga OK                55:26 S        
   14          Rosa  Björkman            44    20 OK Orinto                    57:14 S        
   15          Ingrid  Hermansson        43    20 IK Ymer                      58:03 S        
   16          Gunborg  Gustafsson       45    20 Borås GIF                    59:18 B        
   17          Bibbi  Appelgren          44    20 Mariestads FK                60:51 B        
   18          Kerstin Ernvid                  20 Nitta IF                     61:58 B        
   19          Ingrid  Tengeland         47    20 IK Gandvik                   67:39          
   20          Ulla  Öhrström            46    20 OK Amne                      74:33          
   21          Ulla  Sönsteröd           44    20 SOK 68                       78:05          

               Birgitta  Carlsson        44    20 OK Orinto                   Felst.          
               Birgitta  Johansson       45    20 OK Tranan                   Felst.          
               Monica  Larsson           46    20 OK Tranan                   Felst.          
               Ing-Marie  Wijkmark       43    20 IF Hagen                  ej start          
               Eva  Alsin                47    20 IK Ymer                   ej start          
               Kristina  Johansson       47    20 Lidköpings Vinter-SK      ej start          
               Eva  Höije                46    20 Mariestads FK             ej start          
               Berit  Svensson           45    20 OK Mark                   ej start          
               Margareta  Gunnard        47    20 OK P4                     ej start          



D60 V  (16)    3220 m                      

    1          Birgit  Smedberg Nilsso   40    20 Hestra IF                    38:45 G        
    2          Birgitta  Stenström       42    20 Vänersborgs SK               40:37 G        
    3          Margareta  Johansson      41    20 Trollhättans SOK             41:43 G        
    4          Birgit  Karlsson          41    20 Mariestads FK                41:45 G        
    5          Margareta  Holmberg       38    20 IF Hagen                     46:02 S        
    6          Margit  Ryberg            42    20 OK Klyftamo                  46:32 S        
    7          Gunvor  Jonsson           42    20 Vänersborgs SK               49:04 S        
    8          Inger Bylander            40    20 Svenljunga OK                49:40 S        
    9          Vivi-Anne  Bylund         38    20 Rydboholms SK                49:56 S        
   10          Anne-Catrine  Persson     39    20 Mariestads FK                58:25 B        
   11          Lillvor Berger            39    20 Tidaholm SOK Sisu            64:41          
   12          Mildred  Josefsson        38    20 Rydboholms SK                65:29          
   13          Margareta Sköldberg       38    20 Bredareds IF                 72:14          
   14          Britt Nilsson             39    20 Tidaholm SOK Sisu           102:17          

               Birgit  Lång              38    20 OK Klyftamo                 Felst.          
               Kerstin  Carlsson         39    20 Ulricehamns OK            ej start          



D65 V  (11)    2990 m                      

    1          Brita  Särdqvist          37    20 IK Ymer                      44:56 G        
    2          Gudrun  Wallin            33    20 Kinnaströms SK               45:14 G        
    3          Anna-Lisa  Andersson      35    20 Lidköpings Vinter-SK         48:09 G        
    4          Anita  Pehrson            34    20 Istrums SK                   51:03 S        
    5          Ann-Marie  Särén          36    20 Borås GIF                    51:35 S        
    6          Ann-Marie  Nilsson        36    20 Rydboholms SK                59:16 S        
    7          Britta  Sahl              35    20 IF Hagen                     61:05 S        
    8          Maija  Drotz              37    20 Hestra IF                    75:49          
    9          Ruth  Nyström             33    20 OK Amne                      79:13          
   10          Ingrid  Borgliden         36    20 Vänersborgs SK               79:51          

               Berit  Andersson          34    20 Skene Sim o IS              Felst.          



D70 V  (3)     2330 m                      

    1          Elvy  Fritzon             29    20 Hestra IF                    47:23 G        
    2          Doris  Henriksson         28    20 OK Orinto                    49:25 G        
    3          Ann-Marie  Persson        32    20 IK Gandvik                   51:17 G        



D75 V  (2)     2330 m                      

    1          Asta  von Porat           25    20 IK Ymer                      48:39 G        
    2          Annie Fulton              25    20 Svenljunga OK                54:54 S        



H10 V  (26)    2600 m                      

    1          Karl-Johan  Westberg      92    20 OK Tranan                    15:13          
    2          John  Börjesson           92    20 Hestra IF                    16:03          
    3          Johan  Högstrand          92    20 OK Räven                     16:40          
    4          Carl-Johan  Fredman       92    20 Hestra IF                    17:27          
    5          David  Johansson          92    20 Rydboholms SK                18:10          
    6          Rasmus  Bäck              93    20 OK Kullingshof               19:29          
    7          Johan  Salomonsson        92    20 Vänersborgs SK               19:42          
    8          Simon  Skogman            93    20 Kinnaströms SK               19:51          
    9          Albin  Andersson          92    20 Kinnaströms SK               20:11          
   10          Anders Hansson            92    20 Bredareds IF                 22:02          
   11          Joakim  Karlsson          92    20 Mariestads FK                22:04          
   12          Dan  Börjesson            92    20 Hestra IF                    22:08          
   13          Eric  Sand                92    20 IK Gandvik                   22:32          
   14          Jesper  Sjögren           93    20 OK Kullingshof               23:00          
   15          Martin  Larsson           93    20 Hestra IF                    24:05          
   16          Joel  Andersson           92    20 IK Gandvik                   26:33          
   17          Filip  Arnoldsson         93    20 Tidaholm SOK Sisu            26:42          
   18          Erik Claesson             93    20 OK Orinto                    27:48          
   19          Emil  Andersson           93    20 OK Kullingshof               30:02          
   20          Gabriel  Andersson        93    20 Ulricehamns OK               32:49          
   21          Martin  Assarsson         93    20 Rydboholms SK                40:21          

               Daniel  Söderström        93    20 OK Skogsvargarna            Felst.          
               Oscar  Törnroth           92    20 Hjobygdens OK             ej start          
               Isak  Krantz              92    20 IK Gandvik                ej start          
               Albin  Peterson           92    20 OK Räven                  ej start          
               Erik  Kristianson         93    20 Trollhättans SOK          ej start          



H12 V  (37)    3010 m                      

    1          Simon  Andersson          90    20 OK Kullingshof               23:35          
    2          Andreas  Karlsson         90    20 Mariestads FK                25:27          
    3          Erik  Andersson           90    20 IK Gandvik                   25:29          
    4          David  Jonsson            90    20 OK Klyftamo                  26:17          
    5          Jesper  Nilsson           91    20 Ulricehamns OK               27:10          
    6          Simon  Sanderi            90    20 Lidköpings Vinter-SK         27:50          
    7          Rickard  Börjesson        90    20 Hestra IF                    27:59          
    8          Sebastian  Birgersson     90    20 Kinnaströms SK               29:26          
    9          Joakim  Ljunglide         90    20 OK Kullingshof               30:58          
   10          Jonas  Gustafsson         90    20 Mariestads FK                31:27          
   11          David  Hansson            90    20 OK Räven                     31:32          
   12          Niklas  Österlund         91    20 IK Ymer                      32:10          
   13          Fredrik  Schmiterlöw      91    20 Hjobygdens OK                33:06          
   14          Johan  Carlsson           90    20 OK Tranan                    33:33          
   15          Sebastian  Bäckström      90    20 Hestra IF                    35:07          
   16          Gustav  Eklöf             90    20 IK Ymer                      35:50          
   17          Rasmus Persson            90    20 Falköpings AIK               36:20          
   18          Jonas  Söder              91    20 OK Mark                      37:50          
   19          Carl  Tannerheim          91    20 Tidaholm SOK Sisu            38:57          
   20          Albert  Skaar             91    20 Ryda SK                      39:21          
   21          Peter  Markendahl         90    20 OK Klyftamo                  40:55          
   22          Christoffer  Andersson    91    20 Kinnaströms SK               41:56          
   23          Fabian  Peterson          90    20 OK Räven                     46:54          
   24          Martin  Strid             91    20 Ulricehamns OK               47:40          
   25          Daniel  Josefsson         91    20 Rydboholms SK                54:20          
   26          Simon  Markendahl         90    20 OK Klyftamo                  55:03          
   27          Oskar  Börjesson          90    20 Ryda SK                      57:36          
   28          Erik Wallin               91    20 OK Mark                      57:48          
   29          Fritiof  Hedman           90    20 OK Skogsvargarna             82:05          

               Patrik  Forsberg          91    20 Hjobygdens OK               Felst.          
               Marcus  Eriksson          91    20 Hjobygdens OK               Felst.          
               Simon  Börjesson          91    20 Ryda SK                     Felst.          
               Erik Schön                91    20 Hestra IF                   Felst.          
               Mattias  Hellström        90    20 Hjobygdens OK             ej start          
               Ragnar  Hellsvik          90    20 IK Gandvik                ej start          
               Isak  Andrén              91    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Anton  Kööhler            91    20 Trollhättans SOK          ej start          



H14 V  (50)    4010 m                      

    1          Samuel Andersson          88    20 IK Gandvik                   33:15          
    2          Benjamin  Edlund          88    20 IK Ymer                      33:39          
    3          Olof  Krantz              88    20 IK Gandvik                   34:52          
    4          Dennis  Lundborg          89    20 Trollhättans SOK             35:36          
    5          Johan  Strid              89    20 Ulricehamns OK               35:54          
    6          Anton  Udd                88    20 Kinnaströms SK               36:29          
    6          Anton  Odbro              88    20 OK Räven                     36:29          
    8          Daniel  Larsson           88    20 Vänersborgs SK               36:58          
    9          Alexander  Nilsson        88    20 Rydboholms SK                37:16          
   10          Niclas  Sahlin            88    20 Vänersborgs SK               37:42          
   11          Stefan  Karlsson          88    20 Hjobygdens OK                37:58          
   12          Carl  Magnusson           89    20 IF Hagen                     38:41          
   13          Johan  Törnroth           89    20 Hjobygdens OK                38:57          
   14          Erik Jonsson              88    20 Hestra IF                    39:29          
   15          Alexander  Westberg       89    20 OK Tranan                    40:00          
   16          Daniel  Axelsson          88    20 Vänersborgs SK               40:03          
   17          Fabian Wennerberg         89    20 OK Klyftamo                  41:03          
   18          Joakim  Axelsson          88    20 Ulricehamns OK               41:28          
   19          Erik Hansson              89    20 Bredareds IF                 41:47          
   20          Joakim  Andersson         88    20 IK Ymer                      41:54          
   21          Oskar  Eklöf              88    20 IK Ymer                      42:38          
   22          Jesper  Lövgren           89    20 IK Ymer                      42:44          
   23          August  Sjöholm           89    20 Mullsjö SOK                  43:30          
   24          Per  Malmberg             88    20 IK Gandvik                   43:46          
   25          John  Kumlin              88    20 IK Ymer                      44:11          
   26          Björn  Svensson           89    20 Trollhättans SOK             44:54          
   27          Jimmy  Andersson          88    20 OK Kullingshof               47:09          
   28          Simon  Eriksson           88    20 Rydboholms SK                47:57          
   29          Karl  Jansson             88    20 Främmestads IK               48:20          
   30          Andreas  Leandersson      88    20 Kinnaströms SK               51:31          
   31          Emil  Johansson           88    20 Trollhättans SOK             56:02          
   32          Anton  Broberg-Holm       89    20 IK Gandvik                   56:47          
   33          Karl-Oskar  Jogbratt      88    20 OK Tranan                    57:49          
   34          Sami  Lassila             89    20 Rydboholms SK                61:23          
   35          Mikael  Karlsson-Landén   88    20 Istrums SK                   61:28          
   36          Mattias  Karlsson         88    20 Ulricehamns OK               63:27          
   37          Oskar  Krantz             89    20 IK Gandvik                   66:43          
   38          Marcus  Furusköld         89    20 IK Gandvik                   67:12          
   39          Arvid  Jogbratt           88    20 OK Tranan                    70:25          
   40          Simon  Olsson             89    20 Främmestads IK               85:43          

               Johan  Hoof               89    20 Hestra IF                   Felst.          
               Pontus  Carlsson          89    20 Trollhättans SOK            Felst.          
               Oscar  Ivarsson           88    20 Hestra IF                 ej start          
               Johan  Klint              89    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Magnus  Klint             89    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Jonas  Johansson          88    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Jimmy  Johansson          89    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Joakim  Gustavsson        88    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Christian  Erickson       88    20 Ulricehamns OK            ej start          
               Anders  Mohlin            88    20 Falköpings AIK            ej start          



H16 V  (34)    5120 m                      

    1          Simon  Jakobson           86    20 Tibro AIK SOK                36:21          
    2          Fredrik  Johansson        86    20 OK Kullingshof               36:33          
    3          Johan  Olsson             86    20 Hjobygdens OK                36:45          
    4          Erik  Johansson           86    20 Falköpings AIK               41:23          
    5          Anton  Sjöholm            87    20 Mullsjö SOK                  42:00          
    6          Daniel  Mauritzon         87    20 IF Hagen                     42:01          
    7          Markus  Johansson         87    20 Rydboholms SK                44:00          
    8          Pär  Holmbäck             86    20 Hjobygdens OK                44:03          
    9          Johan  Knubbe             87    20 OK Mark                      44:08          
   10          Stefan  Jonsson           87    20 OK Klyftamo                  44:38          
   11          Gustav  Eriksson          86    20 IF Hagen                     44:39          
   12          Jesper  Tiberg            86    20 Hjobygdens OK                45:57          
   13          Daniel Hjortvall          86    20 Bredareds IF                 47:27          
   14          Carl-Johan  Hoel          86    20 Tibro AIK SOK                48:19          
   15          Henrik Gustavsson         86    20 Bredareds IF                 49:27          
   16          Erik  Skaar               87    20 Ryda SK                      50:49          
   17          Daniel  Muschke           86    20 Falköpings AIK               52:33          
   18          Lars  Axelsson            86    20 Hjobygdens OK                52:54          
   19          Mattias  Lööf             87    20 Mariestads FK                55:39          
   20          Björn Larsson             86    20 Bredareds IF                 56:26          
   21          Simon  Larsson            87    20 Kinnaströms SK               60:20          
   22          Mikael  Sjöström          78    20 Mariestads FK                61:49          
   23          Mikael  Andersson         86    20 IK Gandvik                   63:41          
   24          Andreas  Österlund        87    20 IK Ymer                      64:48          
   25          Henrik  Carlsson          86    20 Trollhättans SOK             66:22          
   26          Rickard  Björkman         86    20 Trollhättans SK              68:15          
   27          Gustav Dehlén             87    20 Mariestads FK                69:58          
   28          Carl-Magnus Damberg       86    20 IK Gandvik                   90:28          

               Nils  Robertsson          86    20 OK Mark                     Felst.          
               Joel  Svensson            86    20 Tibro AIK SOK               Felst.          
               Mattias  Pettersson       87    20 Falköpings AIK            ej start          
               Patrik  Johansson         78    20 Mariestads FK             ej start          
               Alexander  Weddmark       87    20 OK Räven                  ej start          
               Karl-Johan  Nilsson       86    20 OK Tranan                 ej start          



H18L V  (24)   6740 m                      

    1   (0722) Andreas  Johansson        84    20 Rydboholms SK                45:51 G        
    2   (0711) Karl  Larsson             85    20 OK Kullingshof               49:43 G        
    3   (0938) Stefan  Lemming           85    20 Mariestads FK                51:07 S        
    4   (1078) Johan  Davidsson          85    20 OK Tranan                    52:34 S        
    5   (0984) Fajer Wennerberg          85    20 OK Klyftamo                  53:24 S        
    6   (0927) Gustav  Enander           85    20 Vänersborgs SK               54:05 S        
    7   (1044) Christian  Holmqvist      85    20 Hestra IF                    57:07 S        
    8   (1147) Henrik Johansson          85    20 Falköpings AIK               57:58 S        
    9   (1207) Marcus  Johnsson          84    20 OK Kullingshof               59:06 S        
   10   (1057) Niclas  Westerberg        85    20 IF Hagen                     61:02 S        
   11   (1076) Tomas  Knutsson           85    20 Ulricehamns OK               61:10 S        
   12          Filip  Holm               84    20 Hjobygdens OK                62:23 S        
   13   (1164) Rickard Pettersson        84    20 Gällstads IF                 63:41 S        
   14   (1148) Sebastian  Edlund         84    20 IK Ymer                      67:20 B        
   15   (1270) Tobias  Österlund         84    20 IK Ymer                      69:48          
   16   (1279) Johan Leijgård            84    20 IK Wilske                    72:07          
   17   (1208) Mikael  Axelsson          84    20 Ulricehamns OK               73:41          
   18   (1186) Henrik  Lidhage           85    20 IK Ymer                      75:52          
   19   (1194) Rickard  Hilmersson       84    20 OK Klyftamo                  77:17          
   20   (9002) Peter  Kjellberg          84    20 Istrums SK                   81:36          

               Mikael Andersson                20 Fritsla VIK                 Felst.          
        (1287) Lars  Karlsson            85    20 OK Skogsstjärnan          ej start          
        (1211) Erik  Bertilsson          84    20 OK Räven                  ej start          
               Isak  Jakobson            84    20 Tibro AIK SOK             ej start          



H20L V  (16)   8220 m                      

    1   (0479) Tobias Johansson          82    20 Falköpings AIK               53:08 G        
    2   (0546) Martin  Ivarsson          83    20 Vänersborgs SK               53:18 G        
    3   (0535) Martin  Moberg            82    20 Mariestads FK                54:15 G        
    4   (0790) Rikard  Wass              83    20 IF Hagen                     54:19 G        
    5   (0634) Rickard Pentonen          83    20 Hestra IF                    56:25 G        
    6   (0698) Johan  Palmér             82    20 Ulricehamns OK               56:30 G        
    7   (0914) Erik  Johansson           82    20 OK Kullingshof               59:41 G        
    8          Joakim  Gustavsson        82    20 Ulricehamns OK               61:01 S        
    9   (0995) Daniel  Netz              83    20 Vänersborgs SK               61:34 S        
   10          Christian  Arnesson       83    20 Ulricehamns OK               65:34 S        
   11   (1149) Fredrik  Johansson        82    20 OK Skogsstjärnan             66:52 S        
   12   (0822) Rikard  Bernhard          82    20 IF Hagen                     76:29 B        
   13   (0758) Andreas  Aronsson         82    20 IF Hagen                     76:49 B        
   14          Åke  Svensson             82    20 Istrums SK                   77:20 B        

        (0788) Rickard  Holmqvist        83    20 Hestra IF                 ej start          
        (1120) Marcus  Wadell            82    20 Ulricehamns OK            ej start          



H21 V  (12)    6740 m                      

    1          Joakim  Källman           68    20 OK Kullingshof               50:14 G        
    2          Björn Pettersson          53    14 Bottnaryds IF                57:29 S        
    3          Jesper Bartholdsson       70    20 Hestra IF                    64:46 S        
    4          Kristian  Adolfsson       74    20 IK Ymer                      68:09 S        
    5          Markel  Bertilsson        70    20 Hestra IF                    68:32 S        
    5   (1275) Andreas  Claesson         81    20 OK Kullingshof               68:32 S        
    7          Klas  Adolfsson           72    20 IK Ymer                      68:49 S        
    8   (1244) Niklas Fallgren           77    20 Gudhems IF                   68:58 S        
    9          Urban  Andersson          78    20 SOK 68                       71:33 S        
   10          Claes  Setthagen          72    20 OK Tranan                    76:43 B        
   11          Torbjörn  Ödman           70    20 Hestra IF                    78:04          

               Mattias  Hedfjärd         70    20 Gudhems IF                ej start          



H21L V  (49)   11100 m                     

    1   (0094) Håkan  Gottfridsson       67    20 Ulricehamns OK               68:57 G        
    2   (0063) Oskar  Svärd              76    20 Ulricehamns OK               71:21 G        
    3   (0120) Daniel  Wernersson        80    20 OK Orinto                    72:04 G        
    4          Jan Hilding               68    20 Hestra IF                    72:52 G        
    5   (0105) Johan Ingemarsson               20 Hestra IF                    72:57 G        
    6   (0091) Tommy  Andersson          73    20 Vänersborgs SK               73:07 G        
    7   (0821) Henrik  Wass              81    20 IF Hagen                     74:07 G        
    8   (0153) Fredrik  Herdersson       73    20 OK Mark                      74:11 G        
    9   (0637) Per-Anders  Eggertsen     81    20 IF Hagen                     78:37 S        
   10   (0561) Jerker Martinsson         81    20 Mariestads FK                79:42 S        
   11   (0474) Magnus  Johansson         78    20 Rydboholms SK                79:43 S        
   12   (0512) Mattias  Larsson          78    20 OK Tranan                    80:10 S        
   13    (354) Anders  Påhlman           76    20 Istrums SK                   81:05 S        
   14   (0194) Peter  Arnesson           80    20 Ulricehamns OK               82:40 S        
   14   (0699) Richard  Tengström        71    20 Vänersborgs SK               82:40 S        
   16   (0372) Mathias  Häggblom         75    20 OK Klyftamo                  82:43 S        
   17   (0836) Mikael  Löfving           81    20 IF Hagen                     84:12 S        
   18   (0490) Robert  Enbom             76    20 Vänersborgs SK               84:13 S        
   19   (0501) Conny  Rantzow            77    20 Hestra IF                    85:13 S        
   20   (0905) Per  Zachrison            80    20 Mariestads FK                87:03 S        
   21   (0791) Jon  Larsson              81    20 OK Kullingshof               87:40 S        
   22   (0837) Thomas  Andersson         71    20 OK Tranan                    87:53 S        
   23   (0861) Kenneth  Johansson        70    20 OK Tranan                    88:37 S        
   24   (0958) Andreas  Holmqvist        81    20 Hestra IF                    88:48 S        
   25   (0874) Thomas  Ljung             73    20 OK Kullingshof               88:49 S        
   26   (0648) Tomas  Johansson          76    20 Vänersborgs SK               93:43 S        
   27   (0564) Jonas  Salén              81    20 Ulricehamns OK               95:09 S        
   28   (1012) Magnus Larsson            77    20 Rydboholms SK                96:56 S        
   29          Per  Andersson            70    20 Vänersborgs SK               99:37 B        
   30          Anders  Ingemarsson       69    20 Hestra IF                   100:25 B        
   31   (0627) Henrik  Erickson          76    20 Ulricehamns OK              100:29 B        
   32          Stefan Larsson            80    20 Rydboholms SK               104:32          
   33    (709) Filip  Svensson           76    20 Istrums SK                  107:16          
   34   (0745) Staffan Johansson         77    20 Vänersborgs SK              107:25          
   35          Mattias  Johansson        81    20 IK Ymer                     107:39          

        (1004) Erik  Lindgren            80    20 IF Hagen                    Felst.          
         (506) Marcus  Kvarndal          80    20 Istrums SK                  Felst.          
        (0759) Jonas  Zachrison          80    20 Mariestads FK               Felst.          
               Johan  Persson            77    20 Ulricehamns OK              Felst.          
        (0522) Jonas  Gustafsson         73    20 Vänersborgs SK              Felst.          
               Lars Olsson               72    20 Hestra IF                   Felst.          
               Mats  Kindlund            71    20 OK Tranan                   Felst.          
        (0316) Calle  Andersson          73    20 OK Skogsstjärnan          ej start          
        (0099) Erik  Öhlund              80    20 Ulricehamns OK            ej start          
        (0487) Anders  Carlsson          69    20 Vänersborgs SK            ej start          
        (0574) Mikael  Tjernberg         72    20 Vänersborgs SK            ej start          
        (0171) Jesper  Stenström         70    20 Vänersborgs SK            ej start          
        (1018) Magnus  Lund              78    20 IK Gandvik                ej start          
               Staffan  Ljungkvist       79    20 IK Gandvik                ej start          



H35 V  (32)    7030 m                      

    1          Stefan  Aroneng           65    20 Hestra IF                    49:26 G        
    2          Roger  Carlsson           65    20 OK Tranan                    50:11 G        
    3          Lars Karlsson             63    20 Gudhems IF                   50:22 G        
    4          Thomas Bogren             65    20 IF Hagen                     51:20 G        
    5   (0147) Bertil  Åkesson           63    20 Skene Sim o IS               51:45 G        
    6          Mikael  Palgrim           66    20 Vänersborgs SK               53:39 G        
    7          Henry Larsson             65    20 Bredareds IF                 54:05 G        
    8          Johan  Mars               67    20 Kinnaströms SK               54:40 G        
    9          Tony  Gustavsen           65    20 Istrums SK                   56:35 S        
   10          Niklas  Andersson         64    20 Kinnaströms SK               57:47 S        
   11          Mats  Hedman              67    20 IF Hagen                     58:21 S        
   12          Bo Hallberg               66    20 Falköpings AIK               58:27 S        
   13          Henrik  Karlsson          64    20 OK Skogsstjärnan             58:53 S        
   14    (802) Magnus  Södervall         67    20 IK Gandvik                   59:42 S        
   15          Fredrik  Stensson         67    20 Kinnaströms SK               60:08 S        
   16   (0996) Jimmy  Friberg            67    20 Istrums SK                   60:33 S        
   17          Tommy  Bäck               65    20 OK Kullingshof               63:34 S        
   18          Anders Sträng             67    20 Falköpings AIK               64:51 S        
   19          Peter  Strömdahl          65    20 OK Skogsvargarna             65:33 S        
   20          Mats  Kristianson         64    20 Trollhättans SOK             66:09 S        
   21          Tornie  Ottersten         65    20 K 3 IF                       67:23 S        
   22          Gunnar  Johansson         65    20 OK Skogsvargarna             70:20 B        
   23          Ingvar  Ivarsson          63    20 OK Kullingshof               75:27          
   24          Leif  Persson             63    20 OK Skogsstjärnan             77:47          
   25          Håkan  Johansson          65    20 Mariestads FK               103:27          

               Joachim  Friberg          65    20 Istrums SK                  Felst.          
               Jörgen  Hallén            63    20 Trollhättans SOK            Felst.          
               Thomas  Stigsson          66    20 Trollhättans SOK            Felst.          
               Jonatan  Börjesson        66    20 Hestra IF                 ej start          
               Per  Sundqvist            64    20 OK Tranan                 ej start          
               Sören  Rantzow            67    20 Toarps OK                 ej start          
               Anders  Larsson           67    20 Vänersborgs SK            ej start          



H40 V  (24)    6620 m                      

    1          Lennart  Larsson          58    20 Hestra IF                    43:58 G        
    2          Lennart  Josefsson        60    20 Rydboholms SK                46:05 G        
    3          Lars  Holmberg            61    20 IF Hagen                     51:08 S        
    4          Tomas  Andersson          61    20 Vänersborgs SK               51:39 S        
    5          Roland  Johansson         58    20 Hestra IF                    52:51 S        
    6          Magnus  Joelsson          61    20 SOK 68                       55:54 S        
    7          Clas Johansson            58    20 Bredareds IF                 57:43 S        
    8          Tomas  Tranberg           62    20 Kinnaströms SK               62:15 B        
    9          Jan  Albertsson           58    20 Istrums SK                   64:58 B        
   10          Owe  Svensson             58    20 OK Tranan                    65:49 B        
   11          Bengt  Klasson            58    20 Ulricehamns OK               67:42          
   12          Lars  Eriksson            59    20 Skene Sim o IS               69:04          
   13          Håkan  Eriksson           62    20 OK Räven                     69:28          
   14          Rolf-Arne  Bornebratt     61    20 IK Gandvik                   73:30          
   15          Gunnar  Johansson         58    20 Trollhättans SOK             76:44          
   16          Nils-Olof  Larsson        60    20 Vänersborgs SK               78:36          
   17          Bengt Classon             60    20 OK Orinto                    79:00          
   18          Per  Gustavsson           59    20 Ryda SK                      82:42          
   19          Agne  Gustavsson          59    20 Istrums SK                  102:29          

               Sten  Hjelm               62    20 Hestra IF                   Felst.          
               Peter  Cederberg          62    20 Vänersborgs SK              Felst.          
               Michael  Karlsson         58    20 IF Hagen                  ej start          
               Hans  Granér              60    20 OK Kullingshof            ej start          
               Jörgen Ivarsson           58    20 Hestra IF                 ej start          



H45 V  (43)    6270 m                      

    1          Hans  Strid               57    20 Ulricehamns OK               42:04 G        
    2          Lars-Olof Schön           57    20 Hestra IF                    47:17 G        
    3          Jerker  Netz              57    20 Trollhättans SOK             48:30 S        
    4          Magnus  Andersson         55    20 Ulricehamns OK               50:27 S        
    5          Torbjörn  Löfving         57    20 Tibro AIK SOK                50:45 S        
    6          Lennart  Nilsson          57    20 Ulricehamns OK               51:19 S        
    7          Jan-Åke  Sörliklev        54    20 Trollhättans SOK             51:38 S        
    8          Johan  Lindgren           55    20 IF Hagen                     51:46 S        
    9          Per-Olof  Larsson         55    20 Hestra IF                    52:30 S        
   10          Ulf  Palmér               56    20 Ulricehamns OK               53:18 S        
   11          Lennart  Karlsson         57    20 OK Mark                      53:28 S        
   12          Klas  Hoof                56    20 Hestra IF                    54:58 S        
   13          Lars  Karlsson            56    20 Ulricehamns OK               55:21 S        
   14          Johan  Carlsson           55    20 Trollhättans SOK             55:50 S        
   15          Uno  Magnusson            54    20 IF Hagen                     56:17 S        
   16          Bengt Jonsson             55    20 Hestra IF                    57:34 S        
   17          Jan  Holmqvist            54    20 Hestra IF                    58:21 S        
   18          Sören Kaspersson          53    20 Fritsla VIK                  58:22 S        
   19          Mikael  Bodén             55    20 OK Mark                      61:15 B        
   20          Håkan  Sanderi            57    20 Lidköpings Vinter-SK         62:04 B        
   21          Anders  Eriksson          53    20 IF Hagen                     62:33 B        
   22          Bengt-Åke  Jansson        56    20 Främmestads IK               65:00 B        
   23          Sune  Knutsson            54    20 Ulricehamns OK               66:06          
   24          Håkan  Fredman            53    20 Hestra IF                    70:29          
   25          Gunnar  Vejedal           53    20 OK Mark                      71:12          
   26          Per Wennerberg            55    20 OK Klyftamo                  71:50          
   27          Owe  Törnroth             56    20 Hjobygdens OK                74:11          
   28          Bo Andersson              53    20 IK Gandvik                   79:17          
   29          Kaj  Bäcklund             56    20 Kinnaströms SK               80:09          
   30          Tord  Gustavsson          56    20 OK Skogsstjärnan             80:19          
   31          Bill  Andersson           53       I 15 IF &am                  82:00          
   32          Alf Siewertz              55    20 Gudhems IF                   84:06          
   33          Bo  Andersson             53    20 Falköpings AIK               88:12          
   34          Jan-Åke  Emilsson         57    20 Gudhems IF                   91:11          
   35          Per-Anders  Furusköld     57    20 IK Gandvik                   96:03          

               Benny  Hoffman            54    20 Gudhems IF                  Felst.          
               Peder  Johansson          55    20 OK Skogsstjärnan            Felst.          
               Mats  Sunesson            53    20 OK Skogsstjärnan            Felst.          
               Krister  Caarp            54    20 SOK 68                      Felst.          
               Hans  Ekberg              53    20 Trollhättans SOK            Felst.          
               Göran  Persson            54    20 Hestra IF                 ej start          
               Per  Andersson            57    20 OK Orinto                 ej start          
               Thomas Lundgren           56    20 Trollhättans SOK          ej start          



H50 V  (32)    5550 m                      

    1          Carl-Henry  Andersson     48    20 OK Orinto                    44:12 G        
    2          Bo  Herdersson            51    20 OK Mark                      47:09 G        
    3          Torgny  Pettersson        49    20 Kinnaströms SK               49:02 G        
    3          Per  Ivarsson             50    20 Trollhättans SOK             49:02 G        
    5          Toivo Pentonen            50    20 Hestra IF                    49:26 G        
    6          Anders  Thomasson         51    20 Ulricehamns OK               49:43 G        
    7          Lasse  Hogedal            50    20 Vänersborgs SK               51:50 S        
    8          Kjell  Martinsson         49    20 OK Tranan                    52:37 S        
    9          Gunnar  Wass              51    20 IF Hagen                     53:38 S        
   10          Stig Johansson            48    20 Falköpings AIK               54:53 S        
   11          Per-Ola  Johnsson         52    20 OK Kullingshof               55:51 S        
   12          Leif  Rylander            48    20 Kinnaströms SK               56:04 S        
   13          Claes-Göran  Johansson    48    20 Ulricehamns OK               56:06 S        
   14          Åke  Johansson            52    20 Rydboholms SK                57:45 S        
   15          Håkan  Lööf               51    20 Mariestads FK                58:26 S        
   16          Roland  Hulander          51    20 Ulricehamns OK               59:01 S        
   17          Anders  Pettersson        51    20 Hjobygdens OK                62:38 S        
   18          Hans-Åke  Djurbäck        50    20 Kinnaströms SK               66:25 B        
   19          Dan  Krantz               48    20 IK Gandvik                   67:58 B        
   20          Stellan Holmstrand              20 Herrljunga SK Skid O OL      68:05          
   21          Arne Davidsson            51    20 Svenljunga OK                71:39          
   22          Tommy  Westerberg         52    20 IF Hagen                     80:42          
   23          Anders  Kumlin            50    20 IK Ymer                     105:33          

               Håkan  Olsson             49    20 Hjobygdens OK               Felst.          
               Martin  Häggblom          48    20 OK Klyftamo                 Felst.          
               Anders  Davidson          49    20 OK Räven                    Felst.          
               Jan-Åke  Axelsson         49    20 Hestra IF                 ej start          
               Karl-Evert  Svensson      48    20 IF Hagen                  ej start          
               Roger  Karlsson           49    20 OK Skogsstjärnan          ej start          
               Bengt  Marmander          51    20 OK Mark                   ej start          
               Sture  Andersson          49    20 Ulricehamns OK            ej start          
               Sven-Erik Bodin           52    20 Gällstads IF              ej start          



H55 V  (47)    5230 m                      

    1          Lars-Göran Molin                20 Fritsla VIK                  48:53 G        
    2          Hans G  Bernhard          47    20 Mariestads FK                49:11 G        
    3          Bo-Göran  Gunnarsson      45    20 OK Mark                      49:42 G        
    4          Per  Knubbe               46    20 OK Mark                      49:51 G        
    5          Christer  Johansson       46    20 SOK Träff                    50:18 G        
    6          Dag  Lorén                44    20 OK Frisene                   54:22 S        
    7          Roland  Nilsson           44    20 Falköpings AIK               54:58 S        
    8          Gösta  Claesson           46    20 Rydboholms SK                55:28 S        
    9          Leif  Boström             45    20 Trollhättans SOK             55:45 S        
   10          Lars  Tuvesson            44    20 Ulricehamns OK               55:50 S        
   11          Lars  Arnesson            47    20 Ulricehamns OK               56:48 S        
   12          Kurt Bodin                45    20 Gällstads IF                 57:08 S        
   13          Lennart  Höije            43    20 Mariestads FK                57:36 S        
   14          Christer  Ottosson        46    20 IF Hagen                     57:41 S        
   15          Kenneth Aronsson                20 Fritsla VIK                  58:10 S        
   16          Göte  Johansson D-P       43    20 OK Tranan                    58:32 S        
   17          Bengt  Mattsson           46    20 OK Orinto                    59:15 S        
   18          Jan Olav  Carlsson        46    20 IF Hagen                     59:21 S        
   19          Sven-Erik  Sjöholm        43    20 Mullsjö SOK                  59:33 S        
   20          Bo  Klamfelt              47    20 Tibro AIK SOK                59:40 S        
   21          Lars  Knutsson            43    20 Skene Sim o IS               59:54 S        
   22          Kent  Olausson            46    20 OK Orinto                    60:21 S        
   23          Bertil  Ingemarsson       43    20 Hestra IF                    60:48 S        
   24          Bo  Adolfsson             43    20 IK Ymer                      61:00 S        
   25          Per-Olof  Dahlström       47    20 Trollhättans SK              61:49 S        
   26          Pär-Erik  Johansson       44    20 Kinnaströms SK               61:58 S        
   27          Bengt-Arne  Bengtsson     46    20 Lidköpings Vinter-SK         64:23 S        
   28          Bror  Palgrim             45    20 Vänersborgs SK               68:36 S        
   29          Bengt-Åke  Svensson       43    20 IK Ymer                      73:07 B        
   30          Rolf  Gabrielsson         44    20 IF Hagen                     74:08          
   31          Bo Hjalmarsson            45    20 Gällstads IF                 74:50          
   32          Styrbjörn  Jansson        45    20 IF Hagen                     75:27          
   33          Sven-Erik  Johansson      47    20 Mariestads FK                77:16          
   34          Christer  Henriksgård     45    20 OK Klyftamo                  79:05          
   35          Jürg  Grissemann          43    20 OK Skogsstjärnan             84:08          
   36          Jan  Hörke                43    20 OK Skogsvargarna             85:50          
   37          Lars  Wahlström           44    20 Istrums SK                   88:28          
   38          Tommy  Pedersen           46    20 OK Orinto                    91:29          
   39          Jan  Rödström             45    20 OK Skogsstjärnan            101:21          
   40          Göran  Litzell            47    20 OK Kullingshof              112:49          

               Leif  Björkman            44    20 IK Ymer                     Felst.          
               Kurt  Svensson            45    20 OK Mark                     Felst.          
               Jan Elfsberg              43    20 Falköpings AIK              Felst.          
               Jonas  Larsson            47    20 OK Kullingshof            Ej godk.          
               Kennet  Ivehag            43    20 Främmestads IK            ej start          
               Rolf  Hermansson          47    20 Kinnaströms SK            ej start          
               Ingemar  Wiklund          43    20 OK Skogsvargarna          ej start          



H60 V  (43)    4700 m                      

    1          Olle  Hermansson          42    20 IK Ymer                      46:19 G        
    2          Henrik  Bergman           42    20 OK Tranan                    46:26 G        
    3          Bob Kaill                       20 IK Omega                     46:34 G        
    4          Lennart  Karlsson         42    20 Främmestads IK               48:47 G        
    5          Ivan Ernvid                     20 Nitta IF                     51:44 G        
    6          Bengt Andersson           41    20 Tidaholm SOK Sisu            51:45 G        
    7          Willy  Svensson           40    20 Kinnaströms SK               52:42 S        
    8          Bernt  Kvist              41    20 Ulricehamns OK               53:32 S        
    9          Lennart  Nyman            38    20 Hestra IF                    53:33 S        
   10          Gösta  Drotz              41    20 Hestra IF                    54:03 S        
   11          Harry  Sundberg           39    20 OK Klyftamo                  54:43 S        
   12          Hans  Carlsson            41    20 OK Orinto                    56:08 S        
   13          Roy  Carlsson             41    20 Ulricehamns OK               56:23 S        
   14          Mats-Erik  Andersson      38    20 Ulricehamns OK               56:48 S        
   15          Lars-Åke  Larsson         41    20 OK Tranan                    57:46 S        
   16          Göran  Jönsson            41    20 Trollhättans SOK             58:11 S        
   17          Roland  Johansson         39    20 OK Tranan                    58:48 S        
   18          Rune  Arvidsson           40    20 OK Mark                      59:04 S        
   19          Lars-Göran  Rosén         42    20 Rydboholms SK                59:40 S        
   20          Kenneth  Jonsson          42    20 Vänersborgs SK               60:20 S        
   21          Åke  Nordberg             42    20 OK Klyftamo                  63:12 S        
   22          Sune  Hagström            39    20 IK Gandvik                   63:54 S        
   23          Heikki  Rissanen          40    20 Mariestads FK                64:38 S        
   24          Per-Olof  Johansson       42    20 OK Klyftamo                  65:34 S        
   25          John  Henriksson          40    20 Tibro AIK SOK                67:51 B        
   26          Gunnar  Bryst             41    20 Hjobygdens OK                70:24 B        
   27          Sigvard  Oscarsson        42    20 Istrums SK                   72:39          
   28          Kurt  Rydin               38    20 OK Tranan                    73:42          
   29          Sten  Arvidsson           39    20 Toarps OK                    81:15          
   30          Gunnar  Bylund            38    20 Rydboholms SK                81:34          
   31          Sven  Orrsjö              39    20 Skene Sim o IS               84:14          
   32          Bengt  Wallenius          39    20 OK Skogsstjärnan            107:21          

               Karl-Inge  Karlsson       39    20 Istrums SK                  Felst.          
               Bengt  Skoog              42    20 Lidköpings Vinter-SK        Felst.          
               Leif  Carlsson            40    20 Ulricehamns OK              Felst.          
               Bernt  Thorén             38    20 Vänersborgs SK              Felst.          
               Birger Aronsson           40    20 Bredareds IF                Felst.          
               Carl-Otto  Wijkmark       42    20 IF Hagen                  ej start          
               Bertil  Ryberg            39    20 OK Klyftamo               ej start          
               Åke  Davidsson            38    20 Rydboholms SK             ej start          
               Alvar  Andersson          38    20 Tibro AIK SOK             ej start          
               Rune Spetz                      20 Nitta IF                  ej start          
               Börje Wallin              39    20 Tidaholm SOK Sisu         ej start          



H65 V  (29)    4370 m                      

    1          Kjell  Persson            35    20 Mariestads FK                46:49 G        
    2          Bertil  Wiklund           36    20 IK Wilske                    47:00 G        
    3          Lars  Lång                37    20 OK Klyftamo                  47:08 G        
    4          Leif  Johansson           37    20 Trollhättans SOK             47:11 G        
    5          Sten  Johansson           34    20 OK Kullingshof               47:20 G        
    6          Håkan Skogum              37    20 Skene Sim o IS               47:23 G        
    7          Ingemar  Holmberg         37    20 IF Hagen                     50:06 G        
    8          Gunnar Aronsson           37    20 Bredareds IF                 50:13 G        
    9          Göran  Nordh              37    20 Trollhättans SK              55:01 S        
   10          Bengt  Hallén             36    20 Trollhättans SOK             55:18 S        
   11          Lennart  Nilsson          37    20 Rydboholms SK                56:56 S        
   12          Stig  Sahl                33    20 IF Hagen                     57:09 S        
   13          Alf  Kinn                 35    20 Kinnaströms SK               57:28 S        
   14          Uno  Andersson            37    20 OK Klyftamo                  59:03 S        
   15          Karl-Eric Wannberg              20 IK Omega                     59:38 S        
   16          Ingvar  Josefsson         37    20 Rydboholms SK                61:08 S        
   17          Karl  Lund                33    20 Lidköpings Vinter-SK         69:07 B        
   18          Sten  Emanuelsson         37    20 Vänersborgs SK               69:59 B        
   19          Rolf  Severinsson         36    20 Kinnaströms SK               70:06 B        
   20          Viggo  Svenson            33    20 OK Mark                      74:25          
   21          Harry Brandqvist          37    20 Tidaholm SOK Sisu            75:43          
   22          Kurt  Stenberg            34    20 IK Gandvik                   75:52          
   23          Totte  Holm               35    20 OK Räven                     79:08          
   24          Göran  Malmberg           35    20 IK Gandvik                   81:31          
   25          Åke  Ekberg               34    20 OK Mark                      83:11          
   26          Rolf  Stenström           37    20 Vänersborgs SK               85:34          
   27          Lars Berger               33    20 Tidaholm SOK Sisu            93:55          

               Åke  Green                34    20 Toarps OK                   Felst.          
               Inge  Borgliden           36    20 Vänersborgs SK              Felst.          



H70 V  (20)    3730 m                      

    1          Sven-Johan  Persson       31    20 IK Gandvik                   37:02 G        
    2          Rolf  Johnsson            32    20 Vänersborgs SK               38:06 G        
    3          Ulf  Smedberg             32    20 Trollhättans SOK             38:17 G        
    4          Bertil  Johansson         31    20 Kinnaströms SK               42:14 S        
    5          Evert  Tapper             30    20 IF Hagen                     43:16 S        
    6          Yngve  Malmlöf            31    20 Floby OK                     45:32 S        
    7          Karlerik  Fransson        28    20 Trollhättans SOK             45:41 S        
    8          Sture Pettersson          32    20 Falköpings AIK               45:59 S        
    9          Lars Larsson              31    20 Bredareds IF                 46:35 S        
   10          Bengt  Jansson            31    20 OK Skogsstjärnan             48:43 S        
   11          Bo Elvingsson                   20 Herrljunga SK Skid O OL      54:11 B        
   12          Yngve  Andersson          29    20 Lidköpings Vinter-SK         55:24 B        
   13          Gilbert  Svensson         31    20 Trollhättans SK              57:43          
   14          Lars-Gunnar  Enström      29    20 OK Tranan                    57:56          
   15          Ingvar  Brämerson         29    20 Tibro AIK SOK                59:42          
   16          Sture  Särdqvist          31    20 IK Ymer                      64:55          
   17          Olle  Gottfridsson        29    20 SOK 68                       65:54          
   18          Nils  Andersson           30    20 Skene Sim o IS               71:12          

               Bertil  Bengtsson         32    20 OK Kullingshof              Felst.          
               Bengt  Johnsson           28    20 OK Kullingshof              Felst.          



H75 V  (9)     3220 m                      

    1          Arne  Svahn               27    20 Främmestads IK               37:19 G        
    2          Mats  Lomås               27    20 OK Tranan                    39:24 G        
    3          Gunnar  Johansson         20    20 Horreds SK                   40:27 G        
    4          Arne  Wahlgren            27    20 SOK Träff                    41:33 G        
    5          Bengt  Nyström            27    20 OK Amne                      42:06 S        
    6          Sven Johansson            27    20 Gudhems IF                   45:09 S        
    7          Karl-Erik  Aktiv          23    20 Trollhättans SOK             48:31 S        
    8          Bo  Tyvik                 24       I 15 IF &am                  50:10 S        
    9          Håkan  Bark               26    20 IF Hagen                     73:31          



H55M V  (6)    3410 m                      

    1          Bernt Josefsson           47    20 Ulricehamns OK               31:41 S        
    2          Erling  Andersson         45    20 Vänersborgs SK               39:16 B        
    3          Lars-Göran Andersson            20 Herrljunga SK Skid O OL      39:51 B        
    4          Hasse  Johansson          45    20 Trollhättans SOK             40:46 B        
    5          Christer  Fallgren        47    20 Gudhems IF                   42:43 B        
    6          Rolf  Bååth               38    20 Hestra IF                    47:41 B        



H50M VG  (13)  3410 m                      

    1          Lars  Widerström          50    20 IK Ymer                      29:42 S        
    2          Thomas Göransson          51    20 IK Ymer                      31:00 S        
    3          Stig Hjortvall            48    20 Bredareds IF                 32:06 S        
    4          Lars-Erik Norsten               20 Herrljunga SK Skid O OL      35:29 S        
    5          Kenneth  Hedlund          51    20 IK Ymer                      36:32 B        
    6          Torbjörn  Claesson        50    20 IK Ymer                      40:02 B        
    7          Jan  Rosén                49    20 IK Ymer                      40:31 B        
    8          Jan  Widerström           50    20 IK Ymer                      42:09 B        
    9          Conny  Johansson          52    20 IK Gandvik                   43:52 B        
   10          Jan-Erik  Pederstorp      48     6 IK Stern                     45:39          
   11          Ove  Grusell              52    20 OK Räven                     47:50          
   12          Per-Arne  Svensson        48    20 Ulricehamns OK               50:47          

               Tommy  Karlsson           52    20 Istrums SK                  Felst.          



H45M V  (17)   4050 m                      

    1          Lennart  Widerström       53    20 IK Ymer                      37:05 S        
    2          Jan Unosson               56    20 Bredareds IF                 40:09 S        
    3          Stig-Ove  Djurbäck        54    20 Kinnaströms SK               40:48 S        
    4          Conny  Sahlin             55    20 OK Skogsvargarna             41:17 S        
    5          Göran  Larsson            52    20 OK Skogsvargarna             42:45 S        
    6          Dan  Leandersson          55    20 Kinnaströms SK               42:57 S        
    7          Göran  Enander            55    20 Vänersborgs SK               46:17 B        
    8          Stefan  Stolt             57    20 Vänersborgs SK               46:35 B        
    9          Jan  Erickson             51    20 Ulricehamns OK               46:56 B        
   10          Göran  Eklöf              53    20 IK Ymer                      49:20 B        
   11          Hans  Andersson           53    20 IK Gandvik                   51:07 B        
   12          Ove  Muschke              55    20 Falköpings AIK               52:04 B        
   13          Åke  Johannesson          54    20 Trollhättans SOK             59:39          
   14          Tomas  Österlund          54    20 IK Ymer                      65:14          
   15          Jan-Åke  Ljunglide        56    20 OK Kullingshof               66:13          
   16          Daniel  Hansson           53    20 IK Ymer                      77:36          
   17          Karl-Henrik  Lindblom     56    20 OK Räven                     83:15          



H40M V  (2)    4050 m                      

    1          Olle  Hansson             61    18 OK Grane                     43:49 S        
    2          Anders  Swedin            59    20 Lidköpings Vinter-SK         53:48 B        



H35M VG  (7)   4620 m                      

    1          Anders  Jonsson           63    20 OK Klyftamo                  48:06 S        
    2          Ulf  Almehed              64     6 Frölunda OL                  51:56 S        
    3          Lars Björfjäll            64    20 Bredareds IF                 52:14 S        
    4          Uno  Sand                 63    20 IK Gandvik                   52:38 S        
    5          Hans  Kööhler             63    20 Trollhättans SOK             75:47          
    6          Peter  Ravnell            67    20 Gudhems IF                   83:51          

               Rikard Fredriksson        67    20 Falköpings AIK            ej start          



H21M V  (5)    4620 m                      

    1          Magnus  Hallqvist         73    20 OK Skogsvargarna             43:55 S        
    2          Magnus  Lindberg          69    20 IK Ymer                      45:41 S        
    3          Thomas  Asplund           69    20 OK Skogsvargarna             55:53 B        
    4          Bert-Olov  Larsson        63    20 OK Skogsvargarna             57:31 B        

               Lennart  Andersson        78    20 SOK 68                      Felst.          



D55M V  (4)    2910 m                      

    1          Görel  Nordin             47    20 Vänersborgs SK               40:52 S        
    2          Ulla  Björkman            46    20 IK Ymer                      41:47 S        
    3          Marita  Johansson         46    20 Kinnaströms SK               47:44 S        

               Eva-Maj Johansson         46    20 Fritsla VIK               ej start          



D50M V  (5)    2910 m                      

    1          Marianne  Bertilsson      51    20 OK Räven                     42:25 S        
    2          Eva  Svensson             49    20 Ulricehamns OK               42:56 S        

               Ylva  Jansson             48    20 IF Hagen                    Felst.          
               Mona  Axelsson            51    20 Hestra IF                 ej start          
               Annika  Herdersson        51    20 OK Mark                   ej start          



D45M V  (8)    3410 m                      

    1          Annika Gustavsson         53    20 Bredareds IF                 41:04 S        
    2          Gunnel  Litzell           53    20 OK Kullingshof               44:36 S        
    3          Marita  Larsson           54    20 Kinnaströms SK               47:42 S        
    4          Elise  Johannesson        57    20 Trollhättans SOK             51:13 B        
    5          Eva  Olsson               50    20 Hjobygdens OK                57:07 B        
    6          Gertie Odelberg           53    20 IK Ymer                      57:17 B        
    7          Margaretha  Johansson     56    20 OK Kullingshof               61:09 B        
    8          Linnea  Muschke           54    20 Falköpings AIK              130:49          



D40M V  (4)    3410 m                      

    1          Ylva  Johansson           59    20 OK Skogsvargarna             47:14 S        
    2          Agneta Schön                    20 Hestra IF                    50:27 S        
    3          Marie  Hermansson         62    20 OK Kullingshof               55:05 S        
    4          Birgitta  Hansson         61    20 OK Tranan                    56:18 S        



D35M V  (5)    3410 m                      

    1          Inger Larsson             62    20 Bredareds IF                 44:42 S        
    2          Eva-Lotta  Stolt          58    20 Vänersborgs SK               69:14          
    3          Inga-Lill  Back           61    20 Vänersborgs SK               94:46          

               Irené  Andersson          63    20 OK Kullingshof            ej start          
               Karin Larsson             61    20 Bredareds IF              ej start          



D21M VG  (3)   3410 m                      

    1          Anette  Palgrim           68    20 Vänersborgs SK               37:05 S        
    2          Camilla Larsson           75    20 Bredareds IF                 38:00 S        

               Gunilla Pettersson               6 IK Stern                  ej start          



D20M V  (2)    3410 m                      

    1          Karin Gabrielsson               20 Falköpings AIK              122:38 S        

               Anna-Karin  Fallgren      85    20 Gudhems IF                Ej godk.          



Inskolning V   1900 m                      

               Olle Almén                93    20 Vänersborgs SK               Godk.          
               Dennis Johansson                20 Rydboholms SK                Godk.          
               Anton Almén               97    20 Vänersborgs SK               Godk.          
               Jakob Karlsson            94    20 OK Skogsstjärnan             Godk.          
               Malin  Engesvik           94    20 Ryda SK                      Godk.          
               Sofia Sjögren                   20 OK Kullingshof               Godk.          
               Johanna Skogum                  20 OK Räven                     Godk.          
               Ellenor  Ravnell          90    20 Gudhems IF                   Godk.          
               Viktor Larsson                  20 Bredareds IF                 Godk.          
               Emilie Bäck                     20 OK Kullingshof               Godk.          
               Timmy Ravnell                   20 Gudhems IF                   Godk.          
               Josefin Andersson         94    20 Kinnaströms SK               Godk.          
               Markus  Larsson           96    20 Hestra IF                    Godk.          
               Jonatan Fredriksson       67    20 Falköpings AIK               Godk.          
               Julia  Oskarsson          97    20 IK Gandvik                   Godk.          
               Anton Kööhler                   20 Trollhättans SOK             Godk.          
               Elin Högstrand                  20 OK Räven                     Godk.          
               Josefine Kristiansson           20 Trollhättans SOK             Godk.          
               Ellen Wahlgren            93    20 Bredareds IF                 Godk.          
               Emma Granér               94    20 OK Kullingshof               Godk.          
               Gerda Ingelhag                     Klubblös Klubblös            Godk.          
               Mathias Hoppe                   20 OK Kullingshof               Godk.          
               Anna Kööhler                    20 Trollhättans SOK             Godk.          
               Johan  Andersson          93    20 Ryda SK                      Godk.          
               Micaela Hoppe                   20 OK Kullingshof               Godk.          
               Elin Claesson             95    20 OK Orinto                    Godk.          
               Tobias Pentonen                 20 Hestra IF                    Godk.          
               Sandra Nilsson                  20 Skene Sim o IS               Godk.          
               Linnea Bogren             93    20 IF Hagen                     Godk.          
               Julia Ramhult                   20 Hestra IF                    Godk.          
               Johanna Olsson            96    20 Bredareds IF                 Godk.          
               Sofie Andersson                 20 Ryda SK                      Godk.          
               Erik Andersson                  20 Ryda SK                      Godk.          
               Carolina Johansson              20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Jessica Johansson               20 OK Skogshjortarna            Godk.          

               Elin  Järpedal            94    20 OK Skogsvargarna          ej start          



U1 V  (16)     2030 m                      

    1          Viktor Haggren            90    20 OK Skogshjortarna            15:47          
    2          Rasmus Bengtsson                20 OK Skogshjortarna            16:31          
    3          Lisa Pedersen             92    20 OK Skogshjortarna            17:49          
    4          Johan  Ivarsson           95    20 OK Kullingshof               19:38          
    5          Simon Haggren                   20 OK Skogshjortarna            21:52          
    6          Olivia Bengtsson                20 OK Skogshjortarna            22:48          
    7          Erik  Johansson           94    20 Ryda SK                      22:49          
    8          Rasmus  Bäckström         96    20 Hestra IF                    25:40          
    9          Gabriella  Johanson       88    20 OK Skogsvargarna             32:17          
   10          Emily  Pettersson         91    20 OK Skogsvargarna             32:44          
   11          Valentin  Hedman          94    20 OK Skogsvargarna             36:48          

               Pernilla  Karlsson        93    20 OK Mark                   ej start          
               Simon  Bodén              93    20 OK Mark                   ej start          
               Anne  Hansson             93    20 OK Räven                  ej start          
               Anna  Kööhler             93    20 Trollhättans SOK          ej start          
               Patrik Pettersson         93    20 Falköpings AIK            ej start          



U2 V  (17)     2600 m                      

    1          Rickard  Nilsson          90    20 OK Skogsvargarna             21:44          
    2          Frida Eriksson            90    20 Rydboholms SK                23:08          
    3          Beatrice  Birgersson      93    20 Kinnaströms SK               25:44          
    4          Marcus  Andersson         93    20 Kinnaströms SK               28:13          
    5          Johannes  Andersson       93    20 Ryda SK                      28:23          
    6          Lina  Josefsson           93    20 Rydboholms SK                30:21          
    7          Stina  Granberg           93    20 IK Gandvik                   34:36          
    8          Simon Karlsson            91    20 Rydboholms SK                35:49          
    9          Eskil  Hedman             91    20 OK Skogsvargarna             39:51          
   10          Mikael Sjöblom                  20 Fritsla VIK                  53:54          
   11          Christoffer  Engesvik     92    20 Ryda SK                      55:11          

               Klara  Ahlin              87    20 Hjobygdens OK             ej start          
               Anders  Järpedal          92    20 OK Skogsvargarna          ej start          
               Sofia  Ljunggren          90    20 OK Skogsvargarna          ej start          
               Rasmus Pettersson         89    20 Gällstads IF              ej start          
               Hanna  Trygg              91    20 Lidköpings Vinter-SK      ej start          
               Alexander Samuelsson      92    20 Rydboholms SK             ej start          



U3 V  (9)      3010 m                      

    1          Robert  Bengtsson         97    20 IF Hagen                     32:26          
    2          Anna Wahlgren             90    20 Bredareds IF                 42:54          
    3          Tommy  Stenkvist          91    20 Ryda SK                      46:27          
    4          Klas  Robertsson          89    20 OK Mark                      52:37          
    5          Anders Johansson                20 Herrljunga SK Skid O OL      61:28          
    6          Joni  Lassila             90    20 Rydboholms SK                65:11          
    7          Lisa  Andersson           91    20 Ryda SK                      68:19          
    8          Åsa  Bäcklund             91    20 Ryda SK                      74:18          
    9          Sandra Olsson             89    20 Bredareds IF                 77:27          



U4 V  (6)      3500 m                      

    1          Helena  Granér            87    20 OK Kullingshof               52:16          
    2          Olivia  Hoffman           87    20 Gudhems IF                   62:53          
    3          Erik  Andersson           87    20 Ryda SK                      72:41          

               Billy  Johansson          89    20 SOK 68                      Felst.          
               Ida  Bäckström            89    20 Hjobygdens OK             ej start          
               Linnea  Frid              88    20 Hjobygdens OK             ej start