OK Skogshjortarna, DM Västergötland & Göteborgsö 2002-09-01 16:13
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



Öppen 1  (15)  2600 m                      

    1          Elin Hansson                    20 OK Flundrehof                30:25 B        
    2          Olle Hansson                    18 OK Grane                     30:27 B        
    3          Sonia Eriksson            57    20 Rydboholms SK                30:44 B        
    4          Cajsa Banck               91    20 Hjobygdens OK                31:48 B        
    4          Veronika Fritzon                20 Hjobygdens OK                31:48 B        
    6          Sigrid Ingelhag                 13 Vittsjö OK                   33:06 B        
    7          Barbro Skogum             39    20 Skene Sim o IS               35:00 B        
    8          Niklas Axelsson                 20 Ulricehamns OK               42:06          
    9          Victor Rankanen                  6 Sjövalla FK                  42:59          
   10          Alexandra Wahlberg              20 Vänersborgs SK               46:16          
   11          Jessika Fritzon                 20 Hjobygdens OK                47:19          
   12          Lilian Nordkvist                20 Kinnaströms SK               50:55          
   13          Erik Johnsson                   20 OK Skogshjortarna            65:16          
   14          Malin Bengtsson           92    20 Mariestads FK                65:26          
   15          Stefan Odelberg           52    20 IK Ymer                      70:12          



Öppen 2  (22)  3010 m                      

    1          Jonatan Andersson               20 IK Ymer                      40:08 B        
    2          Per Cronholm                       Klubblös Klubblös            41:05 B        
    3          Karin Jareteg             66    20 Rydboholms SK                50:29 B        
    4          Mats Olsson                      6 OK Alehof                    50:39 B        
    5          Lars-Inge Nilsson               20 Skene Sim o IS               51:29 B        
    6          Mats Persson                    20 Falköpings AIK               55:24          
    7          Gösta Fohlin                    20 OK Skogsvargarna             56:46          
    8          Marita Salomonsson        92    20 Vänersborgs SK               57:48          
    9          Aino Lassila              63    20 Rydboholms SK                59:23          
   10          Majvor Axelsson           51    20 Hjobygdens OK                61:56          
   11          Anna-Karin Davidsson      68    20 SOK 68                       63:30          
   12          Vira Nordh                32    20 Trollhättans SK              66:09          
   13          Märta Håkansson           90     6 IK Uven                      66:21          
   14          Britta Andersson                20 Trollhättans SOK             71:06          
   15          Magnus Hederström               20 OK Skogshjortarna            78:45          
   16          Lennart Arvidsson         33    20 IK Ymer                      80:16          
   17          Camilla Sahlin            85    20 Vänersborgs SK               81:36          

               Sara Lund                 90     6 IFK Göteborg                Felst.          
               Marie Swebilius                  6 IK Uven                     Felst.          
               Mary Larner                        Klubblös Klubblös           Felst.          
               Lars-Göran Olofson              20 Vänersborgs SK              Felst.          
               Christina Wernersson            20 OK Orinto                   Felst.          



Öppen 3  (8)   4700 m                      

    1          Lisa Andersson            89    20 Ulricehamns OK               51:08 B        
    2          Viktor Jonsson            62    20 OK Skogshjortarna            68:53          
    3          Per Börjesson             57    20 Ryda SK                      74:05          
    4          Anna-Maria Lennartsson           6 Frölunda OL                  83:08          
    5          Anette Johansson                   Klubblös Klubblös            83:10          
    6          Britt-Marie Carlström            6 OK Landehof                  85:18          
    7          Åsa Karlsson                       Klubblös Klubblös            92:38          
    8          Marja-Leena Andersson     50    20 IK Ymer                     106:44          



Öppen 4  (38)  2910 m                      

    1          Lennart Johansson         61    20 Ryda SK                      29:23 B        
    2          Eva  Bäcklund             64     6 IFK Göteborg                 29:39 B        
    3          Kent Gustafsson                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:48 B        
    4          Rune Jungbjer                    6 Göteborgs SK                 35:02 B        
    5          Jenny Förander            85     6 IFK Göteborg                 35:44 B        
    6          Christina Nilsson         59     6 Lerums SOK                   36:30 B        
    7          Åsa Magnusson             71    14 IK Hakarpspojkarna           36:50 B        
    8          Rolf Andersson                  20 Ryda SK                      38:47 B        
    9          Elisabeth Lundqvist       38     6 Göteborg-Majorna OK          39:04          
   10          Ingrid Kullman                   6 OK Alehof                    39:49          
   11          Kurt Nilsson              26    20 Falköpings AIK               39:50          
   12          Jörgen Estving                   6 Lerums SOK                   41:48          
   13          Maria Börjesson           58    20 Ryda SK                      43:09          
   14          Bengt-Ove Torstensson     50     6 OK Landehof                  43:14          
   15          Boris Jönsson             44    20 IK Ymer                      44:52          
   16          Gudrun Wadman             60     6 Göteborg-Majorna OK          44:57          
   17          Lars-Anton Lundqvist             6 Göteborg-Majorna OK          45:15          
   18          Kerstin Hagström          40    20 IK Gandvik                   45:42          
   19          Mikael Berger                    6 Lerums SOK                   45:53          
   20          Jan Coxner                       6 Lerums SOK                   47:35          
   21          Sven Skaar                57    20 Ryda SK                      47:46          
   22          Lena Svensson             46    20 SOK 68                       48:53          
   23          Berit Pedersen                  20 OK Orinto                    49:07          
   24          Mirjam Norén              51     6 IK Uven                      51:53          
   25          Susanne Eickhoff          90     6 Sävedalens AIK               52:16          
   26          Karin Max                        6 Frölunda OL                  53:51          
   27          Birgitta Pettersson       36     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:30          
   28          Fredrik Davidson                20 SOK 68                       56:04          
   29          Matilda Hansson                 20 Borås GIF                    58:03          
   30          Per-Olof Särén            29    20 Borås GIF                    59:54          
   31          Margit Nilsson            32    20 Falköpings AIK               61:01          
   32          Birgitta Berg                    6 Sjövalla FK                  62:47          
   33          Therese Edlund            68     6 Göteborg-Majorna OK          63:26          
   34          Eva Eliasson                     6 OK Alehof                    66:23          
   35          Lisbeth Nilsson           45    20 Falköpings AIK               67:44          
   36          Birgitta Broberg          50     6 IF Marin Väst                76:47          
   37          Titti Weddmark            51    20 OK Räven                     98:16          

               Gunilla Andersson         59     6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          



Öppen 5  (33)  4050 m                      

    1          Peter Kjörnberg                 20 Trollhättans SOK             42:51 B        
    2          Magnus Juvén              77    20 OK Tranan                    43:25 B        
    3          Mattias Ljungbrandt       78    20 OK Mark                      46:56 B        
    4          Lena Arnoldsson           63    20 Tidaholm SOK Sisu            47:02 B        
    5          Stig Joansson                   20 Hestra IF                    47:32 B        
    6          Lennart Nyman                   20 Vänersborgs SK               47:45 B        
    7          Robert Andersson          60    20 Ryda SK                      48:43 B        
    8          Martin Eickhoff                  6 Sävedalens AIK               49:39 B        
    9          Anita Bodin               60    20 Gällstads IF                 50:09 B        
   10          Lars-Olof Rönnqvist       48     7 OK Löftan                    51:10 B        
   11   (0215) Sven Eriksson             82    15 Tumba-Mälarhöjden OK         53:21 B        
   12          Lars-Gunnar Svärd         47    20 Ulricehamns OK               53:26 B        
   13          Anna Johansson                  20 Hestra IF                    55:21 B        
   14          Roger Skoog                     20 Hestra IF                    58:56          
   15          Bengt Swebilius                  6 IK Uven                      59:30          
   16          Ewa Andersson             66    20 IF Hagen                     61:08          
   17          Helena Andersson          66    20 Kinnaströms SK               61:52          
   18          Benny Ljungbrandt         46    20 OK Mark                      62:35          
   19          Lena Skoog                      20 Hestra IF                    63:41          
   20          Lars-Göran Cullbrand      41     6 IK Stern                     65:37          
   21          Keith Johansson                  6 Sjövalla FK                  65:42          
   22          Lennart Kjellberg         45    20 Istrums SK                   66:29          
   23          Toivo Voudinmäki                20 Mullsjö SOK                  72:04          
   24          Rebecka Hansson           79    20 Borås GIF                    74:44          
   25          Joel Peterson                   20 OK Räven                     75:59          
   26          Elisabet Bergh                   6 Göteborg-Majorna OK          78:55          
   27          Jerry Andersson           49    20 IK Ymer                      81:22          
   28          Per Robertson             42     6 IFK Göteborg                 82:33          
   29          Anita Claesson            58    20 OK Kullingshof               85:35          
   30          Bengt Kvarnström                 6 OK Landehof                  87:34          
   31          Tomas Magnusson                 20 Vänersborgs SK              115:24          
   32          Katrin Bergendahl               16 OK Måsen                    118:23          

               Gunilla Cederbom          61    20 Vänersborgs SK              Felst.          



Öppen 6  (11)  5160 m                      

    1          Claes Odbro               64    20 OK Räven                     49:08 B        
    2          Bertil Axbom                     6 OK Landehof                  54:03 B        
    3          Jonas Olsson              76    20 OK Orinto                    55:43 B        
    4          Karl-Axel Nilsson         40     6 Kungälvs OK                  56:23 B        
    5          Anders Kjellberg          59    20 OK Flundrehof                58:40 B        
    6          Stefan Madjar                      Klubblös Klubblös            59:13 B        
    7          Johan Cederbom            87    20 Vänersborgs SK               66:58          
    8          Marcus Svensson                    Klubblös Klubblös            70:38          
    9          Henrik Bengtsson                   Klubblös Klubblös            72:17          
   10          Hans Hellström            55     6 Göteborg-Majorna OK          78:35          

               Mick Johansson                   6 Frölunda OL                 Felst.          



Öppen 7  (63)  3220 m                      

    1          Johan Sandstedt           83    14 IK Hakarpspojkarna           26:29 B        
    2          Tomas Sjöholm             54    20 Mullsjö SOK                  28:33 B        
    3          Bengt Larsson             57    20 Bredareds IF                 29:20 B        
    4          Lena Max                         6 Frölunda OL                  31:22 B        
    5          Andreas Sjödin            81    20 OK Klyftamo                  32:28 B        
    6          Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:51 B        
    7          Gunnel Hultqvist          55    20 IF Hagen                     33:56 B        
    8          Ulrica Israelsson         72    20 OK Tranan                    35:27 B        
    9          Göran Banck               55    20 Hjobygdens OK                35:28 B        
   10          Kjell Thorberntsson       54     6 OK Alehof                    36:42          
   11          Jan Larsson               66    20 Rydboholms SK                37:19          
   12          Sören Andrén              43    20 IF Hagen                     37:31          
   13          Stig Bertilsson           48    20 OK Räven                     38:20          
   14          Leif Hilmersson                 20 OK Klyftamo                  39:52          
   15          Maria Dellming            77     6 IF Marin Väst                40:26          
   16          Kjell Ryberg              50     6 IFK Göteborg                 40:40          
   17          Helena Bengtsson                   Klubblös Klubblös            41:09          
   18          Bengt Dellming            49     6 IF Marin Väst                41:27          
   19          Henry Svensson            46    20 SOK 68                       41:34          
   20          Kurt Andersson            62    20 OK Kullingshof               41:38          
   21          Johanna Wallinder         68     6 Göteborg-Majorna OK          41:39          
   22          Bengt Nilsson             44    20 Hestra IF                    42:07          
   23          Erik Sparrevik                   6 Lerums SOK                   42:45          
   24          Michael Magnusson               20 OK Räven                     43:07          
   25          Morgan Johansson          59    20 SOK 68                       43:44          
   26          Annika Hermansson         76     6 Göteborg-Majorna OK          43:46          
   27          Kerstin Martinsson        54     6 Göteborg-Majorna OK          44:15          
   28          Ulf Liljeberg                   20 SOK 68                       44:42          
   29          Jan Fonselius             56     6 IF Marin Väst                44:46          
   30          Anna Broberg              88     6 IF Marin Väst                45:10          
   31          Carl-Ch Schmiterlöw       55    20 Hjobygdens OK                45:15          
   32          Staffan Broberg           48     6 IF Marin Väst                45:32          
   33          Annika Hogedal            63     6 Göteborg-Majorna OK          46:02          
   34          Cathrine Davidson         72    20 SOK 68                       46:22          
   35          Sven-Erik Hedlund         34     6 Göteborg-Majorna OK          47:31          
   36          Karin Larsson                   20 OK Klyftamo                  48:33          
   37          Aina Svensson             55    20 Tibro AIK SOK                48:47          
   38          Ingrid Cullbrand          45     6 IK Stern                     49:59          
   39          Anders Dahlberg           61    20 Falköpings AIK               50:42          
   40          Anna-Karin Pettersson     70     6 IK Uven                      51:20          
   41          Jan-Erik Larsson                20 Tidaholm SOK Sisu            51:34          
   42          Leif Tiberg               50    20 Hjobygdens OK                52:09          
   43          Janis Sanders                   20 Borås GIF                    52:14          
   44          Sven-Olof Martinsson      49     6 Göteborg-Majorna OK          53:02          
   45          Kristina Håkansson        87     6 IK Uven                      53:14          
   46          Christer Mårtensson             20 OK Kullingshof               53:35          
   47          Bengt-Åke Sjöström               6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:33          
   48          Berith Hallqvist          38    20 Ryda SK                      57:39          
   49          Bo Persson                34    20 Istrums SK                   60:38          
   50          Solveig Johansson         44    20 IK Gandvik                   60:44          
   51          Evert Andersson           27     6 IK Uven                      61:45          
   52          Åke Pettersson            28     6 Tolered-Utby Ol-klubb        63:42          
   53          Conny Tisell              43     6 Lerums SOK                   63:45          
   54          Elisabeth Thorberntsson          6 OK Alehof                    66:18          
   55          Roland Persson            33    20 Mariestads FK                68:18          
   56          Karin Ingelhag                  13 Vittsjö OK                   69:50          
   57          Birgitta Käll             46    20 Borås GIF                    69:52          
   58          Anders Ingelhag                    Klubblös Klubblös            69:56          
   59          Elisabeth Hemlin          57     6 IK Uven                      70:22          
   60          Leif Mathiasson                  6 OK Landehof                  74:44          
   61          Karl-Göran  Karlsson      60    20 OK Kullingshof               88:55          

               Göran Granath                    6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Margareta Lindberg        46     6 IK Stern                    Felst.          



Öppen 8  (31)  5140 m                      

    1          Elsa Törnros                    15 Tumba-Mälarhöjden OK         44:45 B        
    2          Stig Larsson              61     6 Göteborg-Majorna OK          45:18 B        
    3          Bodil Halvarson                  3 OK Kåre                      47:41 B        
    4          Tore Bengtsson                  20 Mariestads FK                51:26 B        
    5          Claes-Håkan Elvesten      60    20 OK Kullingshof               52:31 B        
    6          Calle Berg                       6 Sjövalla FK                  52:58 B        
    7          Torbjörn Sjölin           89    20 Falköpings AIK               53:28 B        
    8          Leif Holmbäck             54    20 Hjobygdens OK                55:11 B        
    9          Claes Claesson                   6 FK Herkules                  57:19 B        
   10          Sture Johansson           51    20 OK Kullingshof               57:55 B        
   11          Josefine Hederström             20 OK Skogshjortarna            59:47          
   12          Åsa Cliffordson                  6 Sävedalens AIK               63:08          
   13          Martin Johansson                20 Vänersborgs SK               65:16          
   14          Nils-Olof Nilsson         58    20 IK Ymer                      66:24          
   15          Thomas Andersson                20 Tibro AIK SOK                67:28          
   16          Ingrid Schmiterlöw        59    20 Hjobygdens OK                69:44          
   17          Johan Lundström                  6 IFK Göteborg                 70:09          
   18          Bent-Rune Wallström       45     6 IK Uven                      70:38          
   19          Mikael Jungbjer           64     6 Göteborgs SK                 71:34          
   20          Boris Johansson                  6 OK Alehof                    71:35          
   21          Sofia  Karlsson           70     6 OK Landehof                  72:23          
   22          Thomas Rempling                  6 Sjövalla FK                  77:39          
   23          Stig Wallerman            52    20 Borås GIF                    77:58          
   24          Conny Wernersson          47    20 OK Orinto                    78:18          
   25          Anders Ekberg             52    20 OK Mark                      79:21          
   26          Gert Johansson            41    20 IK Gandvik                   93:36          
   27          Stig-Olof Pettersson      39    20 Lidköpings Vinter-SK         96:53          
   28          Thomas Oskarsson          93    20 IK Gandvik                  143:44          

               Michael Andersson         59     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Lars-Göran Davidsson      65     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Christer Bernérus         55     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



Öppen 9  (16)  7000 m                      

    1          Tobias Bengtsson                 3 IFK Hedemora OK              44:08 B        
    2          David Brichill-Jones               Klubblös Klubblös            48:03 B        
    3          Anders Sjögren            60    20 OK Kullingshof               50:56 B        
    4          Thomas Karlsson                  6 Göteborg-Majorna OK          52:40 B        
    5          Sören Sturesson                  6 Göteborg-Majorna OK          54:28 B        
    6          Peter Claesson            71     6 IFK Göteborg                 56:09 B        
    7          Torsten Backteman         59     6 Göteborg-Majorna OK          58:07 B        
    8          Herman Rosén              72     6 Göteborg-Majorna OK          61:53          
    9          Fredrik Johansson         69    20 Hestra IF                    62:27          
   10          Lasse Pedersén                   6 Göteborg-Majorna OK          66:23          
   11          Per Forsberg                    20 IK Ymer                      67:46          
   12          Jörgen Sameus                    6 Frölunda OL                  74:39          
   13          Bergnt Robertsson               20 OK Mark                      81:34          
   14          Jonas Malmqvist                    Klubblös Klubblös            81:45          
   15          Jonas Nilsson             72     6 IFK Göteborg                 84:00          
   16          Martin Svensson                 20 IK Ymer                     113:27          



D10 G  (5)     2600 m                      

    1          Louise  Perleroth         92     6 OK Landehof                  22:19          
    2          Elsa  Pedersen            94     6 OK Alehof                    32:39          
    3          Filippa  Spånér            1     6 Sävedalens AIK               37:46          

               Linnea  Törnqvist         92     6 Frölunda OL               ej start          
               Clara  Garmer             92     6 IF Marin Väst             ej start          



D12 G  (18)    3010 m                      

    1          Josefin  Bergagård        90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        31:18          
    2          Kristin  Edvardsen        90     6 Göteborg-Majorna OK          34:18          
    3          Anna  Larsson             90     6 Sjövalla FK                  35:07          
    4          Rebecka  Höglund          90     6 Sjövalla FK                  35:09          
    5          Malin Hermansson          90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:44          
    6          Julia  Schneider          91     6 FK Herkules                  35:51          
    7          Astrid Ehlersson          90     6 Sjövalla FK                  36:35          
    8          Emma  Garmer              91     6 IF Marin Väst                40:54          
    9          Therese  Modig            90     6 OK Alehof                    43:35          
   10          Johanna  Blomberg         91     6 Göteborg-Majorna OK          49:31          
   11          Elin  Strandhagen         91     6 Göteborg-Majorna OK          50:33          
   12          Mia  Gustafsson           91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        74:40          

               Emelie Trygg              91     6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Ylva  Fonselius           90     6 IF Marin Väst               Felst.          
               Camilla  Buskhe           91     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Lovisa  Nilsson           90     6 Lerums SOK                ej start          
               Sofia  Hanisch            91     6 Lerums SOK                ej start          
               Emilia  Carlsson          90     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



D14 G  (14)    3500 m                      

    1          Lina  Strand              88     6 Göteborg-Majorna OK          30:11          
    2          Kristin  Ander            88     6 OK Landehof                  33:56          
    3          Johanna  Lidström          1     6 OK Landehof                  34:42          
    4          Lisa  Weimann             89     6 IK Uven                      39:47          
    5          Lina  Lindqvist           89     6 FK Herkules                  42:37          
    6          Jenny Adolfsson           88     6 Lerums SOK                   45:03          
    7          Malin  Börjesson          89     6 OK Alehof                    46:37          
    8          Ida  Engström             89     6 Lerums SOK                   46:39          
    9          Sara  Pedersen            89     6 OK Alehof                    48:49          
   10          Marie  Rönngård           88     6 OK Alehof                    49:05          
   11          Johanna  Estving          89     6 Lerums SOK                   52:40          
   12          Annika  Blomberg          89     6 Göteborg-Majorna OK          56:11          
   13          Maria  Eliasson           89     6 OK Alehof                    59:58          

               Agnes  Ramle              89     6 Sjövalla FK               ej start          



D16 G  (13)    4200 m                      

    1          Helena  Strand            87     6 OK Landehof                  41:40          
    2          Linnea  Lidström          86     6 OK Landehof                  44:23          
    3          Jonna  Engström           87     6 Lerums SOK                   47:06          
    4          Carolina  Bergagård       86     6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:41          
    5          Elin  Hamrefors           87     6 OK Landehof                  52:56          
    6          Janni  Axelsson           87     6 Sävedalens AIK               55:56          
    7          Lena  Johansson           86     6 OK Alehof                    58:07          
    8          Julia  Torstensson        86     6 OK Landehof                  61:00          
    9          Lisa  Engström            86     6 Lerums SOK                   61:35          
   10          Hanna Jansson             87     6 Lerums SOK                   67:41          
   11          Hanna  Hultman            87     6 Sävedalens AIK               77:01          

               Camilla  Niklasson        87     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Ami  Bernerus             86     6 Sävedalens AIK            ej start          



D18L G  (15)   4310 m                      

    1   (0474) Anna  Niklasson           85     6 Göteborg-Majorna OK          38:47 G        
    2   (0345) Hanna  Mattsson           84     6 IK Uven                      40:52 G        
    3   (0691) Moa  Berglund             85     6 Sävedalens AIK               41:18 G        
    4   (0566) Lotta  Nilsson            85     6 OK Alehof                    42:31 G        
    5   (0501) Isabell  Håkansson        85     6 IK Uven                      42:37 G        
    6   (0483) Julia  Gunnarsson         84     6 Lerums SOK                   46:20 S        
    7          Sara  Malmgren            85     6 Sjövalla FK                  46:47 S        
    8          Annie  Larsson            84     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:49 B        
    9          Anna-Maria  Sandberg      84     6 FK Herkules                  58:40 B        
   10          Jenny  Johansson          84     6 OK Alehof                    60:42          
   11          Hanna  Weimann            85     6 IK Uven                      63:23          
   12          Emelie  Steen             85     6 Kungälvs OK                  68:32          
   13          Sofia  Pehrsson           85     6 OK Alehof                    69:49          
   14          Sara Helgesson            85     6 Lerums SOK                   77:44          
   15          Lisa  Olsson              84     6 FK Herkules                  96:30          



D20L G  (2)    5050 m                      

    1   (0240) Ida Svensson              83     6 Sjövalla FK                  48:15 G        

        (0344) Linda  Axelsson           83     6 IK Uven                     Felst.          



D21 G  (11)    4310 m                      

    1   (0591) Ellinor  Johansson        70     6 OK Alehof                    44:13 G        
    2          Annika  Bengtsson         73     6 OK Alehof                    47:18 G        
    3   (0496) Desiré  Wallström         80     6 Sävedalens AIK               49:07 G        
    4          Charlotte  Wedlin         80     6 Sävedalens AIK               49:29 G        
    5          Anna Kopp                 71     6 FK Herkules                  53:13 S        
    6          Anna  Eriksson            68     6 OK Landehof                  55:18 S        
    7          Linda Svensson            75     6 Sjövalla FK                  57:08 S        
    8          Anna  Olsson              72     6 Kungälvs OK                  63:24 B        
    9          Maria  Asp                76     6 IFK Göteborg                 65:54 B        

               Sofia  Bengtsson          75     6 FK Herkules               ej start          
               Sandra  Wedlin            82     6 Sävedalens AIK            ej start          



D21L G  (32)   6390 m                      

    1   (0088) Kristina  Kull            74     6 Sävedalens AIK               50:59 G        
    2   (0043) Laila B  Höglund          62     6 FK Herkules                  52:15 G        
    3   (0152) Camilla  Berglund         81     6 Sävedalens AIK               54:08 G        
    4   (0122) Emma  Andersson           75     6 Sävedalens AIK               54:22 G        
    5   (0366) Sofia  Malmqvist          76     6 Göteborg-Majorna OK          56:52 G        
    6   (0193) Ida  Hördegård            77     6 IFK Göteborg                 58:11 S        
    7   (0169) Karolina  Norin           81     6 IFK Göteborg                 59:28 S        
    8    (138) Pia  Johansson            71     6 OK Landehof                  60:19 S        
    9   (0222) Frida  Wallström          76     6 Sävedalens AIK               60:37 S        
   10   (0219) Anna  Grönroos            73     6 OK Alehof                    60:44 S        
   11   (0121) Åsa  Holmstrand           75     6 IFK Göteborg                 61:06 S        
   12   (0206) Annika Östman             75     6 Sävedalens AIK               61:14 S        
   13   (0791) Malin  Pettersson         73     6 Sävedalens AIK               62:05 S        
   14          Linda  Martinsson         78     6 IF Marin Väst                62:21 S        
   15   (0264) Camilla Olsson            69     6 Sävedalens AIK               62:53 S        
   16   (7601) Jana  Berkova             75     6 IFK Göteborg                 63:08 S        
   17          Agnes  Svensson           75     6 Sävedalens AIK               63:20 S        
   18   (0300) Karin  Kullman            74     6 OK Alehof                    63:23 S        
   19   (0051) Maria  Holmstrand         79     6 IFK Göteborg                 63:29 S        
   20   (0257) Josefina  Norin           81     6 IFK Göteborg                 64:18 S        
   21   (0485) Sara  Holmberg            81     6 Göteborg-Majorna OK          68:24 S        
   22   (0627) Susanne  Svensson         77     6 Kungälvs OK                  77:26          
   23   (0211) Lisa  Bigsten             76     6 FK Herkules                  80:10          
   24   (0251) Kristin  Norlin           71     6 Kungälvs OK                  80:25          
   25          Jessica  Wahlstedt        69     6 FK Herkules                  99:21          

               Christina  Südhoff        70     6 Sävedalens AIK              Felst.          
        (0567) Frida  Kjellberg          81     6 IFK Göteborg                Felst.          
               Anna  Bengtsson           75     6 FK Herkules               ej start          
        (0282) Anna  Bigsten             79     6 FK Herkules               ej start          
        (0399) Maria  Olausson           76     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0199) Emelie  Svalin            80     6 OK Alehof                 ej start          
        (0380) Lina  Lindberg            80     6 Sävedalens AIK            ej start          



D35 G  (9)     4700 m                      

    1          Anette  Bernhed           65     6 FK Herkules                  47:39 G        
    2          Åsa  Nyberg               64     6 Göteborg-Majorna OK          50:36 G        
    3   (0316) Ann-Charlotte  Johansso   64     6 IFK Göteborg                 50:37 G        
    4          Lena  Carlsson            65     6 Göteborg-Majorna OK          53:36 S        
    5          Annika  Aasa              63     6 IK Uven                      55:44 S        
    6          Maria Trygg               63     6 Tolered-Utby Ol-klubb        71:53 B        
    7          Annika  Repo              64     6 IFK Göteborg                 72:53          

               Anne  Magnusson           63     6 OK Landehof               ej start          
               Agneta  Nordholm          66     6 Sävedalens AIK            ej start          



D40 G  (18)    4370 m                      

    1          Pia  Hermansson           61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:31 G        
    2          Lena  Larsson             60     6 Göteborg-Majorna OK          43:59 G        
    3          Agneta  Sander            61     6 Göteborg-Majorna OK          45:57 G        
    4          Silke  Klick              59     6 IK Stern                     46:08 G        
    5          Karin  Ohrankämmen        61     6 Sävedalens AIK               47:56 S        
    6          Yvonne Janslätt                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:10 S        
    7          Marina  Nilsson           60     6 Kungälvs OK                  52:11 S        
    8          Elisabeth  Strandhagen    60     6 Göteborg-Majorna OK          54:26 S        
    9          Gunilla  Carlsson         59     6 FK Herkules                  55:46 S        
   10          Lisbeth  Bergagård        60     6 Tolered-Utby Ol-klubb        61:15 B        
   11          Helen  Axelsson           58     6 IK Uven                      62:12 B        
   12          Annie  Edvardsen          62     6 Göteborg-Majorna OK          64:29          
   13          Monika  Nilsson           58     6 OK Alehof                    68:09          
   14          Ann Westerdahl            58     6 Göteborg-Majorna OK          80:25          
   15          Christina  Bregell        59     6 Lerums SOK                   94:27          
   16          Lena  Håkansson           58     6 IK Uven                      94:44          

               Anne  Farbrot             61     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Lena  From                58     6 IK Stern                  ej start          



D45 G  (8)     4180 m                      

    1          Eva Britta  Lidström      55     6 OK Landehof                  37:14 G        
    2          Anneli  Brander           56     6 Göteborg-Majorna OK          47:27 S        
    3          Gunilla  Axelsson         57     6 Sävedalens AIK               55:50 B        
    4          Solveig Hedenblom         53     6 Sjövalla FK                  58:32          
    5          Susanne  Berglund         54     6 Sävedalens AIK               62:14          
    6          My  Engström              56     6 Lerums SOK                   80:10          
    7          Birgitta  Stenberg        55     6 IFK Göteborg                 82:10          

               Gunilla  Lind             57     6 OK Landehof               ej start          



D50 G  (16)    3730 m                      

    1          Ingmarie  Brander Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          35:46 G        
    2          Ulla  Carlstedt           49     6 Sävedalens AIK               42:37 S        
    3          Monica  Knutsson           1     6 Sävedalens AIK               46:08 S        
    4          Lisbeth  Olsson           49     6 Kungälvs OK                  46:54 S        
    5          Eva  Thörnblom            51     6 Sjövalla FK                  46:57 S        
    6          Eva  Blomström            50     6 IK Stern                     47:04 S        
    7          Eva  Johansson            50     6 Kungälvs OK                  49:50 S        
    8          Karin  Axelsson           51     6 IK Uven                      51:02 B        
    9          Ingalill Svensson         48     6 Sävedalens AIK               51:32 B        
   10          Eva  Bergman              51     6 IK Uven                      53:17 B        
   11          Lotta  Börjesson          48     6 Sävedalens AIK               54:56          
   12          Gunnel  Hedbom            51     6 Göteborg-Majorna OK          55:45          
   13          Eva-Britt Martner         48     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:07          
   14          Gunnel  Steen             48     6 Kungälvs OK                  59:03          
   15          Ann-Kristin Lindegårdh    50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        70:53          
   16          Maria  Norell             51     6 FK Herkules                  94:07          



D55 G  (17)    3480 m                      

    1          Ann-Britt  Johansson      46     6 IK Stern                     42:59 G        
    2          Birgitta  Tollesson       44     6 OK Alehof                    44:06 G        
    3          Ulla-Britt  Ordasi        47     6 Kungälvs OK                  46:56 G        
    4          Ingrid  Rex Wallström     46     6 IK Uven                      49:51 S        
    5          Inga-Lisa Axenborg        47     6 Göteborg-Majorna OK          50:36 S        
    6          Birgitta  Parkner         43     6 OK Landehof                  50:43 S        
    7          Christina  Schedwin       44     6 FK Herkules                  50:52 S        
    8          Elisabeth  Rosén          47     6 Göteborg-Majorna OK          52:34 S        
    9          Birgit Tisell             46     6 Lerums SOK                   55:55 S        
   10          Lilian  Samuelsson        44     6 Kungälvs OK                  56:17 S        
   11          Inger Green               44     6 Sjövalla FK                  58:53 S        
   12          Ingrid  Carlstedt         47     6 Sävedalens AIK               60:11 S        
   13          Rosa  Johansson           47     6 IK Uven                      69:20          
   14          Ulla  Fredholm            43     6 Frölunda OL                  79:03          
   15          Eva  Dellming             46     6 IF Marin Väst                90:48          

               Elisabeth  Sott           43     6 Frölunda OL               ej start          
        (0704) Per  Rosén (felanm KO)    80     6 IK Uven                   ej start          



D60 G  (14)    3220 m                      

    1          Gunnel  Börjesson         38     6 IK Uven                      36:59 G        
    2          Barbro  Blom              38     6 Frölunda OL                  42:57 S        
    3          Gudrun  Broman            39     6 Göteborg-Majorna OK          43:33 S        
    4          Ann-Britt  Björkman       42     6 Kungälvs OK                  43:51 S        
    5          Barbro  Eckerlid          39     6 Sävedalens AIK               44:04 S        
    6          Elvy  Börjesson           41     6 OK Alehof                    49:12 S        
    7          Gull-Britt  Grönberg      39     6 Kungälvs OK                  49:56 S        
    8          Elisabeth  Aasa           39     6 IK Uven                      50:48 S        
    9          Maud  Halvarsson          41     6 Sävedalens AIK               51:33 S        
   10          Lisbeth Bernhed           41     6 IK Uven                      52:26 B        
   11          Christina  Hogedal        38     6 Kungälvs OK                  59:18          
   12          Lillemor  Hallin          40     6 OK Landehof                  66:52          
   13          Marianne Johansson               6 Sävedalens AIK               71:03          
   14          Inga  Persson             40     6 OK Landehof                  79:01          



D65 G  (8)     2990 m                      

    1          Eivor  Steen-Olsson       37     6 Kungälvs OK                  34:37 G        
    2          Marianne  Grahn           37     6 Sävedalens AIK               49:55 B        
    3          Inger  Hallberg           37     6 IK Uven                      61:29          
    4          Ingvor  Hjertqvist        37     6 IK Stern                     67:40          
    5          Maj-Britt  Pettersson     33     6 IK Uven                      69:35          
    6          Berit  Jern               36     6 Sävedalens AIK               69:38          
    7          Anne-Marie  Carlsson      36     6 Sävedalens AIK               71:20          
    8          Marianne  Höglund         33     6 FK Herkules                  84:49          



D70 G  (6)     2330 m                      

    1          Eva  Falk                 32     6 IK Stern                     32:15 G        
    2          Anna-Lisa  Berglund       32     6 Sävedalens AIK               39:33 S        
    3          Evelyn  Alexandersson     32     6 Lerums SOK                   42:42 S        
    4          Ann-Marie Slättberg       31     6 Göteborgs SK                 49:00 B        

               Vera  Lång                32     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Maj-Britt  Malmborg       28     6 Lerums SOK                  Felst.          



D75 G  (2)     2330 m                      

    1          Netty  Egeröd             25     6 FK Herkules                  41:16 G        
    2          Gertrud  Andersson        20     6 IFK Göteborg                 51:51 S        



H10 G  (10)    2600 m                      

    1          Joakim  Eliasson          93     6 OK Alehof                    17:23          
    2          Oskar  Arvidsson          92     6 FK Herkules                  18:45          
    3          Robin  Höglund            93     6 FK Herkules                  20:03          
    4          Patrik  Eickhoff          92     6 Sävedalens AIK               20:25          
    5          Egil  Edvardsen           92     6 Göteborg-Majorna OK          20:56          
    6          Max  Coxner               92     6 Lerums SOK                   21:26          
    7          Joel  Nilsson             92     6 Lerums SOK                   22:41          
    8          Jesper  Larsson           93     6 Sjövalla FK                  33:30          

               Emil  Hugoh               99     6 OK Landehof                 Felst.          
               Gustav  Glansén           92     6 Lerums SOK                ej start          



H12 G  (18)    3010 m                      

    1          Daniel  Thomas            90     6 Lerums SOK                   27:42          
    2          John  Persson             91     6 OK Alehof                    30:07          
    3          Richard  Svensson         91     6 Frölunda OL                  33:12          
    4          Andreas  Ullman           90     6 OK Alehof                    33:23          
    5          Johan  Bergagård          91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:15          
    6          Daniel  Viikki            90     6 Lerums SOK                   36:14          
    7          Hugo  Engström            91     6 Lerums SOK                   37:00          
    8          Jonas  Hemlin             90     6 IK Uven                      37:21          
    9          Johan  Sparrevik          90     6 Lerums SOK                   39:11          
   10          Erik  Bernerus            90     6 Sävedalens AIK               39:28          
   11          Fredrik  Edhborg          90     6 Lerums SOK                   39:29          
   12          Michael  Stenberg         90     6 IFK Göteborg                 41:37          
   13          Emil Abul-Milh                   6 Göteborg-Majorna OK          50:10          
   14          Mikael  Martinsson        91     6 Göteborg-Majorna OK          53:27          
   15          Mattias  Eliasson         90     6 IK Stern                     54:04          
   16          Gustav  Berger            90     6 Lerums SOK                   60:24          
   17          Olof  Ask                 91     6 Lerums SOK                   74:48          

               Johan  Attfors            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H14 G  (24)    4010 m                      

    1          Charley  Ziegler          88     6 Lerums SOK                   34:13          
    2          David  Modig              88     6 OK Alehof                    35:17          
    3          Mattias  Nilsson          88     6 OK Alehof                    35:39          
    4          Petter  Mattsson          88     6 IK Uven                      37:53          
    5          Johan  Nilsson            89     6 Kungälvs OK                  38:01          
    6          Robin  Swebilius          88     6 IK Uven                      38:17          
    7          Fredrik  Norell           89     6 FK Herkules                  38:44          
    8          Jens  Dahlstrand          88     6 Lerums SOK                   40:13          
    9          Anton  Hemlin             88     6 IK Uven                      43:51          
   10          Emil Johansson            88     6 Kungälvs OK                  46:16          
   11          Erik  Fonselius           88     6 IF Marin Väst                47:09          
   12          Björn  Pehrsson           89     6 OK Alehof                    47:58          
   13          Jacob  Gunnarsson         88     6 Lerums SOK                   48:06          
   14          Erik  Håkansson           89     6 IK Uven                      48:45          
   15          Albin  Persson            88     6 OK Alehof                    49:35          
   16          Jonas  Larsson            89     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:37          
   17          Arvid  Wedlin             89     6 Sävedalens AIK               53:06          
   18          Johan  Bregell            89     6 Lerums SOK                   58:41          
   19          Anders  Bergman           88     6 IK Uven                      65:44          

               Alexander  Glaerum        88     6 IK Uven                   ej start          
               Jonathan  Wentzel         89     6 Kungälvs OK               ej start          
               Fredrik  Hanisch          89     6 Lerums SOK                ej start          
               Mikael  Rönngård          89     6 OK Alehof                 ej start          
               Hugo Magnusson            89     6 FK Herkules               ej start          



H16 G  (20)    5120 m                      

    1          Mikael  Eliasson          87     6 OK Alehof                    37:51          
    2          Ola Martner               87     6 Tolered-Utby Ol-klubb        42:22          
    3          Patrik  Berglund          86     6 Sävedalens AIK               44:00          
    4          Johan  Strand             87     6 Göteborg-Majorna OK          45:10          
    5          Johan  Axelsson           86     6 IK Uven                      45:23          
    6          Björn  Nilsson            86     6 Kungälvs OK                  46:49          
    7          Victor  Axbom             86     6 OK Landehof                  52:56          
    8          Anders Hermansson         87     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:10          
    9          Robert  Lind              87     6 OK Landehof                  53:43          
   10          Johan  Alenius            86     6 Sävedalens AIK               57:31          
   11          Erik  Eckerdal            86     6 IF Marin Väst                61:01          
   12          Jonathan  Holm            86     6 Kungälvs OK                  62:05          
   13          Emil Håkansson            86     6 IFK Göteborg                 63:30          

               Andreas  Bernerus         87     6 Sävedalens AIK              Felst.          
               Niclas Andersson          86     6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Erik  Pilerot             87     6 IK Stern                  ej start          
               Tor  Faxén                86     6 IK Stern                  ej start          
               Petter  Eckermark         87     6 OK Landehof               ej start          
               Joakim  Järphag           86     6 Sävedalens AIK            ej start          
               Joakim  Millegård         87     6 Sävedalens AIK            ej start          



H18L G  (13)   6740 m                      

    1    (932) William  Lind             85     6 OK Landehof                  46:17 G        
    2   (0929) Philip  Gustavsson        84     6 IFK Göteborg                 50:50 G        
    3   (1009) Anders  Hederskog         85     6 IFK Göteborg                 57:22 S        
    4   (1095) Erik  Lindblom            85     6 IFK Göteborg                 59:10 S        
    5   (1260) Vidar  Faxén              84     6 IK Stern                     61:22 S        
    6   (1073) Joakim  Berglund          85     6 Sävedalens AIK               63:14 S        
    7   (1142) Eric  Tilly               85     6 Kungälvs OK                  63:41 S        
    8          Christopher  Malkki       84     6 Sävedalens AIK               73:49          
    9          Andreas  Holmberg         85     6 Göteborg-Majorna OK          77:11          

        (1171) Magnus  Carlstedt         85     6 Sävedalens AIK              Felst.          
         (555) Magnus  Strand            85     6 OK Landehof               ej start          
        (0552) Marcus  Millegård         85     6 Sävedalens AIK            ej start          
        (1063) Markus Lindegårdh         85     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H20L G  (8)    8220 m                      

    1   (0433) Henrik  Eliasson          83     6 IFK Göteborg                 54:56 G        
    2   (0504) Tobias  Olsson            82     6 OK Alehof                    55:47 G        
    3   (0451) Joakim  Hederskog         83     6 IFK Göteborg                 57:22 G        
    4   (0423) Jon  Andersson            83     6 IFK Göteborg                 59:58 G        
    5   (0940) Johnny  Hålsjö            83     6 OK Alehof                    68:05 S        
    6          Fredrik  Eliasson         82     6 IK Stern                     72:29 S        
    7   (0796) Oscar  Svalin             82     6 OK Alehof                    74:53 S        
    8          Hans  Jörgensen           82     6 OK Alehof                    92:54          



H21 G  (15)    6740 m                      

    1   (0432) Bjarne  Bäcklund          68     6 IFK Göteborg                 49:12 G        
    2          Johan Strömö                     6 Sävedalens AIK               53:18 G        
    3   (1054) Daniel  Robertson         77     6 IFK Göteborg                 58:08 S        
    4          Anders  Lövgärd           74     6 OK Alehof                    59:35 S        
    5          Thomas  Karlsson          70     6 Sjövalla FK                  60:13 S        
    6          Karl Tholén                      6 IFK Göteborg                 61:06 S        
    7          Per-Åke Bastestad         76     6 Tolered-Utby Ol-klubb        62:38 S        
    8          Stefan  Johansson         73     6 Kungälvs OK                  62:55 S        
    9          Mats J Olsson                    6 Kungälvs OK                  76:31          
   10          Johan Berglund            77     6 Tolered-Utby Ol-klubb        81:48          
   11          Anders  Cullbrand         71     6 IK Stern                     83:36          
   12          Tomas  Göransson          71     6 Kungälvs OK                 112:44          

               Peter  Asp                70     6 IFK Göteborg              ej start          
               Erik  Ahlström            78     6 Kungälvs OK               ej start          
               Tomas Pettersson          71     6 IFK Göteborg              ej start          



H21L G  (44)   11100 m                     

    1   (0020) Håkan  Pettersson         78     6 IFK Göteborg                 65:27 G        
    2   (0014) Martin  Larsson           73     6 IFK Göteborg                 67:22 G        
    3   (0039) Anders  Axenborg          77     6 Göteborg-Majorna OK          67:38 G        
    4   (1396) Klas  Dalberg             71     6 IFK Göteborg                 68:39 G        
    5   (0074) Peter  Miketinac          66     6 IFK Göteborg                 71:19 G        
    6   (0086) Johan Greger  Larsson     76     6 IFK Göteborg                 71:34 G        
    7   (0056) Fredrik  Sturesson        72     6 Göteborg-Majorna OK          72:05 G        
    8   (0070) Martin  Claesson          72     6 IFK Göteborg                 73:03 S        
    9   (0136) Andreas S  Johansson      76     6 Göteborg-Majorna OK          73:29 S        
   10   (0150) Oskar Gustafsson          79     6 Göteborg-Majorna OK          74:52 S        
   11   (0065) Ola  Skepp                73     6 Sävedalens AIK               74:57 S        
   12   (0305) Björn  Kristianson        67     6 IFK Göteborg                 75:00 S        
   13   (0084) Rikard  Claesson          76     6 IFK Göteborg                 75:10 S        
   14   (0425) Jonas  Stjernlöf          75     6 Göteborg-Majorna OK          75:22 S        
   15          Thomas Asp                       6 IFK Göteborg                 75:38 S        
   16   (0379) Nichlas  Johansson        68     6 Sävedalens AIK               76:10 S        
   17   (0252) Kalle  Wrane              69     6 Sävedalens AIK               77:32 S        
   18   (0396) Jonas  Hogedal            78     6 OK Alehof                    77:38 S        
   19   (0244) Robert  Johansson         77     6 IK Stern                     77:40 S        
   20   (0257) Rickard  Svensson          0     6 Göteborg-Majorna OK          78:07 S        
   21   (0208) Magnus  Arvidsson         73     6 IFK Göteborg                 78:29 S        
   22          Anders  Yngström          66     6 Göteborg-Majorna OK          79:29 S        
   23   (0254) Dids  Jenkins             76     6 IFK Göteborg                 80:09 S        
   24   (1373) Mikael  Öhgren            68     6 Sävedalens AIK               81:36 S        
   25   (0124) Jonas Martner             75     6 Tolered-Utby Ol-klubb        82:08 S        
   26          Anders Johansson          81     6 Sjövalla FK                  83:16 S        
   27   (0453) Anders  Höije             80     6 Göteborg-Majorna OK          85:42 S        
   28   (0311) Stefan  Lund              62     6 IFK Göteborg                 86:07 S        
   29   (0653) Fredrik  Karlsson         72     6 Göteborg-Majorna OK          87:12 S        
   30          Johan Axenborg            77     6 Göteborg-Majorna OK          87:30 S        
   31   (0270) Peter  Sandqvist          75     6 Göteborg-Majorna OK          88:40 S        
   32          Ola  Jodal                72     6 Göteborg-Majorna OK          88:46 S        
   33          Mikael  Bergstedt         69     6 Göteborg-Majorna OK          90:43 S        
   34   (0596) Richard  Karlsson         76     6 Göteborg-Majorna OK          94:19 B        
   35   (0721) Martin  Ahlqvist          71     6 Frölunda OL                  95:03 B        
   36   (1306) Johan  Forssten           73     6 IFK Göteborg                 95:29 B        
   37          Andreas  Persson          75     6 Göteborg-Majorna OK          97:51 B        
   38          Erik  Österlin            70     6 Sävedalens AIK              101:36          
   39          Örjan  Emanuelsson        71     6 Tolered-Utby Ol-klubb       113:36          
   40          Jan  Granäng              75     6 Kungälvs OK                 121:58          
   41          Donald  Mccarthy          72     6 Tolered-Utby Ol-klubb       122:50          

        (0166) Andreas J  Johansson      80     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
         (456) Patrik  Nordgren          81     6 Sävedalens AIK            ej start          
         (197) Mathias  Nilsson          75     6 Sävedalens AIK            ej start          



H35 G  (10)    7030 m                      

    1          Per  Kjellander           65     6 Göteborg-Majorna OK          55:37 G        
    2          Per-Anders  Edh           67     6 Sävedalens AIK               59:01 G        
    3          Ola  Wallinder            66     6 Göteborg-Majorna OK          59:14 G        
    4   (0523) Martin  Nilsson           66     6 Kungälvs OK                  61:21 G        
    5          Ragnar  Uppström          64     6 FK Herkules                  67:25 S        
    6          Martin  Olsson            67     6 Kungälvs OK                  72:17 S        
    7   (0910) Anders  Wadsten           66     6 Sävedalens AIK               73:00 S        
    8          Jan  Wahlstedt            64     6 FK Herkules                  73:20 S        
    9          Hans-Olof  Persson        65     6 OK Alehof                   106:47          

               Björn  Karlsson           63     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H40 G  (30)    6620 m                      

    1   (0176) Tord  Hederskog           61     6 IFK Göteborg                 43:07 G        
    2          Maths  Carlsson           61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:52 G        
    3   (0355) Björn  Stenberg           59     6 IFK Göteborg                 50:14 S        
    4          Per  Flakberg             62     6 IFK Göteborg                 51:01 S        
    5          Pär  Claesson             62     6 Sävedalens AIK               51:04 S        
    6          Ulf  Andersson            61     6 Göteborg-Majorna OK          51:27 S        
    7          Christer Hermansson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:37 S        
    8          Stefan Jansson            58     6 Lerums SOK                   56:43 S        
    9          Per-Olof Davallius        62     6 Sjövalla FK                  57:33 S        
   10          Ulf Wallin                60     6 Sjövalla FK                  58:11 S        
   11          Christer  Bergagård       58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        60:09 S        
   12          Lars  Norén               59     6 Göteborg-Majorna OK          60:37 S        
   13          Hans  Garmer              59     6 IF Marin Väst                61:10 S        
   14          Stefan  Gustafsson        62     6 Sävedalens AIK               66:52          
   15          Hans  Hugoh               59     6 OK Landehof                  69:17          
   16          Gunnar  Håkansson         58     6 IK Uven                      69:27          
   17          Bertil  Thomas            58     6 Lerums SOK                   71:06          
   18          Christer  Carlsson        61     6 Sävedalens AIK               75:21          
   19          Asgeir  Edvardsen         58     6 Göteborg-Majorna OK          76:26          
   20          Bengt  Ziegler            58     6 Lerums SOK                   77:42          
   21          Johan Magnusson           58     6 FK Herkules                  81:44          
   22          Thomas  Modig             61     6 OK Alehof                    86:54          
   23          Börje  Persson            61     6 OK Alehof                    88:13          
   24          Lars-Erik  Andersson      58     6 Lerums SOK                  111:37          

               Magnus  Wide              62     6 FK Herkules               ej start          
               Mats  Farbrot             59     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Torbjörn  Almgren         59     6 Göteborgs SK              ej start          
               Mats  Lindqvist           58     6 IK Stern                  ej start          
               Roger  Hallgren           62     6 IFK Göteborg              ej start          
               Hans  Hultman             62     6 Sävedalens AIK            ej start          



H45 G  (27)    6270 m                      

    1          Kjell  Andersson          56     6 FK Herkules                  47:59 G        
    2          Krister  Strand           53     6 OK Landehof                  48:36 G        
    3          Anders  Björklund         57     6 Sävedalens AIK               49:50 G        
    4          Mats  Strandhagen         55     6 Göteborg-Majorna OK          52:00 G        
    5          Bo  Håkansson             53     6 IFK Göteborg                 52:23 G        
    6          Hans  Karlsson            53     6 IFK Göteborg                 55:08 S        
    7          Claes  Nilsson            57     6 Kungälvs OK                  55:24 S        
    8          Johan  Berglund           56     6 Sävedalens AIK               56:06 S        
    9          Lennart  Hålsjö           54     6 OK Alehof                    56:48 S        
   10          Anders  Larsson           55     6 OK Landehof                  57:10 S        
   11          Stefan  Janslätt          53     6 Tolered-Utby Ol-klubb        61:37 S        
   12          Ulf  Pettersson           54     6 Kungälvs OK                  64:33 S        
   13          Anders  Spånér            57     6 Sävedalens AIK               66:54 S        
   14          Bengt  Nilsson            57     6 Göteborg-Majorna OK          68:08 B        
   15          Torbjörn  Olsson          53     6 Göteborg-Majorna OK          68:20 B        
   16          Kjell Ehrencrona          53     6 IFK Göteborg                 72:26          
   17          Mats Westerdahl           54     6 Göteborg-Majorna OK          74:04          
   18          Göran  Håkansson          57     6 IK Uven                      75:12          
   19          Karl  Schneider           57     6 FK Herkules                  76:21          
   20          Johan  Wedlin             55     6 Sävedalens AIK               82:52          
   21          Dennis Andersson          54     6 Tolered-Utby Ol-klubb        85:10          
   22          Mats  Pehrsson            54     6 OK Alehof                    86:11          
   23          Hans  Weimann             54     6 IK Uven                      88:42          
   24          Jan  Axelsson             54     6 IK Uven                     102:01          

               Henrik  Carlsson          57     6 IK Uven                   ej start          
               Mikael  Glaerum           57     6 IK Uven                   ej start          
               Ingemar  Gunnarsson       53     6 Lerums SOK                ej start          



H50 G  (18)    5550 m                      

    1          Yngve  Norell             52     6 FK Herkules                  42:29 G        
    2          Björn  Jägerström         50     6 IK Uven                      47:51 G        
    3          Mats  Kågeson             48     6 Lerums SOK                   54:04 S        
    4          Sven-Erik  Molander       50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        54:28 S        
    5          Kent  Eriksson            51     6 IFK Göteborg                 54:33 S        
    6          Claes-Göran  Strand       48     6 Göteborg-Majorna OK          55:23 S        
    7          Sten  Blomström           51     6 IK Stern                     60:31 S        
    8          Lars  Leijon              48     6 Lerums SOK                   60:36 S        
    9          Lars  Österberg           48     6 Sävedalens AIK               65:09          
   10          Sten  Olsson              48     6 OK Alehof                    66:02          
   11          Claes Lindegårdh          48     6 Tolered-Utby Ol-klubb        70:14          
   12          Roland  Larsson           49     6 Tolered-Utby Ol-klubb        74:07          
   13          Björn  Engström           50     6 Lerums SOK                   74:14          
   14          Bo  Holmberg              49     6 Göteborg-Majorna OK          77:14          

               Stanley  Mattsson         50     6 IK Uven                     Felst.          
               Sören Svensson            48     6 Sjövalla FK                 Felst.          
               Lars-Åke  Hedbom          48     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Stefan  Millegård         51     6 Sävedalens AIK            ej start          



H55 G  (27)    5230 m                      

    1          Lennart  Carlström        43     6 OK Landehof                  44:53 G        
    2          Olle Adolfsson            47     6 Lerums SOK                   45:28 G        
    3          Bo  Nilsson               44     6 IK Stern                     52:35 S        
    4          Bengt  Börjesson          44     6 OK Alehof                    52:55 S        
    5          Anders  Björnberg         45     6 Frölunda OL                  57:18 S        
    6          Anders  Axelsson          45     6 Sävedalens AIK               59:07 S        
    7          Leo  Kullman              44     6 OK Alehof                    59:50 S        
    8          Gunnar  Vallin            44     6 OK Landehof                  61:13 S        
    9          Jan  Larsson              45     6 Sävedalens AIK               62:03 S        
   10          Hans  Carlstedt           46     6 Sävedalens AIK               63:00 S        
   11          Christer  Westberg        43     6 IFK Göteborg                 63:22 B        
   12          Lars  Mathiasson          47     6 IK Stern                     65:05 B        
   13          Claes Green               43     6 Sjövalla FK                  66:58 B        
   14          Kenneth  Rosén            44     6 Göteborg-Majorna OK          67:00 B        
   15          Acke  Wåhlander           46     6 Göteborg-Majorna OK          67:21 B        
   16          Jukka  Rankanen           45     6 Sjövalla FK                  69:03          
   17          Ragnar  Fallström         46     6 Lerums SOK                   69:30          
   18          Hans  Carlsson            47     6 IFK Göteborg                 77:00          
   19          Jan Martner               46     6 Tolered-Utby Ol-klubb        78:05          
   20          Lennart Olsson            43     6 IK Uven                      85:49          
   21          Sune  Mentor              43     6 Göteborg-Majorna OK          87:16          
   22          Olof  Fagrell             47     6 OK Alehof                    93:37          
   23          Kurt-Åke  Karlsson        45     6 Sjövalla FK                  97:39          
   24          Arne  Bigsten             47     6 FK Herkules                 119:44          

               Björn  Tilly              45     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Leif  Andersson           43     6 Kungälvs OK               ej start          
               Lars-Göran  Axmalm        46     6 Sävedalens AIK            ej start          



H60 G  (22)    4700 m                      

    1          Lars  Finbom              42     6 OK Landehof                  43:13 G        
    2          Stig-Ove  Toll            42     6 IK Stern                     46:13 G        
    3          Karl-Axel  Johansson      42     6 IK Uven                      48:12 G        
    4          Mats  Jodal               41     6 Göteborg-Majorna OK          48:20 G        
    5          Per  Dalberg              42     6 IK Stern                     49:26 S        
    6          Kent Pettersson           42     6 IFK Göteborg                 51:28 S        
    7          Ingvar  Ottosson          40     6 Göteborg-Majorna OK          57:17 S        
    8          Lars  Fredriksson         41     6 Frölunda OL                  57:47 S        
    9          Hans  Johansson           42     6 IK Stern                     58:42 S        
   10          Ulf  Jodal                38     6 Göteborg-Majorna OK          59:20 S        
   11          Roland  Brandshage        38     6 Sävedalens AIK               59:42 S        
   12          Ulf  Harrysson            38     6 IK Uven                      60:32 S        
   13          Rolf  Tollesson           39     6 OK Alehof                    61:32 S        
   14          Magne  Hagström           40     6 Frölunda OL                  61:55 S        
   15          Göran  Börjesson          40     6 OK Alehof                    63:19 B        
   16          Bernt  Fredriksson        39     6 Sjövalla FK                  65:51 B        
   17          Per-Hugo  Lundgren        38     6 Lerums SOK                   69:10          
   18          Birger  Kaiser            40     6 Frölunda OL                  69:34          
   19          Bengt Johansson                  6 Sävedalens AIK               81:26          
   20          Arne  Fredholm            37     6 Frölunda OL                  84:18          
   21          Arne  Boge                39     6 OK Alehof                    84:36          

               Andre  Alexandersson      38     6 Kungälvs OK                 Felst.          



H65 G  (17)    4370 m                      

    1          Ingemar  Alfredsson       37     6 IK Uven                      46:34 G        
    2          Åke  Hogedal              35     6 Kungälvs OK                  47:07 G        
    3          Leif  Hjertqvist          34     6 IK Stern                     52:41 S        
    4          Agne  Östensson           36     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:17 S        
    5          Lennart  Bernhed          37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:39 S        
    6          Lennart  Olsson           34     6 Kungälvs OK                  62:51 S        
    7          Rolf Osbeck               33     6 Tolered-Utby Ol-klubb        63:21 S        
    8          Bengt  Fagrell            36     6 OK Alehof                    67:06 B        
    9          Roland  Aasa              37     6 IK Uven                      67:36 B        
   10          Alban  Carlbom            35     6 Lerums SOK                   67:50 B        
   11          Gösta  Grahn              37     6 Sävedalens AIK               69:20 B        
   12          Leif  Berg                34     6 Göteborg-Majorna OK          71:19          
   13          Hans Björklund            36     6 IK Stern                     72:16          
   14          Laszlo  Vörös             37     6 Lerums SOK                   76:39          
   15          Lennart  Mattsson         37     6 OK Alehof                    77:42          
   16          Roland  Wentzel           35     6 Kungälvs OK                  83:25          
   17          Leif  Edsand              34     6 Sävedalens AIK               84:48          



H70 G  (16)    3730 m                      

    1          Björn  Broman             31     6 Göteborg-Majorna OK          41:04 G        
    2          Rolf  Blom                32     6 Frölunda OL                  42:59 G        
    3          Ture  Gunnarsson          28     6 Göteborg-Majorna OK          43:57 G        
    4          Åke  Hermansson           31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:46 S        
    5          Rolf  Forsman             31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:25 S        
    6          Erik Johansson                   6 Göteborgs Spårvägars GI      50:34 S        
    7          Per-Olof  Qvirist         29     6 Göteborg-Majorna OK          50:43 S        
    8          Nils  Johansson           30     6 Kungälvs OK                  51:44 S        
    9          Gunnar  Halvarsson        31     6 Sävedalens AIK               52:05 S        
   10          Carl-Henrik  Hallberg     32     6 IK Uven                      53:04 S        
   11          Gösta  Pettersson         29     6 IK Uven                      53:29 S        
   12          Sten  Carlsson            32     6 Sävedalens AIK               53:58 S        
   13          Göte  Höglund             29     6 FK Herkules                  68:04          

               Jonny  Blomqvist          31     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Hans  Gädda               31     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Arne  Lång                30     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H75 G  (8)     3220 m                      

    1          Bertil  Malmborg          25     6 Lerums SOK                   46:26 G        
    2          Åke  Ternemyr             24     6 FK Herkules                  48:32 G        
    3          Hugo  Krause              25     6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:00 G        
    4          Rune  Axelsson            25     6 Lerums SOK                   52:12 S        
    5          Bengt  Borg               26     6 Göteborg-Majorna OK          53:58 S        

               Gunnar Aronsson                  6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Åke  Öjersson             25     6 IK Uven                   ej start          
               Lennart  Andersson        24     6 OK Alehof                 ej start          



H80 G  (6)     2330 m                      

    1          Åke  Andersson            21     6 IFK Göteborg                 31:46 G        
    2          Gustav Elvmyr                    6 Göteborgs Spårvägars GI      35:53 G        
    3          Elof  Brander             20     6 Göteborg-Majorna OK          44:25 S        
    4          Arne  Sandström           21     6 IK Stern                     44:52 S        
    5          Gunnar  Nilsson           22     6 Frölunda OL                  66:59          

               Göte  Larsson             17     6 IK Stern                  ej start          



H55M G  (3)    3410 m                      

    1          Leif Nilsson              43     6 Göteborgs SK                 38:31 S        
    2          Lars  Svensson            44     6 OK Alehof                    46:32 S        

               Bo  Bengtsson             44     6 OK Alehof                 ej start          



H50M VG  (13)  3410 m                      

    1          Lars  Widerström          50    20 IK Ymer                      29:42 S        
    2          Thomas Göransson          51    20 IK Ymer                      31:00 S        
    3          Stig Hjortvall            48    20 Bredareds IF                 32:06 S        
    4          Lars-Erik Norsten               20 Herrljunga SK Skid O OL      35:29 S        
    5          Kenneth  Hedlund          51    20 IK Ymer                      36:32 B        
    6          Torbjörn  Claesson        50    20 IK Ymer                      40:02 B        
    7          Jan  Rosén                49    20 IK Ymer                      40:31 B        
    8          Jan  Widerström           50    20 IK Ymer                      42:09 B        
    9          Conny  Johansson          52    20 IK Gandvik                   43:52 B        
   10          Jan-Erik  Pederstorp      48     6 IK Stern                     45:39          
   11          Ove  Grusell              52    20 OK Räven                     47:50          
   12          Per-Arne  Svensson        48    20 Ulricehamns OK               50:47          

               Tommy  Karlsson           52    20 Istrums SK                  Felst.          



H45M G  (4)    4050 m                      

    1          Ulf  Gustafsson           56     6 Sävedalens AIK               52:45 S        
    2          Lars  Larsson             56     6 Sjövalla FK                  58:16 S        

               Evert  Bregell            55     6 Lerums SOK                  Felst.          
               Christer  Bernérus        55     6 Sävedalens AIK              Felst.          



H40M G  (3)    4050 m                      

    1          Calle  Blomberg           59     6 Göteborg-Majorna OK          43:08 S        
    2          Lalle  Morberg            59     6 Frölunda OL                  46:53 S        
    3          Lars  Alenius             58     6 Sävedalens AIK               49:26 S        



H35M VG  (7)   4620 m                      

    1          Anders  Jonsson           63    20 OK Klyftamo                  48:06 S        
    2          Ulf  Almehed              64     6 Frölunda OL                  51:56 S        
    3          Lars Björfjäll            64    20 Bredareds IF                 52:14 S        
    4          Uno  Sand                 63    20 IK Gandvik                   52:38 S        
    5          Hans  Kööhler             63    20 Trollhättans SOK             75:47          
    6          Peter  Ravnell            67    20 Gudhems IF                   83:51          

               Rikard Fredriksson        67    20 Falköpings AIK            ej start          



D55M G  (4)    2910 m                      

    1          Eva  Johnsson             43     6 Göteborg-Majorna OK          47:43 S        
    2          Doris Nilsson             41     6 Göteborgs SK                 64:58 B        
    3          Birgitta  Mattsson        36     6 OK Alehof                    66:30 B        

               Kerstin  Andersson        42     6 Kungälvs OK               ej start          



D50M G  (2)    2910 m                      

    1          Marianne  Faxén           48     6 IK Stern                     49:47 S        
    2          Lena  Carlström           52     6 Sävedalens AIK               61:50 B        



D45M G  (3)    3410 m                      

    1          Karin  Larsson            55     6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:54 S        
    2          Gunnel  Dahlström         54     6 IFK Göteborg                 51:19 S        
    3          Eva K.Johansson           57     6 Kungälvs OK                  61:09 S        



D35M G  (3)    3410 m                      

    1          Catarina  Blomberg        61     6 Göteborg-Majorna OK          43:29 S        
    2          Katja Leibe  Bergstedt     0     6 Göteborg-Majorna OK          51:25 S        
    3          Lisa  Larsson             59     6 Sjövalla FK                  63:31 B        



D21M VG  (3)   3410 m                      

    1          Anette  Palgrim           68    20 Vänersborgs SK               37:05 S        
    2          Camilla Larsson           75    20 Bredareds IF                 38:00 S        

               Gunilla Pettersson               6 IK Stern                  ej start          



Inskolning G   1900 m                      

               Eric  Bregell             93     6 Lerums SOK                   Godk.          
               Kajsa Andersson           93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        Godk.          
               Lisa Carlsson                    6 Tolered-Utby Ol-klubb        Godk.          
               Anna Kristianson                 6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Linus Miketinac                  6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Filip Wadsten             93     6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Linn Walhstedt                   6 OK Landehof                  Godk.          
               Marianne  Wadman          94     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Lovisa Bernerus           95     6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Jesper Wahlstedt                 6 OK Landehof                  Godk.          
               Frida Arvidsson                  6 FK Herkules                  Godk.          
               Gabriella Anjou                  6 OK Alehof                    Godk.          
               Mikael Tinström                    Klubblös Klubblös            Godk.          
               Scott Powell                     6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Felix Garrner                    6 IF Marin Väst                Godk.          
               Gustav Boqvist                   6 IK Uven                      Godk.          

               Jacob Lund                93     6 IFK Göteborg                Felst.          
               Klara  Hemlin             94     6 IK Uven                   ej start          
               Pontus Hermansson         95     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



U1 G  (6)      2030 m                      

    1          Mina  Coxner              94     6 Lerums SOK                   28:03          
    2          Linus  Hugoh              99     6 OK Landehof                  28:10          
    3          Erik  Ask                 93     6 Lerums SOK                   34:23          
    4          Anna  Wallin              94     6 Sjövalla FK                  45:47          

               Hanna  Wadsten            93     6 Sävedalens AIK              Felst.          
               Hanna  Helamb             94     6 Frölunda OL               ej start          



U2 G  (6)      2600 m                      

    1          Julia  Olesund            91     6 OK Landehof                  19:57          
    2          Madeleine  Attfors        93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        25:28          
    3          Patrik  Lindqvist         92     6 Frölunda OL                  26:50          
    4          Julia  Samuelsson         93     6 FK Herkules                  36:02          

               Fanny  Hultman            93     6 Sävedalens AIK            ej start          
               Jenny Janslätt-Axelsson          6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



U3 G  (9)      3010 m                      

    1          Martin  Hansen            89     6 OK Landehof                  30:00          
    2          Hampus  Olesund           89     6 OK Landehof                  33:45          
    3          Matilda  Hultman          91     6 Sävedalens AIK               35:25          
    4          Ingrid  Wadman            91     6 Göteborg-Majorna OK          42:30          
    5          Jens Kvarnström           99     6 OK Landehof                  50:14          
    6          Annelie  Håkansson        88     6 Lerums SOK                  107:18          

               Elin  Åkerlund            89     6 Frölunda OL               ej start          
               Emma  Lundmark            89     6 Frölunda OL               ej start          
               Joakim  Hagenfeldt        89     6 IK Uven                   ej start