Hjortsönda'n 23/9sö 2001-09-23 16,37
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                      År Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (5)       2590 m                      

    1          Isidor Andersson          18 OK Alehof                    42,15 G        
    2          Elof Brander              20 Göteborg-Majorna OK          42,44 G        
    3          Arne Sandström            21 IK Stern                     44,36 G        
    4          Erik Karlsson             21 Ryda Skidklubb               45,13 G        

               Åke Andersson             21 IFK Göteborg              ej start          



H75  (14)      3360 m                      

    1          Bengt Borg                26 Göteborg-Majorna OK          37,18 G        
    2          Åke Ternemyr              24 FK Herkules                  42,28 S        
    3          Bengt Olausson            25 OK Orinto                    44,00 S        
    4          Karl-Erik Aktiv           23 Trollhättans SOK             46,08 S        
    5          Sven Johansson            23 Gudhems IF                   46,43 S        
    6          Hugo Krause               25 Tolered-Utby OL              47,31 S        
    7          Arne Eliasson             22 Frölunda OL                  49,28 S        
    8          Harry Muren               24 Göteborg-Majorna OK          49,33 S        
    9          Rune Axelsson             25 Lerums SOK                   52,40 S        
   10          Lennart Strandberg        24 Skidklubben Göteborg         60,25          
   11          Åke Öjersson              25 IK Uven                      67,09          
   12          Lennart Andersson         24 OK Alehof                    68,01          

               Tage Fredriksson          25 Ljungskile FK               Felst.          
               Ingvar Green              25 Ljungskile FK               Felst.          



H70  (25)      3910 m                      

    1          Jonny Blomqvist           31 Göteborg-Majorna OK          38,05 G        
    2          Björn Broman              31 Göteborg-Majorna OK          39,33 G        
    3          Ture Gunnarsson           28 Göteborg-Majorna OK          41,55 G        
    4          Åke Hermansson            31 Tolered-Utby OL              42,14 G        
    5          Sven-Johan Persson        31 IK Gandvik                   43,16 S        
    6          Yngve Malmlöf             31 Floby OK                     45,30 S        
    7          Olle Gottfridsson         29 Hestra IF                    49,19 S        
    8          Gunnar Halvarsson         31 Sävedalens AIK               50,55 S        
    9          Lars Larsson              31 Bredareds IF                 50,58 S        
   10          Gilbert Svensson          31 Trollhättans SK              51,31 S        
   11          Arne Svahn                27 Främmestad IK                53,28 S        
   12          Nils Andersson            30 Skene SOIS                   58,00 B        
   13          Sture Särdqvist           31 IK Ymer                      58,54 B        
   14          Per-Olof Qvirist          29 Göteborg-Majorna OK          59,43          
   15          Arne Lång                 30 Göteborg-Majorna OK          60,56          
   16          Åke Pettersson            28 Tolered-Utby OL              61,01          
   17          Hans Gädda                31 Kungälvs OK                  65,37          
   18          Gustav Gustavsson         31 OK Orinto                    74,14          
   19          Evert Nilsson             28 Vänersborgs SK               79,47          
   20          Bo Elvingsson             29 Herrljunga SK                90,54          

               Lars-Gunnar Enström       29 OK Tranan                   Felst.          
               Karlerik Fransson         28 Trollhättans SOK            Felst.          
               Karl-Erik Johansson       28 Gällstads IF              ej start          
               Yngve Andersson           29 Lidköpings VSK            ej start          
               Sture Gustavsson          28 Lidköpings VSK            ej start          



H65  (38)      4140 m                      

    1          Kurt Johansson            36 Fjärås AIK                   42,41 G        
    2          Kjell Persson             35 Mariestads FK                43,01 G        
    3          Lars Kjellander           36 OK Landehof                  43,06 G        
    4          Åke Hogedal               35 Kungälvs OK                  43,12 G        
    5          Lennart Olsson            34 Kungälvs OK                  44,52 G        
    6          Atte Heikkilä             35 OK Gipen                     46,14 G        
    7          Bengt Frank               32 Göteborg-Majorna OK          46,50 G        
    7          Bengt Hallén              36 Trollhättans SOK             46,50 G        
    9          Leif Edsand               34 Sävedalens AIK               47,38 G        
   10          Agne Östensson            36 Tolered-Utby OL              47,55 G        
   11          Bengt Fagrell             36 OK Alehof                    49,48 S        
   12          Karl Lund                 33 Lidköpings VSK               50,59 S        
   13          Sten Johansson            34 OK Kullingshof               51,04 S        
   14          Sten Carlsson             32 Sävedalens AIK               53,23 S        
   15          Stig Sahl                 33 IF Hagen                     53,30 S        
   16          Åke Ekberg                34 OK Mark                      55,40 S        
   17          Leif Berg                 34 Göteborg-Majorna OK          56,17 S        
   18          Alban Carlbom             35 Lerums SOK                   56,32 S        
   19          Lars Berger               33 Tidaholms SOK Sisu           57,01 S        
   20          Bertil Wiklund               IK Wilske                    57,25 S        
   21          Bo Öhrström               34 OK Amne                      60,25 S        
   22          Kurt Stenberg             34 IK Gandvik                   61,02 B        
   23          Sam Andersson             33 Lidköpings VSK               61,38 B        
   24          Rolf Blom                 32 Frölunda OL                  65,43          
   25          Bertil Holmqvist          33 IK Gandvik                   66,22          
   26          Bengt Edh                 32 OK Landehof                  66,34          
   27          Inge Borgliden            36 Vänersborgs SK               67,37          
   28          Anders Nilsson            35 Ryda Skidklubb               70,47          
   29          Totte Holm                35 OK Räven                     72,05          
   30          Ivan Norsten              36 Skellefteå OK                75,23          
   31          Rune Johansson            35 Ljungskile FK                76,15          
   32          Gösta Cederin             34 Göteborg-Majorna OK          78,24          

               Carl-Henrik Hallberg      32 IK Uven                     Felst.          
               Rolf Johnsson             32 Vänersborgs SK              Felst.          
               Sven-Erik Hedlund         34 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Paul Bergvall             36 FK Herkules               ej start          
               Bror Jonsson              36 Ryda Skidklubb            ej start          
               Leif Hjertqvist           34 IK Stern                  ej start          



H60  (57)      4400 m                      

    1          Erland Ling               40 IK Hakarpspojkarna           36,57 G        
    2          Gunnar Aronsson           37 Bredareds IF                 37,42 G        
    3          Ingemar Alfredsson        37 IK Uven                      39,51 G        
    4          Willy Svensson            40 Kinnaströms SK               40,31 G        
    5          Roland Brandshage         38 Sävedalens AIK               41,14 S        
    6          Lars Johansson            40 Södertälje/Nykvarn           41,18 S        
    7          Harry Sundberg            39 OK Klyftamo                  41,51 S        
    8          Bengt Andersson           41 Tidaholms SOK Sisu           42,09 S        
    9          Ulf Harrysson             38 IK Uven                      42,20 S        
   10          Matts Mattsson            39 OK Gipen                     42,32 S        
   11          Rune Arvidsson            40 OK Mark                      42,35 S        
   12          Göran Nordh               37 Trollhättans SK              42,57 S        
   13          Ingemar Holmberg          37 IF Hagen                     43,10 S        
   14          Göran Olofsson            37 Fjärås AIK                   43,15 S        
   15          Bengt Andersson           41 Ryda Skidklubb               43,37 S        
   16          Hans Carlsson             41 OK Orinto                    43,39 S        
   17          Magne Hagström            40 Frölunda OL                  43,49 S        
   18          Per-Olof Eckerlid         39 Sävedalens AIK               44,09 S        
   19          Lennart Nilsson           37 Rydboholms SK                44,28 S        
   20          Lars Lång                 37 OK Klyftamo                  45,32 S        
   21          Bert Andersson            41 OK Landehof                  45,42 S        
   22          Kurt Rydin                38 OK Tranan                    45,58 S        
   23          Åke Davidsson             38 Rydboholms SK                46,16 S        
   24          Tore Pettersson           40 OK Gipen                     46,25 S        
   25          Karl-Axel Nilsson         40 Kungälvs OK                  47,02 S        
   26          Stig Bengtsson            40 OK Amne                      47,32 S        
   27          Lennart Nyman             38 Hestra IF                    47,53 S        
   28          Gösta Grahn               37 Sävedalens AIK               47,54 S        
   29          Börje Wallin              39 Tidaholms SOK Sisu           47,57 S        
   30          Arne Boge                 39 OK Alehof                    49,05 S        
   31          Laszlo Vörös              37 Lerums SOK                   49,40 S        
   32          Roland Lagesson           41 IFK Göteborg                 50,52 S        
   33          Bernt Fredriksson         39 Sjövalla FK                  51,51 S        
   34          Birger Aronsson           40 Bredareds IF                 52,01 B        
   35          Rolf Tollesson            39 OK Alehof                    52,28 B        
   36          Börje Karlsson            37 Ryda Skidklubb               53,34 B        
   37          Göran Börjesson           40 OK Alehof                    54,24 B        
   38          Uno Andersson             37 OK Klyftamo                  54,30 B        
   39          Lars Fredriksson          41 Frölunda OL                  54,47 B        
   40          Ingvar Josefsson          37 Rydboholms SK                54,51 B        
   41          Curt Tillman              40 Linköpings OK                55,19 B        
   42          Bengt Wallenius           39 OK Skogsstjärnan             55,31 B        
   43          Bo Westerberg             40 Vänersborgs SK               56,14          
   44          Melvin Kristiansen        40 IF Rigor                     56,19          
   45          Olle Petersson            39 Frölunda OL                  56,26          
   46          Bo Hagborg                37 Skene SOIS                   57,37          
   47          Jan-Erik Larsson          39 Tidaholms SOK Sisu           60,31          
   48          Hans Andersson            40 Borås GIF                    61,34          
   49          Gunnar Bylund             38 Rydboholms SK                64,34          
   50          Nils-Olof Thorsell        37 Sävedalens AIK               64,39          
   51          Lars Jern                 37 Sävedalens AIK               64,45          
   52          Sten Emanuelsson          37 Vänersborgs SK               65,36          
   53          Gunnar Grönqvist          39 Bottnaryds IF                67,29          
   54          Sune Erikers                 Göteborg-Majorna OK          75,45          
   55          Lars Lagerstedt           39 FK Herkules                  86,35          
   56          Sven Orrsjö                  Skene SOIS                   88,31          
   57          Gunnar Waern              38 Trollhättans SOK            102,12          



H55  (62)      4920 m                      

    1          Dag Lorén                 44 OK Frisene                   44,09 G        
    2          Olle Hermansson           42 IK Ymer                      44,44 G        
    3          Per-Arne Johansson        44 OK Gipen                     45,20 G        
    4          Lennart Karlsson          42 Främmestad IK                46,21 G        
    5          Gunnar Vallin             44 OK Landehof                  47,10 G        
    6          Lars Tuvesson             44 Ulricehamns OK               47,40 G        
    7          Lennart Höije             43 Mariestads FK                47,59 G        
    8          Lars Finbom               42 OK Landehof                  48,49 G        
    9          Per-Olof Johansson        42 OK Klyftamo                  49,40 G        
   10          Stig-Ove Toll             42 IK Stern                     50,11 S        
   11          Ingemar Wiklund           43 OK Skogsvargarna             50,17 S        
   12          Gösta Claesson            46 Rydboholms SK                51,16 S        
   13          Lars-Göran Axmalm         46 Sävedalens AIK               52,29 S        
   14          Henry Svensson            46 SOK 68                       53,31 S        
   15          Bengt-Arne Bengtsson      46 Lidköpings VSK               53,41 S        
   16          Roland Nilsson            44 Falköpings AIK               54,01 S        
   17          Styrbjörn Jansson         45 IF Hagen                     54,14 S        
   18          Bertil Ingemarsson        43 Hestra IF                    54,41 S        
   19          Ingemar Lindblom          44 IFK Göteborg                 55,15 S        
   20          Christer Westberg         43 IFK Göteborg                 55,35 S        
   21          Lars-Erik Nilsson         43 Mariestads FK                56,11 S        
   22          Bob Kaill                  0 IK Omega                     56,14 S        
   23          Kenneth Rosen             44 Göteborg-Majorna OK          56,42 S        
   24          Torgny Grönlund           42 Trollhättans SOK             56,50 S        
   25          Jukka Rankanen            45 Sjövalla FK                  57,06 S        
   26          Rolf Gabrielsson          44 IF Hagen                     57,31 S        
   27          Anders Axelsson           45 Sävedalens AIK               58,26 S        
   28          Kennet Ivehag             43 Främmestad IK                58,40 S        
   28          Hans Johansson            42 IK Stern                     58,40 S        
   30          Leo Kullman               44 OK Alehof                    59,30 S        
   31          Arne Lorén                43 OK Frisene                   59,33 S        
   32          Kjell Pettersson          42 OK Gipen                     61,08 S        
   33          Karl-Axel Johansson       42 IK Uven                      61,28 S        
   34          Christer Ottosson         46 IF Hagen                     61,52 S        
   35          Bo Nilsson                44 IK Stern                     62,00 S        
   36          Bertil Hermansson         45 Stenungsunds OK              62,14 S        
   37          Bo Adolfsson              43 IK Ymer                      62,49 S        
   38          Bengt-Åke Svensson        43 IK Ymer                      62,56 S        
   39          Leif Björkman             44 IK Ymer                      63,30 B        
   40          Kenneth Jonsson           42 Vänersborgs SK               63,36 B        
   41          Bengt Mattsson            46 OK Orinto                    64,55 B        
   42          Sune Mentor               43 Göteborg-Majorna OK          64,58 B        
   43          Bo Lindberg               43 IK Wilske                    65,01 B        
   44          Sören Haglund             44 OK Kullingshof               66,56 B        
   45          Jan Rödström              45 OK Skogsstjärnan             67,19 B        
   46          Leif Andersson            43 Kungälvs OK                  68,51          
   47          Christer Henriksgård      45 OK Klyftamo                  72,36          
   48          Stig Dahlgren             45 Göteborg-Majorna OK          72,58          
   49          Jan Hörke                 43 OK Skogsvargarna             73,51          
   50          Bengt-Rune Wallström      45 FK Herkules                  74,24          
   51          Björn Tilly               45 Kungälvs OK                  77,14          
   52          Jurg Grissemann           43 OK Skogsstjärnan             77,21          
   53          Erling Andersson          45 Vänersborgs SK               81,20          
   54          Pertti Heed               45 OK Orinto                    84,15          
   55          Tommy Pedersen            46 OK Orinto                    89,01          

               Reits Hall                44 OK Amne                     Felst.          
               Lennart Olsson            43 IK Uven                     Felst.          
               Lennart Alsin             43 IK Ymer                     Felst.          
               Jan-Olav Carlsson         46 IF Hagen                  ej start          
               Stig Johansson            42 Skene SOIS                ej start          
               Bosse Karlsson               Skene SOIS                ej start          
               Leif Boström              45 Trollhättans SOK          ej start          



H55 MOTION  (1 3400 m                      

    1          Mårten Svensson           44 Stångenäs AIS                30,49 S        
    2          Leif Nilsson              43 Skidklubben Göteborg         33,16 S        
    3          Kurt Svensson             45 OK Mark                      34,00 S        
    4          Bo Billman                44 I 15 I O SKF                 37,08 S        
    5          Sven-Erik Axelsson        43 OK Räven                     40,08 B        
    6          Bo Bengtsson              44 OK Alehof                    40,09 B        
    7          Benny Ljungbrandt         46 OK Mark                      40,27 B        
    8          Lars-Göran Andersson      45 Herrljunga SK                43,21 B        
    9          Per Robertson             42 IFK Göteborg                 47,40          
   10          Rolf Bååth                38 Hestra IF                    65,23          

               Ingmar Olsson             46 Herrljunga SK               Felst.          
               Jan Olof Andersson        44 Frölunda OL               ej start          
               Roland Olsson             43 Sävedalens AIK            ej start          



H50  (48)      5460 m                      

    1          Bo Herdersson             51 OK Mark                      45,20 G        
    2          Torgny Pettersson         49 Kinnaströms SK               46,31 G        
    3          Claes-Göran Strand        48 Göteborg-Majorna OK          47,51 G        
    4          Jonas Larsson             47 OK Kullingshof               50,30 G        
    5          Per Ivarsson              50 Trollhättans SOK             50,37 G        
    6          Lasse Hogedal             50 Vänersborgs SK               52,36 S        
    7          Henry Djurbäck            50 Kinnaströms SK               53,06 S        
    8          Kjell-Åke Nilsson         48 Ulricehamns OK               54,42 S        
    9          Roland Hulander           51 Ulricehamns OK               55,13 S        
   10          Sven-Erik Molander        50 Tolered-Utby OL              57,42 S        
   11          Sven-Erik Johansson       47 Mariestads FK                58,25 S        
   12          Stanley Mattsson          50 IK Uven                      58,35 S        
   13          Björn Kindberg            50 Tolered-Utby OL              58,44 S        
   14          Hans-Åke Djurbäck         50 Kinnaströms SK               59,06 S        
   15          Klas Olausson             51 OK Gipen                     59,29 S        
   16          Stig Johansson            48 Falköpings AIK               60,15 S        
   17          Torbjörn Wikström         47 OK Nackhe                    60,19 S        
   18          Rolf Hermansson           47 Kinnaströms SK               60,33 S        
   19          Lars Arnesson             47 Ulricehamns OK               61,08 S        
   20          Roger Karlsson            49 OK Skogsstjärnan             61,31 S        
   21          Bengt Marmander           50 OK Mark                      61,57 S        
   22          Bertil Fritzell           49 IF Rigor                     62,40 S        
   23          Lars Larsson              49 OK Frisene                   62,45 S        
   24          Jörgen Hallberg           48 IK Ymer                      62,50 S        
   25          Roland Larsson            49 Tolered-Utby OL              63,43 S        
   26          Thomas Krafft             48 Hestra IF                    64,09 S        
   27          Torbjörn Lage             51 Helsingborgs SOK             66,07 B        
   28          Roland Johansson          49 OK Kullingshof               67,52 B        
   29          Björn Engström            50 Lerums SOK                   70,22          
   30          Kjell Jeppson             47 IF Rigor                     72,00          
   31          Ragnar Fallström          46 Lerums SOK                   72,43          
   32          Leif Rylander             48 Kinnaströms SK               73,15          
   33          Sten Olsson               48 OK Alehof                    74,33          
   33          Stellan Holmstrand        48 Herrljunga SK                74,33          
   35          Kjell Ryberg              50 IFK Göteborg                 78,19          
   36          Kjell Weherkoski          39 Kils OK                      83,54          
   37          Lars-Åke Hedbom           48 Göteborg-Majorna OK          97,26          
   38          Kjell Olsson              48 FK Herkules                  99,16          

               Jan-Erik Pederstorp        0 IK Stern                    Felst.          
               Hans Carlsson             47 IFK Göteborg              ej start          
               Jan-Åke Axelsson          49 Hestra IF                 ej start          
               Hans G Bernhard           47 Mariestads FK             ej start          
               Kurt Ekberg               50 OK Orinto                 ej start          
               Lars-Inge Andersson       50 OK Räven                  ej start          
               Lars Mathiasson           47 IK Stern                  ej start          
               Ulf Jogbratt                 OK Tranan                 ej start          
               Jan Kuchler               51 Tolered-Utby OL           ej start          
               Claes Lindegårdh          48 Tolered-Utby OL           ej start          



H50 MOTION  (6 3400 m                      

    1          Lars Widerström           50 IK Ymer                      32,57 S        
    2          Jan Widerström            50 IK Ymer                      35,31 S        
    3          Kent Edlund               49 IF Elfsborg                  37,04 S        

               Rune Olausson             50 OK Gipen                  ej start          
               Roger Skoog               47 Hestra IF                 ej start          
               Lars-Erik Norsten         49 Herrljunga SK             ej start          



H45  (37)      5860 m                      

    1          Thomas Lundgren           56 Trollhättans SOK             42,47 G        
    2          Lars Karlsson             56 Ulricehamns OK               45,36 G        
    3          Yngve Norell              52 FK Herkules                  45,43 G        
    4          Krister Caarp             54 SOK 68                       46,45 G        
    5          Kjell Andersson           56 FK Herkules                  46,46 G        
    6          Johan Lindgren            55 IF Hagen                     46,56 G        
    7          Henrik Undeland           54 IFK Göteborg                 47,31 G        
    8          Lars-Göran Pettersson     54 SOK 68                       53,52 S        
    9          Per-Olof Larsson          55 Hestra IF                    53,54 S        
   10          Johan Carlsson            55 Trollhättans SOK             55,29 S        
   11          Lars Andersson            55 OK Orinto                    56,31 S        
   12          Bernt O. Myrvold             Sarpsborg OL                 56,32 S        
   13          Kjell Ehrencrona          53 IFK Göteborg                 58,36 S        
   14          Ingemar Gunnarsson        53 Lerums SOK                   60,02 S        
   15          Jan-Åke Sörliklev         54 Trollhättans SOK             61,04 B        
   16          Roger Andersson           55 Ulricehamns OK               61,59 B        
   17          Tommy Westerberg          52 IF Hagen                     62,03 B        
   18          Ulf Pettersson            54 Kungälvs OK                  62,12 B        
   19          Bill Andersson            53 I 15 I O SKF                 64,31 B        
   20          Bengt-Åke Jansson         56 Främmestad IK                64,51 B        
   21          Mats Westerdahl           54 Göteborg-Majorna OK          65,07          
   22          Ragnar Berg               55 Göteborg-Majorna OK          71,03          
   23          Bernt Andersson           55 IF Rigor                     71,13          
   24          Bo Andersson              53 Falköpings AIK               75,46          
   25          Mats Sunesson             53 OK Skogsstjärnan             79,58          
   26          Bertil Axbom              56 OK Landehof                  84,56          
   27          Hans Weimann              54 IK Uven                      90,05          
   28          Sven-Åke Andersson        56 IF Rigor                     94,38          

               Torbjörn Olsson           53 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Hans Ekberg               53 Trollhättans SOK            Felst.          
               Robert Jessen             52 Främmestad IK             ej start          
               Ingemar Björkman          56 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Ove Svensson              56 OK Gipen                  ej start          
               Anders Larsson            55 OK Landehof               ej start          
               Gunnar Vejedal            53 OK Mark                   ej start          
               Johan Wedlin              55 Sävedalens AIK            ej start          
               Stefan Janslätt           53 Tolered-Utby OL           ej start          



H45 MOTION  (1 4010 m                      

    1          Göran Larsson             52 OK Skogsvargarna             33,56 S        
    2          Lennart Widerström        53 IK Ymer                      35,42 S        
    3          Jan Unosson                  Bredareds IF                 40,40 S        
    4          Conny Sahlin              55 OK Skogsvargarna             40,57 S        
    5          Anders Östanbäck          53 Fritsla VIK                  42,05 B        
    6          Ulf Gustafsson            56 Sävedalens AIK               42,57 B        
    7          Jan-Åke Ljunglide            OK Kullingshof               45,17 B        
    8          Tord Gustavsson           56 OK Skogsstjärnan             45,56 B        
    9          Göran Enander             55 Vänersborgs SK               45,59 B        
   10          Conny Johansson           52 IK Gandvik                   47,02 B        
   11          Börje Gustavsson          52 Trollhättans SOK             51,00 B        
   12          Fredrik Odelberg          52 IK Ymer                      52,17          
   13          Ove Grusell                  OK Räven                     59,23          

               Kjell Johansson           51 OK Flundrehof             ej start          



H40  (36)      6520 m                      

    1          Lennart Larsson           58 Hestra IF                    47,34 G        
    2   (0477) Lennart Josefsson         60 Rydboholms SK                49,45 G        
    3          Torsten Backteman         59 Göteborg-Majorna OK          51,31 G        
    4          Anders Björklund          57 Sävedalens AIK               52,07 G        
    5          Lennart Nilsson           57 Ulricehamns OK               55,24 S        
    6          Christer Hermansson       58 Tolered-Utby OL              55,48 S        
    7          Thomas Sellgren           59 Göteborg-Majorna OK          57,30 S        
    8          Per Andersson             57 OK Orinto                    57,35 S        
    9          Roland Johansson          58 Hestra IF                    59,50 S        
   10          Glenn Lövgren             61 Ulricehamns OK               63,36 S        
   11          Christer Bergagård        58 Tolered-Utby OL              65,44 S        
   12          Mats Lindqvist            58 IK Stern                     66,35 S        
   13          Arne Sääf                 60 Gudhems IF                   70,24 B        
   14          Bengt Klasson             58 Ulricehamns OK               71,40 B        
   15          Agne Gustavsson           59 Istrums SK                   75,52          
   16          Lars Eriksson             59 Skene SOIS                   77,42          
   17          Lars Magnusson               Tolered-Utby OL              80,32          
   18          Hans Jingrot              57 Sävedalens AIK               81,35          
   19          Torbjörn Almgren          59 Skidklubben Göteborg         92,12          
   20          Ulf Sundin                58 Göteborg-Majorna OK          94,29          
   21          Björn Bältsjö             57 Sävedalens AIK               95,22          

               Lars-Erik Morberg            Frölunda OL                 Felst.          
               Asgeir Edvardsen          58 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Claes Nilsson             57 Kungälvs OK                 Felst.          
               Lars Alenius              58 Sävedalens AIK              Felst.          
               Jerker Netz               57 Trollhättans SOK            Felst.          
               Göran Håkansson           57 IK Uven                     Felst.          
               Jörgen Ivarsson           58 Hestra IF                 ej start          
               Pär Josefsson             61 Hestra IF                 ej start          
               Lars-Olof Schön           57 Hestra IF                 ej start          
               Sören Granat                 OK Landehof               ej start          
               Per Gustavsson            59 Ryda Skidklubb            ej start          
               Christer Carlsson         61 Sävedalens AIK            ej start          
               Anders Lilienberg            Tolered-Utby OL           ej start          
               Tomas Andersson           61 Vänersborgs SK            ej start          
               Nils-Olof Larsson         60 Vänersborgs SK            ej start          



H35  (26)      6980 m                      

    1          Mikael Palgrim            66 Vänersborgs SK               53,46 G        
    2          Lars G Johansson          64 Vänersborgs SK               55,20 G        
    3          Henry Larsson             65 Bredareds IF                 55,41 G        
    4          Tony Gustavsen            65 Istrums SK                   56,47 G        
    5          Ulf Danielsson            66 Åmåls OK                     57,45 G        
    6          Christer Borg                Göteborg-Majorna OK          61,39 S        
    7          Pär Claesson              62 Sävedalens AIK               63,56 S        
    8          Tomas Tranberg            62 Kinnaströms SK               67,08 S        
    9          Per Westling              66 Falköpings AIK               67,24 S        
   10          Peter Strömdahl           65 OK Skogsvargarna             70,24 S        
   11          Gunnar Johansson          65 OK Skogsvargarna             79,08 B        
   12          Lars-Göran Davidsson      65 Göteborg-Majorna OK          83,10          
   13          Håkan Eriksson            62 OK Räven                     83,58          
   14          Håkan Johansson              Mariestads FK                98,01          

               Mikael Lomander           64 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Ragnar Uppström           64 FK Herkules                 Felst.          
               Magnus Wide               62 FK Herkules                 Felst.          
               Jonatan Börjesson         66 Hestra IF                   Felst.          
               Anders Mattsson           65 OK Kullingshof              Felst.          
               Jörgen Hallén             63 Trollhättans SOK            Felst.          
               Björn Öberg               65 Främmestad IK             ej start          
               Thomas Bogren             65 IF Hagen                  ej start          
               Bo Alexandersson             Lerums SOK                ej start          
               Johan Trygg               62 Lidköpings VSK            ej start          
               Tommy Nilsson             63 Rydboholms SK             ej start          
               Mats Kristianson          64 Trollhättans SOK          ej start          



H35 MOTION  (8 4580 m                      

    1          Per-Anders Aronsson       65 Bredareds IF                 45,31 S        
    2          Patrik Fredriksson           FK Herkules                  46,38 S        
    3          Lars Björfjäll            64 Bredareds IF                 47,49 S        
    4          Magnus Uppström           59 FK Herkules                  47,56 S        
    5          Olle Hansson              61 OK Grane                     54,49 S        
    6          Bert-Olov Larsson         63 OK Skogsvargarna             56,48 B        
    7          Calle Blomberg               Göteborg-Majorna OK          56,50 B        
    8          Peter Wilhelmsson         64 OK Skogsvargarna             57,47 B        



H21 LÅNG  (49) 10910 m                     

    1          Håkan Gottfridsson           Hestra IF                    69,36 G        
    2   (0103) Rikard Claesson           76 Leksands OK                  71,10 G        
    3   (0197) Jesper Stenström          70 Vänersborgs SK               72,14 G        
    4   (0090) Tommy Andersson           73 Vänersborgs SK               72,33 G        
    5   (0173) Tord Hederskog            61 IFK Göteborg                 74,08 G        
    6    (380) Peter Sandqvist              Göteborg-Majorna OK          75,05 G        
    7   (0308) Andreas S Johansson       76 Göteborg-Majorna OK          78,20 S        
    8   (0486) Jacob Svensson            77 Pan-Kristianstad             78,25 S        
    9   (0185) Anders Yngström            0 Göteborg-Majorna OK          78,41 S        
   10   (0347) Kristoffer Sideby         72 Göteborg-Majorna OK          78,45 S        
   11   (0276) Björn Stenberg            59 IFK Göteborg                 78,59 S        
   12   (0526) Thomas Ljung              73 OK Kullingshof               80,28 S        
   13   (0463) Robert Enbom              76 Vänersborgs SK               80,50 S        
   14   (0338) Anders Höije              80 Mariestads FK                81,21 S        
   15   (0619) Marcus Kvarndal           80 Istrums SK                   82,00 S        
   16   (0278) Stefan Lund               62 IFK Göteborg                 82,08 S        
   17   (0187) Anders Ingemarsson        69 Hestra IF                    82,48 S        
   18   (0657) Jonas Gustafsson          73 Vänersborgs SK               83,09 S        
   19    (553) Patrik Nordgren              Sävedalens AIK               83,33 S        
   20   (0423) Anders Påhlman            76 Istrums SK                   83,44 S        
   21          Ola Jodal                 72 Göteborg-Majorna OK          84,05 S        
   22   (0493) Peter Westerberg          72 Vänersborgs SK               85,37 S        
   23   (0539) Stefan Bengtsson          76 OK Alehof                    86,06 S        
   24   (0459) Jonas Hogedal             78 OK Alehof                    86,21 S        
   25   (0199) Magnus Arvidsson          73 IFK Göteborg                 86,53 S        
   26   (0804) Truls Persson             81 OK Alehof                    87,26 S        
   27   (0603) Tomas Johansson              Vänersborgs SK               88,50 S        
   28    (675) Martin Nilsson            66 Kungälvs OK                  90,46 S        
   29    (790) Jonas Stjernlöf              Göteborg-Majorna OK          91,25 S        
   30   (0802) Richard Karlsson          76 Kungälvs OK                  92,02 S        
   31   (0753) Filip Svensson            76 Istrums SK                   92,28 S        
   32   (0568) Anders Westberg           75 IF Hagen                     95,12 S        
   33   (0450) Lennart Bengtsson         69 Falkenbergs OK               96,02 S        
   34          William Gustavsson        73 OK Landehof                 102,36 B        
   35          Anders Larsson            67 Vänersborgs SK              105,30          
   36          Johan Åhlund                 Vänersborgs SK              108,55          
   37          Jonas Hero                78 Kinnaströms SK              128,15          

               Dan Krantz                48 IK Gandvik                  Felst.          
        (0112) Martin Claesson           72 Hestra IF                   Felst.          
        (0447) Anders Carlsson           69 Vänersborgs SK              Felst.          
        (0684) Fredrik Karlsson          72 Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0247) Dids Jenkins              77 IFK Göteborg              ej start          
        (0901) Rickard Holmqvist         83 Hestra IF                 ej start          
        (0940) Daniel Svensson           79 Kinnaströms SK            ej start          
               Niklas Henriksson         76 OK Linné                  ej start          
        (0132) Fredrik Herdersson        73 OK Mark                   ej start          
        (0762) Erik Adolfsson            79 OK Skogsstjärnan          ej start          
               Per Löfving               62 Tolered-Utby OL           ej start          
        (0285) Mats Johnsson             69 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H21  (32)      6980 m                      

    1   (0142) Bertil Åkesson            63 Skene SOIS                   54,41 G        
    2          Markus Hermansson         74 IK Ymer                      54,51 G        
    3          Nils Gustavsson              IFK Göteborg                 56,44 G        
    4   (1083) Hans Påhlman              71 Istrums SK                   56,50 G        
    5          Fredrik Johansson         72 Sävedalens AIK               58,03 G        
    6   (0659) Thomas Andersson          71 OK Tranan                    58,27 G        
    7          Thomas Karlsson           70 Sjövalla FK                  62,52 S        
    8          Fredrik Gertsson          75 Visborgs OK                  64,36 S        
    9   (0822) Tobias Holmqvist          75 IK Hakarpspojkarna           64,57 S        
   10          Kristian Adolfsson        74 IK Ymer                      66,25 S        
   11          Sören Rantzow             67 Toarps OK                    67,25 S        
   12   (1047) Mattias Hedfjärd          70 Gudhems IF                   67,40 S        
   13          Anders Lövgärd            74 OK Alehof                    69,52 S        
   14          Niklas Delersjö           79 FK Herkules                  70,53 S        
   15   (1145) Erik Lindgren             80 IF Hagen                     72,37 S        
   16          Jörgen Stegard            67 Skarpnäcks OL                73,03 S        
   17          Stefan Johansson          73 Kungälvs OK                  73,07 S        
   18          Anders Sträng             67 Falköpings AIK               73,29 S        
   19          Henrik Pettersson         68 Falköpings AIK               77,32 B        
   20          Per Forsberg              72 IK Ymer                      77,39 B        
   21          Mikael Svensson           75 Sävedalens AIK               78,32 B        
   22          Peter Olofsson            69 Fjärås AIK                   82,35 B        
   23          Fredrik Davidsson         71 SOK 68                       86,17          
   24          Klas Adolfsson            72 IK Ymer                      89,52          
   25   (0199) Jonas Nilsson                IFK Göteborg                 94,53          

               Mats Gustavsson           74 FK Friskus-Varberg          Felst.          
               Mikael Bergstedt          69 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Roger Hallgren            62 IFK Göteborg              ej start          
               Staffan Ljungkvist        77 IK Gandvik                ej start          
               Jim Axmalm                67 Sävedalens AIK            ej start          
        (0636) Fredrik Martinsson        82 Umeå OK                   ej start          
        (0941) Per Ivarsson              80 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H21 MOTION  (7 4580 m                      

    1          Markel Bertilsson            Hestra IF                    39,28 S        
    2          Mattias Ljungbrandt       78 OK Mark                      46,45 S        
    3          Ragnar Håkansson          70 Uddevalla OK                 47,01 S        
    4          Ove Norder                   FK Herkules                  47,46 S        
    5          Magnus Hallqvist          74 OK Skogsvargarna             53,46 B        
    6          Thomas Asplund            69 OK Skogsvargarna             58,21 B        

               Martin Ljungbrandt        80 OK Mark                   ej start          



H20  (8)       6520 m                      

    1   (0905) Oscar Svalin              82 OK Alehof                    53,06 G        
    2          Antonio Lopez                Ulricehamns OK               56,13 G        
    3   (0671) Krister Höije             82 Mariestads FK                57,16 G        
    4   (1226) Fredrik Johansson         82 OK Skogsstjärnan             62,06 S        
    5          Hans Jörgensen            82 OK Alehof                    68,16 S        
    6          Johan Andersson           81 Främmestad IK               101,40          

        (0881) Jon Larsson               81 OK Kullingshof            ej start          
               Andreas Claesson          81 OK Kullingshof            ej start          



H18  (11)      5860 m                      

    1   (1068) Daniel Netz               83 Trollhättans SOK             49,40 G        
    2   (1156) Mikael Axelsson           84 Ulricehamns OK               52,28 G        
    3   (1019) Erik Hedlund              83 IK Ymer                      56,10 S        
    4   (1135) Tord Axelsson             84 OK Räven                     56,50 S        
    5   (1234) Albin Sunesson            84 OK Skogsstjärnan             57,37 S        
    6   (1301) Tobias Österlund          84 IK Ymer                      61,47 S        
    7   (1311) Andreas Leijgård          84 IK Wilske                    61,56 S        
    8   (1303) Johan Leijgård            84 IK Wilske                    69,17 S        
    9          Fredrik Andersson         84 IF Rigor                     73,57 B        

               Christian Arnesson        83 Ulricehamns OK              Felst.          
               Vidar Faxén               84 IK Stern                  ej start          



H16  (20)      5030 m                      

    1          Karl Larsson              85 OK Kullingshof               38,24          
    2          Björn Arnesson            85 Ulricehamns OK               41,29          
    3          Johan Andersson           85 OK Orinto                    41,53          
    4          Marcus Lindegårdh         85 Sävedalens AIK               42,49          
    5          Gustav Enander            85 Vänersborgs SK               44,34          
    6          Erik Tilly                85 Kungälvs OK                  46,44          
    7          Niklas Westerberg         85 IF Hagen                     48,17          
    8          Victor Axbom              86 OK Landehof                  50,21          
    9          Linus Unosson                Bredareds IF                 56,04          
   10          Jonatan Lage              86 Helsingborgs SOK             57,54          
   11          Jonas Landahl             85 Lerums SOK                   60,00          
   12          Henrik Carlsson           86 Trollhättans SOK             64,31          
   13          Lars Karlsson             85 OK Skogsstjärnan             67,18          
   14          Björn Nilsson             86 Kungälvs OK                  67,53          
   15          Tor Faxén                 86 IK Stern                     78,20          
   16          Jonas Krook               86 Sävedalens AIK               78,33          

               Christian Holmqvist       85 Hestra IF                 ej start          
               Johan Alenius             86 Sävedalens AIK            ej start          
               Jonas Ryberg              85 Skene SOIS                ej start          
               Henrik Lidhage            85 IK Ymer                   ej start          



H14  (37)      4010 m                      

    1          Mattias Nilsson           88 OK Alehof                    31,01          
    2          Jens Dahlstrand           88 Lerums SOK                   34,04          
    3          Joakim Ekedahl            88 Tolered-Utby OL              34,24          
    4          Anton Odbro               88 OK Räven                     34,40          
    5          Oskar Eklöf                  IK Ymer                      36,26          
    6          Niclas Sahlin             88 Vänersborgs SK               38,21          
    7          Petter Mattsson           88 IK Uven                      38,24          
    8          Martin Hederskog          88 IFK Göteborg                 39,10          
    9          Daniel Larsson            88 Vänersborgs SK               39,30          
   10          Alexander Glaerum         88 IK Uven                      39,34          
   11          Andreas Österlund         87 IK Ymer                      40,15          
   12          Simon Eriksson            88 Rydboholms SK                40,22          
   13          Jacob Gunnarsson          88 Lerums SOK                   40,31          
   14          Andreas Bernerus          87 Sävedalens AIK               40,48          
   15          Alexander Weddmark        87 OK Räven                     42,44          
   16          Karl Jansson              88 Främmestad IK                44,54          
   17          Olof Krantz               88 IK Gandvik                   45,28          
   18          Mikael Karlsson-Landén    88 Istrums SK                   45,32          
   19          Anders Hermansson         87 Tolered-Utby OL              45,37          
   20          Jimmy Andersson           88 OK Kullingshof               46,15          
   21          Joakim Axelsson           88 Ulricehamns OK               46,18          
   22          Erik Pilerot                 IK Stern                     47,19          
   23          Karl Ask                  88 Lerums SOK                   48,01          
   24          Christian Erickson        88 Ulricehamns OK               48,22          
   25          Per Malmberg                 IK Gandvik                   48,28          
   26          Patrik Johansson          87 Mariestads FK                49,35          
   27          Robin Braaf               87 IK Uven                      53,24          
   28          Emil Johansson            88 Trollhättans SK              53,53          
   29          Benjamin Edlund           88 IK Ymer                      54,10          
   30          Johan Björkman            87 Göteborg-Majorna OK          70,10          
   31          Pierre Bergfelt           87 FK Herkules                  85,09          

               Mattias Karlsson          88 Ulricehamns OK              Felst.          
               Mikael Eliasson           87 OK Alehof                 ej start          
               Kim Stenberg              87 IFK Göteborg              ej start          
               Oscar Ivarsson            88 Hestra IF                 ej start          
               Stefan Jonsson            87 OK Klyftamo               ej start          
               Joakim Granat             88 OK Landehof               ej start          



H12  (28)      2890 m                      

    1          Carl Magnusson            89 IF Hagen                     19,58          
    2          Dennis Lundborg           89 Trollhättans SOK             21,14          
    3          Rickard Börjesson         90 Hestra IF                    23,43          
    4          Simon Andersson           90 OK Kullingshof               24,44          
    5          Jonatan Pettersson        89 SOK 68                       26,51          
    6          David Jonsson             90 OK Klyftamo                  27,41          
    7          Jonas Larsson             89 Tolered-Utby OL              27,59          
    8          Erik Hansson              89 Bredareds IF                 28,04          
    9          Björn Svensson            89 Trollhättans SOK             28,16          
   10          Johan Nilsson             89 Kungälvs OK                  29,01          
   11          Arvid Wedlin              89 Sävedalens AIK               29,51          
   12          Gustav Eklöf                 IK Ymer                      30,33          
   13          Andreas Karlsson          90 Mariestads FK                30,42          
   14          Pontus Carlsson           89 Trollhättans SOK             31,04          
   15          Anton Broberg-Holm        89 IK Gandvik                   31,11          
   16          Erik Eikeland             89 Lerums SOK                   31,52          
   17          Sebastian Birgersson      90 Kinnaströms SK               31,55          
   18          Viktor Augustsson         90 OK Orinto                    32,50          
   19          Jesper Lövgren            89 IK Ymer                      33,29          
   20          Martin Hansen             89 OK Landehof                  35,46          
   21          Erik Bernerus             90 Sävedalens AIK               35,51          
   22          Oskar Krantz              89 IK Gandvik                   37,24          
   23          Marcus Furusköld          89 IK Gandvik                   38,10          
   24          Billy Johansson           89 SOK 68                       41,49          
   25          Joakim Ljunglide          90 OK Kullingshof               42,04          
   26          Fredrik Hanisch           89 Lerums SOK                   44,44          
   27          Per Anton Wallander       90 IK Gandvik                   45,41          

               Fredrik Norell            89 FK Herkules               ej start          



H10  (29)      2290 m                      

    1          John Persson              91 OK Alehof                    17,10          
    2          Johan Bergagård           91 Tolered-Utby OL              17,21          
    3          Niklas Andersson          91 OK Orinto                    17,38          
    4          Jesper Nilsson            91 Ulricehamns OK               18,59          
    5          Mikael Andersson          90 IF Rigor                     19,46          
    6          Patrik Eickhoff           92 Sävedalens AIK               22,54          
    7          John Börjesson            92 Hestra IF                    23,07          
    8          Anders Hansson            92 Bredareds IF                 25,36          
    9          Eric Sand                 92 IK Gandvik                   26,56          
   10          Mikael Martinsson         91 Göteborg-Majorna OK          27,58          
   11          Jesper Sjögren            93 OK Kullingshof               29,01          
   12          Johan Attfors             91 Tolered-Utby OL              29,11          
   13          Isak Krantz               92 IK Gandvik                   30,17          
   14          Joel Nilsson                 Lerums SOK                   30,30          
   15          Olof Ask                  90 Lerums SOK                   30,42          
   16          Joakim Karlsson           92 Mariestads FK                32,19          
   17          Niklas Österlund          91 IK Ymer                      32,23          
   18          Marcus Krona              91 OK Skogshjortarna            33,41          
   19          Hugo Engström             91 Lerums SOK                   35,10          
   20          Dan Börjesson             92 Hestra IF                    37,25          
   21          Max Sjöberg                  OK Skogshjortarna            42,33          
   22          Emil Hallberg                IK Uven                      43,18          

               Joakim Eliasson           93 OK Alehof                   Felst.          
               Simon Nilsson             91 Skene SOIS                  Felst.          
               Emil Andersson            93 OK Kullingshof              Felst.          
               Marcus Hederskog          91 IFK Göteborg              ej start          
               Albert Skaar              91 Ryda Skidklubb            ej start          
               Erik Kristianson          92 Trollhättans SOK          ej start          
               Kasper Reiderstedt           OK Skogshjortarna         ej start          



D75  (3)       2590 m                      

    1          Netty Egeröd              25 FK Herkules                  42,09 G        
    2          Asta Von Porat            25 IK Ymer                      44,46 G        
    3          Gertrud Andersson         20 IFK Göteborg                 56,57 S        



D70  (2)       2590 m                      

    1          Doris Henriksson          28 OK Orinto                    43,36 G        
    2          Ann-Marie Slättberg       31 Skidklubben Göteborg         47,37 G        



D65  (16)      2590 m                      

    1          Berit Andersson           34 Skene SOIS                   32,38 G        
    2          Marianne Petersson        35 Frölunda OL                  34,46 G        
    3          Anna-Lisa Andersson       35 Lidköpings VSK               34,48 G        
    4          Evelyn Alexandersson      32 Lerums SOK                   35,09 G        
    5          Anna-Lisa Berglund        32 Sävedalens AIK               37,36 S        
    6          Berit Jern                36 Sävedalens AIK               37,47 S        
    7          Marianne Höglund          33 FK Herkules                  38,03 S        
    8          Britta Sahl               35 IF Hagen                     38,59 S        
    9          Ann-Marie Nilsson         36 Rydboholms SK                40,32 S        
   10          Anne-Marie Carlsson       36 Sävedalens AIK               42,02 S        
   11          Ingrid Borgliden          36 Vänersborgs SK               43,11 S        
   12          Ann-Marie Persson         32 IK Gandvik                   43,39 S        
   13          Vera Lång                 32 Göteborg-Majorna OK          44,25 S        
   14          Vira Nordh                32 Trollhättans SK              50,11          

               Anita Andersson           36 Fjärås AIK                ej start          
               Gudrun Wallin             33 Kinnaströms SK            ej start          



D60  (29)      3070 m                      

    1          Birgit Lång               38 OK Klyftamo                  32,29 G        
    2          Eivor Steen-Olsson        37 Kungälvs OK                  33,19 G        
    3          Gunnel Börjesson          38 IK Uven                      36,37 G        
    4          Kerstin Fredriksson       37 Ljungskile FK                37,06 S        
    5          Margareta Johansson       41 Trollhättans SOK             37,34 S        
    6          Mariann Kjellberg         41 IK Ymer                      38,34 S        
    7          Brita Särdqvist           37 IK Ymer                      38,57 S        
    8          Lisbeth Bernhed           41 IK Uven                      39,52 S        
    9          Lisbeth Johansson         38 Södertälje/Nykvarn           41,25 S        
   10          Maud Halvarsson           41 Sävedalens AIK               44,21 S        
   11          Mildred Josefsson         38 Rydboholms SK                44,31 S        
   12          Marianne Grahn            37 Sävedalens AIK               44,49 S        
   13          Margareta Holmberg        38 IF Hagen                     46,08 S        
   14          Inga Persson              40 OK Landehof                  46,19 S        
   15          Inger Hallberg            37 IK Uven                      47,20 B        
   16          Margaretha Andersson      40 Borås GIF                    47,22 B        
   17          Vivi-Anne Bylund          38 Rydboholms SK                48,32 B        
   18          Barbro Blom               38 Frölunda OL                  48,37 B        
   19          Barbro Vallin             38 Kungälvs OK                  49,37 B        
   20          Lillvor Berger            39 Tidaholms SOK Sisu           53,25          
   21          Anne-Catrine Persson      39 Mariestads FK                53,42          
   22          Kerstin Carlsson          39 Ulricehamns OK               53,47          
   23          Barbro Eckerlid           39 Sävedalens AIK               55,08          
   24          Elvy Börjesson            41 OK Alehof                    57,17          
   25          Christina Hogedal         38 Kungälvs OK                  59,06          
   26          Margareta Sköldberg       38 Bredareds IF                 60,40          

               Lilian Bengtsson          41 OK Amne                   ej start          
               Kerstin Hagström          40 IK Gandvik                ej start          
               Gull-Britt Grönberg       39 Kungälvs OK               ej start          



D55  (36)      3360 m                      

    1          Christina Schedwin        44 FK Herkules                  32,42 G        
    2          Ingrid Rex Wallström      46 FK Herkules                  35,16 G        
    3          Ann-Britt Johansson       46 IK Stern                     36,02 G        
    4          Birgitta Carlsson         44 OK Orinto                    36,28 G        
    5          Gunnel Svensson           43 IK Ymer                      36,30 G        
    6          Kerstin Wallenius         43 OK Skogsstjärnan             37,22 S        
    7          Gunnel Karlsson           45 SOK 68                       38,03 S        
    8          Ulla Lindhe               42 IK Stern                     38,06 S        
    9          Britt Rangert             43 Växjö AIS                    41,21 S        
   10          Lilian Samuelsson         44 Kungälvs OK                  41,23 S        
   11          Enid Ingemarsson          46 Hestra IF                    41,30 S        
   12          Linnéa Claesson           46 Rydboholms SK                41,45 S        
   13          Lillemor Lorén            43 OK Frisene                   41,57 S        
   14          Ulla Sönsteröd            44 SOK 68                       42,05 S        
   15          Ulla Öhrström             46 OK Amne                      42,52 S        
   16          Gunvor Jonsson            42 Vänersborgs SK               43,50 S        
   17          Elisabeth Sott            43 Frölunda OL                  44,36 S        
   18          Birgitta Käll             46 Borås GIF                    44,38 S        
   19          Eva Höije                 46 Mariestads FK                46,10 S        
   20          Birgitta Tholander        43 OK Landehof                  46,19 S        
   21          Gunnel Palgrim            43 Vänersborgs SK               47,43 B        
   22          Inga-Lena Carlstedt       46 Sävedalens AIK               49,23 B        
   23          Birgitta Tollesson        45 OK Alehof                    50,02          
   24          Ulla Fredholm             43 Frölunda OL                  52,51          
   25          Eva-Maj Johansson         46 Fritsla VIK                  53,17          
   26          Anne-Marie Tiveljung      46 IK Gandvik                   55,11          
   27          Britta Wallin             46 Tidaholms SOK Sisu           55,52          
   28          Ulla Ling                 45 IK Hakarpspojkarna           56,24          
   29          Ingrid Haglund            46 OK Kullingshof               56,52          
   30          Lena Waern                43 Trollhättans SOK             58,49          
   31          Linnéa Hall               44 OK Amne                      68,06          

               Britta Larsson            44 OK Frisene                  Felst.          
               Anna-Lena Nyth            45 OK Nackhe                   Felst.          
               Ingrid Hermansson         43 IK Ymer                     Felst.          
               Gunborg Gustafsson        45 Borås GIF                 ej start          
               Lena Skoog                46 Hestra IF                 ej start          



D55 MOTION  (8 2540 m                      

    1          Ingvor Hjertqvist         37 IK Stern                     33,33 S        
    2          Louise Lindberg           43 IK Wilske                    35,26 S        
    3          Ulla Björkman             46 IK Ymer                      41,00 S        
    4          Berit Svensson            45 OK Mark                      41,42 B        
    5          Gunnel Forsblad           43 IK Wilske                    44,55 B        
    6          Lena Svensson             46 SOK 68                       48,15 B        
    7          Birgit Ljung              45 OK Gipen                     50,09 B        

               Kerstin Andersson         42 Kungälvs OK               ej start          



D50  (29)      3910 m                      

    1          Pia Börjesson             51 Toarps OK                    42,00 G        
    2          Gun Britt Thorén          50 Vänersborgs SK               42,06 G        
    3          Inger Holmstrand          48 Herrljunga SK                42,23 G        
    4          Birgitta Karlsson         49 Ryda Skidklubb               46,12 G        
    5          Inger Jönsson             48 IK Ymer                      46,36 G        
    6          Ann-Kristin Lindegårdh    50 Tolered-Utby OL              47,26 S        
    7          Britt-Marie Larsson       50 SOK 68                       47,47 S        
    8          Karin Axelsson            51 IK Uven                      47,51 S        
    9          Eva Alsin                 47 IK Ymer                      50,59 S        
   10          Inga-Lisa Axenborg        47 Göteborg-Majorna OK          53,25 S        
   11          Lena Fritzell             50 IF Rigor                     53,58 S        
   12          Ann-Charlotte Börjesson   48 Sävedalens AIK               55,48 S        
   13          Maritha Hallberg          48 IK Ymer                      60,14 B        
   14          Kerstin Olausson          51 Stenungsunds OK              62,31 B        
   15          Elisabeth Rosén           47 Göteborg-Majorna OK          62,50 B        
   16          Bodil Enander             51 Vänersborgs SK               63,26          
   17          Ingrid Carlstedt          47 Sävedalens AIK               66,28          
   18          Lilian Axelsson           50 OK Räven                     67,31          
   19          Siv Rödström              48 OK Skogsstjärnan             68,47          
   20          Gunnel Hedbom             51 Göteborg-Majorna OK          70,43          
   21          Kristina Johansson        47 Lidköpings VSK               72,27          
   22          Mirjam Norén              51 IK Uven                      81,30          
   23          Stina Grissemann          48 OK Skogsstjärnan             83,30          
   24          Linnéa Karlsson           49 OK Skogsstjärnan            122,56          

               Ann Olsson                47 Sävedalens AIK              Felst.          
               Eva Adolfsson             48 IK Ymer                     Felst.          
               Maria Norell              51 FK Herkules               ej start          
               Gunnel Steen              48 Kungälvs OK               ej start          
               Rosa Johansson            47 IK Uven                   ej start          



D50 MOTION  (6 2540 m                      

    1          Sol-Britt Hermansson      50 Kinnaströms SK               30,04 S        
    2          Ingegerd Olsson           48 OK Alehof                    35,03 S        
    3          Görel Nordin              47 Vänersborgs SK               35,46 S        
    4          Ingrid Kullman            47 OK Alehof                    40,10 B        
    5          Ylva Jansson              48 IF Hagen                     40,32 B        
    6          Berit Edlund              49 IF Elfsborg                  46,47 B        



D45  (21)      4080 m                      

    1          Ingmarie Brander Strand   52 Göteborg-Majorna OK          34,43 G        
    2          Anne Kaill                54 IK Omega                     37,52 G        
    3          Ingrid Karlsson           54 Ulricehamns OK               39,13 S        
    4          Inger Westerberg          55 IF Hagen                     41,32 S        
    5          Elise Johansson           55 Falköpings AIK               42,09 S        
    6          Ulla Niklason             56 OK Räven                     42,17 S        
    7          Anna-Karin Granath        56 Tolered-Utby OL              42,42 S        
    8          Kristina Unosson             Bredareds IF                 42,44 S        
    9          Gunilla Hogedal           53 Vänersborgs SK               42,58 S        
   10          Ing-Marie Hjert           54 Falköpings AIK               46,08 S        
   11          Monika Wass               55 IF Hagen                     46,47 S        
   12          Anneli Brander            56 Göteborg-Majorna OK          47,26 S        
   13          Birgitta Stenberg         55 IFK Göteborg                 49,11 B        
   14          Pia Svensson              55 Falköpings AIK               50,00 B        
   15          Eva Andreasson            54 Borås GIF                    57,33          
   16          Ann-Christin Larsson      52 OK Frisene                   65,09          
   17          Inger Johansson           54 OK Klyftamo                  65,40          

               Randveig Berg             54 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Febe Jacobsson            54 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Kerstin Andersson         56 Ryda Skidklubb            ej start          
               Kajsa Arvidsson           55 SOK 68                    ej start          



D45 MOTION  (1 3290 m                      

    1          Kerstin Svensson          53 Trollhättans SOK             41,22 S        
    2          Karin Larsson             55 Tolered-Utby OL              48,30 S        
    3          Lizkulla Pettersson       53 Kinnaströms SK               51,18 B        
    4          Marita Larsson            54 Kinnaströms SK               55,38 B        
    5          Solveig Johansson         52 OK Alehof                    56,24 B        
    6          Annika Herdersson         51 OK Mark                      57,51 B        
    7          Gertie Odelberg           53 IK Ymer                      63,02          
    8          Marianne Faxén            48 IK Stern                     64,14          
    9          Annmarie Arkåsen          52 Falköpings AIK               64,33          

               Britt-Marie Ekberg        51 OK Orinto                   Felst.          
               Ingrid Jessen             54 Främmestad IK             ej start          



D40  (29)      4140 m                      

    1          Britta Sahlin             61 OK Skogsvargarna             36,12 G        
    2          Pia Hermansson            61 Tolered-Utby OL              37,05 G        
    3          Birgitta Andersson        57 Främmestad IK                40,44 G        
    4          Annette Falck-Larsson     61 Vänersborgs SK               41,23 S        
    5          Lena Larsson              60 Göteborg-Majorna OK          41,43 S        
    6          Gunilla Larsson           57 Bredareds IF                 41,56 S        
    7          Helena Larsson            60 Hestra IF                    42,28 S        
    8          Silke Klick               59 IK Stern                     43,18 S        
    9          Gunilla Carlsson          59 FK Herkules                  43,38 S        
   10          Kristin Hansson           61 OK Räven                     44,17 S        
   11          Eva Rabe-Magnusson        57 IF Hagen                     44,19 S        
   12          Marianne Klasson          57 Ulricehamns OK               46,55 S        
   13          Marianne Hansson          61 Bredareds IF                 47,19 S        
   14          Marianne Johansson        61 OK Kullingshof               48,07 S        
   15          Marie Kristiansson        57 OK Räven                     50,02 S        
   16          Liselott Landén-Karlsso   60 Istrums SK                   50,24 S        
   17          Gunilla Axelsson          57 Sävedalens AIK               53,07 B        
   18          Catharina Carlsson        58 Trollhättans SOK             55,04 B        
   19          Marie Claesson            58 Rydboholms SK                56,06          
   20          Ann Hilmersson            60 OK Klyftamo                  61,09          
   21          Berith Pettersson         51 OK Skogsvargarna             65,30          
   22          Monika Nilsson            58 OK Alehof                    67,37          
   23          Gunilla Cederbom          61 Vänersborgs SK               79,39          

               Annika Hansen             57 OK Landehof                 Felst.          
               Lena Håkansson               IK Uven                     Felst.          
               Lisbeth Bergagård         60 Tolered-Utby OL             Felst.          
               Marina Nilsson            61 Kungälvs OK               ej start          
               Susanne Olsson            60 Tidaholms SOK Sisu        ej start          
               Anne-Christine Säll       60 IF Hagen                  ej start          



D40 MOTION  (4 3290 m                      

    1          Eva Gustavsson            57 Istrums SK                   41,04 S        
    2          Monika Ljunglide          60 OK Kullingshof               41,29 S        
    3          Catarina Blomberg            Göteborg-Majorna OK          44,08 S        
    4          Susanne Olsson            58 Herrljunga SK                48,47 S        



D35  (9)       4400 m                      

    1          Maria Widmark             63 IF Hagen                     39,18 G        
    2          Helena Wallberg           64 Göteborg-Majorna OK          42,05 G        
    3          Eva Häggnander               Lidköpings VSK               43,11 G        
    4          Maria Skogsberg-Karlsso   63 Mariestads FK                43,20 G        
    5          Kristin Back              64 Vänersborgs SK               58,01 B        

               Lena Björklund-Persson    66 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Lena Turesson             63 Rydboholms SK             ej start          
               Lena Arnoldsson           63 Tidaholms SOK Sisu        ej start          
               Katarina Haase            63 Vänersborgs SK            ej start          



D35 MOTION  (4 3400 m                      

    1          Inga-Lill Back            61 Vänersborgs SK               38,25 S        
    2          Ingela Larsson               Hestra IF                    42,07 S        
    3          Christina Jonsson         65 OK Klyftamo                  51,11 B        
    4          Marie Hermansson          62 OK Kullingshof               62,29          



D21 LÅNG  (19) 6700 m                      

    1   (0127) Yvonne Fjordside          70 Sävedalens AIK               50,26 G        
    2   (0160) Åsa Svensson               0 Göteborg-Majorna OK          52,03 G        
    3          Emma Andersson               Sävedalens AIK               52,10 G        
    4   (0031) Laila Höglund             62 FK Herkules                  53,53 G        
    5          Therése Andersson         69 Ryda Skidklubb               55,14 G        
    6   (0245) Anna Grönroos             73 OK Alehof                    55,42 G        
    7   (0194) Anna-Karin Bondesson      79 Pan-Kristianstad             55,56 G        
    8    (151) Maria Holmqvist              IK Hakarpspojkarna           58,57 S        
    9   (0248) Lisa Bigsten              76 FK Herkules                  61,34 S        
   10   (0216) Annica Clevnert           75 Söders SOL-Tyresö            61,46 S        
   11   (0517) Åsa Johansson             80 Tullinge SK                  61,52 S        
   12    (381) Maria Olausson               IFK Göteborg                 61,58 S        
   13   (0371) Emelie Svalin             80 OK Alehof                    62,14 S        
   14   (0455) Malin Sörstrand           79 SOK 68                       62,49 S        
   15          Katarina Andersson        76 Vänersborgs SK               70,47 S        
   16          Lisa Maria Larsson        79 Lidköpings VSK               86,13          

        (0161) Jenny Nyman               69 Vänersborgs SK            ej start          
        (0081) Maria Holmstrand          79 Trollhättans SK           ej start          
               Linda Martinsson          78 IF Marin Väst             ej start          



D21  (23)      4400 m                      

    1          Sara Åberg-Grahn          70 Hestra IF                    35,51 G        
    2          Eva Britta Lidström       55 OK Landehof                  36,05 G        
    3          Maria Ljung               69 OK Kullingshof               39,54 G        
    4   (0249) Helena Bååth              71 Hestra IF                    40,28 S        
    5   (0378) Hanna Svensson            79 Ulricehamns OK               40,37 S        
    6          Anna Kopp                 71 FK Herkules                  41,19 S        
    7          Åsa Lindström             76 IK Uven                      42,16 S        
    8   (0719) Maria Svensson            79 OK Mark                      42,37 S        
    9   (0394) Frida Steen               80 Kungälvs OK                  42,50 S        
   10          Annika Bengtsson          73 OK Alehof                    42,56 S        
   11          Inger Cederberg           70 Trollhättans SOK             43,17 S        
   12          Erica Steen               76 Kungälvs OK                  45,35 S        
   13          Anna Bengtsson            75 FK Herkules                  46,14 S        
   14          Cathrine Davidsson        72 SOK 68                       47,30 S        
   15          Evelina Edlund            80 IK Ymer                      51,44 B        
   16          Susanna Erikers-Brands.   68 Sävedalens AIK               53,42 B        
   17          Carin Svensson            74 Trollhättans SK              59,46          
   18          Anna-Karin Davidsson      68 SOK 68                       60,36          
   19          Tova Dahlgren             80 Göteborg-Majorna OK          64,25          

               Anna-Karin Rödström       73 Falköpings AIK            ej start          
               Ann-Kristin Kristianson   67 Trollhättans SOK          ej start          
               Åsa Jarhag                76 Uddevalla OK              ej start          
               Lisa Gunnarsson           77 OK Gipen                  ej start          



D21 MOTION  (9 3400 m                      

    1          Anna Wiklund              73 OK Skogsvargarna             36,50 S        
    2          Charlotte Wedlin             Sävedalens AIK               39,08 S        
    3          Elisabeth Wilhelmsson     69 OK Skogsvargarna             42,42 S        
    4          Sofia Adolfsson            0 IK Ymer                      43,11 S        
    5          Elisabeth Stensson        73 IK Wilske                    50,48 B        
    6          Inger Ström               68 OK Skogsvargarna             52,39 B        
    7          Anette Nilsson            68 Skidklubben Göteborg         55,12 B        
    7          Karin Westberg            76 IFK Göteborg                 55,12 B        
    9          Åsa Dryselius             69 Skene SOIS                   56,40          



D20  (7)       4400 m                      

    1   (0426) Sara Holmberg             81 Göteborg-Majorna OK          39,18 G        
    2   (0554) Erika Svennberg           81 IF Hagen                     39,58 G        
    3          Frida Kjellberg           81 IFK Göteborg                 41,12 G        
    4   (0739) Veronica Hilmersson       81 OK Klyftamo                  44,17 S        
    5          Lisa Jansson              82 Främmestad IK                46,14 S        
    6          Martina Arkåsen           82 Falköpings AIK               48,09 S        
    7          Sandra Wedlin             82 Sävedalens AIK               51,29 S        



D18  (8)       4140 m                      

    1   (0597) Lina Hulander             84 Ulricehamns OK               35,10 G        
    2   (0437) Hanna Mattsson            84 IK Uven                      39,18 G        
    3   (0616) Julia Gunnarsson          84 Lerums SOK                   44,41 S        
    4          Annika Karlsson           84 Skene SOIS                   58,57          
    5          Elin Jambrén              84 OK Räven                     76,57          

               Ann Stridh                84 Trollhättans SOK          ej start          
        (0686) Linda Klasson             84 Ulricehamns OK            ej start          
        (0342) Linda Axelsson            83 IK Uven                   ej start          



D16  (15)      4080 m                      

    1          Emelie Steen              85 Kungälvs OK                  43,59          
    2          Charlotte Magnusson       85 IK Ymer                      44,46          
    3          Jessica Eriksson          86 Bredareds IF                 45,10          
    4          Anne-Marie Bernerus       86 Sävedalens AIK               46,01          
    5          Maria Svensson            85 Trollhättans SOK             46,30          
    6          Madeleine Gustavsson      86 Istrums SK                   46,51          
    7          Carolina Bergagård        86 Tolered-Utby OL              47,07          
    8          Jill Olsson               85 Trollhättans SOK             47,45          
    9          Anna Wallerman             0 Hestra IF                    52,55          
   10          Lisa Engström             86 Lerums SOK                   53,40          
   10          Hanna Weimann             85 IK Uven                      53,40          
   12          Carolina Ehrencrona       86 IFK Göteborg                 55,34          
   13          Caroline Johansson         0 IFK Göteborg                 71,06          

               Emelie Karlsson-Landén    86 Istrums SK                ej start          
               Josephina Ekedahl         85 Tolered-Utby OL           ej start          



D14  (20)      3400 m                      

    1          Sofia Larsson             88 Hestra IF                    29,21          
    2          Caroline Gustavsson       88 Istrums SK                   30,19          
    3          Elsa Jansson              88 Främmestad IK                31,23          
    4          Lina Strand               88 Göteborg-Majorna OK          31,36          
    5          Elin Svensson             87 Trollhättans SOK             31,43          
    6          Jonna Engström            87 Lerums SOK                   31,56          
    7          Hanna Gustavsson          87 OK Skogsstjärnan             32,48          
    8          Johanna Lidström          88 OK Landehof                  33,56          
    9          Lisa Kaill                87 IK Omega                     34,15          
   10          Elin Hamrefors            87 OK Landehof                  35,33          
   11          Julia Thorén              88 Vänersborgs SK               37,27          
   12          Julia Jingrot             87 Sävedalens AIK               40,14          
   13          Helena Granér             87 OK Kullingshof               41,07          
   14          Emelie Hjortvall          87 Bredareds IF                 48,11          
   15          Malou Berglöf             88 OK Kullingshof               48,49          
   16          Lisa Berglöf              88 OK Kullingshof               49,06          
   17          Jenny Andersson           87 OK Kullingshof               52,01          
   18          Elena Orrlöv              88 Frölunda OL                  66,21          

               Elin Trygg                87 Lidköpings VSK            ej start          
               Lina Arnesson             87 Ulricehamns OK            ej start          



D12  (31)      2890 m                      

    1          Emelie Unosson               Bredareds IF                 25,51          
    2          Lina Lindqvist            89 FK Herkules                  26,14          
    3          Sanna Svensson            89 Främmestad IK                27,57          
    4          Josefin Bergagård         90 Tolered-Utby OL              28,21          
    5          Lina Larsson              90 Vänersborgs SK               29,05          
    6          Maria Eliasson            89 OK Alehof                    29,18          
    7          Anna Widmark              89 IF Hagen                     29,55          
    8          Elin Odbro                90 OK Räven                     32,27          
    8          Lisa Weimann              89 IK Uven                      32,27          
   10          Sofie Östanbäck           89 Fritsla VIK                  32,30          
   11          Josefin Bertilsson        89 FK Herkules                  32,56          
   12          Kristin Skaar             89 Ryda Skidklubb               33,15          
   13          Sara Pedersen             89 OK Alehof                    34,42          
   14          Johanna  Estving          89 Lerums SOK                   35,25          
   15          Matilda Thorén            89 Vänersborgs SK               35,33          
   16          Petra Östanbäck           89 Fritsla VIK                  36,02          
   17          Sandra Skogum             90 Kinnaströms SK               36,29          
   18          Elina Eriksson            90 Bredareds IF                 40,31          
   19          Sofie Nilsson             89 Skene SOIS                   41,11          
   20          Malin Jareteg                Rydboholms SK                43,28          
   21          Ida Engström              89 Lerums SOK                   46,02          
   22          Agnes Abrahamsson         89 Främmestad IK                46,16          
   23          Lovisa Nilsson            90 Lerums SOK                   46,39          
   24          Elin Sand                 90 IK Gandvik                   47,13          
   25          Frida Eriksson               Rydboholms SK                49,02          
   26          Sandra Olsson             89 Bredareds IF                 58,49          
   27          Karin Magnusson              Tolered-Utby OL              63,16          

               Malin Hermansson          90 Tolered-Utby OL             Felst.          
               Annika Blomberg           89 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Ingela Kloo               89 FK Herkules               ej start          
               Ellen Jingrot             89 Sävedalens AIK            ej start          



D10  (12)      2290 m                      

    1          Amanda Karlsson           91 Ulricehamns OK               21,23          
    2          Sara Jonsson              92 OK Klyftamo                  22,16          
    3          Viktoria Nilsson          91 Rydboholms SK                25,27          
    4          Rebecca Jansson            0 IK Uven                      26,02          
    5          Ebba Odbro                92 OK Räven                     26,13          
    6          Amanda Hallén                Trollhättans SOK             28,48          
    7          Elin Hansson                 OK Flundrehof                30,23          
    8          Lisa Pedersen             92 OK Skogshjortarna            31,23          
    9          Jenny Furusköld           91 IK Gandvik                   31,53          
   10          Lina Magnusson               Tolered-Utby OL              38,40          

               Johanna Blomberg          91 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Vera Lomander             91 Göteborg-Majorna OK       ej start          



U4  (3)        3400 m                      

    1          Joel Sverneborn           86 Tolered-Utby OL              36,51          
    2          Camilla Sahlin            85 Vänersborgs SK               53,38          

               Karl-Oskar Jogbratt          OK Tranan                 ej start          



U3  (6)        2890 m                      

    1          Kristin Pettersson         0 Hestra IF                    36,59          
    2          David Hansson                OK Räven                     40,22          
    3          Fabian Pettersson            OK Räven                     40,32          
    4          Lina Olsson               87 Herrljunga SK                57,10          
    5          Anders Johansson          86 Herrljunga SK                61,54          

               Maja Sidstedt                Ulricehamns OK            ej start          



U2  (6)        2290 m                      

    1          Johanna Åkerström         90 FK Herkules                  24,31          
    2          Victor Tedeman            92 Frölunda OL                  26,19          
    3          Gustav Berger                Lerums SOK                   36,41          

               Emil Hugoh                   OK Landehof                 Felst.          
               Marcus Svalsjö               OK Landehof               ej start          
               David Karlsson               Skene SOIS                ej start          



U1  (15)       1670 m                      

    1          Martin Larsson               Hestra IF                    13,59          
    2          Elin Törnqvist            90 Frölunda OL                  14,57          
    3          Linus Hugoh                  OK Landehof                  15,30          
    4          Hanna Magnusson              FK Herkules                  15,58          
    5          Jenny Jareteg                Rydboholms SK                16,33          
    6          Madelaine Attfors         93 Tolered-Utby OL              16,36          
    7          Miriam Öhlin                 Fritsla VIK                  16,41          
    8          Henrik Björkman              Göteborg-Majorna OK          18,11          
    9          Linnea Törnqvist             Frölunda OL                  18,28          
   10          Mathias Hoppe                OK Kullingshof               18,41          
   11          Michaela Hoppe               OK Kullingshof               19,58          
   12          Johanna Ekedahl           93 Tolered-Utby OL              21,00          
   13          Albin Peterson               OK Räven                     22,55          
   14          Axel Abrahamsson             Främmestad IK                36,33          

               Veronica Johansson        92 Lerums SOK                ej start          



INSKOLNING  (2 1670 m                      

               Rasmus Bäck               93 OK Kullingshof               Godk.          
               Erik Classon                 OK Orinto                    Godk.          
               Moa Tholén                   OK Skogshjortarna            Godk.          
               Pontus Hermansson            Tolered-Utby OL              Godk.          
               Simon Haggren                OK Skogshjortarna            Godk.          
               Elsa Pedersen             94 OK Alehof                    Godk.          
               Johanna Skogum               OK Räven                     Godk.          
               Josefine Davalius            Sävedalens AIK               Godk.          
               Jacob Lund                 0 IFK Göteborg                 Godk.          
               Lovisa Bernerus              Sävedalens AIK               Godk.          
               Mikael Malm                  OK Skogshjortarna            Godk.          
               Felix Sjöberg                OK Skogshjortarna            Godk.          
               Alexander Svensson           Tolered-Utby OL              Godk.          
               Oskar Johnsson               OK Skogshjortarna            Godk.          
               Sandra Nilsson               Skene SOIS                   Godk.          
               Marcus Söderström         94 Skidklubben Göteborg         Godk.          
               Anne Hansson                 OK Räven                     Godk.          
               Elin Classon                 OK Orinto                    Godk.          
               Fredrik Voksetp              OK Skogshjortarna            Godk.          
               Erik Ask                     Lerums SOK                   Godk.          
               Erika Lindqvist              IK Stern                     Godk.          
               Lisa Hyls                    IK Stern                     Godk.          
               Jonatan Hallberg             IK Uven                      Godk.          

               Olle Almen                   Vänersborgs SK            ej start          
               Anton Almen                  Vänersborgs SK            ej start          
               Josefine Karlsson            OK Skogshjortarna         ej start          



Öppen 1  (14)  2290 m                      

    1          Katarina Thörnqvist          Frölunda OL                  25,07 B        
    2          Michael Stenberg          90 IFK Göteborg                 26,26 B        
    3          Ingrid Haggren               OK Skogshjortarna            27,40 B        
    4          Simone Götesson              Skene SOIS                   27,44 B        
    5          Ewa Andersson                OK Orinto                    28,03 B        
    6          Marie-Louise Augustsson      OK Orinto                    28,27 B        
    7          Elisabeth Krantz             IK Gandvik                   28,39 B        
    8          Johan Björfjäll           91 Bredareds IF                 30,02 B        
    9          Johannes Andersson        93 Ryda Skidklubb               35,29          
   10          Maj Malm                   0 IK Uven                      36,31          
   11          Eva Erikers               43 Göteborg-Majorna OK          37,16          
   12          Maritha Nilsson              Skene SOIS                   37,27          
   13          Britta Andersson             Trollhättans SOK             39,15          
   14          Gennel Molander              OK Skogshjortarna            56,12          



Öppen 2  (20)  2890 m                      

    1          Ove Nilsson                  Lerums SOK                   27,54 B        
    2          Jörgen Estving               Lerums SOK                   34,18 B        
    3          Jan Kinn                     Kinnaströms SK               36,23 B        
    4          Sture Andersson              I 15 I O SKF                 36,58 B        
    5          Ulrikar Rundblad             Vänersborgs SK               37,31          
    6          Ronny Rundblad               Främmestad IK                37,33          
    7          Lena Weiming-Nyberg       50 Kinnaströms SK               42,36          
    8          Victor Johnsson              OK Skogshjortarna            42,48          
    9          Agneta Broberg            73 IF Marin Väst                48,03          
   10          Helena Åhlin                 Helsingborgs SOK             48,20          
   11          Christer Jonsson          49 OK Skogshjortarna            49,34          
   12          Linnea Kjellsdotter       68 Tolered-Utby OL              51,06          
   13          Birgitta Berg                Sjövalla FK                  56,44          
   14          Birgitta Mattsson         36 OK Alehof                    56,59          
   15          Christina Wernersson         Lerums SOK                   58,52          
   16          Lennart Arvidsson            IK Ymer                      70,00          
   17          Titti Weddmark               OK Räven                     78,31          

               Mikael Berger                Lerums SOK                  Felst.          
               Rune Norén                   Björkåsen pp                Felst.          
               Berit Pedersen            48 OK Orinto                   Felst.          



Öppen 3  (7)   4270 m                      

    1          Detlef Wendorff           51 Skidklubben Göteborg         37,24 B        
    2          Henrik Bengtsson             Lidköpings VSK               41,58 B        
    3          Jens Lindberg             86 SOK 68                       42,28 B        
    4          Uno Sand                     IK Gandvik                   54,00          
    5          Robert Persson               OK Skogshjortarna            60,04          
    6          Johnny Johnsson              OK Räven                     60,07          
    7          Åsa Karlsson                 Klubblös kk                  69,30          



Öppen 4  (22)  3290 m                      

    1          Frank Wendorff            83 Skidklubben Göteborg         30,59 B        
    2          Mikael Glaerum            57 IK Uven                      48,41          
    3          Gunilla Hanisch              Lerums SOK                   50,10          
    4          Bernhard Greter           87 IK Stern                     50,16          
    5          Jenny Förander               IFK Göteborg                 50,33          
    6          My Engström               56 Lerums SOK                   52,00          
    7          Göran Granath             56 Tolered-Utby OL              54,53          
    8          Robert Wignäs             30 Lerums SOK                   55,33          
    9          Göran Eklöf               53 Toarps OK                    58,21          
   10          Lisbeth Nilsson           45 Falköpings AIK               58,40          
   11          Sven-Olof Karlsson        42 Växjö AIS                    60,51          
   12          Sven-Åke Larsson             Lerums SOK                   63,12          
   13          Britt-Marie Johansson     44 Vänersborgs SK               64,27          
   14          Lena Nilsson                 Nitta IF                     64,54          
   15          Annelie Johansson            Falköpings AIK               65,43          
   16          Eva Eliasson              61 OK Alehof                    67,56          
   17          Britt-Marie Knutsson      48 Skene SOIS                   69,31          
   18          Anna Immerstrand          70 OK Frisene                   73,21          

               Sonja Svensson            33 Frölunda OL                 Felst.          
               Sven Skaar                   Ryda Skidklubb              Felst.          
               Ingegerd Frick            48 Trollhättans SK             Felst.          
               Gösta Fohlin              33 OK Skogsvargarna            Felst.          



Öppen 5  (39)  3400 m                      

    1          Klas Odbro                   OK Räven                     28,56 B        
    2          Magnus Wallenius             Stenungsunds OK              30,00 B        
    3          Marie Andersson              Kungälvs OK                  30,12 B        
    4          Peter Jönsson                FK Herkules                  30,35 B        
    5          Dennis Andersson          54 Tolered-Utby OL              31,12 B        
    6          Niclas Andersson          86 Tolered-Utby OL              31,37 B        
    7          Raimo Wallenius              Stenungsunds OK              34,18 B        
    8          Richard Wallenius            Stenungsunds OK              34,34 B        
    9          Anna Svensson             69 Frölunda OL                  36,39 B        
   10          Jan Johansson             42 Vänersborgs SK               37,39 B        
   11          Maria Claesson               IK Ymer                      38,35          
   12          Torbjörn Claesson         50 IK Ymer                      38,42          
   13          Christer Berg                Sjövalla FK                  39,47          
   14          Per Anders Furusköld         IK Gandvik                   39,55          
   14          Bo Jambren                   OK Räven                     39,55          
   16          Johan Sandberg               IFK Göteborg                 40,17          
   17          Sven-olof Sandstedt          Falköpings AIK               40,36          
   18          Boris Jönsson                IK Ymer                      41,44          
   19          Olle Jörgensen               OK Alehof                    43,49          
   20          Sven-Gunnar Svensson      31 Frölunda OL                  44,26          
   21          Alf Kjellberg                Bredareds IF                 44,52          
   22          Mick Johansson               OK Skogshjortarna            45,27          
   23          Jonas Åhlin                  Helsingborgs SOK             45,43          
   24          Jan Eriksson              51 Ulricehamns OK               46,26          
   25          Lars Stålnacka               OK Skogshjortarna            46,51          
   26          Jens Gustavson               IF Marin Väst                47,25          
   27          Tommy Karlsson            52 Istrums SK                   48,28          
   28          Rune Brandshage           41 IK Gandvik                   49,12          
   29          Karl-Henrik Lindblom         OK Räven                     50,41          
   30          Anna Sundvall                Hagaby GoIF                  50,45          
   31          Eva-Lotta Westberg           Göteborg-Majorna OK          52,01          
   32          Bengt Frick               49 Trollhättans SK              52,59          
   33          Bengt-Åke Sjöström        48 Tolered-Utby OL              55,22          
   34          Göran Högberg             39 Frölunda OL                  56,51          
   35          Lars Östling                 OK Skogshjortarna            61,52          
   36          Robert Andersson             Ryda Skidklubb               62,20          
   37          Per Pilerot                  IK Stern                     64,31          
   38          Gunilla Andersson         44 OK Landehof                  65,15          

               Ragnar Bewert                OK Landehof               Ej godk.          



Öppen 6  (6)   5030 m                      

    1          Björn Lindau                 Göteborg-Majorna OK          52,43 B        
    2          Martin Svensson              OK Skogshjortarna            62,48 B        
    3          Stig Wallerman            52 Borås GIF                    65,52 B        
    4          Jonas Hallbäck               OK Skogsstjärnan             72,33          
    5          Hans Hellström            55 Göteborg-Majorna OK         101,08          

               Gunnar Christiansson         Trollhättans SK             Felst.          



Öppen 7  (24)  3360 m                      

    1          Daniel Claesson              IK Ymer                      25,26 B        
    2          Mathias Johansson         81 IK Ymer                      26,59 B        
    3          Anette Tisell             68 Lerums SOK                   35,27          
    4          Morgan Johansson          59 SOK 68                       36,20          
    5          Ulf Elmqvist              52 IK Uven                      38,24          
    6          Björn Lekman              44 IF Rigor                     40,50          
    7          Bengt Dellming            49 IF Marin Väst                43,29          
    8          Agneta Pettersson            FK Herkules                  44,43          
    9          Margareta Lindberg        46 IK Stern                     45,11          
   10          Martin Eickhoff              Sävedalens AIK               46,54          
   11          Bengt Mohlin              44 Skidklubben Göteborg         47,34          
   12          Mats Elofson                 Herrljunga SK                47,57          
   13          Gunilla Jogeland          52 IK Ymer                      49,09          
   14          Leif Mathiasson           29 OK Landehof                  49,24          
   15          Tomas Österlund              IK Ymer                      50,17          
   16          Leif Savenäs              38 Lerums SOK                   50,45          
   17          Göran Arontzon            29 Borås GIF                    51,09          
   18          Erik Lind                  0 IK Uven                      51,26          
   19          Sven-Erik Ekedahl            Tolered-Utby OL              51,49          
   20          Eva Dellming              46 IF Marin Väst                56,11          
   21          Olav Eliasson                OK Landehof                  58,13          
   22          Susanne Eickhoff             Sävedalens AIK               64,49          

               Joachim Greter            48 IK Stern                    Felst.          
               Ingemar Öberg             37 OK Kullingshof              Felst.          



Öppen 8  (23)  4920 m                      

    1          Anders Carlsson              SOK 68                       40,01 B        
    2          Mikael Landergren            IK Ymer                      43,37 B        
    3          Peter Bengtsson              OK Torfinn                   44,45 B        
    4          Lars-Göran Molin          46 Fritsla VIK                  45,41 B        
    5          Leif Krüger               68 IK Ymer                      47,22 B        
    6          Niklas Larsson               FK Herkules                  52,14 B        
    7          Jimmy Larsson                OK Kullingshof               53,50 B        
    8          Ingemar Bertilsson           FK Herkules                  55,40          
    9          Kalle Berg                   Sjövalla FK                  56,04          
   10          Bengt Grewin              63 Frölunda OL                  58,56          
   11          Bo Hjalmarsson            45 Gällstads IF                 58,58          
   11          Kent Pettersson           42 IFK Göteborg                 58,58          
   13          Lars Sandin               70 OK Frisene                   59,24          
   14          Kent Olausson             46 OK Orinto                    62,06          
   15          Gunnar Johansson             Trollhättans SOK             65,00          
   16          Conny Wernersson          47 OK Orinto                    69,50          
   17          Johan Magnusson           58 FK Herkules                  72,24          
   18          Lennart Mattsson             OK Alehof                    78,14          
   19          Sven Braaf                55 IK Uven                      79,40          
   20          Stig-Olof Pettersson      39 Lidköpings VSK               81,10          
   21          Anna-Karin Christiansso      Trollhättans SK              84,53          
   22          Stig Wallin                  Lerums SOK                   90,56          

               Michael Andersson         59 Göteborg-Majorna OK         Felst.          



Öppen 9  (13)  6980 m                      

    1          Anders Axenborg              Göteborg-Majorna OK          50,46 B        
    2          Anders Sjögren               OK Kullingshof               57,08 B        
    3          Kalle Petersson              Frölunda OL                  59,23 B        
    4          Claes Hagstrand            0 Göteborg-Majorna OK          61,50 B        
    5          Tord Carlsson             74 OK Orinto                    62,10 B        
    6          Anders Persson               Göteborg-Majorna OK          63,04 B        
    7          Peter Cederberg              Farum-Tisvilde OK            63,48 B        
    8          Tomas Pettersson          71 IFK Göteborg                 64,52 B        
    9          Tommy Bäck                65 OK Kullingshof               65,06 B        
   10          Johan Bergman             73 FK Herkules                  70,12          
   11          Fredrik Eliasson           0 IK Stern                     79,18          

               Christer Bernerus         55 Sävedalens AIK              Felst.          
               Christina Bernerus        59 Sävedalens AIK              Felst.