Hjortlörda'n 22/9 sö 2001-09-23 16,34
Resultat skapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                      År Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (6)       2080 m                      

    1          Gunnar Johansson          20 Horreds SK                   30,07 G        
    2          David Widell              20 Trollhättans SK              36,10 S        
    3          Ivan Blomberg             19 Trollhättans SK              42,28 S        
    4          Arne Sandström            21 IK Stern                     45,28 B        
    5          Elof Jägerström           16 IF Elfsborg                  48,55          

               Åke Andersson             21 IFK Göteborg              ej start          



H75  (6)       2320 m                      

    1          Bengt Olausson            25 OK Orinto                    28,13 G        
    2          Bengt Borg                26 Göteborg-Majorna OK          28,55 G        
    3          Karl-Erik Aktiv           23 Trollhättans SOK             31,00 G        
    4          Bo Tyvik                  24 Falkenbergs OK               32,42 S        
    5          Rune Axelsson             25 Lerums SOK                   32,43 S        

               Gunnar Aronsson           25 Tolered-Utby OL           ej start          



H70  (16)      2340 m                      

    1          Björn Broman              31 Göteborg-Majorna OK          22,55 G        
    2          Sven-Johan Persson        31 IK Gandvik                   24,15 G        
    3          Lars-Gunnar Enström       29 OK Tranan                    25,58 G        
    4          Matts Mattsson            30 OK Flundrehof                27,23 S        
    5          Lars Larsson              31 Bredareds IF                 29,24 S        
    6          Arne Svahn                27 Främmestad IK                30,30 S        
    7          Yngve Andersson           29 Lidköpings VSK               32,46 S        
    8          Gilbert Svensson          31 Trollhättans SK              36,55          
    9          Nils Andersson            30 Skene SOIS                   38,22          
   10          Lars Ahlström                Kungälvs OK                  81,18          

               Yngve Malmlöf             31 Floby OK                    Felst.          
               Ture Gunnarsson           28 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Bengt Johnsson            28 OK Kullingshof              Felst.          
               Sven Andersson            30 OK Stigen                   Felst.          
               Bertil Johansson          31 Kinnaströms SK            ej start          
               Göte Johansson            30 OK Tranan                 ej start          



H65  (15)      2510 m                      

    1          Åke Hogedal               35 Kungälvs OK                  25,53 G        
    2          Kjell Persson             35 Mariestads FK                32,17 S        
    3          Rolf Severinsson          36 Kinnaströms SK               32,44 S        
    4          Karl-Erik Holmberg        36 Fjärås AIK                   33,28 S        
    5          Karl-Eric Wannberg        35 IK Omega                     34,56 S        
    6          Sam Andersson             33 Lidköpings VSK               35,36 S        
    7          Bo Öhrström               34 OK Amne                      36,54 S        
    8          Lars Berger               33 Tidaholms SOK Sisu           37,33 B        
    9          Åke Green                 34 Toarps OK                    38,43 B        
   10          Bengt Hallén              36 Trollhättans SOK             40,31          
   11          Totte Holm                35 OK Räven                     45,13          

               Karl Lund                 33 Lidköpings VSK              Felst.          
               Lennart Andersson         33 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Erland Olsson             35 Toarps OK                 ej start          
               Roy Hedlund               32 IK Ymer                   ej start          



H60  (31)      2840 m                      

    1          Lars Johansson            40 Södertälje/Nykvarn           25,14 G        
    2          Mats-Erik Andersson       38 Ulricehamns OK               26,14 G        
    3          Gunnar Aronsson           37 Bredareds IF                 26,31 G        
    4          Rune Arvidsson            40 OK Mark                      27,21 G        
    5          Erland Ling               40 IK Hakarpspojkarna           28,26 G        
    6          Lennart Nilsson           37 Rydboholms SK                29,53 S        
    7          Roland Brandshage         38 Sävedalens AIK               30,33 S        
    8          Ingemar Holmberg          37 IF Hagen                     31,02 S        
    9          Stig Bengtsson            40 OK Amne                      31,22 S        
   10          Ingvar Josefsson          37 Rydboholms SK                32,47 S        
   11          Roland Aasa               37 IK Uven                      33,25 S        
   12          Bo Westerberg             40 Vänersborgs SK               34,07 S        
   13          Göran Börjesson           40 OK Alehof                    34,45 S        
   13          Ingvar Ottosson           40 Göteborg-Majorna OK          34,45 S        
   15          Bengt Andersson           41 Ryda Skidklubb               34,47 S        
   16          Bertil Ryberg             39 OK Klyftamo                  34,56 S        
   17          Rolf Tollesson            39 OK Alehof                    35,37 S        
   18          Sten Arvidsson            39 Toarps OK                    40,09          
   19          Arne Boge                 39 OK Alehof                    40,47          
   20          Gunnar Grönqvist          39 Bottnaryds IF                41,03          
   21          Jan-Erik Larsson          39 Tidaholms SOK Sisu           41,14          
   22          Sune Erikers                 Göteborg-Majorna OK          43,27          
   23          Curt Tillman              40 Linköpings OK                46,11          

               Lennart Nyman             38 Hestra IF                   Felst.          
               Gunnar Bylund             38 Rydboholms SK               Felst.          
               Ivan Andersson            41 Kinnaströms SK            ej start          
               Andre Alexandersson       38 Kungälvs OK               ej start          
               Bror Andreasson           41 Tolered-Utby OL           ej start          
               Roy Carlsson              41 Ulricehamns OK            ej start          
               Bernt Kvist               41 Ulricehamns OK            ej start          
               Ulf Harrysson             38 IK Uven                   ej start          



H55  (41)      3000 m                      

    1          Dag Lorén                 44 OK Frisene                   26,15 G        
    2          Per-Arne Johansson        44 OK Gipen                     28,15 G        
    3          Olle Hermansson           42 IK Ymer                      28,26 G        
    4          Kenneth Rosen             44 Göteborg-Majorna OK          29,44 G        
    5          Lennart Karlsson          42 Främmestad IK                30,04 S        
    6          Rolf Gabrielsson          44 IF Hagen                     30,52 S        
    7          Harry Lundström           42 OK Löftan                    32,28 S        
    8          Bengt-Åke Svensson        43 IK Ymer                      33,33 S        
    9          Henry Svensson            46 SOK 68                       34,44 S        
    9          Roland Bohman             45 Ulricehamns OK               34,44 S        
   11          Lars Tuvesson             44 Ulricehamns OK               35,13 S        
   12          Lars Lorén                46 OK Frisene                   35,35 S        
   13          Lars-Göran Rosén          42 Rydboholms SK                36,32 S        
   14          Lars-Olof Gustafsson      45 OK Klyftamo                  36,53 S        
   15          Kurt-Åke Karlsson         45 Sjövalla FK                  37,15 S        
   16          Acke Wåhlander             0 Göteborg-Majorna OK          37,19 S        
   17          Thomas Åberg              45 Tolered-Utby OL              37,21 S        
   18          Christer Henriksgård      45 OK Klyftamo                  37,57 S        
   19          Roland Nilsson            44 Falköpings AIK               37,59 S        
   20          Jan Rödström              45 OK Skogsstjärnan             39,07 B        
   21          Tommy Pedersen            46 OK Orinto                    39,12 B        
   22          Lars-Erik Nilsson         43 Mariestads FK                41,09          
   23          Bertil Ingemarsson        43 Hestra IF                    41,45          
   24          Erling Andersson          45 Vänersborgs SK               41,51          
   25          Lennart Höije             43 Mariestads FK                41,56          
   26          Bo Lindberg               43 IK Wilske                    43,55          
   27          Bo Adolfsson              43 IK Ymer                      44,24          
   28          Torgny Grönlund           42 Trollhättans SOK             44,58          
   29          Bengt Mohlin              44 Skidklubben Göteborg         45,55          
   30          Kenneth Jonsson           42 Vänersborgs SK               48,29          
   31          Leif Nilsson              43 Skidklubben Göteborg         50,44          
   32          Reits Hall                44 OK Amne                      51,13          
   33          Hans Johansson            42 IK Stern                     53,11          
   34          Sune Mentor               43 Göteborg-Majorna OK          55,47          
   35          Sören Haglund             44 OK Kullingshof               59,56          

               Bo Bengtsson              44 OK Alehof                   Felst.          
               Roger Jacobsson           43 Frölunda OL                 Felst.          
               Bob Kaill                  0 IK Omega                    Felst.          
               Bengt Mattsson            46 OK Orinto                   Felst.          
               Bengt Börjesson           44 OK Alehof                 ej start          
               Bosse Karlsson               Skene SOIS                ej start          



H55 MOTION  (3 2030 m                      

    1          Mårten Svensson           44 Stångenäs AIS                23,58 S        
    2          Hans Johansson            45 Trollhättans SK              42,35          

               Gunnar Christiansson      45 Trollhättans SK           ej start          



H50  (34)      3250 m                      

    1          Torgny Pettersson         49 Kinnaströms SK               25,41 G        
    2          Per Ivarsson              50 Trollhättans SOK             26,03 G        
    3          Bo Herdersson             51 OK Mark                      27,04 G        
    4          Carl-Henry Andersson      48 OK Orinto                    27,44 G        
    5          Jan-Åke Axelsson          49 Hestra IF                    29,29 S        
    6          Hans-Åke Djurbäck         50 Kinnaströms SK               33,20 S        
    7          Olle Adolfsson            47 Lerums SOK                   34,36 S        
    8          Sture Johansson           51 OK Kullingshof               35,05 S        
    9          Sven-Erik Molander        50 Tolered-Utby OL              35,12 S        
   10          Torbjörn Wikström         47 OK Nackhe                    35,16 S        
   11          Sten Blomström            51 IK Stern                     36,03 S        
   12          Lars Arnesson             47 Ulricehamns OK               37,42 B        
   13          Sture Grytheim            47 IF Elfsborg                  37,46 B        
   14          Sven-Harry Svensson       49 Kinnaströms SK               37,48 B        
   15          Kurt Johansson            51 Falköpings AIK               39,20          
   16          Thomas Krafft             48 Hestra IF                    40,35          
   17          Kjell Weherkoski             Kils OK                      43,25          
   18          Lars-Olof Rönnqvist       48 OK Löftan                    44,16          
   19          Thomas Göransson          51 IK Ymer                      44,52          
   20          Anders Kumlin             50 IK Ymer                      45,03          
   21          Lennart Jansson           50 OK Alehof                    47,52          
   22          Bo Holmberg               49 Göteborg-Majorna OK          50,01          
   23          Claes Lindegårdh          48 Tolered-Utby OL              50,09          
   24          Kurt Ekberg               50 OK Orinto                    53,14          
   25          Lars-Åke Hedbom           48 Göteborg-Majorna OK          53,32          
   26          Bernt Josefsson           47 Ulricehamns OK               56,02          
   27          Ingvar Nilsson               IK Stern                     71,21          

               Kent Edlund               49 IF Elfsborg                 Felst.          
               Sven-Erik Johansson       47 Mariestads FK               Felst.          
               Rune Olausson             50 OK Gipen                  ej start          
               Jonas Larsson             47 OK Kullingshof            ej start          
               Hans G Bernhard           47 Mariestads FK             ej start          
               Jan-Erik Pederstorp        0 IK Stern                  ej start          
               Björn Kindberg            50 Tolered-Utby OL           ej start          



H45  (44)      3370 m                      

    1          Yngve Norell              52 FK Herkules                  26,12 G        
    2          Jan-Åke Sörliklev         54 Trollhättans SOK             28,25 G        
    3          Lars-Göran Pettersson     54 SOK 68                       28,27 G        
    4          Lars Andersson            55 OK Orinto                    29,06 G        
    5          Magnus Andersson          55 Ulricehamns OK               30,15 S        
    6          Mats Strandhagen          55 Göteborg-Majorna OK          30,24 S        
    7          Lennart Hålsjö            54 OK Alehof                    30,29 S        
    8          Ulf Palmér                56 Ulricehamns OK               30,36 S        
    9          Bengt Jonsson              0 Hestra IF                    31,36 S        
   10          Göran Larsson             52 OK Skogsvargarna             32,13 S        
   11          Bernt O. Myrvold             OL Sarpsborg -Norge          32,56 S        
   12          Jan Holmqvist             54 Hestra IF                    33,11 S        
   13          Anders Eriksson           53 IF Hagen                     35,53 S        
   14          Sune Knutsson             54 Ulricehamns OK               36,41 S        
   15          Bengt Andersson           54 Främmestad IK                36,57 S        
   16          Åke Johansson             52 Rydboholms SK                37,10 S        
   17          Bo Månsson                53 OK Löftan                    38,36 B        
   18          Håkan Jansson             52 IF Hagen                     38,56 B        
   19          Kjell Ehrencrona          53 IFK Göteborg                 39,45 B        
   20          Jan-Åke Emilsson          53 Gudhems IF                   39,52 B        
   21          Thomas Karlsson           55 Främmestad IK                40,00 B        
   22          Robert Jessen             52 Främmestad IK                40,13 B        
   23          Jan Unosson                  Bredareds IF                 41,19          
   24          Bengt-Åke Jansson         56 Främmestad IK                41,40          
   25          Tommy Roos                56 Falköpings AIK               41,50          
   26          Alf Siewertz              55 Gudhems IF                   44,03          
   27          Lennart Widerström        53 IK Ymer                      44,21          
   28          Ingemar Wiklund           43 OK Skogsvargarna             45,01          
   29          Håkan Fredman             53 Hestra IF                    46,40          
   30          Conny Sahlin              55 OK Skogsvargarna             49,09          
   31          Sune Wikström             53 IK Uven                      49,16          
   32          Per-Ola Johnsson          52 OK Kullingshof               49,35          
   33          Kaj Bäcklund              56 Kinnaströms SK               49,45          
   34          Ulf Liljeberg             55 SOK 68                       55,52          
   35          Jan-Åke Ljunglide            OK Kullingshof               66,39          
   36          Stefan Johansson          56 Kinnaströms SK               66,53          

               Johan Lindgren            55 IF Hagen                    Felst.          
               Tommy Westerberg          52 IF Hagen                    Felst.          
               Krister Caarp             54 SOK 68                      Felst.          
               Ingemar Björkman          56 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Gunnar Vejedal            53 OK Mark                   ej start          
               Christer Bernerus         55 Sävedalens AIK            ej start          
               Johan Wedlin              55 Sävedalens AIK            ej start          
               Stefan Janslätt           53 Tolered-Utby OL           ej start          



H45 MOTION  (4 2530 m                      

    1          Jan Axelsson              54 IK Uven                      33,17 S        
    2          Göran Eklöf                  IK Ymer                      37,10 S        
    3          Bo Jägerström             55 IF Elfsborg                  46,00 B        

               Lennart Svensson          54 OK Kullingshof            ej start          



H40  (18)      3440 m                      

    1          Lennart Karlsson          57 OK Mark                      26,42 G        
    2   (0477) Lennart Josefsson         60 Rydboholms SK                27,15 G        
    3          Jörgen Ivarsson           58 Hestra IF                    28,16 G        
    4          Asgeir Edvardsen          58 Göteborg-Majorna OK          28,18 G        
    5          Ulf Andersson             61 Göteborg-Majorna OK          28,52 G        
    6          Magnus Joelsson           61 SOK 68                       29,14 G        
    6          Tomas Andersson           61 Vänersborgs SK               29,14 G        
    8          Torbjörn Aronsson         60 Göteborg-Majorna OK          32,13 S        
    9          Jerker Netz               57 Trollhättans SOK             33,07 S        
   10          Nils-Olof Larsson         60 Vänersborgs SK               36,10 S        
   11          Sören Granath                OK Landehof                  40,41 B        
   12          Lars Alenius              58 Sävedalens AIK               45,25          
   13          Agne Gustavsson           59 Istrums SK                   48,43          
   14          Lars Eckermark               OK Landehof                  55,17          

               Börje Persson             61 OK Alehof                 ej start          
               Lars-Olof Schön           57 Hestra IF                 ej start          
               Arne Sääf                 60 Gudhems IF                ej start          
               Peter Ramle                  Sjövalla FK               ej start          



H35  (27)      3660 m                      

    1          Stefan Aroneng            65 Hestra IF                    28,24 G        
    2          Henry Larsson             65 Bredareds IF                 28,55 G        
    3          Jonatan Börjesson         66 Hestra IF                    29,17 G        
    4          Ulf Danielsson            66 Åmåls OK                     29,38 G        
    5          Jan Mattsson                 Trollhättans SOK             29,43 G        
    6   (0629) Bo Hallberg               66 Falköpings AIK               29,51 G        
    7          Niklas Andersson          64 Kinnaströms SK               30,23 G        
    8          Per Löfving               62 Tolered-Utby OL              30,44 G        
    9          Hans Hultman              62 Sävedalens AIK               31,09 G        
   10          Christer Borg                Göteborg-Majorna OK          31,39 G        
   11          Gunnar Johansson          65 OK Skogsvargarna             32,55 S        
   12          Peter Strömdahl           65 OK Skogsvargarna             33,43 S        
   13          Per Andersson             63 Ulricehamns OK               34,02 S        
   14          Jan-Olof Gutke               Uddevalla OK                 38,14 S        
   15          Michael Johansson         65 Vänersborgs SK               41,58 B        
   16          Stefan Hornebrant            Trollhättans SOK             46,47          
   17          Håkan Eriksson            62 OK Räven                     48,08          
   18          Mikael Lomander           64 Göteborg-Majorna OK          49,15          
   19          Peter Wilhelmsson         64 OK Skogsvargarna             53,32          
   20          Bert-Olov Larsson         63 OK Skogsvargarna             76,03          

               Hans-Olof Persson         65 OK Alehof                 ej start          
               Magnus Wide               62 FK Herkules               ej start          
               Bo Haglund                   Bredareds IF              ej start          
               Peter Liljekvist          64 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Tommy Nilsson             63 Rydboholms SK             ej start          
               Peter Nilsson             64 OK Tranan                 ej start          
               Dick Öjbro                65 IK Uven                   ej start          



H35 MOTION  (3 2940 m                      

    1          Jan Larsson               66 Rydboholms SK                27,55 S        
    2          Anders Swedin             59 Lidköpings VSK               43,31          
    3          Lars Björfjäll            64 Bredareds IF                 72,10          



H21  (91)      4140 m                      

    1   (0158) Johan G Larsson           76 IFK Göteborg                 24,29 G        
    2   (0112) Martin Claesson           72 Hestra IF                    24,35 G        
    3          Håkan Gottfridsson           Hestra IF                    25,04 G        
    4   (0029) Jonas Pilblad             77 OK Skogsfalken               26,01 G        
    5          Lennart Larsson           58 Hestra IF                    26,08 G        
    6   (0021) Grant Bluett              72 Malungs OK Skogsmårdar       26,47 G        
    7    (369) Andreas J Johansson          Göteborg-Majorna OK          26,48 G        
    8   (0493) Peter Westerberg          72 Vänersborgs SK               27,03 G        
    9   (0090) Tommy Andersson           73 Vänersborgs SK               27,09 G        
   10   (0173) Tord Hederskog            61 IFK Göteborg                 27,23 G        
   11   (0338) Anders Höije              80 Mariestads FK                28,01 S        
   12   (0276) Björn Stenberg            59 IFK Göteborg                 28,05 S        
   13   (0735) Tobias Olsson             82 OK Alehof                    28,17 S        
   14    (553) Patrik Nordgren           81 Sävedalens AIK               28,29 S        
   15   (0657) Jonas Gustafsson          73 Vänersborgs SK               28,38 S        
   16   (0804) Truls Persson             81 OK Alehof                    28,40 S        
   17   (0197) Jesper Stenström          70 Vänersborgs SK               28,59 S        
   18   (0199) Magnus Arvidsson          73 IFK Göteborg                 29,05 S        
   19   (0557) Johan Persson             80 OK Skogsfalken               29,21 S        
   20   (0077) Johan Ingemarsson         72 Hestra IF                    29,28 S        
   21   (0568) Anders Westberg           75 IF Hagen                     29,31 S        
   22   (0506) Robert Johansson          77 IK Stern                     29,54 S        
   23    (380) Peter Sandqvist              Göteborg-Majorna OK          30,10 S        
   24   (0486) Jacob Svensson            77 Pan-Kristianstad             30,31 S        
   25          Martin Boberg             70 IF Rigor                     30,45 S        
   26   (0459) Jonas Hogedal             78 OK Alehof                    30,49 S        
   27   (1022) Johnny Hålsjö             83 OK Alehof                    30,50 S        
   27          Lars G Johansson          64 Vänersborgs SK               30,50 S        
   29   (0187) Anders Ingemarsson        69 Hestra IF                    30,51 S        
   30   (0142) Bertil Åkesson            63 Skene SOIS                   30,54 S        
   31   (0278) Stefan Lund               62 IFK Göteborg                 31,10 S        
   32   (0347) Kristoffer Sideby         72 Göteborg-Majorna OK          31,37 S        
   33   (0671) Krister Höije             82 Mariestads FK                31,45 S        
   34   (0447) Anders Carlsson           69 Vänersborgs SK               31,49 S        
   35   (0660) Anders Ryvallius          74 Vänersborgs SK               31,54 S        
   35   (7603) Magnus Axelsson           74 Göteborg-Majorna OK          31,54 S        
   37   (0268) Per Andréasson            81 OK Skogsfalken               32,00 S        
   38   (0445) Martin Ljungberg          75 OK Djerf                     32,05 S        
   39   (0940) Daniel Svensson           79 Kinnaströms SK               32,19 S        
   40   (0463) Robert Enbom              76 Vänersborgs SK               32,28 S        
   41   (0619) Marcus Kvarndal           80 Istrums SK                   32,47 S        
   42   (0539) Stefan Bengtsson          76 OK Alehof                    32,56 S        
   43   (0488) Martin Johansson           0 Halmstad OK                  33,03 S        
   44    (405) Richard Tengström            Vänersborgs SK               33,16 S        
   45          Niklas Wernersson         76 OK Orinto                    33,18 S        
   46   (0684) Fredrik Karlsson          72 Göteborg-Majorna OK          33,56 S        
   47   (0881) Jon Larsson               81 OK Kullingshof               34,09 S        
   48   (0801) Magnus Larsson            77 Rydboholms SK                34,20 S        
   49          Mattias Hermansson        70 IK Ymer                      34,28 S        
   50   (0762) Erik Adolfsson            79 OK Skogsstjärnan             34,52 S        
   51          Markus Hermansson         74 IK Ymer                      34,53 S        
   52   (0822) Tobias Holmqvist          75 IK Hakarpspojkarna           35,07 B        
   53   (1160) Oskar Sibeck              81 OK Djerf                     35,11 B        
   54          Mats Kindlund             71 OK Tranan                    35,18 B        
   55          Johan Djurbäck            78 Kinnaströms SK               35,52 B        
   56   (0423) Anders Påhlman            76 Istrums SK                   36,13 B        
   57          Thomas Gustavsson         78 Gudhems IF                   36,16 B        
   58   (1038) Philip Gustavsson         84 IFK Göteborg                 36,43 B        
   59   (0552) Per Grönroos              75 OK Alehof                    37,09 B        
   60          Anders Lövgärd            74 OK Alehof                    37,10 B        
   61          Anders Larsson            67 Vänersborgs SK               37,49 B        
   62          Magnus Gustavsson         67 Göteborg-Majorna OK          38,02          
   63          Mikael Palgrim            66 Vänersborgs SK               38,05          
   64          Peter Nordgren            74 Sävedalens AIK               38,47          
   65          Sören Rantzow             67 Toarps OK                    38,52          
   66          Niklas Delersjö           79 FK Herkules                  39,19          
   67   (0901) Rickard Holmqvist         83 Hestra IF                    39,44          
   68          Tomas Holm                71 Göteborg-Majorna OK          39,57          
   69    (603) Tomas Johansson              Vänersborgs SK               42,06          
   70          Henrik Pettersson         68 Falköpings AIK               43,00          
   71          Anders Sträng             67 Falköpings AIK               43,16          
   71          Per Forsberg              72 IK Ymer                      43,16          
   73          Klas Adolfsson            72 IK Ymer                      45,03          
   74          Pontus Erikers            70 Göteborg-Majorna OK          45,10          
   75          Jonas Hero                78 Kinnaströms SK               47,05          
   76          Alexander Sideby          78 Frölunda OL                  47,07          
   77          Fredrik Davidsson         71 SOK 68                       55,56          
   78          Kristian Adolfsson        74 IK Ymer                      58,09          

        (1145) Erik Lindgren             80 IF Hagen                    Felst.          
               Erik Ahlström             78 Kungälvs OK                 Felst.          
               Peter Alström             80 Kungälvs OK                 Felst.          
               Johan Persson             77 Ulricehamns OK              Felst.          
        (0394) Bjarne Bäcklund           68 IFK Göteborg                Felst.          
        (0641) Olof Nilsson              78 OK Skogsfalken              Felst.          
               Johani Karonen            69 IK Gandvik                ej start          
         (790) Jonas Stjernlöf              Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0132) Fredrik Herdersson        73 OK Mark                   ej start          
        (0807) Kenneth Johansson         70 OK Tranan                 ej start          
         (636) Fredrik Martinsson           Umeå OK                   ej start          
        (0436) Conny Rantzow              0 Hestra IF                 ej start          
        (0246) Martin Pettersson         74 Sävedalens AIK            ej start          



H21 MOTION  (4 2940 m                      

    1          Johan Rosén                0 Rydboholms SK                28,05 S        
    2          Magnus Hallqvist          74 OK Skogsvargarna             34,46 S        
    3          Thomas Asplund            69 OK Skogsvargarna             43,34 B        
    4          Daniel Schalander            Uddevalla OK                 96,31          



H20  (9)       3660 m                      

    1   (0905) Oscar Svalin              82 OK Alehof                    31,50 G        
    2          Andreas Knutsson          81 Ulricehamns OK               33,24 G        
    3          Hans Jörgensen            82 OK Alehof                    37,50 S        
    4   (1226) Fredrik Johansson         82 OK Skogsstjärnan             37,53 S        
    5          Jonas Gunnarsson          81 Lerums SOK                   43,58 S        
    6          Axel Johanson             81 Lerums SOK                   55,20          
    7          Joacim Gustafsson         82 OK Klyftamo                  56,56          
    8          Johan Andersson           81 Främmestad IK                58,12          

               Antonio Lopez                Ulricehamns OK              Felst.          



H18  (12)      3440 m                      

    1          Christian Arnesson        83 Ulricehamns OK               29,15 G        
    2   (1019) Erik Hedlund              83 IK Ymer                      29,53 G        
    3          Gustav Enander            85 Vänersborgs SK               29,56 G        
    4   (1288) Marcus Johnsson           84 OK Kullingshof               30,42 G        
    5   (1068) Daniel Netz               83 Trollhättans SOK             32,58 G        
    6   (1180) Sebastian Edlund          84 IK Ymer                      34,48 S        
    7   (1135) Tord Axelsson             84 OK Räven                     36,30 S        
    8   (1305) Jacob Adolfsson           83 Lerums SOK                   42,36 B        

        (1301) Tobias Österlund          84 IK Ymer                     Felst.          
               Henrik Åberg              84 Tolered-Utby OL             Felst.          
               Johan Unosson                Bredareds IF              ej start          
               Vidar Faxén               84 IK Stern                  ej start          



H16  (19)      3370 m                      

    1          Karl Larsson              85 OK Kullingshof               25,59          
    2          Niklas Westerberg         85 IF Hagen                     28,09          
    3          Björn Arnesson            85 Ulricehamns OK               29,35          
    4          Henrik Lidhage            85 IK Ymer                      31,38          
    5          Erik Svenning             86 Falköpings AIK               35,21          
    6          Johan Axelsson            86 IK Uven                      39,31          
    7          David Johansson           86 FK Herkules                  41,26          
    8          Henrik Magnusson          86 IF Hagen                     43,11          
    9          Linus Unosson                Bredareds IF                 43,20          
   10          Mikael Andersson          85 Fritsla VIK                  45,43          
   11          Jonas Ryberg              85 Skene SOIS                   47,37          
   12          Markus Johansson          87 Rydboholms SK                51,57          
   13          Stefan Månsson            85 OK Löftan                    56,20          
   14          David Andreasson          85 Skene SOIS                   60,10          

               Mikael Andersson             IK Gandvik                  Felst.          
               Johan Andersson           85 OK Orinto                   Felst.          
               Johan Alenius             86 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Christian Holmqvist       85 Hestra IF                 ej start          
               Tor Faxén                 86 IK Stern                  ej start          



H14  (32)      2470 m                      

    1          Samuel Andersson             IK Gandvik                   22,45          
    2          Carl Magnusson            89 IF Hagen                     23,02          
    3          Oscar Ivarsson            88 Hestra IF                    23,05          
    4          Anton Odbro               88 OK Räven                     23,34          
    5          Daniel Mauritzon          87 IF Hagen                     26,31          
    6          Andreas Österlund         87 IK Ymer                      26,53          
    7          Oskar Eklöf                  IK Ymer                      27,03          
    8          Niclas Sahlin             88 Vänersborgs SK               28,19          
    9          Daniel Larsson            88 Vänersborgs SK               29,29          
   10          Emil Johansson            88 Trollhättans SK              29,52          
   11          Erik Jonsson              88 Hestra IF                    30,29          
   12          Patrik Johansson          87 Mariestads FK                31,13          
   13          Karl Jansson              88 Främmestad IK                31,25          
   14          Jimmy Andersson           88 OK Kullingshof               31,30          
   15          John Kumlin               88 IK Ymer                      32,14          
   16          Petter Eckermark             OK Landehof                  33,07          
   17          Kim Stenberg              87 IFK Göteborg                 34,55          
   18          Karl Ask                     Lerums SOK                   35,22          
   19          Mattias Nilsson           88 OK Alehof                    35,51          
   20          Joakim Granat             88 OK Landehof                  37,30          
   21          Petter Johansson          88 Kinnaströms SK               39,31          

               Benjamin Edlund           88 IK Ymer                     Felst.          
               Mikael Eliasson           87 OK Alehof                 ej start          
               Johan Björkman            87 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Erik Andersson            87 OK Kullingshof            ej start          
               Stefan Jonsson            87 OK Klyftamo               ej start          
               Andreas Bernerus          87 Sävedalens AIK            ej start          
               Joakim Ekedahl            88 Tolered-Utby OL           ej start          
               Petter Mattsson           88 IK Uven                   ej start          
               Robin Swebilius           88 IK Uven                   ej start          
               Martin Hederskog          88 IFK Göteborg              ej start          
               Erik Andersson            87 Ryda Skidklubb            ej start          



H12  (23)      2090 m                      

    1          Jonatan Pettersson        89 SOK 68                       23,03          
    2          Fredrik Norell            89 FK Herkules                  24,20          
    3          Dennis Lundborg           89 Trollhättans SOK             24,57          
    4          Rickard Börjesson         90 Hestra IF                    25,01          
    5          Jesper Lövgren            89 IK Ymer                      30,12          
    6          Johan Karlsson            89 OK Mark                      31,10          
    7          Björn Svensson            89 Trollhättans SOK             31,47          
    8          Gustav Eklöf                 IK Ymer                      34,11          
    9          Simon Andersson           90 OK Kullingshof               37,10          
   10          Billy Johansson           89 SOK 68                       37,11          
   11          Adam Johansson            90 Kinnaströms SK               41,06          
   12          Jesper Larsson               OK Tranan                    42,00          
   13          Johan Hoof                89 Hestra IF                    42,17          
   14          Arvid Wedlin              89 Sävedalens AIK               44,18          
   15          Michael Stenberg          90 IFK Göteborg                 45,01          
   16          Fabian Peterson              OK Räven                     48,06          
   17          Viktor Augustsson         90 OK Orinto                    53,52          

               Daniel Ryndal             90 Kinnaströms SK              Felst.          
               Joakim Ljunglide          90 OK Kullingshof              Felst.          
               Sebastian Holmberg-Jans    0 IK Omega                    Felst.          
               Jakob Mcelhinney          89 Falköpings AIK            ej start          
               Oskar Börjesson           90 Ryda Skidklubb            ej start          
               Erik Bernerus             90 Sävedalens AIK            ej start          



H10  (22)      1850 m                      

    1          John Persson              91 OK Alehof                    13,58          
    2          Carl-Johan Fredman        92 Hestra IF                    16,13          
    3          Erik Wallin               91 OK Mark                      17,00          
    4          Richard Svensson          91 Frölunda OL                  18,24          
    5          Tobias Mattsson           92 Trollhättans SOK             18,30          
    6          David Johansson              Rydboholms SK                19,52          
    7          Egil Edvardsen            92 Göteborg-Majorna OK          20,11          
    8          Albert Skaar              91 Ryda Skidklubb               21,00          
    9          Niklas Österlund          91 IK Ymer                      21,45          
   10          John Börjesson            92 Hestra IF                    22,33          
   11          Jesper Sjögren            93 OK Kullingshof               22,52          
   12          Tommy Stenkvist           91 Ryda Skidklubb               23,05          
   13          Markus Krona                 OK Skogshjortarna            24,12          
   14          Daniel Martinsson          0 Göteborg-Majorna OK          26,15          
   15          Simon Börjesson           91 Ryda Skidklubb               35,40          
   16          Dan Börjesson             92 Hestra IF                    37,57          
   17          Max Sjöberg                  OK Skogshjortarna            41,22          

               Niklas Andersson          91 OK Orinto                   Felst.          
               Joakim Eliasson           93 OK Alehof                 ej start          
               Sebastian Nordström       91 Frölunda OL               ej start          
               Marcus Hederskog          91 IFK Göteborg              ej start          
               Kasper Reiderstedt        91 OK Skogshjortarna         ej start          



D75  (2)       2080 m                      

    1          Gertrud Andersson         20 IFK Göteborg                 46,30 G        
    2          Britta Tyvik              25 Falkenbergs OK               63,35 S        



D70  (2)       2080 m                      

    1          Doris Henriksson          28 OK Orinto                    36,01 G        

               Ann-Marie Slättberg       31 Skidklubben Göteborg        Felst.          



D65  (10)      2080 m                      

    1          Berit Andersson           34 Skene SOIS                   28,17 G        
    2          Inga-Lisa Johansson       33 Fjärås AIK                   29,10 G        
    3          Anna-Lisa Andersson       35 Lidköpings VSK               29,24 G        
    4          Ann-Marie Nilsson         36 Rydboholms SK                33,17 S        
    5          Ann-Marie Särén           36 Borås GIF                    33,38 S        
    6          Anna-Lisa Berglund        32 Sävedalens AIK               34,40 S        
    7          Ingrid Borgliden          36 Vänersborgs SK               41,47 B        

               Ann-Marie Persson         32 IK Gandvik                ej start          
               Eva Axelsson              36 Hestra IF                 ej start          
               Evelyn Alexandersson      32 Lerums SOK                ej start          



D60  (15)      2080 m                      

    1          Kerstin Carlsson          39 Ulricehamns OK               24,04 G        
    2          Gunnel Börjesson          38 IK Uven                      24,46 G        
    3          Vivi-Anne Bylund          38 Rydboholms SK                28,24 S        
    4          Margareta Holmberg        38 IF Hagen                     30,41 S        
    5          Mildred Josefsson         38 Rydboholms SK                31,25 S        
    6          Christina Hogedal         38 Kungälvs OK                  31,49 S        
    7          Anne-Catrine Persson      39 Mariestads FK                32,10 S        
    8          Elisabeth Aasa            39 IK Uven                      33,37 S        
    9          Inga Persson              40 OK Landehof                  36,09 B        
   10          Lillvor Berger            39 Tidaholms SOK Sisu           37,22 B        
   11          Lisbeth Johansson         38 Södertälje/Nykvarn           37,51 B        
   12          Margareta Sköldberg       38 Bredareds IF                 41,51          
   13          Elvy Börjesson            41 OK Alehof                    52,55          

               Lilian Bengtsson          41 OK Amne                     Felst.          
               Barbro Vallin             38 Kungälvs OK               ej start          



D55  (25)      2320 m                      

    1          Ann-Britt Johansson       46 IK Stern                     23,14 G        
    2          Ulla Lindhe               42 IK Stern                     23,19 G        
    3          Gunnel Svensson           43 IK Ymer                      24,38 G        
    4          Ingrid Hermansson         43 IK Ymer                      25,38 G        
    5          Marie-Louise Lundström    43 OK Löftan                    27,15 S        
    6          Britt Rangert             43 Växjö AIS                    27,45 S        
    7          Lillemor Lorén            43 OK Frisene                   30,00 S        
    8          Eva Höije                 46 Mariestads FK                30,47 S        
    9          Ulla Öhrström             46 OK Amne                      31,05 S        
   10          Ann-Britt Björkman        42 Kungälvs OK                  31,16 S        
   11          Gunvor Jonsson            42 Vänersborgs SK               32,13 S        
   12          Enid Ingemarsson          46 Hestra IF                    34,58 B        
   13          Margit Ryberg             42 OK Klyftamo                  35,24 B        
   14          Ulla Ling                 45 IK Hakarpspojkarna           36,21          
   15          Berit Svensson            45 OK Mark                      39,30          
   16          Elisabeth Sott            43 Frölunda OL                  43,41          
   17          Anita Sideby              43 Frölunda OL                  45,15          
   18          Gunnel Karlsson           45 SOK 68                       49,24          
   19          Eva-Maj Johansson         46 Fritsla VIK                  61,33          

               Ingrid Haglund            46 OK Kullingshof              Felst.          
               Anna-Lena Nyth            45 OK Nackhe                   Felst.          
               Gunborg Gustafsson        45 Borås GIF                 ej start          
               Birgitta Tollesson        45 OK Alehof                 ej start          
               Gun Johansson             40 OK Landehof               ej start          
               Ulla Sönsteröd            44 SOK 68                    ej start          



D55 MOTION  (5 2030 m                      

    1          Louise Lindberg           43 IK Wilske                    41,42 S        
    2          Lena Svensson             46 SOK 68                       45,25 S        
    3          Britt-Marie Jacobson      44 Frölunda OL                  46,52 S        
    4          Birgit Ljung              45 OK Gipen                     65,49          

               Britt-Marie Johansson     44 Vänersborgs SK            ej start          



D50  (19)      2340 m                      

    1          Gun Britt Thorén          50 Vänersborgs SK               25,17 G        
    2          Britt-Marie Larsson       50 SOK 68                       28,27 G        
    3          Maria Norell              51 FK Herkules                  28,36 G        
    4          Ann-Marie Holmström       49 IK Gandvik                   28,42 G        
    5          Ingrid Krafft             49 Hestra IF                    28,53 G        
    6          Ann-Kristin Lindegårdh    50 Tolered-Utby OL              29,08 S        
    7          Ulla-Britt Ordasi         47 Kungälvs OK                  31,19 S        
    8          Gullan Andersson             IK Gandvik                   34,41 S        
    9          Elisabeth Rosén           47 Göteborg-Majorna OK          38,16 B        
   10          Eva Blomström             50 IK Stern                     38,20 B        
   11          Bodil Enander             51 Vänersborgs SK               39,26          
   12          Mirjam Norén              51 IK Uven                      42,05          
   13          Lilian Axelsson           50 OK Räven                     43,04          
   14          Siv Rödström              48 OK Skogsstjärnan             48,15          
   15          Gunnel Hedbom             51 Göteborg-Majorna OK          49,33          

               Ingrid Carlstedt          47 Sävedalens AIK            ej start          
               Rosa Johansson            47 IK Uven                   ej start          
               Eva Adolfsson             48 IK Ymer                   ej start          
               Anna-Carin Christianssn   47 Trollhättans SK           ej start          



D45  (14)      2510 m                      

    1          Monica Abrahamsson        54 Gudhems IF                   29,15 G        
    2          Kristina Unosson             Bredareds IF                 33,14 S        
    3          Kerstin Karlsson          52 Tidaholms SOK Sisu           33,16 S        
    4          Christina Jansson         53 IF Hagen                     33,22 S        
    5          Ing-Marie Hjert           54 Falköpings AIK               34,01 S        
    6          Evamarie Lundahl          53 IF Hagen                     36,01 S        
    7          Kerstin Hedlund           52 IK Ymer                      36,21 S        
    8          Birgitta Stenberg         55 IFK Göteborg                 36,24 S        
    9          Kajsa Arvidsson           55 SOK 68                       38,18 S        
   10          Annika Gustavsson         53 Bredareds IF                 39,26 S        

               Gunnel Litzell            53 OK Kullingshof              Felst.          
               Kerstin Andersson         56 Ryda Skidklubb            ej start          
               Anne Johansson            55 OK Tranan                 ej start          
               Anita Eklöf                  IK Ymer                   ej start          



D45 MOTION  (8 2030 m                      

    1          Marianne Faxén            48 IK Stern                     30,36 S        
    2          Lizkulla Pettersson       53 Kinnaströms SK               31,41 S        
    3          Ingrid Jessen             54 Främmestad IK                37,41 S        
    4          Annmarie Arkåsen          52 Falköpings AIK               39,44 B        
    5          Berit Edlund              49 IF Elfsborg                  45,12 B        
    6          Kristina Johansson        47 OK Gipen                     49,01          

               Yvonne Svensson           54 OK Kullingshof              Felst.          
               Barbro Jonsson             0 Hestra IF                 ej start          



D40  (21)      2840 m                      

    1          Elisabeth Strandhagen     60 Göteborg-Majorna OK          25,24 G        
    2          Britta Sahlin             61 OK Skogsvargarna             26,47 G        
    3          Annette Falck-Larsson     61 Vänersborgs SK               30,00 S        
    4          Helena Larsson            60 Hestra IF                    30,47 S        
    5          Silke Klick               59 IK Stern                     31,03 S        
    6          Eva Rabe-Magnusson        57 IF Hagen                     31,49 S        
    7          Gunilla Larsson           57 Bredareds IF                 32,10 S        
    8          Elisabeth Fredriksson     60 Gudhems IF                   33,28 S        
    9          Birgitta Andersson        57 Främmestad IK                33,44 S        
   10          Marie Claesson            58 Rydboholms SK                34,56 S        
   11          Monika Ljunglide          60 OK Kullingshof               35,53 S        
   12          Inger Knutsson            59 Ulricehamns OK               36,06 S        
   13          Susanne Olsson            60 Tidaholms SOK Sisu           39,18          
   14          Ann Hilmersson            60 OK Klyftamo                  43,39          
   15          Berith Pettersson         51 OK Skogsvargarna             46,55          
   16          Agneta Johansson          61 Rydboholms SK                48,02          
   17          Eva Gustavsson            57 Istrums SK                   50,15          
   18          Monika Nilsson            58 OK Alehof                    56,47          

               Lena Lövgren              60 IK Ymer                     Felst.          
               Charlotta Larsson         60 IF Hagen                  ej start          
               Eva Ivarsson              61 Hestra IF                 ej start          



D35  (10)      3000 m                      

    1          Lena Eriksson             62 IF Elfsborg                  31,25 G        
    2          Maria Widmark             63 IF Hagen                     31,39 G        
    3          Lena Arnoldsson              Tidaholms SOK Sisu           36,35 S        
    4          Lena Turesson             63 Rydboholms SK                40,38 S        
    5          Susanne Johansson         64 Fjärås AIK                   41,44 S        
    6          Ulla Granér               62 OK Kullingshof               47,04 B        
    7          Ann Rehnberg               0 IK Stern                     48,42          

               Annie Edvardsen           62 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Åsa Nyberg                64 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Irené Andersson           63 OK Kullingshof            ej start          



D35 MOTION  (3 2530 m                      

    1          Lotta Hallenberg-Johans   62 Kinnaströms SK               38,58 S        
    2          Marie Hermansson          62 OK Kullingshof               45,23 S        

               Ann-Christine Gunnarsso      OK Kullingshof              Felst.          



D21  (44)      3350 m                      

    1   (0127) Yvonne Fjordside          70 Sävedalens AIK               26,12 G        
    2   (0150) Åsa Hellquist             78 SOL Tranås                   27,05 G        
    3          Åsa Boberg                70 IF Rigor                     29,05 G        
    4          Åsa Zetterberg Eriksson      OK Djerf                     29,27 G        
    5   (0194) Anna-Karin Bondesson      79 Pan-Kristianstad             30,20 S        
    6          Therése Andersson         69 Ryda Skidklubb               30,35 S        
    7   (0081) Maria Holmstrand          79 Trollhättans SK              30,40 S        
    8   (0517) Åsa Johansson                Tullinge SK                  30,54 S        
    9   (0151) Maria Holmqvist              IK Hakarpspojkarna           31,02 S        
   10   (0354) Karin Kullman             74 OK Alehof                    31,25 S        
   11   (0245) Anna Grönroos             73 OK Alehof                    31,28 S        
   12   (0287) Sara Svensson             82 OK Kullingshof               31,40 S        
   13   (0088) Annika Östman             75 Sävedalens AIK               31,53 S        
   14   (0371) Emelie Svalin             80 OK Alehof                    32,12 S        
   15          Lena Karlsson                Kinnaströms SK               32,25 S        
   16   (0455) Malin Sörstrand           79 SOK 68                       32,31 S        
   17   (0469) Malin Danielsson          80 IF Hagen                     33,06 S        
   18          Annika Johansson          72 OK Tranan                    33,16 S        
   19   (0168) Jenny Nilsson             76 OK Djerf                     33,44 S        
   20   (0189) Ida Hördegård              0 IFK Göteborg                 33,55 S        
   21          Katarina Andersson        76 Vänersborgs SK               35,13 S        
   22          Åsa Lindström             76 IK Uven                      36,04 S        
   23   (0381) Maria Olausson               IFK Göteborg                 36,26 S        
   24          Liselott Nordgren         72 OK Landehof                  37,07 S        
   25   (0425) Ann-Charlotte Johansson   64 IFK Göteborg                 37,51 S        
   26          Agnes Svensson            75 Sävedalens AIK               38,44 B        
   27   (0501) Sandra Pettersson         76 FK Herkules                  39,25 B        
   28          Birgitta Andersson        70 Främmestad IK                41,39          
   29          Veronica Gustavsson       77 Bredareds IF                 44,20          
   30          Carin Svensson            74 Trollhättans SK              45,03          
   31   (0719) Maria Svensson            79 OK Mark                      45,47          
   32          Anna-Karin Ryberg         70 OK Klyftamo                  46,35          
   33          Maria Johansson           74 Hestra IF                    46,38          
   34          Anna-Karin Davidsson      68 SOK 68                       48,32          
   35          Cathrine Davidsson        72 SOK 68                       50,32          
   36          Anna-Karin Rödström       73 Falköpings AIK               54,57          
   37          Åsa Mattsson              70 OK Kullingshof               60,23          

               Monica Holm               72 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Anneli Larsson            72 OK Kullingshof            ej start          
        (0122) Pia Johansson             71 OK Landehof               ej start          
               Anna Wiklund              73 OK Skogsvargarna          ej start          
               Kristina Nilsson          68 OK Tranan                 ej start          
               Lotta Kymmer                 Tolered-Utby OL           ej start          
        (0161) Jenny Nyman               69 Vänersborgs SK            ej start          



D21 MOTION  (8 2530 m                      

    1          Anna Wiklund              73 OK Skogsvargarna             31,43 S        
    2          Elisabeth Wilhelmsson     69 OK Skogsvargarna             32,21 S        
    3          Åsa Dryselius             69 Skene SOIS                   33,27 S        
    4          Annelie Gutke                Uddevalla OK                 37,45 S        
    5          Inger Ström               68 OK Skogsvargarna             39,24 B        
    6          Sofia Adolfsson            0 IK Ymer                      42,19 B        
    7          Linda Wåkerås             77 Rydboholms SK                55,13          

               Maria Gutke               72 Uddevalla OK              ej start          



D20  (9)       3000 m                      

    1   (0554) Erika Svennberg           81 IF Hagen                     28,05 G        
    2   (0426) Sara Holmberg             81 Göteborg-Majorna OK          28,56 G        
    3   (0625) Annelie Litzell           82 OK Kullingshof               30,45 G        
    4          Lisa Jansson              82 Främmestad IK                30,52 G        
    5          Frida Kjellberg           81 IFK Göteborg                 33,05 S        
    6   (0635) Linda Gustavsson          81 Bredareds IF                 33,32 S        
    7   (0739) Veronica Hilmersson       81 OK Klyftamo                  40,58 S        
    8          Martina Arkåsen           82 Falköpings AIK               54,50          

               Sandra Wedlin             82 Sävedalens AIK            ej start          



D18  (6)       2840 m                      

    1   (0626) Hanna Arnell              83 Fritsla VIK                  27,50 G        
    2   (0437) Hanna Mattsson            84 IK Uven                      28,13 G        
    3   (0616) Julia Gunnarsson          84 Lerums SOK                   33,59 S        
    4          Ann Stridh                84 Trollhättans SOK             36,23 S        
    5          Annika Karlsson           84 Skene SOIS                   46,01          

        (0342) Linda Axelsson            83 IK Uven                   ej start          



D16  (11)      2510 m                      

    1          Emma Fredman              86 Hestra IF                    28,06          
    2          Jill Olsson               85 Trollhättans SOK             29,33          
    3          Madeleine Gustavsson      86 Istrums SK                   30,00          
    4          Maria Jonsson             85 Hestra IF                    30,32          
    5          Jessica Eriksson          86 Bredareds IF                 33,04          
    6          Maria Svensson            85 Trollhättans SOK             34,03          
    7          Carolina Ehrencrona       86 IFK Göteborg                 36,54          
    8          Kajsa Larsson             85 Hestra IF                    64,56          

               Caroline Johansson         0 IFK Göteborg                Felst.          
               Anne-Marie Bernerus       86 Sävedalens AIK            ej start          
               Josephina Ekedahl         85 Tolered-Utby OL           ej start          



D14  (17)      2470 m                      

    1          Elsa Jansson              88 Främmestad IK                24,54          
    2          Cecilia Svensson          88 Kinnaströms SK               26,47          
    3          Lisa Kaill                87 IK Omega                     28,41          
    4          Julia Thorén              88 Vänersborgs SK               28,57          
    5          Sofia Larsson             88 Hestra IF                    29,40          
    6          Caroline Gustavsson       88 Istrums SK                   31,42          
    7          Therese Fredman           87 Hestra IF                    32,14          
    8          Anna Månsson              88 OK Löftan                    32,39          
    9          Lisa Berglöf              88 OK Kullingshof               33,37          
   10          Helena Granér             87 OK Kullingshof               38,10          
   11          Malou Berglöf             88 OK Kullingshof               38,22          
   12          Hanna Hultman             87 Sävedalens AIK               42,33          
   13          Jenny Andersson           87 OK Kullingshof               55,45          

               Lina Arnesson             87 Ulricehamns OK              Felst.          
               Emma Jonsson               0 Hestra IF                 ej start          
               Maria Johansson           87 OK Tranan                 ej start          
               Elin Gustavsson           88 Ulricehamns OK            ej start          



D12  (13)      2090 m                      

    1          Sanna Svensson            89 Främmestad IK                23,56          
    2          Anna Widmark              89 IF Hagen                     26,12          
    3          Kristin Skaar             89 Ryda Skidklubb               26,57          
    4          Lina Larsson              90 Vänersborgs SK               27,34          
    5          Elin Odbro                90 OK Räven                     29,55          
    6          Therese Sjöblom           89 Fritsla VIK                  30,02          
    7          Kristin Edvardsen         90 Göteborg-Majorna OK          31,33          
    8          Emelie Unosson               Bredareds IF                 32,06          
    9          Maria Eliasson            89 OK Alehof                    32,31          
   10          Elina Eriksson            90 Bredareds IF                 39,15          

               Matilda Thorén            89 Vänersborgs SK              Felst.          
               Malin Börjesson           89 OK Alehof                 ej start          
               Agnes Ramle               89 Sjövalla FK               ej start          



D10  (11)      1850 m                      

    1          Elin Månsson              92 OK Löftan                    17,20          
    2          Viktoria Nilsson          91 Rydboholms SK                18,04          
    3          Emma Andersson            91 Ulricehamns OK               20,13          
    4          Vera Lomander             91 Göteborg-Majorna OK          21,19          
    5          Lousie Perleroth             OK Landehof                  21,29          
    6          Ebba Odbro                92 OK Räven                     21,52          
    7          Ingrid Wadman                Göteborg-Majorna OK          27,09          
    8          Matilda Hultman           91 Sävedalens AIK               32,15          
    9          Sara Johansson            92 Ryda Skidklubb               36,47          

               Elin Strandhagen          91 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Rebecca Jansson            0 IK Uven                   ej start          



U4  (1)        2470 m                      

    1          Camilla Sahlin            85 Vänersborgs SK               53,25          



U3  (7)        2090 m                      

    1          Kristin Pettersson         0 Hestra IF                    29,11          
    2          Maja Sidstedt                Ulricehamns OK               35,16          
    3          David Hansson                OK Räven                     39,38          
    4          Malin Ferm                88 Rydboholms SK                50,20          
    5          Mikael Martinsson         91 Göteborg-Majorna OK          51,24          

               Albin Persson             88 OK Alehof                   Felst.          
               Ida Norén                 89 Rydboholms SK               Felst.          



U2  (6)        1850 m                      

    1          Karin Fredriksson         90 Gudhems IF                   22,26          
    2          Maria Sjöblom             90 Fritsla VIK                  25,16          
    3          Klara Svenning            88 Falköpings AIK               26,01          

               Sara Jansson                 OK Alehof                   Felst.          
               Emma Persson                 OK Alehof                   Felst.          
               Marcus Björfjäll             Bredareds IF              ej start          



U1  (12)       1960 m                      

    1          Albin Andersson           92 Kinnaströms SK               18,08          
    2          Albin Peterson               OK Räven                     20,53          
    3          Emilia Ryndal             92 Kinnaströms SK               22,21          
    4          Pontus Karlsson           94 Kinnaströms SK               22,56          
    5          Emelie Johansson             Gudhems IF                   24,29          
    6          Hanna Helamb              94 Frölunda OL                  25,32          
    7          Sophie Fredriksson        93 Gudhems IF                   28,20          
    8          Emil Andersson            93 OK Kullingshof               28,57          
    9          Torsten Kymmer               Tolered-Utby OL              32,22          
   10          Malin Kymmer                 Tolered-Utby OL              32,51          

               Anna Andersson            92 OK Kullingshof            ej start          
               Johanna Ekedahl              Tolered-Utby OL           ej start          



INSKOLNING  (7 1960 m                      

               Erik Johansson               Ryda Skidklubb               Godk.          
               Lisa Wallin               94 OK Mark                      Godk.          
               Gabriel Andersson            Ulricehamns OK               Godk.          
               Felix  Sjöberg               OK Skogshjortarna            Godk.          
               Mikael Sjöblom            94 Fritsla VIK                  Godk.          
               Anne Hansson                 OK Räven                     Godk.          
               Sofia Svenning               Falköpings AIK               Godk.          



Öppen 1  (6)   1850 m                      

    1          Knut Svenning                Falköpings AIK               27,13 B        
    2          Linnéa Lennartsson           OK Flundrehof                33,46 B        
    3          Agnetha Lennartsson          OK Flundrehof                33,48 B        
    4          Fredrik Andersson         18 IK Stern                     45,04          
    5          Sven Almgren                 IK Stern                     46,14          

               Johan Björfjäll           91 Bredareds IF                Felst.          



Öppen 2  (3)   2090 m                      

    1          Lena Weiming-Nyberg       50 Kinnaströms SK               38,59 B        
    2          Josefin Andersson            Kinnaströms SK               57,56          

               Daniel Lennartsson           OK Flundrehof               Felst.          



Öppen 4  (11)  2030 m                      

    1          Johan Karlsson            82 OK Flundrehof                22,27 B        
    2          Lennart Johansson            Ryda Skidklubb               23,33 B        
    3          Jens Lindberg             86 SOK 68                       27,12 B        
    4          Linda Finlöf                 IK Ymer                      34,29          
    5          Rolf Andersson               Ryda Skidklubb               35,41          
    6          Sven Skar                    Ryda Skidklubb               36,12          
    7          Per Börjesson                Ryda Skidklubb               44,34          
    8          S-O Karlsson                 Växjö AIS                    48,14          
    9          Maria Ahlberg                Ryda Skidklubb               49,12          
   10          Susanne Andersson            Ryda Skidklubb               49,50          
   11          Rebecka Hansson           79 Borås GIF                    49,52          



Öppen 5  (11)  2940 m                      

    1          Claes Odbro                  OK Räven                     28,06 B        
    2          Anna-Karin Mattsson          Trollhättans SOK             32,28 B        
    3          Morgan Johansson          59 SOK 68                       34,16 B        
    4          Bengt Gustafson           47 Sävedalens AIK               34,30 B        
    5          Alf Johansson             41 Falkenbergs OK               38,07          
    6          Jonas Carlsson               Kinnaströms SK               44,18          
    7          Elisabet Bergh            71 Göteborg-Majorna OK          47,58          
    8          Michael Svensson             Frölunda OL                  50,48          
    9          Roger Johansson              FK Herkules                  51,59          

               Anna Granér               89 OK Kullingshof              Felst.          
               Emelie Ljunglide             OK Kullingshof              Felst.          



Öppen 7  (12)  2840 m                      

    1          Fredrik Lorén             73 OK Frisene                   29,14 B        
    2   (0110) Frida Wallström           76 Sävedalens AIK               31,29 B        
    3          Stig Wallerman            52 Borås GIF                    34,38 B        
    4          Katarina Ström            59 Hestra IF                    35,19 B        
    5          Josefin Olsson            78 OK Alehof                    45,14          
    6          Tomas Österlund              IK Ymer                      50,33          
    7          Peter M Larsson              OK Tranan                    51,46          
    8          Karin Andersson              Främmestad IK                56,21          
    9          Sten Carlsson                Sävedalens AIK               56,26          
   10          Anne-Marie Carlsson       36 Sävedalens AIK               68,55          
   11          Björn Hallin                 IK Uven                      77,14          

               Bengt Lövgren             33 Kinnaströms SK              Felst.          



Öppen 8  (14)  3660 m                      

    1          Johan Berglund            56 Sävedalens AIK               27,44 B        
    2   (0221) Nichlas Johansson         68 Sävedalens AIK               28,20 B        
    3   (0941) Per Ivarsson              80 Göteborg-Majorna OK          31,22 B        
    4          Mikael Ekström            69 Göteborg-Majorna OK          31,40 B        
    5          Johan Helamb                 Frölunda OL                  32,17 B        
    6          Stig Larsson                 Göteborg-Majorna OK          34,21 B        
    7          Dan Emilsson                 Göteborg-Majorna OK          42,29          
    8          Claes Claesson            64 FK Herkules                  42,43          
    9          Björn Jägerström          50 IK Uven                      43,20          
   10          Susanne Berglund          54 Sävedalens AIK               48,44          
   11          Anders Cullbrand          71 IK Stern                     51,13          
   12          Håkan Wåhlander              Frölunda OL                  54,42          
   13          Detlef Wendorff           51 Skidklubben Göteborg         67,33          
   14          Tomas Hallin                 IK Uven                      98,09