Hjortsöndanti 2000-04-04 20:20
Resultatskapad av OE2000 Sverige © Stephan Krämer 2000

   Pl  Rank Namn                    Dst Klubb                             Tid 



H80  (7)                2490 m                                   

    1       Elof Brander              6 Göteborg-Majorna OK             35:56 
    2       Ivan Blomberg            20 Trollhättans Sk                 38:08 
    3       Isidor Andersson          6 OK Alehof                       38:50 
    4       Joel Slättmyr             6 IK Stern                        38:54 
    5       Göte Larsson              6 IK Stern                        51:14 
    6       David Widell             20 Trollhättans Sk                 53:40 
    7       Anders Remmert           20 OK Flundrehof                   67:00 



H75  (19)               3250 m                                   

    1       Arne Jörlid              20 Toarps OK                       40:46 
    2       Sven Johansson           20 Gudhems IF                      41:16 
    3       Åke Andersson             6 IFK Göteborg                    43:11 
    4       Tage Fredriksson          2 Ljungskile Fk                   45:31 
    5       Gunnar Aronsson           6 Tolered-Utby Ol                 46:10 
    6       Bertil Malmborg           6 Lerums SOK                      46:16 
    7       Rune Axelsson             6 Lerums SOK                      49:59 
    8       Hugo Krause               6 Tolered-Utby Ol                 51:42 
    9       Bengt Olausson           20 OK Orinto                       57:46 
   10       Lennart Strandberg        6 Skidklubben Göteborg            58:39 
   11       Gunnar Jakobsson          2 Ljungskile Fk                   58:57 
   12       Arne Sandström            6 IK Stern                        66:53 
   13       Lennart Jönsson           6 Göteborg-Majorna OK             67:04 
   14       Karl-Eric Person          6 Göteborg-Majorna OK             69:27 
   15       Lennart Andersson         6 OK Alehof                       80:13 
   16       Gunnar Nilsson            6 Frölunda Ol                     84:28 

            Karl-Erik Aktiv          20 Trollhättans SOK               Felst. 
            Arne Eliasson             6 Frölunda Ol                  ej start 
            Erik Karlsson            20 Ryda Skidklubb               ej start 



H70  (20)               3700 m                                   

    1       Ture Gunnarsson           6 Göteborg-Majorna OK             40:09 
    2       Mats Lomås               20 OK Tranan                       45:45 
    3       Olle Gottfridsson        20 Hestra IF                       47:37 
    4       Sture Gustavsson         20 Lidköpings Vsk                  48:46 
    5       Karlerik Fransson        20 Trollhättans SOK                48:59 
    6       Ingvar Brämerson         20 Tibro AIK SOK                   49:00 
    7       Bengt Borg                6 Göteborg-Majorna OK             50:22 
    8       Arne Svahn               20 Främmestad IK                   51:46 
    9       Per-Olof Qvirist          6 Göteborg-Majorna OK             52:15 
   10       Bo Elvingsson            20 Herrljunga Sk                   55:43 
   11       Harald Håkansson         14 OK Gränsen                      57:01 
   12       Lars-Gunnar Enström      20 OK Tranan                       59:47 
   13       Rolf Mattson             20 Trollhättans SOK                67:05 
   14       Ingvar Aronsson          20 Bredareds IF                    68:33 
   15       Arne Lång                 6 Göteborg-Majorna OK             71:56 
   16       Henry Hallberg           14 OK Gränsen                      77:50 

            Said Johansson            2 Uddevalla IS                   Felst. 
            Bengt Johnsson           20 OK Kullingshof                 Felst. 
            Evert Andersson           6 IK Uven                      ej start 
            Arne Gustavsson          14 Nässjö OK                    ej start 



H65  (37)               4300 m                                   

    1       Ulf Smedberg             20 Trollhättans SOK                46:31 
    2       Kjell Persson            20 Mariestads Fk                   47:00 
    3       Sven-Johan Persson       20 IK Gandvik                      47:04 
    4       Karl Lund                20 Lidköpings Vsk                  47:11 
    5       Sten Johansson           20 OK Kullingshof                  48:01 
    6       Björn Broman              6 Göteborg-Majorna OK             49:53 
    7       Åke Hogedal               6 Kungälvs OK                     50:59 
    8       Leif Edsand               6 Sävedalens AIK                  54:12 
    9       Sten Carlsson             6 Sävedalens AIK                  54:43 
   10       Karl-Erik Helin          20 Hjobygdens OK                   56:16 
   11       Roland Wentzel            6 Kungälvs OK                     56:33 
   12       Bror Svensson             2 Uddevalla IS                    57:19 
   12       Lars Larsson             20 Bredareds IF                    57:19 
   14       Lennart Olsson            6 Kungälvs OK                     57:40 
   15       Bengt Edh                 6 OK Landehof                     59:43 
   16       Sven-Erik Hedlund         6 Göteborg-Majorna OK             60:26 
   17       Arvid Munther             6 Sävedalens AIK                  61:10 
   18       Åke Hermansson            6 Tolered-Utby Ol                 61:19 
   19       Bo Öhrström              20 OK Amne                         61:28 
   20       Erland Olsson            20 Toarps OK                       62:30 
   21       Lennart Andersson         6 Göteborg-Majorna OK             62:32 
   22       Sture Särdqvist          20 IK Ymer                         63:01 
   23       Alban Carlbom             6 Lerums SOK                      63:22 
   24       Rolf Forsman              6 Tolered-Utby Ol                 63:24 
   25       Åke Green                20 Toarps OK                       63:56 
   26       Bengt Franch              6 Göteborg-Majorna OK             64:02 
   27       Gunnar Halvarsson         6 Sävedalens AIK                  70:08 
   28       Yngve Malmlöf            20 Floby OK                        73:10 
   29       Uno Nilsson              20 Mariestads Fk                   75:58 

            Rolf Johnsson            20 Vänersborgs Sk               ej start 
            Erling Lundgren          18 OK Grane                     ej start 
            Kurt Stenberg            20 IK Gandvik                   ej start 
            Atte Heikkilä             2 OK Gipen                     ej start 
            Jonny Blomqvist           6 Göteborg-Majorna OK          ej start 
            Roland Persson           20 Mariestads Fk                ej start 
            Gustav Gustavsson        20 OK Orinto                    ej start 
            Benkt Skoog               6 Lerums SOK                   ej start 



H60  (48)               4530 m                                   

    1       Gunnar Aronsson          20 Bredareds IF                    43:50 
    2       Lars Johansson           16 Södertälje/Nykvarn              44:01 
    3       Ingemar Holmberg         20 IF Hagen                        44:40 
    4       Arnold Liljegren         14 OK Gränsen                      46:42 
    5       Matts Mattsson            2 OK Gipen                        46:45 
    6       Willy Svensson           20 Kinnaströms Sk                  49:44 
    7       Mats-Erik Andersson      20 Ulricehamns OK                  50:28 
    8       Tore Pettersson           2 OK Gipen                        50:48 
    9       Kent Fredriksson         20 OK Skogsvargarna                50:57 
   10       Laszlo Vörös              6 Lerums SOK                      51:06 
   11       Leif Carlsson            20 Ulricehamns OK                  51:08 
   12       Ulf Harrysson             6 IK Uven                         51:16 
   13       Lennart Nilsson          20 Rydboholms Sk                   52:25 
   14       Folke Dahlén             20 Lidköpings Vsk                  52:39 
   15       Bo Lundin                20 OK Frisene                      53:19 
   16       Magne Hagström            6 Frölunda Ol                     54:02 
   17       Lennart Nyman            20 Hestra IF                       54:03 
   18       Ingvar Ottosson           6 Göteborg-Majorna OK             54:23 
   19       Ivan Ernvid              20 Nitta IF                        55:10 
   20       Lars Kjellander           6 OK Landehof                     55:31 
   21       Roland Brandshage         6 Sävedalens AIK                  56:19 
   22       Rolf Tollesson            6 OK Alehof                       56:27 
   23       Nils-Olof Thorsell        6 Sävedalens AIK                  57:26 
   24       Gunnar Johansson         20 Mariestads Fk                   57:57 
   25       Karl-Axel Nilsson         6 Kungälvs OK                     58:01 
   26       Kurt Johansson            7 Fjärås AIK                      59:07 
   27       Bengt Hallén             20 Trollhättans SOK                60:35 
   28       Birger Aronsson          20 Bredareds IF                    61:22 
   29       Karl-Erik Holmberg        7 Fjärås AIK                      61:44 
   30       Lennart Österlund        20 OK Frisene                      62:36 
   31       Ingvar Josefsson         20 Rydboholms Sk                   62:42 
   32       Bror Jonsson             20 Ryda Skidklubb                  63:51 
   33       Kurt Rydin               20 OK Tranan                       65:16 
   34       Arne Fredholm             6 Frölunda Ol                     68:40 
   35       Rolf Stenström           20 Vänersborgs Sk                  71:43 
   36       Sune Erikers              6 Göteborg-Majorna OK             73:38 
   37       Heikki Rissanen          20 Mariestads Fk                   74:10 
   38       Gunnar Bylund            20 Rydboholms Sk                   78:39 
   39       Gunnar Johansson          2 OK Gipen                        79:35 

            Inge Borgliden           20 Vänersborgs Sk                 Felst. 
            Lars Lång                20 OK Klyftamo                  ej start 
            Arne Boge                 6 OK Alehof                    ej start 
            Jan Kjellström            6 Frölunda Ol                  ej start 
            Sven-Olof Sandstedt      20 Falköpings AIK               ej start 
            Roland Dahl               6 IFK Göteborg                 ej start 
            Tord Lööv                20 OK Klyftamo                  ej start 
            Bertil Brinkenberg        6 Kungälvs OK                  ej start 
            Per-Hugo Lundgren         6 Lerums SOK                   ej start 



H55  (69)               5120 m                                   

    1       Dag Lorén                20 OK Frisene                      43:02 
    2       Bo Nilsson                6 IK Stern                        46:30 
    3       Kurt Samuelsson           2 Uddevalla OK                    48:53 
    4       Olle Hermansson          20 IK Ymer                         48:56 
    5       Lars Tuvesson            20 Ulricehamns OK                  48:58 
    6       Christer Westberg         6 IFK Göteborg                    49:06 
    7       Henrik Hvoslef              SK Baekkelaget                  49:13 
    8       Per-Olof Johansson       20 OK Klyftamo                     49:35 
    9       Leif Boström             20 Trollhättans SOK                50:07 
   10       Gösta Drotz              20 Hestra IF                       50:27 
   11       Kjell Pettersson          2 OK Gipen                        50:29 
   12       Kurt Bodin               20 Gällstads IF                    51:04 
   13       Kent Pettersson           6 IFK Göteborg                    51:08 
   14       Gunnar Wallin             6 OK Landehof                     51:12 
   15       Anders Björnberg          6 Frölunda Ol                     51:59 
   16       Leif Andersson            2 OK Gipen                        52:25 
   17       Per-Arne Johansson        2 OK Gipen                        53:37 
   18       Hans Carlsson            20 OK Orinto                       53:55 
   19       Bernt Kvist              20 Ulricehamns OK                  54:34 
   20       Bengt Andersson          20 IF Sisu Tidaholm                54:35 
   21       Bror Palgrim             20 Vänersborgs Sk                  55:13 
   22       Kennet Ivehag            20 Främmestad IK                   55:54 
   23       Gert Johansson           20 IK Gandvik                      58:16 
   24       Thomas Åberg              6 Tolered-Utby Ol                 58:21 
   25       Kenneth Jonsson          20 Vänersborgs Sk                  58:59 
   26       Kenneth Rosen             6 Göteborg-Majorna OK             59:10 
   27       Birger Kaiser             6 Frölunda Ol                     59:50 
   28       Göran Jönsson            20 Trollhättans SOK                59:59 
   29       Roland Lagesson           6 IFK Göteborg                    60:01 
   30       Bertil Ingemarsson       20 Hestra IF                       60:33 
   31       Karl-Axel Johansson       6 IK Uven                         60:55 
   32       Lars-Göran Rosén         20 Rydboholms Sk                   61:34 
   33       Ingemar Lindblom          6 IFK Göteborg                    62:10 
   34       Bo Billman               20 I 15 I O Skf                    62:23 
   35       Bo Sameus                 6 Frölunda Ol                     62:47 
   36       Arne Lorén               20 OK Frisene                      63:03 
   37       Leif Nilsson              6 Skidklubben Göteborg            63:29 
   38       Leif Andersson            6 Kungälvs OK                     64:23 
   39       Ingemar Wiklund          20 OK Skogsvargarna                65:11 
   40       Lars Fredriksson          6 Frölunda Ol                     66:04 
   41       Bertil Hermansson         2 Stenungsunds OK                 66:19 
   42       Lars-Olof Gustafsson     20 OK Klyftamo                     66:47 
   43       Bengt Nilsson            20 Hestra IF                       67:36 
   44       Gunder Eriksson           6 OK Alehof                       67:50 
   45       Leif Björkman            20 IK Ymer                         68:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           6 Tolered-Utby Ol                 79:04 
   53       Ottar Duus-Otterström     2 Åmåls OK                        86:11 
   54       Pertti Heed              20 OK Orinto                       86:23 
   55       Janne Flodqvist          20 Gällstads IF                    87:37 
   56       Bengt Mohlin              6 Skidklubben Göteborg            87:57 
   57       Hans-Olof Skoog          20 Gudhems IF                      91:33 
   58       Bengt Alkdal              6 IF Marin Väst                  106:49 

            Rune Sandberg             2 Uddevalla OK                   Felst. 
            Thomas Kleist            23 Boxholm-Mjölby Ol              Felst. 
            Lars Finbom               6 OK Landehof                    Felst. 
            Christer Henriksgård     20 OK Klyftamo                  ej start 
            Bengt Skoog              20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Bengt Börjesson           6 OK Alehof                    ej start 
            Rolf Gabrielsson         20 IF Hagen                     ej start 
            Bert Thorsson            20 Ryda Skidklubb               ej start 
            Lars-Åke Johansson       20 IK Ymer                      ej start 
            Arne Nilsson              2 Stigsökarna                  ej start 
            Rune Brandshage          20 IK Gandvik                   ej start 



H55 Motion  (13)        3560 m                                   

    1       Bob Kaill                20 IK Omega                        33:12 
    2       Stig Gabrielsson         20 Rydboholms Sk                   42:00 
    3       Styrbjörn Jansson        20 IF Hagen                        42:16 
    4       Erling Andersson         20 Vänersborgs Sk                  44:22 
    5       Hans Johansson           20 Trollhättans Sk                 45:01 
    6       Bo Bengtsson              6 OK Alehof                       47:18 
    7       Per Robertson             6 IFK Göteborg                    48:07 
    8       Sören Haglund            20 OK Kullingshof                  49:28 
    9       Lars Svensson             6 OK Alehof                       49:43 
   10       Conny Tisell              6 Lerums SOK                      53:23 
   11       Rolf Bååth               20 Hestra IF                       61:27 
   12       Totte Holm               20 OK Räven                        74:56 
   13       Ingemar Niklasson        20 IK Ymer                         80:45 



H50  (50)               5640 m                                   

    1       Claes-Göran Strand        6 Göteborg-Majorna OK             44:50 
    2       Per Ivarsson             20 Trollhättans SOK                45:30 
    3       Kjell Martinsson         20 OK Tranan                       50:01 
    4       Kjell-Åke Nilsson        20 Ulricehamns OK                  52:09 
    5       Jonas Larsson            20 OK Kullingshof                  52:46 
    6       Mats Karlsson             2 Stenungsunds OK                 53:16 
    7       Per-Arne Källen           2 Uddevalla OK                    53:28 
    8       Olle Adolfsson            6 Lerums SOK                      56:24 
    9       Sven-Erik Molander        6 Tolered-Utby Ol                 56:35 
   10       Karl-Evert Svensson      20 IF Hagen                        56:47 
   11       Olof Karlsson             2 Uddevalla OK                    56:59 
   12       Stellan Holmstrand       20 Herrljunga Sk                   57:14 
   13       Kenneth Johansson         6 Tolered-Utby Ol                 57:48 
   14       Jarl Hermansson           2 Stenungsunds OK                 58:30 
   15       Kent Jogeland            20 IK Ymer                         59:56 
   16       Kent Olausson            20 IK Omega                        62:18 
   17       Ulf Jogbratt             20 Ryda Skidklubb                  62:56 
   18       Lennart Jansson           6 OK Alehof                       64:02 
   19       Lars Arnesson            20 Ulricehamns OK                  64:35 
   20       Kent Hansson             20 Ryda Skidklubb                  65:27 
   21       Per-Olof Dahlström       20 Trollhättans Sk                 65:52 
   22       Lars Österberg            6 Sävedalens AIK                  66:05 
   23       Kenneth Karlsson         20 Gällstads IF                    66:09 
   24       Lars Holmstrand          20 Trollhättans Sk                 66:54 
   25       Lars Larsson             20 OK Frisene                      67:01 
   26       Bengt Mattsson           20 OK Orinto                       67:03 
   27       Roland Larsson            6 Tolered-Utby Ol                 67:42 
   28       Bo Holmberg               6 Göteborg-Majorna OK             68:01 
   29       Peter Nyström            20 Mariestads Fk                   68:36 
   30       Arne Lindqvist           20 IF Hagen                        68:48 
   31       Ulf Sjödin               20 OK Klyftamo                     69:25 
   32       Björn Engström            6 Lerums SOK                      71:17 
   32       Björn Kindberg            6 Tolered-Utby Ol                 71:17 
   34       Leif Rylander            20 Kinnaströms Sk                  71:24 
   35       Rinus Baljeu              6 Frölunda Ol                     72:00 
   36       Thore Nilsson             2 Uddevalla OK                    73:30 
   37       Tomas Ståhle             20 OK Orinto                       76:23 
   38       Sven-Erik Johansson      20 Mariestads Fk                   76:50 
   39       Roland Johansson         20 OK Kullingshof                  79:37 
   40       Sten Olsson               6 OK Alehof                       80:20 
   41       Jan Martner               6 Tolered-Utby Ol                 81:24 
   42       Ragnar Fallström          6 Lerums SOK                      84:38 
   43       Håkan Sandberg            6 Göteborg-Majorna OK             89:49 

            Bo Karlsson               2 Ljungskile Fk                  Felst. 
            Tommy Pedersen           20 OK Orinto                    Ej godk. 
            Kjell Ryberg              6 IFK Göteborg                 ej start 
            Sven-Olof Martinsson      6 Göteborg-Majorna OK          ej start 
            Jan-Olav Carlsson        20 IF Hagen                     ej start 
            Stig Bertilsson          20 OK Räven                     ej start 
            Lasse Hogedal            20 Tibro AIK SOK                ej start 



H50 Motion  (17)        3560 m                                   

    1       Stig Hjortvall           20 Borås GIF                       31:24 
    2       Thomas Krafft            20 Hestra IF                       35:36 
    3       Lars Widerström          20 IK Ymer                         37:41 
    4       Ingvar Mars              20 Kinnaströms Sk                  39:01 
    5       Göran Litzell            20 OK Kullingshof                  41:25 
    6       Jörgen Axelsson          20 Fritsla Vik                     41:45 
    7       Sven Johansson           20 OK Skogsvargarna                42:18 
    8       Torbjörn Claesson        20 IK Ymer                         44:44 
    9       Christer Fallgren        20 Gudhems IF                      45:46 
   10       Christer Svensson        20 Tibro AIK SOK                   46:18 
   11       Rune Olausson             2 OK Gipen                        48:11 
   12       Bernt Josefsson          20 Ulricehamns OK                  49:48 
   13       Jan Widerström           20 IK Ymer                         50:40 
   14       Kent Edlund              20 IF Elfsborg                     56:05 
   15       Jonny Lund               20 IK Gandvik                      58:34 
   16       Jan Rosén                20 IK Ymer                         61:01 

            Lars-Erik Norsten        20 Herrljunga Sk                ej start 



H45  (52)               6060 m                                   

    1       Johan Lindgren           20 IF Hagen                        45:56 
    2       Mats Karlsson            20 Lidköpings Vsk                  47:05 
    3       Magnus Andersson         20 Ulricehamns OK                  48:09 
    4       Jan-Åke Sörliklev        20 Trollhättans SOK                48:47 
    5       Roger Andersson          20 Ulricehamns OK                  51:09 
    6       Yngve Nilsson             2 OK Gipen                        51:39 
    7       Per-Olof Larsson         20 Hestra IF                       52:19 
    8       Bo Håkansson              6 IFK Göteborg                    52:50 
    9       Jan Holmqvist            20 Hestra IF                       53:06 
   10       Lars Andersson           20 OK Orinto                       53:12 
   11       Hans Ekberg              20 Trollhättans SOK                53:24 
   12       Bengt Jonsson            20 Hestra IF                       54:11 
   13       Kjell Ehrencrona          6 IFK Göteborg                    54:27 
   14       Bengt Johansson           6 OK Alehof                       54:39 
   15       Mats Haglund             18 OK Djerf                        55:12 
   16       Lars Grehn               20 Mullsjö SOK                     55:36 
   17       Torgny Ottosson          20 OK Orinto                       56:16 
   18       Ingemar Gunnarsson        6 Lerums SOK                      56:56 
   19       Roland Hulander          20 Ulricehamns OK                  57:39 
   20       Peter Larsson             2 OK Gipen                        58:29 
   21       Sven-Erik Bodin          20 Gällstads IF                    58:50 
   22       Sture Johansson          20 OK Kullingshof                  59:29 
   23       Lars Ekberg              20 Trollhättans SOK                60:17 
   24       Robert Jessen            20 Främmestad IK                   60:18 
   25       Kent Eriksson             6 IFK Göteborg                    60:29 
   26       Lennart Sibeck           18 OK Djerf                        61:08 
   27       Stefan Janslätt           6 Tolered-Utby Ol                 62:52 
   28       Anders Pettersson        20 Hjobygdens OK                   64:41 
   29       Torbjörn Olsson           6 Göteborg-Majorna OK             64:42 
   30       Jan Kuchler               6 Tolered-Utby Ol                 67:18 
   31       Gunnar Bejbom             2 Munkedals SOK                   67:44 
   32       Anders Eriksson          20 IF Hagen                        68:29 
   33       Håkan Jansson            20 IF Hagen                        70:42 
   34       Sten Blomström            6 IK Stern                        70:54 
   35       Klas Olausson             2 OK Gipen                        72:39 
   36       Reine Spetz               2 Stenungsunds OK                 73:00 
   37       Tommy Westerberg         20 IF Hagen                        77:04 
   38       Håkan Carlbom             2 OK Gipen                        77:52 
   39       Bill Andersson           20 I 15 I O Skf                    79:20 
   40       Kjell Thorberntsson       6 OK Alehof                       82:17 
   41       Dennis Andersson          6 Tolered-Utby Ol                 82:48 
   42       Ingvar Nilsson           20 IK Ymer                         91:11 
   43       Hans Hellström            6 Göteborg-Majorna OK            127:33 

            Karl-Gustav Hagelberg     2 Åmåls OK                       Felst. 
            Sten-Åke Nilsson          6 OK Alehof                      Felst. 
            Lennart Jakobson         20 Tibro AIK SOK                  Felst. 
            Uno Magnusson            20 IF Hagen                       Felst. 
            Hans Karlsson             6 Göteborg-Majorna OK          ej start 
            Anders Eriksson           2 OK Gipen                     ej start 
            Claes-Göran Persson      20 Ulricehamns OK               ej start 
            Mats Sunesson            20 OK Skogsstjärnan             ej start 
            Åke Johansson            20 Rydboholms Sk                ej start 



H45 Motion  (16)        3980 m                                   

    1       Lennart Widerström       20 IK Ymer                         42:17 
    2       Bernt Claesson            6 OK Alehof                       46:15 
    3       Kenneth Hedlund          20 IK Ymer                         47:51 
    4       Per Wennerberg           20 OK Klyftamo                     50:14 
    5       Stefan Netz              20 Trollhättans SOK                50:33 
    6       Per-Erik Ericsson        20 Toarps OK                       51:45 
    7       Conny Sahlin             20 OK Skogsvargarna                52:54 
    8       Daniel Hansson           20 IK Ymer                         55:00 
    9       Björn Börjesson          20 OK Skogsvargarna                56:25 
   10       Leif Ljungqvist           6 Tolered-Utby Ol                 56:41 
   11       Johan Wedlin              6 Sävedalens AIK                  58:52 
   12       Jan-Åke Emilsson         20 Gudhems IF                      60:12 
   13       Sven Braaf                6 IK Uven                         62:57 
   14       Karl-Erik Högnert        20 OK Flundrehof                   68:09 

            Per Åsander              18 OK Bjur                      ej start 
            Christer Dehlén          20 Mariestads Fk                ej start 



H40  (29)               6470 m                                   

    1       Lars Carlsson            20 Trollhättans Sk                 52:38 
    2       Christer Hermansson       6 Tolered-Utby Ol                 52:51 
    3       Jerker Netz              20 Trollhättans SOK                53:24 
    4       Torbjörn Löfving         20 Tibro AIK SOK                   54:53 
    5       Ingemar Björkman          6 Göteborg-Majorna OK             57:48 
    6       Lennart Nilsson          20 Ulricehamns OK                  57:50 
    7       Jörgen Ivarsson          20 Hestra IF                       60:54 
    8       Sven-Erik Brodin         18 OK Djerf                        62:13 
    9       Hans-Olof Holm           20 OK Skogsvargarna                63:12 
   10       Lars Noren                6 Göteborg-Majorna OK             64:13 
   11       Anders Spånér             6 Sävedalens AIK                  64:26 
   12       Bengt Larsson            20 Bredareds IF                    65:14 
   13       Bengt-Åke Jansson        20 Främmestad IK                   65:23 
   14       Bengt Nilsson             6 Göteborg-Majorna OK             67:49 
   15       Claes Nilsson             6 Kungälvs OK                     68:35 
   16       Claes-Håkan Elvesten     20 OK Kullingshof                  71:17 
   17       Kent Lindh               18 OK Tyr                          77:14 
   18       Agne Gustavsson          20 Istrums Sk                      78:16 
   19       Torbjörn Almgren          6 Skidklubben Göteborg            80:00 
   20       Tomas Nilsson             2 OK Gipen                        83:25 
   21       Lars-Ove Karlsson         6 OK Landehof                     89:15 
   22       Lars-Erik Andersson       6 Lerums SOK                      95:43 
   23       Ulf Sundin                6 Göteborg-Majorna OK            103:07 

            Asgeir Edvardsen          6 Göteborg-Majorna OK            Felst. 
            Bertil Sjögren           20 Ulricehamns OK                 Felst. 
            Erik Hellsvik            20 IK Gandvik                   ej start 
            Torbjörn Aronsson         6 Göteborg-Majorna OK          ej start 
            Lars-Olof Schön          20 Hestra IF                    ej start 
            Lars Elfving              2 OK Gipen                     ej start 



H35  (21)               7110 m                                   

    1       Lars Helgesson           20 Hestra IF                       52:41 
    2 0614) Stefan Aroneng           20 Hestra IF                       52:48 
    3       Sten Hjelm               20 Hestra IF                       56:49 
    4       Tommy Bäck               20 OK Kullingshof                  57:10 
    5       Per Sander                6 Göteborg-Majorna OK             57:53 
    6       Stefan Johansson         20 IK Gandvik                      58:51 
    7       Christer Borg             6 Göteborg-Majorna OK             62:58 
    8       Ulf Andersson             6 Göteborg-Majorna OK             66:36 
    9       Magnus Herberthson       16 OK Måsen                        67:34 
   10       Pär Josefsson            20 Hestra IF                       67:36 
   11       Glenn Lövgren            20 Ulricehamns OK                  69:26 
   12       Bernt Henriksson         20 Gudhems IF                      69:59 
   13       Peter Strömdahl          20 OK Skogsvargarna                70:51 
   14       Ingvar Ivarsson          20 OK Kullingshof                  73:44 
   15       Anders Mattsson          20 OK Kullingshof                  73:54 
   16 1287) Klaes Axelsson           14 IK Hakarpspojkarna              75:56 
   17       Tommy Nilsson            20 Rydboholms Sk                   84:26 
   18       Roger Gunnarsson         20 Falköpings AIK                  86:17 

            Tomas Andersson          20 Främmestad IK                ej start 
            Christer Olofsson        18 OK Bjur                      ej start 
            Jörgen Hallén            20 Trollhättans SOK             ej start 



H35 Motion  (7)         4550 m                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         f                  65:30 

            Ingemar Sundberg         20 OK Kullingshof               ej start 



H21 Lång  (38)          10580 m                                  

    1 0145) Tommy Andersson          20 Vänersborgs Sk                  69:06 
    2       Lennart Larsson          20 Hestra IF                       70:17 
    3 0225) Kalle Wrane               6 Sävedalens AIK                  72:24 
    4 0559) Andreas Johansson         6 Göteborg-Majorna OK             73:30 
    5 0404) Mathias Nilsson           6 Sävedalens AIK                  73:49 
    6 0177) Anders Ingemarsson       20 Hestra IF                       74:05 
    7 0632) Thomas Ljung             20 OK Kullingshof                  75:34 
    8 0438) Anders Yngström           6 Göteborg-Majorna OK             75:50 
    9 0553) Lars Olsson              20 Hestra IF                       76:21 
   10 0350) Lars Norrby              20 Hestra IF                       76:30 
   11 0326) Björn Stenberg            6 IFK Göteborg                    76:46 
   12       Mikael Bergstedt          6 Göteborg-Majorna OK             77:54 
   13 0543) Magnus Johansson         20 Rydboholms Sk                   78:36 
   14 0303) Jesper Stenström         20 Vänersborgs Sk                  78:45 
   15 0431) Richard Tengström        20 Främmestad IK                   78:57 
   16 0340) Magnus Nyström           20 Mariestads Fk                   80:36 
   17 0617) Anders Carlsson          20 Vänersborgs Sk                  80:47 
   18 0396) Lennart Josefsson        20 Rydboholms Sk                   81:04 
   19 0774) Tomas Johansson          20 Mariestads Fk                   81:22 
   20       Erik Axelsson            23 Boxholm-Mjölby Ol               81:54 
   21 0551) Daniel Olsson            20 Toarps OK                       82:11 
   22       Christer Nilsson          6 Göteborg-Majorna OK             82:13 
   23       Conny Rantzow            20 Hestra IF                       82:55 
   24       Filip Svensson           20 Istrums Sk                      83:07 
   25       Peter Grahn              20 Hestra IF                       84:23 
   26 0921) Rikard Kjellberg         20 Falköpings AIK                  85:10 
   27 0583) Lennart Bengtsson         7 Falkenbergs OK                  87:16 
   28 0829) Anders Ryvallius         20 Vänersborgs Sk                  88:22 
   29 0863) Jimmy Friberg            20 Istrums Sk                      91:19 
   30       Per Anders Görebrant     14 Jönköpings OK                   98:34 
   31       Dan Krantz               20 IK Gandvik                     125:25 

      0485) Robert Enbom             20 Vänersborgs Sk                 Felst. 
      0478) Robert Thorberntsson      6 OK Alehof                    ej start 
      0991) Marcus Kvarndal          20 Istrums Sk                   ej start 
            Andreas Hasselgren        6 OK Landehof                  ej start 
            Niklas Åberg              6 Tolered-Utby Ol              ej start 
      0954) Magnus Södervall         20 IK Gandvik                   ej start 
            Conny Källman            20 OK Kullingshof               ej start 



H21  (37)               7240 m                                   

    1 0263) Roger Hallgren            6 IFK Göteborg                    53:11 
    2       Mikael Palgrim           20 Vänersborgs Sk                  53:34 
    3       Anders Hellgren           6 Frölunda Ol                     55:27 
    4 0880) Thomas Kullander         20 Gudhems IF                      57:49 
    5 1033) Mattias Hedfjärd         20 Gudhems IF                      58:04 
    6       Rickard Sott              6 Frölunda Ol                     58:28 
    7       Mattias Hermansson       20 IK Ymer                         59:18 
    8 0839) Magnus Larsson           20 Rydboholms Sk                   59:24 
    9 0493) Bo Hallberg              20 Falköpings AIK                  59:32 
   10       Kalle Petersson           6 Frölunda Ol                     60:31 
   11       Anders Larsson           20 Vänersborgs Sk                  60:40 
   12       Leif Krüger              20 IK Ymer                         61:26 
   13       Staffan Johansson        20 Trollhättans Sk                 62:42 
   14       Anders Arfwedson          6 Frölunda Ol                     63:02 
   15       Jonas Vallin              6 OK Landehof                     63:50 
   16       Thomas Gustavsson        20 Gudhems IF                      64:46 
   17       Tomas Stigsson           20 Trollhättans Sk                 64:48 
   18       Jimmy Wester             18 OK Djerf                        65:50 
   19       Anders Sträng            20 Falköpings AIK                  66:21 
   20       Johan Persson            20 Ulricehamns OK                  66:39 
   21       Tomas Pettersson          6 IFK Göteborg                    69:37 
   22       Jörgen Sameus             6 Frölunda Ol                     69:55 
   23 1250) Niklas Fallgren          20 Gudhems IF                      70:05 
   24       Anders Jonsson            6 IF Marin Väst                   70:23 
   25       Jan Granäng               6 Kungälvs OK                     71:04 
   26       Sven Boge                 6 OK Alehof                       72:39 
   27       Jörgen Stegard           15 Skarpnäcks Ol                   73:20 
   28 1064) Anders Pettersson         2 Stigsökarna                     73:41 
   29       Sören Rantzow            20 Toarps OK                       79:08 
   30       Mattias Svensson         20 IK Gandvik                      80:05 
   31       Magnus Andreasson        20 Trollhättans Sk                 88:01 

            Pär Johansson             7 Falkenbergs OK                 Felst. 
            Per Forsberg             20 IK Ymer                        Felst. 
            Henrik Nygren            20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Börje Claesson           20 Falköpings AIK               ej start 
            Jonatan Börjesson        20 Hestra IF                    ej start 
            Stefan Gustavsson        20 Tibro AIK SOK                ej start 



H21 Motion  (10)        4550 m                                   

    1       Magnus Lindberg          20 IK Ymer                         44:11 
    2       Jan Larsson              20 Rydboholms Sk                   45:24 
    3       Stefan Eksberg           20 Rydboholms Sk                   49:50 
    4       Lars Sandin              20 OK Frisene                      50:04 
    5       Rikard Fredriksson       20 Falköpings AIK                  50:34 
    6       Thomas Asplund           20 OK Skogsvargarna                69:28 
    7       Johan Andersson          20 Främmestad IK                   76:44 

            Fredrik Davidsson        20 SOK 68                       ej start 
            Martin Kjellström        20 OK Skogsvargarna             ej start 
            Daniel Sjögren           20 Ulricehamns OK               ej start 



H20  (8)                6470 m                                   

    1 0582) Erik Baljeu               6 Frölunda Ol                     49:18 
    2 1237) Joel Berglund             6 OK Landehof                     54:07 
    3       Marcus Johansson         20 Bredareds IF                    60:51 
    4 1398) Andreas Claesson         20 OK Kullingshof                  61:35 
    5       Björn Dellming            6 IF Marin Väst                   67:22 
    6 1151) Henrik Wass              20 IF Hagen                        72:13 

      1456) Erik Lindgren            20 IF Hagen                     ej start 
      1094) Rickard Öberg            20 Hestra IF                    ej start 



H18  (25)               6000 m                                   

    1 0853) Martin Moberg            20 Mariestads Fk                   46:46 
    2 0919) Rikard Wass              20 IF Hagen                        47:25 
    3 1172) Erik Hedlund             20 IK Ymer                         48:19 
    4       Andreas Svensson         20 Kinnaströms Sk                  49:09 
    5 1048) Erik Weimann              6 IFK Göteborg                    52:01 
    6 1294) Christian Arnesson       20 Ulricehamns OK                  52:44 
    7 1277) Daniel Netz              20 Trollhättans SOK                54:02 
    8 1199) Gustaf Wennerberg        20 OK Klyftamo                     54:12 
    9 1349) Daniel Claesson          20 IK Ymer                         55:48 
   10 1428) Johannes Claesson        20 OK Kullingshof                  57:23 
   11       Staffan Schön            20 IK Ymer                         57:49 
   12 1241) Joel Sanderi             20 Lidköpings Vsk                  58:55 
   13 1385) Anders Lindblom           6 IFK Göteborg                    67:57 
   14       Henrik Högnert           20 OK Flundrehof                   68:25 
   15 1362) Erik Nilsson             20 IK Ymer                         68:27 
   16       Joakim Qvarnström        20 Trollhättans SOK                70:31 
   17 1391) Peter Hulander           20 Ulricehamns OK                  72:12 
   18       Joacim Gustafsson        20 OK Klyftamo                     84:21 
   19       Marcus Netz              20 Trollhättans SOK                91:14 
   20       Niklas Högnert           20 OK Flundrehof                  125:55 

            Rickard Gustavsson       20 Gudhems IF                     Felst. 
      1001) Samuel Haglund           18 OK Djerf                     ej start 
      1150) Niklas Nordsjö           20 IF Hagen                     ej start 
      1292) David Steen               6 Kungälvs OK                  ej start 
      1327) Erik Martinsson          20 OK Tranan                    ej start 



H16  (34)               4850 m                                   

    1       Karl Larsson             20 OK Kullingshof                  40:46 
    2       Assar Lindström          18 Degerfors OK                    40:54 
    3       Andreas Johansson        20 Rydboholms Sk                   44:58 
    4       Sebastian Edlund         20 IK Ymer                         46:46 
    5       Isak Jakobson            20 Tibro AIK SOK                   46:49 
    6       Johan Andersson          20 OK Orinto                       47:21 
    7       Johan Filipsson          14 OK Gränsen                      47:38 
    8       Rickard Hilmersson       20 OK Klyftamo                     49:24 
    9       Henrik Johansson         20 Falköpings AIK                  50:12 
   10       Rickard Sköld             2 Stenungsunds OK                 50:16 
   11       Erik Bertilsson          20 OK Räven                        51:45 
   12       Christian Holmqvist      20 Hestra IF                       53:06 
   13       Erik Lindblom             6 IFK Göteborg                    54:24 
   14       Jon Sjödin               20 OK Klyftamo                     56:27 
   15       Björn Arnesson           20 Ulricehamns OK                  57:43 
   16       Petter Åsander           18 OK Bjur                         59:14 
   17       Marcus Johnsson          20 OK Kullingshof                  60:07 
   18       Henrik Åberg              6 Tolered-Utby Ol                 62:21 
   19       Vidar Faxén               6 IK Stern                        64:26 
   20       Niklas Westerberg        20 IF Hagen                        65:19 
   21       Per Grehn                20 Mullsjö SOK                     67:25 
   22       Per Ferm                 14 Jönköpings OK                   72:14 
   23       Niclas Nilsson            2 OK Gipen                        72:58 
   24       Tobias Österlund         20 IK Ymer                         73:21 
   25       Joakim Eriksson           6 IFK Göteborg                    74:24 
   26       Andreas Leijgård         20 IK Wilske                       76:46 
   27       Andreas Holmberg          6 Göteborg-Majorna OK             98:13 

            Erik Johansson           20 Hestra IF                      Felst. 
            Gustav Enander           20 Vänersborgs Sk               ej start 
            Fajer Wennerberg         20 OK Klyftamo                  ej start 
            Erik Börjesson           20 OK Skogsvargarna             ej start 
            Gustav Almestål          20 Tibro AIK SOK                ej start 
            Jerker Andersson         20 Ulricehamns OK               ej start 
            Albin Sunesson           20 OK Skogsstjärnan             ej start 



H16 Lätt  (4)           3560 m                                   

    1       Niklas Elvesten          20 OK Kullingshof                  54:19 
    2       Rikard Malm               6 IF Marin Väst                  112:10 

            Tony Gregner             20 OK Flundrehof                  Felst. 
            Christoffer Lilja        14 Jönköpings OK                  Felst. 



H14  (42)               3740 m                                   

    1       Daniel Hjortvall         20 Borås GIF                       31:18 
    2       Anton Sjöholm            20 Mullsjö SOK                     31:21 
    3       Fredrik Johansson        20 OK Kullingshof                  31:45 
    4       Ola Martner               6 Tolered-Utby Ol                 33:52 
    5       Oscar Gustafsson         14 Jönköpings OK                   35:24 
    6       Simon Jakobson           20 Tibro AIK SOK                   35:26 
    7       David Bejbom              2 Munkedals SOK                   35:27 
    8       Daniel Muschke           20 Falköpings AIK                  36:08 
    9       Håkan Pettersson         18 OK Djerf                        37:35 
   10       Mikael Eliasson           6 OK Alehof                       37:57 
   11       Johan Strand              6 Göteborg-Majorna OK             38:03 
   12       Gustav Eriksson          20 IF Hagen                        38:11 
   13       Karl-Johan Hoel          20 Tibro AIK SOK                   38:20 
   14       Erik Andersson           20 OK Kullingshof                  38:45 
   15       Lars Axelsson            20 Hjobygdens OK                   39:55 
   16       Björn Nilsson             6 Kungälvs OK                     40:06 
   17       Johan Lövgren            18 Degerfors OK                    41:05 
   18       Anders Lundin             2 Stenungsunds OK                 42:54 
   19       Björn Larsson            20 Bredareds IF                    42:56 
   20       Emil Håkansson            6 IFK Göteborg                    45:32 
   21       Lasse Ericsson           18 Kristinehamns OK                48:36 
   22       Johan Andersson          20 OK Kullingshof                  49:12 
   23       Johannes Nilsson          2 OK Gipen                        49:21 
   24       Robin Braaf               6 IK Uven                         50:35 
   25       Elias Haglund            18 OK Djerf                        50:37 
   26       Joel Svensson            20 Tibro AIK SOK                   52:42 
   27       Erik Skaar               20 Ryda Skidklubb                  53:31 
   28       Daniel Ivarsson          20 Trollhättans Sk                 53:41 
   29       Erik Svenning            20 Falköpings AIK                  56:47 
   30       Andreas Österlund        20 IK Ymer                         57:09 
   31       Rickard Björkman         20 Trollhättans Sk                 59:47 
   32       Johan Tideman            14 Jönköpings OK                   62:09 
   33       Tor Faxén                 6 IK Stern                        63:33 
   34       Adam Algotsson            6 Sävedalens AIK                  75:27 

            Erik Johansson           20 Falköpings AIK                 Felst. 
            Martin Gidenstam          2 Stenungsunds OK                Felst. 
            Håkan Sjögren            20 Ulricehamns OK                 Felst. 
            Magnus Olofsson          18 OK Bjur                      ej start 
            Gustav Dehlén            20 Mariestads Fk                ej start 
            Jonatan Strömner          2 Stenungsunds OK              ej start 
            Niclas Andersson          6 Tolered-Utby Ol              ej start 
            Anders Hermansson         6 Tolered-Utby Ol              ej start 



H14 Lätt  (17)          2910 m                                   

    1       Henrik Magnusson         20 IF Hagen                        27:33 
    2       Kim Stenberg              6 IFK Göteborg                    27:52 
    3       Jakob Sköld               2 Stenungsunds OK                 29:27 
    4       Oskar Palmér             18 OK Djerf                        32:41 
    5       Jens Grönberg             6 Kungälvs OK                     33:01 
    6       Christoffer Gustavsson   20 OK Kullingshof                  34:41 
    7       Patrik Eriksson          18 OK Djerf                        34:59 
    8       Robin Nilsson            18 OK Djerf                        37:06 
    9       Viktor Pettersson        14 Jönköpings OK                   38:44 
   10       David Gustafsson          2 OK Gipen                        43:08 
   11       Johan Björkman            6 Göteborg-Majorna OK             46:18 
   12       Rickard Hermansson       20 IK Ymer                         50:54 
   13       Anders Johansson         20 Herrljunga Sk                   60:40 
   14       Hans Flykt               20 OK Kullingshof                  67:24 

            Carl Norsten             20 Herrljunga Sk                ej start 
            Mats Svensson            20 OK Kullingshof               ej start 
            Erik Lidén               20 Falköpings AIK               ej start 



H12  (33)               2910 m                                   

    1       Benjamin Edlund          20 IK Ymer                         22:45 
    2       Dennis Lundborg          20 Trollhättans SOK                25:12 
    3       Jonas Larsson             6 Tolered-Utby Ol                 25:43 
    4       Carl Magnusson           20 IF Hagen                        26:22 
    5       Joakim Granat             6 OK Landehof                     27:20 
    6       Jacob Gunnarsson          6 Lerums SOK                      27:21 
    7       Erik Jonsson             20 Hestra IF                       27:23 
    8       Jens Dahlstrand           6 Lerums SOK                      27:29 
    9       Johan Ivarsson           20 Trollhättans Sk                 27:45 
   10       Jesper Lövgren           20 IK Ymer                         27:49 
   11       Per Spetz                 2 Stenungsunds OK                 28:39 
   12       Alexander Nilsson        20 Rydboholms Sk                   28:41 
   13       Olof Nilsson             20 IK Ymer                         29:02 
   14       Olof Krantz              20 IK Gandvik                      29:04 
   15       Rickard Ericsson         18 Kristinehamns OK                29:38 
   16       Simon Olsson             20 Främmestad IK                   29:46 
   17       Karl Jansson             20 Främmestad IK                   30:24 
   18       Mikael Karlsson-Landén   20 Istrums Sk                      31:01 
   19       Oscar Ivarsson           20 Hestra IF                       32:25 
   20       August Sjöholm           20 Mullsjö SOK                     33:36 
   20       Emil Johansson           20 Trollhättans Sk                 33:36 
   22       Peter Bruce               6 Lerums SOK                      33:45 
   23       Anton Holm                6 Kungälvs OK                     33:56 
   24       Viktor Josefsson         20 Hestra IF                       34:57 
   25       Niclas Sahlin            20 Vänersborgs Sk                  38:48 
   26       Jimmy Andersson          20 OK Kullingshof                  39:29 
   27       Oskar Krantz             20 IK Gandvik                      40:34 
   28       Björn Svensson           20 Trollhättans SOK                41:33 
   29       David Emilsson           20 Gudhems IF                      44:06 
   30       David Häger              20 Gudhems IF                      44:44 
   31       Johan Nilsson             6 Kungälvs OK                     47:27 
   32       Linus Nilsson             2 OK Gipen                        55:02 

            Daniel Larsson           20 Vänersborgs Sk               ej start 



H12 Lätt  (15)          2700 m                                   

    1       Joakim Ekedahl            6 Tolered-Utby Ol                 20:38 
    2       Arvid Jogbratt           20 Ryda Skidklubb                  26:30 
    3       Fredric Gustafsson       14 Jönköpings OK                   26:58 
    4       Johan Abrahamsson        20 Främmestad IK                   28:10 
    5       Arvid Wedlin              6 Sävedalens AIK                  30:04 
    6       Josef Whass              20 OK Kullingshof                  30:52 
    7       Mikael Gustafsson        20 Främmestad IK                   33:00 
    8       Anders Alkdal             6 IF Marin Väst                   35:24 
    9       Johannes Sjögren         20 Ulricehamns OK                  45:24 
   10       Karl-Oskar Jogbratt      20 Ryda Skidklubb                  50:45 
   11       Johan Nilsson            18 OK Djerf                       107:12 

            Anton Ottosson           20 OK Orinto                      Felst. 
            David Eriksson            2 OK Gipen                     ej start 
            Jörgen Gustavsson        20 OK Kullingshof               ej start 
            Fabian Wennerberg        20 OK Klyftamo                  ej start 



H10  (15)               2550 m                                   

    1       Niklas Andersson         20 OK Orinto                       20:19 
    2       Simon Andersson          20 OK Kullingshof                  23:25 
    3       Carl-Johan Fredman       20 Hestra IF                       25:46 
    4       Joakim Eliasson           6 OK Alehof                       26:27 
    5       Albert Skaar             20 Ryda Skidklubb                  28:31 
    6       Niklas Nilsson            2 OK Gipen                        31:13 
    7       Victor Whass             20 OK Kullingshof                  31:20 
    8       Kerry Gustavsson         20 OK Kullingshof                  31:33 
    9       Michael Stenberg          6 IFK Göteborg                    32:43 
   10       Hugo Engström             6 Lerums SOK                      36:10 
   11       Erik Ottosson            20 OK Orinto                       41:18 
   12       Daniel Martinsson         6 Göteborg-Majorna OK             49:04 

            Anton Karlsson           20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Marcus Davidsson         20 OK Kullingshof               ej start 
            Joakim Ljunglide         20 OK Kullingshof               ej start 



D75  (3)                2490 m                                   

    1       Anni Fulton              20 Svenljunga OK                   42:24 
    2       Asta Von Porat           20 IK Ymer                         50:50 
    3       Gertrud Andersson         6 IFK Göteborg                    51:16 



D70  (3)                2490 m                                   

    1       Maj-Britt Malmborg        6 Lerums SOK                      40:20 
    2       Vivan Wignäs              6 Lerums SOK                      49:16 

            Doris Henriksson         20 OK Orinto                    ej start 



D65  (7)                2490 m                                   

    1       Eva Falk                  6 IK Stern                        32:32 
    2       Evelyn Alexandersson      6 Lerums SOK                      36:14 
    3       Ann-Marie Persson        20 IK Gandvik                      37:57 
    4       Anna-Lisa Berglund        6 Sävedalens AIK                  39:39 
    5       Vera Lång                 6 Göteborg-Majorna OK             44:47 
    6       Ann-Marie Slättberg       6 Skidklubben Göteborg            49:01 
    7       Birgitta Virdborg         6 Göteborg-Majorna OK             51:59 



D60  (24)               3000 m                                   

    1       Eivor Steen-Olsson        6 Kungälvs OK                     36:18 
    2       Birgit Haglund           20 Hestra IF                       40:11 
    3       Gudrun Broman             6 Göteborg-Majorna OK             43:33 
    4       Ingrid Talcott            6 Göteborg-Majorna OK             45:24 
    5       Vivi-Anne Bylund         20 Rydboholms Sk                   46:45 
    6       Gull-Britt Grönberg       6 Kungälvs OK                     47:06 
    7       Margareta Holmberg       20 IF Hagen                        47:26 
    8       Brita Särdqvist          20 IK Ymer                         48:49 
    9       Barbro Vallin             6 Kungälvs OK                     48:54 
   10       Kerstin Fredriksson       2 Ljungskile Fk                   49:19 
   11       Inger Bylander           20 Svenljunga OK                   50:23 
   12       Anne-Catrine Persson     20 Mariestads Fk                   51:20 
   13       Anne-Marie Carlsson       6 Sävedalens AIK                  53:52 
   14       Gunni Andersson           6 Lerums SOK                      55:52 
   15       Mildred Josefsson        20 Rydboholms Sk                   56:12 
   16       Gunilla Lundgren         18 OK Grane                        58:20 
   17       Christina Hogedal         6 Kungälvs OK                     58:30 
   18       Ingrid Borgliden         20 Vänersborgs Sk                  60:04 
   19       Ann-Marie Nilsson        20 Rydboholms Sk                   70:05 

            Birgit Lång              20 OK Klyftamo                  ej start 
            Barbro Blom               6 Frölunda Ol                  ej start 
            Tytti Brinkenberg         6 Kungälvs OK                  ej start 
            Lillie Pettersson         6 Lerums SOK                   ej start 
            Lisbeth Johansson        16 Södertälje/Nykvarn           ej start 



D55  (24)               3250 m                                   

    1       Britta Larsson           20 OK Frisene                      34:46 
    2       Birgitta Stenström       20 Vänersborgs Sk                  36:17 
    3       Ulla Lindhe               6 IK Stern                        37:09 
    4       Gunborg Gustafsson       20 Borås GIF                       38:21 
    5       Ingrid Hermansson        20 IK Ymer                         39:09 
    6       Birgitta Tollesson        6 OK Alehof                       39:32 
    7       Mariann Kjellberg        20 IK Ymer                         40:04 
    8       Ulla Sönsteröd           20 SOK 68                          40:34 
    9       Gunnel Palgrim           20 Vänersborgs Sk                  40:40 
   10       Birgitta Carlsson        20 OK Orinto                       42:28 
   11       Kaarina Voudinmäki       20 Mullsjö SOK                     42:58 
   12       Kerstin Ernvid           20 Nitta IF                        43:49 
   13       Berit Ivehag             20 Främmestad IK                   47:36 
   14       Birgit Karlsson          20 Mariestads Fk                   48:28 
   15       Ann-Britt Björkman        6 Kungälvs OK                     49:16 
   16       Lilian Samuelsson         6 Kungälvs OK                     49:33 
   17       Ulla Fredholm             6 Frölunda Ol                     50:58 
   18       Lillemor Lorén           20 OK Frisene                      52:36 
   19       Birgitta Tholander        6 OK Landehof                     53:43 
   20       Margit Ryberg            20 OK Klyftamo                     54:12 

            Gunvor Jonsson           20 Vänersborgs Sk               ej start 
            Elisabeth Sott            6 Frölunda Ol                  ej start 
            Kerstin Stensson          6 Frölunda Ol                  ej start 
            Maud Halvarsson           6 Sävedalens AIK               ej start 



D55 Motion  (5)         2570 m                                   

    1       Gun Johansson             6 OK Landehof                     35:30 
    2       Eva Wilkås                6 Lerums SOK                      39:44 
    3       Gunnel Forsblad          20 IK Wilske                       51:18 
    4       Doris Nilsson             6 Skidklubben Göteborg            60:02 
    5       Ing-Britt Sandin         20 OK Frisene                      62:30 



D50  (26)               3700 m                                   

    1       Gun-Britt Thorén         20 Vänersborgs Sk                  44:09 
    2       Ann-Marie Holmström      20 IK Gandvik                      45:59 
    3       Inger Jönsson            20 IK Ymer                         47:55 
    4       Ulla Carlstedt            6 Sävedalens AIK                  49:00 
    5       Inga-Lill Nilsson         2 Uddevalla OK                    49:16 
    6       Margareta Lindberg        6 IK Stern                        54:39 
    7       Eva Blomström             6 IK Stern                        55:38 
    8       Inger Holmstrand         20 Herrljunga Sk                   56:09 
    9       Birgit Tisell             6 Lerums SOK                      56:54 
   10       Ulla Öhrström            20 OK Amne                         58:59 
   11       Ann-Gerd Carlsson        20 Ulricehamns OK                  59:41 
   12       Marianne Rosén           20 IK Ymer                         62:52 
   13       Rosa Johansson            6 IK Uven                         63:40 
   14       Enid Ingemarsson         20 Hestra IF                       70:25 
   15       Eva-Britt Martner         6 Tolered-Utby Ol                 79:40 
   16       Karin Elfman              6 IF Marin Väst                   80:41 
   17       Eva Dellming              6 IF Marin Väst                   82:23 
   18       Ann-Charlotte Börjesson   6 Sävedalens AIK                  85:00 

            Barbro Sandberg           6 Göteborg-Majorna OK            Felst. 
            Kristina Johansson       20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Anne-Marie Tiveljung     20 IK Gandvik                   ej start 
            Lisbeth Olsson            6 Kungälvs OK                  ej start 
            Gunnel Steen              6 Kungälvs OK                  ej start 
            Britt-Marie Larsson      20 SOK 68                       ej start 
            Eva Alsin                20 IK Ymer                      ej start 
            Ingrid Krafft            20 Hestra IF                    ej start 



D50 Motion  (4)         2570 m                                   

    1       Ylva Jansson             20 IF Hagen                        41:00 
    2       Ulla Björkman            20 IK Ymer                         46:10 
    3       Ingrid Haglund           20 OK Kullingshof                  49:19 
    4       Berit Edlund             20 IF Elfsborg                     60:18 



D45  (20)               4010 m                                   

    1       Anne Kaill               20 IK Ymer                         43:19 
    2       Christina Jansson        20 IF Hagen                        48:09 
    3       Monika Wass              20 IF Hagen                        51:43 
    4       Kerstin Olausson          2 Stenungsunds OK                 57:29 
    5       Aina Svensson            20 Tibro AIK SOK                   57:36 
    6       Kerstin Martinsson        6 Göteborg-Majorna OK             60:11 
    7       Eva Andreasson           20 Borås GIF                       62:31 
    8       Kerstin Hedlund          20 IK Ymer                         64:17 
    9       Monica Abrahamsson       20 Gudhems IF                      64:19 
   10       Evamarie Lundahl         20 IF Hagen                        66:38 
   11       Ann-Christin Larsson     20 OK Frisene                      70:02 
   12       Pia Svensson             20 Falköpings AIK                  70:09 
   13       Britt Karlsson            2 Stenungsunds OK                 78:53 

            Monica Martinsson        20 OK Tranan                      Felst. 
            Inger Johansson          20 OK Klyftamo                  ej start 
            Gunnel Hultqvist         20 IF Hagen                     ej start 
            Gunilla Hogedal          20 Tibro AIK SOK                ej start 
            Pia Börjesson            20 Toarps OK                    ej start 
            Gunilla Jogeland         20 IK Ymer                      ej start 
            Harriet Nyman             2 OK Gipen                     ej start 



D45 Motion  (15)        3290 m                                   

    1       Gunnel Dahlström          6 IFK Göteborg                    44:34 
    2       Solveig Johansson         6 OK Alehof                       49:37 
    3       Kerstin Svensson         20 Trollhättans SOK                52:25 
    4       Elisabeth Thorberntsson   6 OK Alehof                       54:30 
    5       Annmarie Arkåsen         20 Falköpings AIK                  55:52 
    6       Karin Larsson             6 Tolered-Utby Ol                 60:38 
    7       Marianne Bertilsson      20 OK Räven                        63:14 
    8       Annika Gustavsson        20 Bredareds IF                    67:05 
    9       Vivianne Hermansson       2 Stenungsunds OK                 72:47 

            Barbro Jonsson           20 Hestra IF                      Felst. 
            Ingrid Jessen            20 Främmestad IK                ej start 
            Gunnel Litzell           20 OK Kullingshof               ej start 
            Yvonne Svensson          20 OK Kullingshof               ej start 
            Inger Eismark            20 OK Orinto                    ej start 
            Gertie Samuelsson        20 IK Ymer                      ej start 



D40  (17)               4300 m                                   

    1       Elisabeth Strandhagen     6 Göteborg-Majorna OK             41:37 
    2       Gunilla Larsson          20 Bredareds IF                    42:55 
    3       Silke Klick               6 IK Stern                        46:23 
    4       Elisabeth Fredriksson    20 Gudhems IF                      48:50 
    5       Gry Bergman               6 Kungälvs OK                     51:39 
    6       Anneli Brander            6 Göteborg-Majorna OK             52:19 
    7       Helena Larsson           20 Hestra IF                       52:49 
    8       Liselott Landén-Karlssn  20 Istrums Sk                      52:51 
    9       Anne-Marie Ericsson      18 Kristinehamns OK                53:18 
   10       Anna-Karin Granath        6 Tolered-Utby Ol                 54:09 
   11       Anette Nilsson            2 OK Gipen                        57:32 
   12       Anita Bodin              20 Gällstads IF                    60:46 
   13       Monika Nilsson            6 OK Alehof                       65:41 
   14       Ann Hilmersson           20 OK Klyftamo                     65:58 
   15       Ann-Charlotte Brodin     20 Istrums Sk                      70:36 
   16       Lisbet Sjödin            20 OK Klyftamo                     77:56 

            Marie Claesson           20 Rydboholms Sk                ej start 



D40 Motion  (5)         3290 m                                   

    1       Charlotta Larsson        20 IF Hagen                        48:22 
    2       Margareta Netz           20 Trollhättans SOK                53:41 
    3       Iréne Larsson            20 OK Kullingshof                  62:07 
    4       Annika Gustafsson         2 OK Gipen                        63:18 
    5       Margaretha Johansson     20 OK Kullingshof                  72:52 



D35  (15)               4530 m                                   

    1       Maria Widmark            20 IF Hagen                        47:55 
    2       Pia Hermansson            6 Tolered-Utby Ol                 48:30 
    3       Yvonne Janslätt           6 Tolered-Utby Ol                 49:08 
    4       Lena Turesson            20 Rydboholms Sk                   49:30 
    5       Marianne Hansson         20 Bredareds IF                    50:39 
    6       Maria Skogsberg-Karlsso  20 Mariestads Fk                   51:30 
    7       Agneta Sander             6 Göteborg-Majorna OK             51:46 
    8       Karin Ohrankämmen         6 Sävedalens AIK                  51:59 
    9       Susanne Linné            20 Istrums Sk                      56:29 
   10       Monika Johansson         20 Bredareds IF                    57:14 
   11       Ulla Granér              20 OK Kullingshof                  65:32 
   12       Karin Karlsson           18 OK Tyr                          66:21 

            Karin Larsson            20 Bredareds IF                   Felst. 
            Annette Falck-Larsson    20 Vänersborgs Sk               ej start 
            Marina Nilsson            6 Kungälvs OK                  ej start 



D35 Motion  (8)         3560 m                                   

    1       Kristin Back             20 Vänersborgs Sk                  43:01 
    2       Katarina Hase            20 Vänersborgs Sk                  45:30 
    3       Inger Larsson            20 Bredareds IF                    46:45 
    4       Annika Zetterlund        18 Kristinehamns OK                48:19 
    5       Inga-Lill Back           20 Vänersborgs Sk                  50:42 
    6       Irené Andersson          20 OK Kullingshof                  52:27 
    7       Annie Edvardsen           6 Göteborg-Majorna OK             55:00 

            Gunilla Andersson         6 Tolered-Utby Ol              ej start 



D21  (42)               5100 m                                   

    1 0031) Elisabeth Bäckström      20 Hestra IF                       44:27 
    2       Sara Åberg-Grahn         20 Hestra IF                       44:49 
    3 0066) Pia Johansson             6 OK Landehof                     44:56 
    4 0169) Annika Ivarsson          14 SOL Tranås                      44:58 
    5       Maria Ljung              20 OK Kullingshof                  46:01 
    6 0177) Åsa Holmstrand           20 Trollhättans Sk                 46:11 
    7 0162) Maria Holmstrand         20 Trollhättans Sk                 46:20 
    8       Maria Krafft-Helgesson   20 Hestra IF                       47:05 
    9       Ingmarie Brander Strand   6 Göteborg-Majorna OK             47:11 
   10 0338) Heli Marjomaa             2 Stigsökarna                     47:33 
   11       Martina Edlund           20 IK Ymer                         48:05 
   12       Åsa Lindqvist            20 Toarps OK                       48:48 
   13 0121) Helena Bååth             20 Hestra IF                       49:09 
   14 0319) Susanne Svensson          6 Kungälvs OK                     49:26 
   15 0388) Jana Berkova              6 IFK Göteborg                    50:03 
   16       Linda Martinsson          6 IF Marin Väst                   50:46 
   17 7601) Ellinor Börjesson         6 OK Alehof                       52:20 
   18       Sara Lorén               20 OK Kullingshof                  52:44 
   19       Martina Dahlström        20 Trollhättans Sk                 54:44 
   20       Inger Cederberg          20 Trollhättans SOK                55:30 
   21       Britt-Marie Erlandsson    2 Stigsökarna                     57:32 
   22       Carina Ivarsson          20 OK Kullingshof                  57:39 
   23       Ulrika Johansson         20 Vänersborgs Sk                  59:49 
   24       Veronica Gustavsson      20 Bredareds IF                    59:53 
   25       Jeanette Larsson         17 OK Linné                        60:55 
   26       Lisa Gunnarsson           2 OK Gipen                        61:17 
   27       Ing-Marie Aroneng        20 Bredareds IF                    61:47 
   28       Ebba Månsson              6 Kungälvs OK                     61:50 
   29       Pia Gustås               17 OK Linné                        65:02 
   30       Lisa Maria Larsson       20 Lidköpings Vsk                  65:10 
   31       Åsa Mattsson             20 OK Kullingshof                  65:24 
   32       Lotta Österman           20 Vänersborgs Sk                  66:11 
   33       Jennie Axelsson          20 Fritsla Vik                     68:22 
   34       Anna-Karin Ryberg        20 OK Klyftamo                     75:22 
   35       Anna-Karin Rödström      20 Falköpings AIK                  77:35 
   36       Elisabeth Stensson       20 IK Wilske                       86:40 

            Katarina Andersson       20 Vänersborgs Sk                 Felst. 
            Kristin Johansson        20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Maria Dellming            6 IF Marin Väst                ej start 
      0440) Malin Sörstrand          20 SOK 68                       ej start 
            Marie Olsson             20 Tibro AIK SOK                ej start 
      0345) Linda Larsson            20 Rydboholms Sk                ej start 



D21 Motion  (8)         3560 m                                   

    1       Erica Steen               6 Kungälvs OK                     38:35 
    2       Cathrine Davidsson       20 SOK 68                          38:59 
    3       Anna-Karin Davidsson     20 SOK 68                          45:42 
    4       Charlotta Karlsson       20 Gällstads IF                    45:44 
    5       Yvonne Holmstrand        20 Herrljunga Sk                   46:32 
    6       Karin Westberg            6 IFK Göteborg                    50:36 
    7       Anette Nilsson            6 Skidklubben Göteborg            68:26 

            Marie Larsson            20 OK Kullingshof               ej start 



D20  (12)               4300 m                                   

    1 0519) Sara Holmberg             6 Göteborg-Majorna OK             41:51 
    2 0622) Frida Kjellberg           6 IFK Göteborg                    45:22 
    3 0570) Hanna Åsander            18 OK Bjur                         47:10 
    4 0537) Malin Persson            20 Gudhems IF                      50:22 
    5 0757) Linda Gustavsson         20 Bredareds IF                    50:56 
    6       Sofia Gunnarsson          2 OK Gipen                        52:53 
    7 0756) Jenny Danielsson         20 Gudhems IF                      55:25 
    8       Charlotta Jansson        20 IF Hagen                        57:40 
    9 0758) Veronica Hilmersson      20 OK Klyftamo                     61:54 

      0406) Åsa Johansson             2 OK Gipen                       Felst. 
            Malin Eriksson            2 OK Gipen                     ej start 
            Frida Steen               6 Kungälvs OK                  ej start 



D18  (14)               4010 m                                   

    1 0425) Emelie Holmström         20 IK Gandvik                      39:30 
    2 0647) Anneli Litzell           20 OK Kullingshof                  40:15 
    3 0649) Lina Jogeland            20 IK Ymer                         42:03 
    4 0581) Ulrika Fredriksson       20 Gudhems IF                      42:14 
    5       Johanna Spånér            6 Sävedalens AIK                  46:08 
    6 0764) Karin Baljeu              6 Frölunda Ol                     47:53 
    7 0661) Lisa Jansson             20 Främmestad IK                   51:43 
    8 0795) Sara Svensson            20 Tibro AIK SOK                   52:46 
    9       Josefin Spånér            6 Sävedalens AIK                  52:53 
   10       Karin Andersson           6 Frölunda Ol                     53:38 
   11 0770) Martina Arkåsen          20 Falköpings AIK                  54:38 
   12       Anna Muschke             20 Falköpings AIK                  64:52 

      0308) Anna Max                  6 Frölunda Ol                  ej start 
      0578) Caroline Johansson        6 Lerums SOK                   ej start 



D16  (34)               3800 m                                   

    1       Susanne Sjöö              2 OK Gipen                        34:29 
    2       Lotta Nilsson             6 OK Alehof                       36:27 
    3       Stina Jansson            20 Främmestad IK                   36:44 
    4       Annie Larsson             6 Tolered-Utby Ol                 37:36 
    5       Lisa Axelsson            20 Hjobygdens OK                   37:50 
    6       Stina Banck              20 Hjobygdens OK                   39:23 
    7       Lina Hulander            20 Ulricehamns OK                  39:57 
    8       Cecilia Fredriksson      20 Gudhems IF                      40:29 
    9       Ulrika Andersson         20 IK Gandvik                      40:30 
   10       Maria Svensson           20 Trollhättans SOK                41:16 
   11       Emelie Steen              6 Kungälvs OK                     42:42 
   12       Linn Gustavsson          20 Hjobygdens OK                   43:01 
   13       Emma Svensson            20 Tibro AIK SOK                   44:57 
   14       Helena Jansson           20 IF Hagen                        45:01 
   15       Minna Lappalainen         2 Ljungskile Fk                   45:06 
   16       Anna Nilsson             20 IK Ymer                         45:55 
   17       Lisa Håkansson            6 IFK Göteborg                    46:18 
   18       Amanda Sjöholm           20 Mullsjö SOK                     46:27 
   19       Jenny Pettersson         20 Hjobygdens OK                   46:45 
   20       Fanny Brodin             20 Istrums Sk                      48:29 
   21       Karin Klamfelt           20 Tibro AIK SOK                   49:05 
   22       Charlotte Magnusson      20 IK Ymer                         50:01 
   23       Kristine Svensson        20 Falköpings AIK                  50:26 
   24       Camilla Andersson        20 Falköpings AIK                  52:23 
   25       Jenny Johansson           6 OK Alehof                       54:09 
   26       Erika Ström              20 Hestra IF                       57:10 
   27       Josephina Ekedahl         6 Tolered-Utby Ol                 58:45 
   28       Sandra Johansson         20 OK Kullingshof                  61:26 
   29       Kristin Ericsson         18 Kristinehamns OK                67:03 

            Emma Dahlskog            18 OK Djerf                       Felst. 
            Anna-Karin Fallgren      20 Gudhems IF                     Felst. 
            Emmeli Schön             20 Hestra IF                      Felst. 
            Karin Kaill              20 IK Ymer                        Felst. 
            Julia Gunnarsson          6 Lerums SOK                   ej start 



D16 Lätt  (3)           3290 m                                   

    1       Sara Helgesson            6 Lerums SOK                      49:53 
    2       Kajsa Larsson            20 Hestra IF                       55:07 

            Johanna Lindgren          6 IF Marin Väst                ej start 



D14  (30)               3460 m                                   

    1       Helena Lidhage           20 IK Ymer                         35:43 
    2       Anna-Karin Claesson      20 OK Kullingshof                  35:51 
    3       Christine Litzell        20 OK Kullingshof                  37:49 
    4       Linda Nilsson            18 Kristinehamns OK                39:33 
    5       Jessica Eriksson         20 Bredareds IF                    41:37 
    6       Madeleine Gustavsson     20 Istrums Sk                      41:56 
    7       Therese Andersson        20 Falköpings AIK                  43:32 
    8       Anna Hulander            20 Ulricehamns OK                  43:52 
    9       Bettina Edlund           20 IK Ymer                         44:36 
   10       Malin Andersson          20 IK Ymer                         45:08 
   11       Mari Persson             20 Gudhems IF                      45:14 
   12       Julia Torstensson         6 OK Landehof                     45:29 
   13       Hilda Sibeck             18 OK Djerf                        45:51 
   14       Emelie Dahlberg          20 Falköpings AIK                  46:16 
   15       Maria Jonsson            20 Hestra IF                       46:22 
   16       Kristina Stulken          2 OK Gipen                        48:38 
   17       Lisa Kaill               20 IK Omega                        49:02 
   18       Sofia Karlsson            6 OK Landehof                     50:01 
   19       Anette Johansson         18 OK Djerf                        51:07 
   20       Helena Lepistö           18 OK Djerf                        51:15 
   21       Elin Josefsson           20 Hestra IF                       51:38 
   22       Emma Fredman             20 Hestra IF                       51:57 
   23       Lisa Engström             6 Lerums SOK                      52:27 

            Emma Silvergrund         18 Kristinehamns OK               Felst. 
            Karin Johansson          20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Lena Johansson            6 OK Alehof                    ej start 
            Hanna Johansson          20 Gudhems IF                   ej start 
            Malin Hultqvist          20 IF Hagen                     ej start 
            Emelie Karlsson-Landén   20 Istrums Sk                   ej start 
            Kajsa Börjesson           6 Sävedalens AIK               ej start 



D14 Lätt  (14)          2910 m                                   

    1       Elin Svensson            20 Trollhättans SOK                29:02 
    2       Maria Brodin             18 OK Djerf                        31:03 
    3       Jonna Engström            6 Lerums SOK                      35:33 
    4       Anna Linné               20 Istrums Sk                      35:43 
    5       Therese Fredman          20 Hestra IF                       37:25 
    6       Hanna Jansson             6 Lerums SOK                      41:41 
    7       Rebecka Josefsson         2 OK Gipen                        46:48 
    8       Helena Granér            20 OK Kullingshof                  48:54 
    9       Linda Andersson          20 OK Orinto                       49:14 
   10       Johanna Ljunggren         6 Lerums SOK                      75:14 

            Malin Olofsson           18 OK Bjur                      ej start 
            Jenny Andersson          20 OK Kullingshof               ej start 
            Mikaela Jönsson          20 Trollhättans SOK             ej start 
            Lina Arnesson            20 Ulricehamns OK               ej start 



D12  (19)               2910 m                                   

    1       Lina Strand               6 Göteborg-Majorna OK             27:23 
    2       Sofia Larsson            20 Hestra IF                       27:47 
    3       Marie Pettersson         18 OK Djerf                        28:22 
    4       Elsa Jansson             20 Främmestad IK                   28:31 
    5       Sanna Svensson           20 Främmestad IK                   30:12 
    6       Emma Jonsson             20 Hestra IF                       33:10 
    7       Julia Thorén             20 Vänersborgs Sk                  33:48 
    8       Joanna Larsson           20 Bredareds IF                    34:59 
    9       Maria Eliasson            6 OK Alehof                       35:30 
   10       Lisa Berglöf             20 OK Kullingshof                  36:21 
   11       Anna Widmark             20 IF Hagen                        36:27 
   11       Jenny Adolfsson           6 Lerums SOK                      36:27 
   13       Caroline Gustavsson      20 Istrums Sk                      39:24 
   14       Johanna Lepistö          18 OK Djerf                        44:01 
   15       Malou Berglöf            20 OK Kullingshof                  45:29 
   16       Moa Svensson             20 Tibro AIK SOK                   50:21 
   17       Emelie Ljunglide         20 OK Kullingshof                  53:58 
   18       Mari Johansson           20 OK Tranan                       58:21 
   19       Karolin Blomgren         20 OK Tranan                       67:57 



D12 Lätt  (18)          2700 m                                   

    1       Therese Zetterlund       18 Kristinehamns OK                21:43 
    2       Sanna Bergman             6 Kungälvs OK                     24:55 
    3       Tiri Bergman              6 Kungälvs OK                     26:25 
    4       Martina Johansson        20 Ulricehamns OK                  28:33 
    5       Erika Andersson          20 Ulricehamns OK                  29:28 
    6       Hanna Karlsson            2 Stenungsunds OK                 29:58 
    7       Ida Engström              6 Lerums SOK                      34:51 
    8       Malin Börjesson           6 OK Alehof                       36:47 
    9       Anna Palmer              18 OK Djerf                        36:59 
   10       Matilda Thorén           20 Vänersborgs Sk                  37:19 
   11       Kristin Pettersson       20 Hestra IF                       43:33 
   12       Maja Strid                6 Göteborg-Majorna OK             45:32 
   13       Emma Blomstervall         6 Lerums SOK                      47:01 
   14       Emma Linné               20 Istrums Sk                      47:12 
   15       Sandra Olsson            20 Bredareds IF                    55:04 

            Elin Jansson              6 Lerums SOK                   ej start 
            Julia Jingrot             6 Sävedalens AIK               ej start 
            Sofia Salomonsson        20 Vänersborgs Sk               ej start 



D10  (14)               2550 m                                   

    1       Malin Hermansson          6 Tolered-Utby Ol                 22:48 
    2       Rebecca Bejbom            2 Munkedals SOK                   23:10 
    3       Caroline Carlsson        20 Trollhättans Sk                 25:11 
    4       Rebecca Jansson           6 IK Uven                         29:51 
    5       Maria Wester             18 OK Djerf                        30:38 
    6       Linda Persson            20 Gudhems IF                      35:22 
    7       Anna Andersson           20 OK Kullingshof                  36:20 
    8       Amanda Hembäck           20 OK Kullingshof                  36:24 
    9       Lina Dahlberg            20 Falköpings AIK                  45:27 
   10       Anna Wahlgren            20 Bredareds IF                    50:35 

            Sara Jansson              6 OK Alehof                      Felst. 
            Karin Fredriksson        20 Gudhems IF                     Felst. 
            Lina Larsson             20 Vänersborgs Sk               ej start 
            Sophie Bruce              6 Lerums SOK                   ej start 



Inskolning  (34)        2290 m                                   

    1       Hampus Carlsson          20 Trollhättans Sk                 20:39 
    2       John Börjesson           20 Hestra IF                       21:12 
    3       Oscar Holm                6 Kungälvs OK                     22:09 
    4       Niklas Österlund         20 IK Ymer                         23:05 
    5       Mikaela Smeds            18 OK Djerf                        23:47 
    6       Mats Axelsson            20 Hjobygdens OK                   23:55 
    7       Jesper Sjögren           20 OK Kullingshof                  24:18 
    8       Sophie Fredriksson       20 Gudhems IF                      27:17 
    9       Jacob Rosén              20 OK Skogshjortarna               27:36 
   10       Tom Nilsson              20 OK Skogshjortarna               29:12 
   11       Calle Skogslöf           20 OK Skogshjortarna               29:21 
   12       Elin Strandhagen          6 Göteborg-Majorna OK             31:38 
   13       Anton Josefsson          20 Hestra IF                       31:47 
   14       Maria Haglund            18 OK Djerf                        32:15 
   15       Marcus Björfjäll         20 Bredareds IF                    32:52 
   16       Erik Claesson            20 OK Orinto                       33:10 
   17       Ellen Wahlgren           20 Bredareds IF                    33:46 
   18       Emil Whass               20 OK Kullingshof                  33:49 
   19       Lina Grönberg             6 Kungälvs OK                     34:22 
   20       Sara Ivarsson            20 OK Kullingshof                  34:26 
   21       Ulrica Sundberg          20 OK Kullingshof                  37:10 
   22       Johan Flykt              20 OK Kullingshof                  37:42 
   23       Moa Tholén               20 OK Skogshjortarna               38:21 
   24       Jimmy Johansson             Vakant                          38:23 
   25       Martin Strandhagen        6 Göteborg-Majorna OK             40:02 
   26       Frida Andersson          20 Ulricehamns OK                  41:23 
   27       Malcolm Granberg          6 Sävedalens AIK                  43:29 
   28       Kajsa Winberg             2 Stenungsunds OK                 44:00 
   29       Daniel Widfelt Lomås     20 OK Tranan                       49:47 
   30       Louise Widfelt Lomås     20 OK Tranan                       50:04 
   31       Lisa Winberg              2 Stenungsunds OK                 57:08 

            Dan Börjesson            20 Hestra IF                      Felst. 
            Anton Tholén             20 OK Skogshjortarna              Felst. 
            Tommy Stenkvist          20 Ryda Skidklubb               ej start 



Öppen 1  (6)            2550 m                                   

    1       Johan Bregell             6 Lerums SOK                      23:30 
    2        Johanna Petersson       20 Bredareds IF                    35:21 
    3       Elina Eriksson           20 Bredareds IF                    35:22 
    4       Birgitta Fredman         20 Hestra IF                       52:05 
    5       Emelie Samuelsson        20 Bredareds IF                    58:23 
    6       Jakob Samuelsson         20 Bredareds IF                    58:25 



Öppen 2  (14)           2910 m                                   

    1       Sören Granat              6 OK Landehof                     26:15 
    2       Svante Sandström          2 OK Gipen                        36:30 
    3       Harriet Andersson        20 OK Skogshjortarna               41:55 
    4       Annica Johansson          6 Frölunda Ol                     44:23 
    5       Eva Gustavsson           20 Istrums Sk                      44:37 
    6       Elisabeth Olsson         20 Tibro AIK SOK                   44:57 
    7       Evalina Korsell          20 OK Orinto                       52:56 
    8       M Hederström             20 OK Skogshjortarna               57:57 
    9       Camilla Sahlin           20 Vänersborgs Sk                  59:17 
   10       Susanne Malm              6 IF Marin Väst                   86:54 

            Veronika Sundberg        20 OK Kullingshof                 Felst. 
            Lisa Strömner             2 Stenungsunds OK              ej start 
            Annelie Andersson         2 Stenungsunds OK              ej start 
            Lina Blomstrand           2 Stenungsunds OK              ej start 



Öppen 3  (5)            4600 m                                   

    1       Annie Pedersen           20 OK Orinto                       58:12 
    2       Christer Sjöström         6 Tolered-Utby Ol                 63:16 
    3       Michael Lundström         6 Lerums SOK                      70:59 
    4       Birgitta Skalin          20 OK Skogshjortarna               75:30 
    5       Björn-olof Petré         20 Istrums Sk                      77:15 



Öppen 4  (13)           2570 m                                   

    1       C.G Carlsson              6 Tolered-Utby Ol                 34:24 
    2       Monika Ljunglide         20 OK Kullingshof                  34:52 
    3       Ingegerd Olsson           6 OK Alehof                       36:31 
    4       Tomas Algotsson           6 Sävedalens AIK                  38:29 
    5       Britt-Marie Ekberg       20 OK Orinto                       40:33 
    6       Ingegerd Nilsson         20 IK Ymer                         40:53 
    7       Berit Pedersen           20 OK Orinto                       44:13 
    8       Eva Eliasson              6 OK Alehof                       44:28 
    9       Bertil Sandström          2 OK Gipen                        44:39 
   10       My Engström               6 Lerums SOK                      44:40 
   11       Margareta Pettersson      6 IF Marin Väst                   50:35 
   12       Kerstin Ahlqvist          6 IF Marin Väst                   50:39 
   13       Olle Jarnhammar             Vakant                          69:34 



Öppen 5  (22)           3560 m                                   

    1       Torbjörn Axelsson        20 Hjobygdens OK                   43:21 
    2       Lena Lövgren             20 IK Ymer                         44:29 
    3       Nina Bejbom               2 Munkedals SOK                   48:56 
    4       Hans Wahlgren            20 Bredareds IF                    49:46 
    5       Göran Granath             6 Tolered-Utby Ol                 50:00 
    6       Nisse Nilsson            20 IK Ymer                         50:32 
    7       Lars-Göran Cullbrand      6 IK Stern                        52:35 
    8       Per Oskar Lithell           Vakant                          53:46 
    9       Christina Bregell         6 Lerums SOK                      55:23 
   10       Erik Johansson              GIF Göteborgs Spårvägar         57:34 
   11       Ingrid Cullbrand          6 IK Stern                        59:07 
   12       Erik Pilerot              6 IK Stern                        59:57 
   13       Jan Erik Pederstorp       6 IK Stern                        60:28 
   14       Alf Kjellberg            20 IK Ymer                         60:38 
   15       Juan Manuel C Rodriguez   6 IF Marin Väst                   62:17 
   16       Bengt-Åke Sjöström        6 Tolered-Utby Ol                 62:34 
   17       Agneta Johansson         20 Ryda Skidklubb                  62:51 
   18       Bo Lindahl               20 OK Skogshjortarna               63:34 
   19       Robert Wignäs             6 Lerums SOK                      64:32 
   20       Jan-Olof Antonsson        6 Frölunda Ol                     70:14 
   21       Lena Sandström            2 OK Gipen                        91:40 

            Hans Gädda                6 Kungälvs OK                    Felst. 



Öppen 6  (11)           4850 m                                   

    1       Johan Spetz               2 Stenungsunds OK                 43:16 
    2       Per Brattberg            20 Falköpings AIK                  62:15 
    3       Detlef Wendorff           6 Skidklubben Göteborg            62:19 
    4       Tommy Korsell            20 OK Orinto                       66:26 
    5       Hans Blomgren            20 OK Tranan                       69:36 
    6       Krister Alfredsson       20 OK Orinto                       69:51 
    7       Egon Johansson           20 OK Tranan                       77:18 
    8       Ted Liivrand             20 OK Skogshjortarna               84:23 
    9       Lotta Solméus             6 Göteborg-Majorna OK             86:33 
   10       Karl-Göran Karlsson      20 OK Kullingshof                  95:31 
   11       Christer Mårtensson      20 OK Kullingshof                 107:08 



Öppen 7  (17)           3250 m                                   

    1       Per Gustavsson           20 Ryda Skidklubb                  31:42 
    2       Hans Thorberntsson        6 OK Alehof                       33:18 
    3       Per Pettersson           18 OK Djerf                        34:22 
    4       Kerstin Andersson        20 Ryda Skidklubb                  35:29 
    5       Klas Petersson            6 IF Marin Väst                   38:22 
    6       Erik Ahlqvist             6 IF Marin Väst                   38:24 
    7       Frank Wendorff            6 Skidklubben Göteborg            39:01 
    8       Lars-Inge Thorén          6 IF Marin Väst                   40:07 
    9       Anna Olausson             2 OK Gipen                        41:33 
   10       Carin Gustafsson         14 Jönköpings OK                   42:09 
   11       Åke Strid                12 Almby IK                        42:24 
   12       Bengt Dellming            6 IF Marin Väst                   43:03 
   13       Magnus Aronsson          20 Bredareds IF                    44:37 
   14       Sören Andrén             20 IF Hagen                        46:27 
   15       Lars-Erik Gidenstam       2 Stenungsunds OK                 47:09 
   16       Irmeli Jansson            6 OK Landehof                     50:14 
   17       Inga Persson              6 OK Landehof                     59:09 



Öppen 8  (12)           5120 m                                   

    1       Magnus Åhlund            20 Vänersborgs Sk                  47:12 
    2       johan Ockborn            20 Trollhättans SOK                48:56 
    3       Lars-Göran Davidsson      6 Göteborg-Majorna OK             49:37 
    4       Mats Strandhagen          6 Göteborg-Majorna OK             50:36 
    5       Lars Björfjäll           20 Bredareds IF                    55:21 
    6       Algot Hansson             6 Kungälvs OK                     59:29 
    7       Robert Wilkås             6 Lerums SOK                      60:54 
    8       Evert Bregell            20 OK Orinto                       61:54 
    9       André Alexandersson       6 Kungälvs OK                     62:37 
   10       Bo Hjalmarsson           20 Gällstads IF                    66:02 
   11       Bo Jansson                6 OK Landehof                     68:54 
   12       Kurt Ekberg              20 OK Orinto                       75:35 



Öppen 9  (6)            7110 m                                   

    1       Ander Sjögren            20 OK Kullingshof                  52:24 
    2       Herman Rosén              6 Göteborg-Majorna OK             53:58 
    3       Daniel Valentin           6 Göteborg-Majorna OK             59:49 
    4       Lasse Jansson             6 OK Landehof                     61:15 
    5       Jonas Ahlberg            20 IK Gandvik                      62:49 
    6       Dieter Weisel             6 Lerums SOK                      76:32