Hjortnattati 2000-04-04 20:24
Resultatskapad av OE2000 Sverige © Stephan Krämer 2000

   Pl  Rank Namn                    Dst Klubb                             Tid 



H75  (8)                2180 m                                   

    1       Gunnar Johansson         20 Horreds Sk                      30:38 
    2       Sven Johansson           20 Gudhems IF                      32:38 
    3       Åke Ternemyr              6 FK Herkules                     34:36 
    4       Karl-Erik Aktiv          20 Trollhättans SOK                34:55 
    5       Tage Fredriksson          2 Ljungskile Fk                   42:20 
    6       Lennart Strandberg        6 Skidklubben Göteborg            45:50 
    7       Gunnar Jakobsson          2 Ljungskile Fk                   49:20 
    8       Rune Axelsson             6 Lerums SOK                      49:24 



H70  (3)                2930 m                                   

    1       Bengt Borg                6 Göteborg-Majorna OK             39:24 
    2       Karlerik Fransson        20 Trollhättans SOK                43:01 
    3       Lars-Gunnar Enström      20 OK Tranan                       43:31 



H65  (8)                2930 m                                   

    1       Peo Bengtsson            13 Pan-Kristianstad                33:12 
    2       Sven-Johan Persson       20 IK Gandvik                      33:50 
    3       Sten Johansson           20 OK Kullingshof                  34:54 
    4       Karl Lund                20 Lidköpings Vsk                  35:23 
    5       Bertil Johansson         20 Kinnaströms Sk                  36:37 
    6       Ulf Smedberg             20 Trollhättans SOK                40:59 
    7       Erling Lundgren          18 OK Grane                        51:23 

            Bengt Edh                 6 OK Landehof                  ej start 



H60  (13)               3540 m                                   

    1       Roland Dahl               6 IFK Göteborg                    36:52 
    2       Willy Svensson           20 Kinnaströms Sk                  37:28 
    3       Lars Johansson           16 Södertälje/Nykvarn              37:34 
    4       Ingemar Holmberg         20 IF Hagen                        41:59 
    5       Ingvar Ottosson           6 Göteborg-Majorna OK             52:06 
    6       Roland Aasa               6 IK Uven                         54:47 
    7       Sune Erikers              6 Göteborg-Majorna OK             56:30 
    8       Arne Fredholm             6 Frölunda Ol                     61:49 
    9       Sten Andersson            6 Frölunda Ol                     84:24 
   10       Stig-Olof Pettersson     20 Lidköpings Vsk                  98:43 

            Ivan Ernvid              20 Nitta IF                       Felst. 
            Arne Boge                 6 OK Alehof                    ej start 
            Kent Fredriksson         20 OK Skogsvargarna             ej start 



H55  (23)               3960 m                                   

    1       Dag Lorén                20 OK Frisene                      41:38 
    1       Henrik Hvoslaf              SK Baekkelaget                  41:38 
    3       Ingemar Wiklund          20 OK Skogsvargarna                42:11 
    4       Åke Nordberg             20 OK Klyftamo                     45:52 
    5       Christer Henriksgård     20 OK Klyftamo                     57:13 
    6       Lars Tuvesson            20 Ulricehamns OK                  57:38 
    7       Gunnar Vallin             6 OK Landehof                     59:55 
    8       Ingemar Lindblom          6 IFK Göteborg                    69:28 
    9       Göran Jönsson            20 Trollhättans SOK                70:57 
   10       Birger Kaiser             6 Frölunda Ol                     80:52 
   11       Leif Olofsson            20 OK Flundrehof                  105:39 

            Roland Nilsson           20 Falköpings AIK                 Felst. 
            Lennart Karlsson         20 Främmestad IK                  Felst. 
            Christer Westberg         6 IFK Göteborg                   Felst. 
            Bob Kaill                20 IK Omega                       Felst. 
            Per-Arne Johansson        2 OK Gipen                     ej start 
            Lars Finbom               6 OK Landehof                  ej start 
            Rolf Gabrielsson         20 IF Hagen                     ej start 
            Lars Fredriksson          6 Frölunda Ol                  ej start 
            Roland Lagesson           6 IFK Göteborg                 ej start 
            Sune Mentor               6 Göteborg-Majorna OK          ej start 
            Bo Billman               20 I 15 I O Skf                 ej start 
            Gunnar Christiansson     20 Trollhättans Sk              ej start 



H50  (14)               4420 m                                   

    1       Carl-Henry Andersson     20 OK Orinto                       42:02 
    2       Björn Jägerström          6 IK Uven                         47:30 
    3       Kent Jogeland            20 IK Ymer                         48:46 
    4       Olle Adolfsson            6 Lerums SOK                      49:59 
    5       Karl-Evert Svensson      20 IF Hagen                        51:20 
    6       Sten Olsson              20 OK Klyftamo                     54:14 
    7       Jan-Olav Carlsson        20 IF Hagen                        60:25 
    8       Leif Rylander            20 Kinnaströms Sk                  62:35 
    9       Kent Olausson            20 IK Omega                        65:19 
   10       Lennart Jansson           6 OK Alehof                       67:33 
   11       Sture Grytheim           20 IF Elfsborg                     78:00 
   12       Björn Engström            6 Lerums SOK                      85:51 

            Ulf Sjödin               20 OK Klyftamo                  Ej godk. 
            Sven-Erik Molander        6 Tolered-Utby Ol              ej start 



H45  (16)               4420 m                                   

    1       Bengt Johansson           6 OK Alehof                       42:14 
    2       Lars Ekberg              20 Trollhättans SOK                43:57 
    3       Hans Ekberg              20 Trollhättans SOK                48:32 
    4       Sture Johansson          20 OK Kullingshof                  48:55 
    5       Sten Blomström            6 IK Stern                        53:57 
    6       Kjell Ehrencrona          6 IFK Göteborg                    56:13 
    7       Robert Jessen            20 Främmestad IK                   56:40 
    8       Bengt Jonsson            20 Hestra IF                       63:43 
    9       Ingvar Nilsson           20 IK Ymer                         69:09 
   10       Bernt Claesson            6 OK Alehof                       71:10 
   11       Reine Spetz               2 Stenungsunds OK                 73:26 

            Johan Lindgren           20 IF Hagen                       Felst. 
            Håkan Karlsson           20 OK Flundrehof                  Felst. 
            Conny Sahlin             20 OK Skogsvargarna               Felst. 
            Per-Erik Carlsson        20 IF Hagen                     ej start 
            Anders Eriksson          20 IF Hagen                     ej start 



H40  (10)               4870 m                                   

    1       Per Andersson            20 OK Orinto                       43:31 
    2       Anders Björklund          6 Sävedalens AIK                  44:29 
    3       Jerker Netz              20 Trollhättans SOK                46:41 
    4       Göran Frisk              20 OK Kullingshof                  48:48 
    5       Lars-Åke Persson         20 Gudhems IF                      60:10 
    6       Bengt-Åke Jansson        20 Främmestad IK                   61:58 

            Hans-Olof Holm           20 OK Skogsvargarna               Felst. 
            Kent Lindh               18 OK Tyr                         Felst. 
            Roy Johansson            20 OK Skogsvargarna             ej start 
      0326) Björn Stenberg            6 IFK Göteborg                 ej start 



H35  (11)               5570 m                                   

    1       Hans Hultman              6 Sävedalens AIK                  44:40 
    2       Tommy Bäck               20 OK Kullingshof                  50:14 
    3       Christer Borg             6 Göteborg-Majorna OK             52:41 
    4       Peter Strömdahl          20 OK Skogsvargarna                53:31 
    5       Janne Mattsson           20 OK Flundrehof                   54:48 
    6       Bernt Henriksson         20 Gudhems IF                      62:19 
    7       Tomas Tranberg           20 Kinnaströms Sk                  68:20 
    8       Kurt Andersson           20 OK Kullingshof                  82:56 

            Ingemar Ros              20 OK Klyftamo                    Felst. 
            Lennart Larsson          20 OK Flundrehof                ej start 
            Karl-Göran Karlsson      20 OK Kullingshof               ej start 



H21 Lång  (37)          9890 m                                   

    1 0559) Andreas Johansson         6 Göteborg-Majorna OK             68:58 
    2       Yuri Emaldinov              Angelniemen Ankkuri             72:32 
    3       Timo Parttimaa              Angelniemen Ankkuri             74:14 
    4       Tord Hederskog            6 IFK Göteborg                    74:28 
    5       Jarmo Reiman                Angelniemen Ankkuri             75:47 
    6 0445) Anders Påhlman           20 Istrums Sk                      76:20 
    7 0340) Magnus Nyström           20 Mariestads Fk                   76:40 
    8 0887) Erik Johansson           20 OK Kullingshof                  77:22 
    9       Erik Axelsson            23 Boxholm-Mjölby Ol               79:41 
   10 0632) Thomas Ljung             20 OK Kullingshof                  80:03 
   11 0438) Anders Yngström           6 Göteborg-Majorna OK             82:59 
   12       Conny Källman            20 OK Kullingshof                  84:11 
   13       Jussi Paganus               Angelniemen Ankkuri             84:22 
   14       Daniel Olsson            20 Toarps OK                       86:32 
   15       Magnus Södervall         20 IK Gandvik                      88:07 
   16       Filip Svensson           20 Istrums Sk                      89:51 
   17 0973) Hans Påhlman             20 Istrums Sk                      90:41 
   18       Stefan Johansson         20 IK Gandvik                      95:54 
   19       Björn Jonson              6 Kungälvs OK                     96:04 
   20 0833) Mats O Olsson             6 Kungälvs OK                     97:52 
   21 1020) Björn Johansson           6 Kungälvs OK                    105:42 

            Dan Krantz               20 IK Gandvik                     Felst. 
      0265) Bjarne Bäcklund           6 IFK Göteborg                   Felst. 
      0761) Mats Ljungblom            6 Göteborg-Majorna OK            Felst. 
      1398) Andreas Claesson         20 OK Kullingshof                 Felst. 
      0774) Tomas Johansson          20 Mariestads Fk                  Felst. 
      0468) Kristoffer Isacsson      19 Skellefteå OK                  Felst. 
      0991) Marcus Kvarndal          20 Istrums Sk                     Felst. 
      0617) Anders Carlsson          20 Vänersborgs Sk               ej start 
      0303) Jesper Stenström         20 Vänersborgs Sk               ej start 
      0829) Anders Ryvallius         20 Vänersborgs Sk               ej start 
            Börje Claesson           20 Falköpings AIK               ej start 
      1026) Jon Larsson              20 OK Kullingshof               ej start 
            Sami Hämälistö              Angelniemen Ankkuri          ej start 
            Juha-Pekka Andelmaa         Angelniemen Ankkuri          ej start 
            Anders Dahlén             6 Göteborg-Majorna OK          ej start 
      0356) Lars Bengtsson           15 Järfälla OK                  ej start 



H21  (9)                5950 m                                   

    1 1033) Mattias Hedfjärd         20 Gudhems IF                      58:19 
    2       Johan Mars               20 Kinnaströms Sk                  58:48 
    3 0493) Bo Hallberg              20 Falköpings AIK                  59:23 
    4       Anders Sträng            20 Falköpings AIK                  67:32 
    5       Roger Gunnarsson         20 Falköpings AIK                  91:53 

            Rikard Fredriksson       20 Falköpings AIK                 Felst. 
            Fredrik Glaad             6 OK Alehof                    ej start 
            Jonatan Börjesson        20 Hestra IF                    ej start 
      1250) Niklas Fallgren          20 Gudhems IF                   ej start 



H20  (2)                5570 m                                   

    1       Vesa Mäkinen                Angelniemen Ankkuri             51:02 
    2 1456) Erik Lindgren            20 IF Hagen                        55:52 



H18  (7)                4870 m                                   

    1       Tuomas Kari                 Angelniemen Ankkuri             39:57 
    2 0807) Tobias Olsson             6 OK Alehof                       42:14 
    3 1150) Niklas Nordsjö           20 IF Hagen                        50:59 
    4 1172) Erik Hedlund             20 IK Ymer                         52:48 
    5 1277) Daniel Netz              20 Trollhättans SOK                56:08 
    6       Johan Karlsson           20 OK Flundrehof                   65:04 

      1422) Christian Johansson       6 Kungälvs OK                  ej start 



H16  (9)                3810 m                                   

    1       Rickard Sköld             2 Stenungsunds OK                 39:04 
    2       Johan Andersson          20 OK Orinto                       39:55 
    3       Jon Sjödin               20 OK Klyftamo                     47:20 
    4       Rickard Hilmersson       20 OK Klyftamo                     47:39 
    5       Erik Tilly                6 Kungälvs OK                     49:34 
    6       Carl Andalen             20 SOK 68                         103:08 

            Anders Moldin            20 SOK 68                         Felst. 
            Erik Lindblom             6 IFK Göteborg                   Felst. 
            Vidar Faxén               6 IK Stern                     ej start 



H14  (10)               3320 m                                   

    1       Fredrik Johansson        20 OK Kullingshof                  30:37 
    2       Daniel Muschke           20 Falköpings AIK                  33:52 
    3       Johan Andersson          20 OK Kullingshof                  37:43 
    4       Erik Andersson           20 OK Kullingshof                  39:57 
    5       Björn Larsson            20 Bredareds IF                    40:37 
    6       Hans Flykt               20 OK Kullingshof                  47:30 
    7       Jens Lindberg            20 SOK 68                          49:05 
    8       Stefan Jonsson           20 OK Klyftamo                     69:43 

            Tor Faxén                 6 IK Stern                     ej start 
            Gustav Eriksson          20 IF Hagen                     ej start 



H12  (8)                2580 m                                   

    1       Mattias Nilsson           6 OK Alehof                       16:23 
    2       Olof Krantz              20 IK Gandvik                      20:12 
    3       Björn Svensson           20 Trollhättans SOK                23:39 
    4       Jonas Larsson             6 Tolered-Utby Ol                 23:54 
    5       Jimmy Andersson          20 OK Kullingshof                  24:32 
    6       Niclas Sahlin            20 Vänersborgs Sk                  25:33 
    7       Oskar Krantz             20 IK Gandvik                      33:23 

            Alexander Nilsson        20 Rydboholms Sk                ej start 



D60  (7)                2790 m                                   

    1       Gudrun Broman             6 Göteborg-Majorna OK             40:52 
    2       Kerstin Fredriksson       2 Ljungskile Fk                   44:24 
    3       Barbro Vallin             6 Kungälvs OK                     45:49 
    4       Margareta Holmberg       20 IF Hagen                        49:29 
    5       Gunilla Lundgren         18 OK Grane                        55:06 
    6       Ann-Marie Persson        20 IK Gandvik                      58:14 

            Elisabeth Aasa            6 IK Uven                        Felst. 



D55  (6)                2790 m                                   

    1       Ulla Lindhe               6 IK Stern                        31:11 
    2       Britt Rangert            14 Växjö AIS                       40:00 
    3       Kerstin Ernvid           20 Nitta IF                        40:23 
    4       Lillemor Lorén           20 OK Frisene                      61:46 
    5       Gunborg Gustafsson       20 Borås GIF                       67:42 

            Birgitta Tholander        6 OK Landehof                  ej start 



D50  (7)                2790 m                                   

    1       Gun-Britt Thorén         20 Vänersborgs Sk                  41:49 
    2       Ingrid Rex Wallström      6 FK Herkules                     45:05 
    3       Ann-Marie Holmström      20 IK Gandvik                      45:35 
    4       Inger Holmstrand         20 Herrljunga Sk                   46:11 
    5       Birgit Tisell             6 Lerums SOK                      48:25 

            Lizzie Hansen             6 OK Landehof                  ej start 
            Anna-Carin Christianssn  20 Trollhättans Sk              ej start 



D45  (5)                2930 m                                   

    1       Anne Kaill               20 IK Ymer                         36:18 
    2       Gunilla Jogeland         20 IK Ymer                         52:38 

            Ulla Engelby              6 IK Stern                     Ej godk. 
            Evamarie Lundahl         20 IF Hagen                     ej start 
            Inger Westerberg         20 IF Hagen                     ej start 



D40  (3)                2930 m                                   

    1       Gunilla Larsson          20 Bredareds IF                    33:00 
    2       Elisabeth Fredriksson    20 Gudhems IF                      37:12 

            Silke Klick               6 IK Stern                     ej start 



D35  (4)                3540 m                                   

    1       Lena Eriksson            20 IF Elfsborg                     40:19 
    2       Lena Olsson              20 Kinnaströms Sk                  44:30 
    3       Britta Sahlin            20 OK Skogsvargarna                50:20 
    4       Irené Andersson          20 OK Kullingshof                  69:07 



D21  (5)                3960 m                                   

    1       Sara Lorén               20 OK Kullingshof                  52:04 
    2       Cecilia Groth             6 Kungälvs OK                     58:41 
    3 0440) Malin Sörstrand          20 SOK 68                          62:12 
    4       Anna-Karin Rödström      20 Falköpings AIK                  64:10 
    5       Karin Westberg            6 IFK Göteborg                    84:28 



D20  (3)                3540 m                                   

    1 0537) Malin Persson            20 Gudhems IF                      39:20 
    2 0757) Linda Gustavsson         20 Bredareds IF                    48:42 

      0406) Åsa Johansson             2 OK Gipen                     ej start 



D18  (6)                3540 m                                   

    1 0425) Emelie Holmström         20 IK Gandvik                      36:07 
    2 0581) Ulrika Fredriksson       20 Gudhems IF                      37:59 
    3 0647) Anneli Litzell           20 OK Kullingshof                  38:48 
    4 0649) Lina Jogeland            20 IK Ymer                         41:03 
    5 0661) Lisa Jansson             20 Främmestad IK                   55:34 

            Madeleine Johansson      20 OK Flundrehof                  Felst. 



D16  (10)               3320 m                                   

    1       Annika Karlsson          20 Skene Sois                      36:17 
    2       Sara Malmgren             6 Sjövalla Fk                     36:25 
    3       Karin Kaill              20 IK Ymer                         38:56 
    4       Maria Svensson           20 Trollhättans SOK                41:28 
    5       Ulrika Andersson         20 IK Gandvik                      42:40 
    6       Jenny Johansson           6 OK Alehof                       44:54 

            Stina Jansson            20 Främmestad IK                  Felst. 
            Lotta Nilsson             6 OK Alehof                    ej start 
            Cecilia Fredriksson      20 Gudhems IF                   ej start 
            Sandra Johansson         20 OK Kullingshof               ej start 



D14  (11)               2690 m                                   

    1       Anna-Karin Claesson      20 OK Kullingshof                  24:48 
    2       Christine Litzell        20 OK Kullingshof                  27:06 
    3       Helena Lidhage           20 IK Ymer                         29:00 
    4       Jessica Eriksson         20 Bredareds IF                    33:50 
    5       Karin Höglund             6 Sjövalla Fk                     35:44 
    6       Malin Andersson          20 IK Ymer                         37:58 
    7       Lisa Engström             6 Lerums SOK                      41:11 

            Sofia Karlsson            6 OK Landehof                  ej start 
            Sara Carlsson            20 IF Hagen                     ej start 
            Carolina Ehrencrona       6 IFK Göteborg                 ej start 
            Lisa Kaill               20 IK Omega                     ej start 



D12  (3)                2580 m                                   

    1       Elsa Jansson             20 Främmestad IK                   22:49 
    2       Sanna Svensson           20 Främmestad IK                   24:19 
    3       Joanna Larsson           20 Bredareds IF                    24:41 



Öppen 1  (2)            2260 m                                   

    1       Johan Abrahamsson        20 Främmestad IK                   22:57 
    2       Hugo Engström             6 Lerums SOK                      38:28 



Öppen 2  (6)            2580 m                                   

    1       Jonatan Ströner           2 Stenungsunds OK                 23:18 
    2       Anders Lundin             2 Stenungsunds OK                 25:15 
    3       Jonna Engström            6 Lerums SOK                      35:02 
    4       Ida Engstöm               6 Lerums SOK                      35:03 
    5       Totte Holm               20 OK Räven                        36:07 
    6       Lennart Arvidsson        20 IK Ymer                         57:31 



Öppen 4  (2)            2690 m                                   

    1       Folke Hörstrand          20 OK Klyftamo                     73:57 
    2       S-O Karlsson             14 Växjö AIS                       85:21 



Öppen 5  (5)            3320 m                                   

    1       Per Eric Ericsson        20 Toarps OK                       40:11 
    2       Lars Svensson             6 OK Alehof                       44:32 
    3       Sten Olsson               6 OK Alehof                       50:03 
    4       Kjell Thorberntsson       6 OK Alehof                       56:07 
    5       Bo Bengtsson              6 OK Alehof                       59:37 



Öppen 7  (1)            2790 m                                   

    1       Conny Tisell              6 Lerums SOK                      66:03 



Öppen 8  (1)            3960 m                                   

    1       Ingmar Johansson          6 Lerums SOK                      59:32 



Öppen 9  (1)            5570 m                                   

            Christer Mårtensson      20 OK Kullingshof                 Felst.