Resultatlista OK Skogshjortarna - 1999-09-19

H80
Banlängd: 2 630 m 5 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Ivan Blomberg             Trollhättans Sk             38:11        14:31   20
  2      Elof Jägerström           IF Elfsborg                 43:37   5:26 16:35   20
  3      Nils Gustavsson           IF Sisu Tidaholm            46:08   7:57 17:32   20
  4      Göte Larsson              IK Stern                    46:53   8:42 17:50    6
  5      Fredrik Andersson         IK Stern                    50:18  12:07 19:08    6
         Isidor Andersson          OK Alehof                EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

H75
Banlängd: 3 260 m 17 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Gunnar Johansson          OK Mark                     34:01        10:26   20
  2      Karl-Erik Aktiv           Trollhättans Sok            35:58   1:57 11:02   20
  3      Sven Johansson            Gudhems IF                  36:00   1:59 11:03   20
  4      Åke Andersson             Ifk Göteborg                36:03   2:02 11:03    6
  5      Åke Ternemyr              Fk Herkules                 39:14   5:13 12:02    6
  6      Erik Karlsson             Ryda Skidklubb              43:19   9:18 13:17   20
  7      Arne Eliasson             Frölunda OL                 44:10  10:09 13:33    6
  8      Holger Johansson          Nitta IF                    44:39  10:38 13:42   20
  9      Gunnar Johansson          Horreds Sk                  45:26  11:25 13:56   20
 10      Lennart Strandberg        Skidklubben Göteborg        46:18  12:17 14:12    6
 11      Gunnar Jakobsson          Ljungskile Fk               48:47  14:46 14:58    2
 12      Lennart Andersson         OK Alehof                   50:35  16:34 15:31    6
 13      Arne Johansson            IF Sisu Tidaholm            54:33  20:32 16:44   20
 14      Arne Sandström            IK Stern                    55:48  21:47 17:07    6
 15      Lennart Jönsson           Göteborg-Majorna OK         60:26  26:25 18:32    6
 16      David Widell              Trollhättans Sk             61:57  27:56 19:00   20
         Gunnar Nilsson            Frölunda OL           FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

H70
Banlängd: 3 630 m 21 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Olle Gottfridsson         Hestra IF                   35:39         9:49   20
  2      Karlerik Fransson         Trollhättans Sok            36:52   1:13 10:09   20
  3      Bengt Borg                Göteborg-Majorna OK         37:26   1:47 10:19    6
  4      Rolf Mattson              Trollhättans Sok            38:58   3:19 10:44   20
  5      Yngve Andersson           Lidköpings Vsk              39:27   3:48 10:52   20
  6      Torsten Björkeroth        OK P4                       39:53   4:14 10:59   20
         Per-Olof Qvirist          Göteborg-Majorna OK         39:53                 6
  8      Sture Gustavsson          Lidköpings Vsk              39:59   4:20 11:01   20
  9      Gösta Pettersson          IK Uven                     40:43   5:04 11:13    6
 10      Gunnar Aronsson           Tolered-Utby OL             42:47   7:08 11:47    6
 11      Åke Pettersson            Tolered-Utby OL             42:48   7:09 11:47    6
 12      Evert Andersson           IK Uven                     43:15   7:36 11:55    6
 13      Bengt Olausson            OK Orinto                   44:38   8:59 12:18   20
 14      Bo Elvingsson             Herrljunga Sk               45:04   9:25 12:25   20
 15      Rune Axelsson             Lerums Sok                  46:09  10:30 12:43    6
 16      Tage Fredriksson          Ljungskile Fk               47:06  11:27 12:59    2
 17      Arne Davidsson            Ulricehamns OK              47:59  12:20 13:13   20
 18      Gunde Skålberg            OK Kroppefjäll              57:44  22:05 15:54    2
 19      Evert Nilsson             Vänersborgs Sk              58:29  22:50 16:07   20
 20      Bertil Malmborg           Lerums Sok                  63:46  28:07 17:34    6
 21      Bengt Johnsson            OK Kullingshof              77:21  41:42 21:19   20
         Börge Djerf               Lerums Sok               EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

H65
Banlängd: 4 210 m 31 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Sten Johansson            OK Kullingshof              36:54         8:46   20
  2      Jonny Blomqvist           Göteborg-Majorna OK         37:50   0:56  8:59    6
  3      Ulf Smedberg              Trollhättans Sok            40:48   3:54  9:41   20
  4      Leif Edsand               Sävedalens Aik              40:50   3:56  9:42    6
  5      Gunnar Halvarsson         Sävedalens Aik              43:14   6:20 10:16    6
  6      Yngve Malmlöf             Floby OK                    44:15   7:21 10:31   20
  7      Sten Carlsson             Sävedalens Aik              44:36   7:42 10:36    6
  8      Göran Axelsson            Hestra IF                   44:50   7:56 10:39   20
  9      Sven-Erik Hedlund         Göteborg-Majorna OK         44:56   8:02 10:40    6
 10      Åke Hermansson            Tolered-Utby OL             45:02   8:08 10:42    6
 11      Karl Lund                 Lidköpings Vsk              45:32   8:38 10:49   20
 12      Rolf Johnsson             Vänersborgs Sk              47:23  10:29 11:15   20
 13      Carl-Henrik Hallberg      IK Uven                     47:35  10:41 11:18    6
 14      Lars Larsson              Bredareds IF                49:24  12:30 11:44   20
 15      Sven-Johan Persson        IK Gandvik                  50:27  13:33 11:59   20
 16      Bertil Holmqvist          IK Gandvik                  52:34  15:40 12:29   20
 17      Lennart Nilsson           OK Kompassen                52:39  15:45 12:30   13
 18      Dennis Frisk              Vaggeryds Sok               53:29  16:35 12:42   14
 19      Bo Öhrström               OK Amne                     55:13  18:19 13:07   20
 20      Evert Jansson             OK Kroppefjäll              57:10  20:16 13:35    2
 21      Arvid Munther             Sävedalens Aik              57:13  20:19 13:35    6
 22      Hans Gädda                Kungälvs OK                 58:00  21:06 13:47    6
 23      Sture Särdqvist           IK Ymer                     59:17  22:23 14:05   20
 24      Nils Andersson            Skene Sois                  61:16  24:22 14:33   20
 25      Bengt Edh                 OK Landehof                 61:27  24:33 14:36    6
 26      Åke Green                 Toarps OK                   63:17  26:23 15:02   20
 27      Gustav Gustavsson         OK Orinto                   65:06  28:12 15:28   20
 28      Roy Hedlund               IK Ymer                     68:32  31:38 16:17   20
 29      Kurt Stenberg             IK Gandvik                  71:49  34:55 17:04   20
 30      Sven Håkansson            Skene Sois                  85:32  48:38 20:19   20
         Said Johansson            Uddevalla Is             EJ START                 2
         Sam Andersson             Lidköpings Vsk           EJ START                20
         Karl-Erik Helin           Hjobygdens OK         FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H60
Banlängd: 4 570 m 50 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Hans Östlund              OK Kroppefjäll              34:33         7:34    2
  2      Gunnar Aronsson           Bredareds IF                35:24   0:51  7:45   20
  3      Ingemar Holmberg          IF Hagen                    35:35   1:02  7:47   20
  4      Göran Olofsson            Fjärås Aik                  35:45   1:12  7:49    7
  5      Mats-Erik Andersson       Ulricehamns OK              35:59   1:26  7:52   20
  6      Per-Olof Eckerlid         Sävedalens Aik              36:13   1:40  7:55    6
  7      Lennart Nyman             Hestra IF                   36:36   2:03  8:01   20
  8      Göran Nordh               Trollhättans Sk             37:48   3:15  8:16   20
  9      Matts Mattsson            OK Gipen                    38:12   3:39  8:22    2
 10      Kurt Johansson            Fjärås Aik                  38:29   3:56  8:25    7
 11      Ulf Harrysson             IK Uven                     39:31   4:58  8:39    6
 12      Laszlo Vörös              Lerums Sok                  39:39   5:06  8:41    6
 13      Bengt Hallén              Trollhättans Sok            40:08   5:35  8:47   20
 14      Kurt Rydin                OK Tranan                   40:11   5:38  8:48   20
 15      Åke Hogedal               Kungälvs OK                 40:17   5:44  8:49    6
 16      Lars Lång                 OK Klyftamo                 40:34   6:01  8:53   20
 17      Harry Sundberg            OK Klyftamo                 40:50   6:17  8:56   20
 18      Roland Brandshage         Sävedalens Aik              41:08   6:35  9:00    6
 19      Kjell Persson             Mariestads Fk               41:11   6:38  9:01   20
 20      Göte Nilsson              Ronneby OK                  41:49   7:16  9:09    1
 21      Alf Kinn                  Kinnaströms Sk              42:45   8:12  9:21   20
 22      Karl-Erik Holmberg        Fjärås Aik                  42:58   8:25  9:24    7
 23      Gösta Grahn               Sävedalens Aik              43:00   8:27  9:25    6
 24      Bengt Fagrell             OK Alehof                   43:41   9:08  9:34    6
 25      Arne Boge                 OK Alehof                   43:43   9:10  9:34    6
 26      Rolf Tollesson            OK Alehof                   44:29   9:56  9:44    6
 27      Ingvar Josefsson          Rydboholms Sk               45:20  10:47  9:55   20
 28      Uno Andersson             OK Klyftamo                 45:32  10:59  9:58   20
 29      Lennart Nilsson           Rydboholms Sk               45:39  11:06  9:59   20
 30      Ingemar Öberg             OK Kullingshof              45:52  11:19 10:02   20
 31      Bertil Brinkenberg        Kungälvs OK                 45:57  11:24 10:03    6
 32      Ivan Norsten              Skellefteå OK               46:55  12:22 10:16   19
 33      Nils-Olof Thorsell        Sävedalens Aik              47:03  12:30 10:18    6
 34      Rolf Davidsson            Sok 68                      47:45  13:12 10:27   20
 35      Bengt Wallenius           OK Skogsstjärnan            48:46  14:13 10:40   20
 36      Alban Carlbom             Lerums Sok                  48:49  14:16 10:41    6
 37      Roland Wentzel            Kungälvs OK                 49:32  14:59 10:50    6
 38      Erland Olsson             Toarps OK                   52:02  17:29 11:23   20
 39      Bo Hagborg                Skene Sois                  52:13  17:40 11:26   20
 40      Rune Johansson            Ljungskile Fk               53:41  19:08 11:45    2
 41      Tord Lööv                 OK Klyftamo                 54:55  20:22 12:01   20
 42      Sten Emanuelsson          Vänersborgs Sk              55:08  20:35 12:04   20
 43      Torbjörn Wingqvist        Ringsjö OK                  57:34  23:01 12:36   13
 44      Sven-Magnus Orrsjö        Skene Sois                  60:31  25:58 13:15   20
 45      Rolf Stenström            Vänersborgs Sk              61:50  27:17 13:32   20
 46      Gunnar Waern              Trollhättans Sok            61:56  27:23 13:33   20
 47      Lennart Östanbäck         IK Ymer                     62:02  27:29 13:34   20
 48      Arne Fredholm             Frölunda OL                 62:28  27:55 13:40    6
 49      Åke Hermansson            Ryda Skidklubb              64:05  29:32 14:01   20
 50      Kjell Axelsson            Sävedalens Aik              79:10  44:37 17:19    6
         Benkt Skoog               Lerums Sok               EJ START                 6
         Palle Holmberg            Ljungskile Fk            EJ START                 2
         Karl-Inge Karlsson        Istrums Sk               EJ START                20
         Andre Alexandersson       Kungälvs OK              EJ START                 6
         Evert Johansson           Ryda Skidklubb           EJ START                20
         Eive Jerkstrand           Tolered-Utby OL          EJ START                 6
         Lars Kjellander           OK Landehof              EJ START                 6
         Lennart Mattsson          OK Alehof                EJ START                 6
         Gunnar Johansson          OK Gipen                 EJ START                 2
         Per-Hugo Lundgren         Lerums Sok               EJ START                 6
         Inge Borgliden            Vänersborgs Sk           EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H55
Banlängd: 4 940 m 66 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Lars Finbom               OK Landehof                 34:20         6:57    6
  2      Willy Svensson            Kinnaströms Sk              35:18   0:58  7:09   20
  3      Bo Nilsson                IK Stern                    35:25   1:05  7:10    6
  4      Dag Lorén                 OK Frisene                  35:33   1:13  7:12   20
  5      Jan Elfsberg              Falköpings Aik              36:00   1:40  7:17   20
  6      Kenneth Jonsson           Vänersborgs Sk              36:21   2:01  7:21   20
  7      Per Dalberg               IK Stern                    37:00   2:40  7:29    6
  8      Bob Kaill                 IK Omega                    37:14   2:54  7:32   20
  9      Henrik Hvoslef            IK Stern                    37:21   3:01  7:34    6
 10      Rune Arvidsson            OK Mark                     37:24   3:04  7:34   20
 11      Lars Johansson            Södertälje Orienteri        37:37   3:17  7:37   16
 12      Christer Westberg         Ifk Göteborg                38:29   4:09  7:47    6
 13      Kjell Pettersson          OK Gipen                    38:57   4:37  7:53    2
 14      Leif Andersson            OK Gipen                    39:49   5:29  8:04    2
 15      Bertil Ingemarsson        Hestra IF                   40:02   5:42  8:06   20
 16      Leif Carlsson             Ulricehamns OK              40:06   5:46  8:07   20
 17      Olle Hermansson           IK Ymer                     40:19   5:59  8:10   20
 18      Ingemar Lindblom          Ifk Göteborg                40:31   6:11  8:12    6
 19      Lars Tuvesson             Ulricehamns OK              40:42   6:22  8:14   20
 20      Bengt Nilsson             Hestra IF                   40:43   6:23  8:15   20
 21      Gösta Drotz               Hestra IF                   40:50   6:30  8:16   20
 22      Ivan Ernvid               Nitta IF                    41:22   7:02  8:22   20
 23      Gunnar Vallin             OK Landehof                 42:00   7:40  8:30    6
 24      Erland Ling               IK Hakarpspojkarna          42:50   8:30  8:40   14
 25      Lars-Göran Rosén          Rydboholms Sk               43:15   8:55  8:45   20
 26      Lennart Höije             Mariestads Fk               43:26   9:06  8:48   20
 27      Arne Lorén                OK Frisene                  44:20  10:00  8:58   20
 28      Hans Johansson            IK Stern                    44:21  10:01  8:59    6
 29      Roland Nilsson            Falköpings Aik              44:26  10:06  9:00   20
 30      Bernt Kvist               Ulricehamns OK              44:42  10:22  9:03   20
 31      Rolf Gabrielsson          IF Hagen                    45:16  10:56  9:10   20
 32      Bengt Johansson           Sävedalens Aik              45:42  11:22  9:15    6
 33      Kjell Bengtsson           Sävedalens Aik              45:50  11:30  9:17    6
 34      Bo Westerberg             Vänersborgs Sk              46:02  11:42  9:19   20
 35      Folke Dahlén              Lidköpings Vsk              46:07  11:47  9:20   20
 36      Roland Lagesson           Lerums Sok                  47:08  12:48  9:32    6
 37      Göte Johansson D-P        OK Tranan                   47:37  13:17  9:38   20
         Leif Björkman             IK Ymer                     47:37                20
 39      Bert Andersson            OK Landehof                 47:48  13:28  9:41    6
 40      Roland Elg                Fjärås Aik                  48:17  13:57  9:46    7
 41      Torgny Grönlund           Trollhättans Sok            48:47  14:27  9:53   20
 42      Kent Olsson               Sävedalens Aik              48:53  14:33  9:54    6
 43      Per-Olof Johansson        OK Klyftamo                 49:16  14:56  9:58   20
 44      Birger Kaiser             Frölunda OL                 49:19  14:59  9:59    6
 45      Bo Adolfsson              IK Ymer                     49:43  15:23 10:04   20
 46      Sune Mentor               Göteborg-Majorna OK         50:56  16:36 10:19    6
 47      Sven-Erik Forsell         IK Stern                    51:28  17:08 10:25    6
 48      Lars Fredriksson          Frölunda OL                 52:01  17:41 10:32    6
 49      Kenneth Rosen             Göteborg-Majorna OK         52:31  18:11 10:38    6
 50      Peter Andreasson          Kungälvs OK                 53:12  18:52 10:46    6
 51      Birger Aronsson           Bredareds IF                53:38  19:18 10:51   20
 52      Jan Lundberg              OK Löftan                   54:20  20:00 11:00    7
 53      Tore Pettersson           OK Gipen                    54:33  20:13 11:03    2
 54      Lennart Alsin             IK Ymer                     55:10  20:50 11:10   20
 55      Bengt Skoog               Lidköpings Vsk              56:34  22:14 11:27   20
 56      Bert Luvö                 Fk Herkules                 57:47  23:27 11:42    6
 57      Sune Erikers              Göteborg-Majorna OK         58:23  24:03 11:49    6
 58      Ingemar Karlsson          Falköpings Aik              58:39  24:19 11:52   20
 59      Björn Holmer              Kungälvs OK                 59:09  24:49 11:58    6
 60      Stig Johansson            Skene Sois                  62:39  28:19 12:41   20
 61      Gunder Eriksson           OK Alehof                   63:06  28:46 12:46    6
 62      Nils Olsson               Tolered-Utby OL             65:29  31:09 13:15    6
 63      Bengt Mohlin              Skidklubben Göteborg        65:30  31:10 13:16    6
 64      Bo Lindberg               IK Wilske                   69:07  34:47 13:59   20
 65      Gunnar Johansson          Mariestads Fk               74:05  39:45 15:00   20
 66      Hans Lundqvist            Tolered-Utby OL             81:35  47:15 16:31    6
         Nisse Gunnarsson          OK Gipen                 EJ START                 2
         Göran Jönsson             Trollhättans Sok         EJ START                20
         Sven-Olof Sandstedt       Falköpings Aik           EJ START                20
         Ingvar Ottosson           Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
         Bengt Inghammar           Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
         Lars-Åke Larsson          OK Tranan                EJ START                20
         Jan-Gunnar Roos           Ulricehamns OK           EJ START                20
         Kent Fredriksson          OK Skogsvargarna         EJ START                20
         Jan Jönsson               Hestra IF                EJ START                20
         Kennet Ivehag             Främmestad IK            EJ START                20
         Gunnar Andreasson         IF Rigor                 EJ START                 7
         Bo Lundqvist              Svenljunga OK            EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H55 Motion
Banlängd: 3 690 m 9 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Hans Carlsson             OK Orinto                   33:03         8:57   20
  2      Leif Nilsson              Skidklubben Göteborg        36:48   3:45  9:58    6
  3      Sven-Erik Axelsson        OK Räven                    37:32   4:29 10:10   20
  4      Hans Andersson            Borås Gif                   37:44   4:41 10:14   20
  5      Roland Olsson             Sävedalens Aik              38:16   5:13 10:22    6
  6      Sören Haglund             OK Kullingshof              40:09   7:06 10:53   20
  7      Lars Svensson             OK Alehof                   42:21   9:18 11:29    6
  8      Lars Lagerstedt           Fk Herkules                 51:03  18:00 13:50    6
  9      Rolf Bååth                Hestra IF                   52:05  19:02 14:07   20
         Göran Svantesson          Sävedalens Aik           EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

H50
Banlängd: 5 700 m 53 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Claes-Göran Strand        Göteborg-Majorna OK         40:12         7:03    6
  2      Claes-Göran Johansson     Ulricehamns OK              41:23   1:11  7:16   20
  3      Stig Johansson            Falköpings Aik              42:35   2:23  7:28   20
  4      Bo-Göran Gunnarsson       OK Mark                     42:38   2:26  7:29   20
  5      Torgny Pettersson         Kinnaströms Sk              43:44   3:32  7:40   20
  6      Bo Karlsson               Ljungskile Fk               44:22   4:10  7:47    2
  7      Rune Sandberg             Uddevalla OK                44:24   4:12  7:47    2
  8      Per-Arne Källen           Uddevalla OK                45:36   5:24  8:00    2
  9      Ingvar Svanberg           OK Löftan                   45:44   5:32  8:01    7
 10      Håkan Olsson              Hjobygdens OK               46:04   5:52  8:05   20
 11      Kjell-Åke Nilsson         Ulricehamns OK              46:43   6:31  8:12   20
 12      Olle Adolfsson            Lerums Sok                  46:56   6:44  8:14    6
 13      Leif Boström              Trollhättans Sok            47:06   6:54  8:16   20
 14      Jonas Larsson             OK Kullingshof              48:14   8:02  8:28   20
 15      Kent Jogeland             IK Ymer                     49:24   9:12  8:40   20
 16      Sven-Erik Johansson       Mariestads Fk               49:27   9:15  8:41   20
 17      Per-Olof Andersson        OK Mark                     50:26  10:14  8:51   20
 18      Lars Larsson              OK Frisene                  50:35  10:23  8:52   20
 19      Roland Larsson            Tolered-Utby OL             51:28  11:16  9:02    6
 20      Stellan Holmstrand        Herrljunga Sk               51:53  11:41  9:06   20
 21      Arne Nilsson              Stigsökarna                 52:34  12:22  9:13    2
 22      Mats Kågeson              Lerums Sok                  53:40  13:28  9:25    6
 23      Arne Lindqvist            IF Hagen                    53:45  13:33  9:26   20
 24      Hans Carlstedt            Sävedalens Aik              55:31  15:19  9:44    6
 25      Sture Grytheim            IF Elfsborg                 55:48  15:36  9:47   20
 26      Lars Mathiasson           IK Stern                    56:06  15:54  9:51    6
 27      Leif Cliffordsson         Sävedalens Aik              57:01  16:49 10:00    6
 28      Kent Olausson             IK Omega                    57:25  17:13 10:04   20
 29      Roger Karlsson            OK Skogsstjärnan            57:28  17:16 10:05   20
 30      Thomas Åberg              Tolered-Utby OL             57:48  17:36 10:08    6
 31      Jan Vulcan                Tolered-Utby OL             57:52  17:40 10:09    6
 32      Sten Olsson               OK Alehof                   58:04  17:52 10:11    6
 33      Lars Lorén                OK Frisene                  58:06  17:54 10:12   20
 34      Hampus Eriksson           Sjövalla Fk                 59:18  19:06 10:24    6
 35      Bengt Mattsson            OK Orinto                   59:23  19:11 10:25   20
 36      Bertil Fritzell           IF Rigor                    60:30  20:18 10:37    7
 37      Lars Arnesson             Ulricehamns OK              60:59  20:47 10:42   20
 38      Jan Larsson               Ringsjö OK                  61:31  21:19 10:48   13
         Stig Bertilsson           OK Räven                    61:31                20
 40      Lars-Olof Gustafsson      OK Klyftamo                 61:45  21:33 10:50   20
 41      Jörgen Hallberg           IK Ymer                     61:53  21:41 10:51   20
 42      Lars Österberg            Sävedalens Aik              65:12  25:00 11:26    6
 43      Bertil Hermansson         Stenungsunds OK             65:52  25:40 11:33    2
 44      Sven-Olof Martinsson      Göteborg-Majorna OK         66:40  26:28 11:42    6
 45      Roland Johansson          OK Kullingshof              67:41  27:29 11:52   20
 46      Ingemar Gustafsson        Skene Sois                  68:05  27:53 11:57   20
 47      Ulf Sjödin                OK Klyftamo                 72:32  32:20 12:44   20
 48      Mats Pettersson           Gudhems IF                  76:02  35:50 13:20   20
 49      Håkan Sandberg            Göteborg-Majorna OK         85:23  45:11 14:59    6
 50      Kjell Olsson              Fk Herkules                 87:44  47:32 15:24    6
         Christer Henriksgård      OK Klyftamo              EJ START                20
         Leif Rylander             Kinnaströms Sk           EJ START                20
         Lars-Åke Hedbom           Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
         Jan Rödström              OK Skogsstjärnan         EJ START                20
         Bo Thörnberg              IK Gandvik               EJ START                20
         Lars-Göran Molin          Fritsla Vik              EJ START                20
         Bror Palgrim              Vänersborgs Sk        FELSTÄMPLAT                20
         Tommy Pedersén            OK Orinto             FELSTÄMPLAT                20
         Anders Björnberg          Frölunda OL           FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

H50 Motion
Banlängd: 3 690 m 20 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Hans Toftén               Hjobygdens OK               31:29         8:32   20
  2      Lars-Göran Andersson      Herrljunga Sk               33:54   2:25  9:11   20
  3      Lars-Erik Norsten         Herrljunga Sk               35:52   4:23  9:43   20
  4      Styrbjörn Jansson         IF Hagen                    36:10   4:41  9:48   20
  5      Stig Gabrielsson          Rydboholms Sk               36:56   5:27 10:01   20
  6      Christer Fallgren         Gudhems IF                  36:59   5:30 10:01   20
  7      Lars-Göran Salén          Ulricehamns OK              37:14   5:45 10:05   20
  8      Stig Hjortvall            Borås Gif                   37:43   6:14 10:13   20
  9      Benny Ljungbrandt         OK Mark                     38:58   7:29 10:34   20
 10      Kent-Erik Rosengren       Trollhättans Sk             39:01   7:32 10:34   20
 11      Gunnar Christiansson      Trollhättans Sk             39:06   7:37 10:36   20
 12      Ingmar Olsson             Herrljunga Sk               39:17   7:48 10:39   20
 13      Ronny Ragnarsson          Skene Sois                  40:02   8:33 10:51   20
 14      Björn Tilly               Kungälvs OK                 40:27   8:58 10:58    6
 15      Hans Johansson            Trollhättans Sk             41:06   9:37 11:08   20
 16      Göran Litzell             OK Kullingshof              46:13  14:44 12:31   20
 17      Jan-Erik Eliasson         Bredareds IF                48:53  17:24 13:15   20
 18      Jonny Lund                IK Gandvik                  51:57  20:28 14:05   20
 19      Jan Rosén                 IK Ymer                     64:47  33:18 17:33   20
         Kurt Svensson             OK Mark                  EJ START                20
         Jörgen Axelsson           Fritsla Vik           FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H45
Banlängd: 5 960 m 38 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Roland Svensson           Mariestads Fk               43:04         7:14   20
  2      Jan-Åke Sörliklev         Trollhättans Sok            43:11   0:07  7:15   20
  3      Per Ivarsson              Trollhättans Sok            44:06   1:02  7:24   20
  4      Krister Caarp             Sok 68                      45:01   1:57  7:33   20
  5      Krister Strand            OK Landehof                 48:08   5:04  8:05    6
  6      Björn Jägerström          IK Uven                     48:29   5:25  8:08    6
  7      Torbjörn Olsson           Göteborg-Majorna OK         48:41   5:37  8:10    6
  8      Ingemar Gunnarsson        Lerums Sok                  48:43   5:39  8:10    6
  9      Stanley Mattsson          IK Uven                     49:22   6:18  8:17    6
 10      Stefan Janslätt           Tolered-Utby OL             49:31   6:27  8:18    6
 11      Kjell Ehrencrona          Ifk Göteborg                49:44   6:40  8:21    6
 12      Kent Eriksson             Ifk Göteborg                49:50   6:46  8:22    6
 13      Björn Pettersson          Bottnaryds IF               50:16   7:12  8:26   14
 14      Sture Johansson           OK Kullingshof              51:11   8:07  8:35   20
 15      Per-Ola Johnsson          OK Kullingshof              51:16   8:12  8:36   20
 16      Per Andreasson            Värend Gn                   51:37   8:33  8:40   14
 17      Sven-Erik Molander        Tolered-Utby OL             51:48   8:44  8:41    6
 18      Klas Olausson             OK Gipen                    51:56   8:52  8:43    2
 19      Håkan Andersson           Skene Sois                  52:02   8:58  8:44   20
 20      Uno Magnusson             IF Hagen                    54:00  10:56  9:04   20
 21      Mats Sunesson             OK Skogsstjärnan            54:59  11:55  9:14   20
 22      Mats Westerdahl           Göteborg-Majorna OK         56:00  12:56  9:24    6
 23      Göran Larsson             OK Skogsvargarna            56:06  13:02  9:25   20
 24      Gunnar Wass               IF Hagen                    58:50  15:46  9:52   20
 25      Jan Kuchler               Tolered-Utby OL             61:20  18:16 10:17    6
 26      Bo Andersson              Falköpings Aik              62:26  19:22 10:29   20
 27      Kenneth Hedlund           IK Ymer                     64:42  21:38 10:51   20
 28      Arne Grandin              Sok 68                      65:22  22:18 10:58   20
 29      Lennart Jakobsson         Sok Träff                   67:00  23:56 11:14   20
 30      Ingmar Johansson          Lerums Sok                  68:10  25:06 11:26    6
 31      Dennis Andersson          Tolered-Utby OL             72:30  29:26 12:10    6
 32      Björn Engström            Lerums Sok                  72:32  29:28 12:10    6
 33      Ingvar Nilsson            IK Ymer                     77:43  34:39 13:02   20
 34      Åke Johansson             Rydboholms Sk               78:34  35:30 13:11   20
 35      Olavi Tomson              OK Kobras                  120:36  77:32 20:14     
         Sten Blomström            IK Stern                 EJ START                 6
         Christer Carlsson         Ifk Göteborg             EJ START                 6
         Sören Kaspersson          Fritsla Vik              EJ START                20
         Hans Eliasson             OK Orinto                EJ START                20
         Lasse Hogedal             Tibro Aik Sok            EJ START                20
         Mats Blom                 Ljungskile Fk            EJ START                 2
         Leif Ahlstrand            OK Tranan                EJ START                20
         Tommy Westerberg          IF Hagen                 EJ START                20
         Richard Berglund          Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Bengt Marmander           OK Mark                  EJ START                20
         Anders Eriksson           IF Hagen                 EJ START                20
         Jan Holmqvist             Hestra IF                EJ START                20
         Sune Knutsson             Ulricehamns OK        FELSTÄMPLAT                20
         Bill Andersson            I 15 I O Skf          FELSTÄMPLAT                20
         Kurt Ekberg               OK Orinto             FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H45 Motion
Banlängd: 4 050 m 20 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Lars Widerström           IK Ymer                     34:47         8:35   20
  2      Håkan Fredman             Hestra IF                   36:11   1:24  8:56   20
  3      Anders Ekberg             OK Mark                     36:21   1:34  8:59   20
  4      Lars Broberg              Borås Gif                   39:45   4:58  9:49   20
  5      Conny Johansson           IK Gandvik                  43:27   8:40 10:44   20
  6      Lennart Svensson          OK Kullingshof              44:42   9:55 11:02   20
  7      Anders Alstad             Göteborg-Majorna OK         45:04  10:17 11:08    6
  8      Börje Gustavsson          Trollhättans Sok            45:39  10:52 11:16   20
  9      Torbjörn Claesson         IK Ymer                     45:46  10:59 11:18   20
 10      Jan-Åke Emilsson          Gudhems IF                  46:59  12:12 11:36   20
 11      Jan Widerström            IK Ymer                     47:19  12:32 11:41   20
 12      Hans Weimann              IK Uven                     47:41  12:54 11:46    6
 13      Bernt Claesson            OK Alehof                   48:09  13:22 11:53    6
 14      Lennart Widerström        IK Ymer                     49:21  14:34 12:11   20
 15      Björn Börjesson           OK Skogsvargarna            52:48  18:01 13:02   20
 16      Rune Olausson             OK Gipen                    55:08  20:21 13:37    2
 17      Daniel Hansson            IK Ymer                     55:32  20:45 13:43   20
 18      Torbjörn Ekbäck           Lerums Sok                  58:07  23:20 14:21    6
 19      Thomas Fredriksson        Gudhems IF                  60:48  26:01 15:01   20
         Hans-Åke Djurbäck         Kinnaströms Sk           EJ START                20
         Anders Östanbäck          Fritsla Vik           FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H40
Banlängd: 6 480 m 38 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Thomas Lundgren           Trollhättans Sok            41:19         6:23   20
  2      Asgeir Edvardsen          Göteborg-Majorna OK         44:35   3:16  6:53    6
  3      Nicke Bergman             Kungälvs OK                 44:57   3:38  6:56    6
  4      Johan Lindgren            IF Hagen                    45:24   4:05  7:00   20
  5      Thomas Sellgren           Göteborg-Majorna OK         46:05   4:46  7:07    6
  6      Christer Hermansson       Tolered-Utby OL             46:35   5:16  7:11    6
  7      Jan Ivarsson              Ifk Moras OK                47:30   6:11  7:20    3
  8      Anders Larsson            OK Landehof                 47:42   6:23  7:22    6
  9      Lennart Nilsson           Ulricehamns OK              48:22   7:03  7:28   20
 10      Jerker Netz               Trollhättans Sok            49:36   8:17  7:39   20
 11      Lars-Olof Schön           Hestra IF                   49:40   8:21  7:40   20
 12      Anders Spånér             Sävedalens Aik              50:10   8:51  7:45    6
 13      Stefan Jansson            Lerums Sok                  50:55   9:36  7:51    6
 14      Per-Olof Larsson          Hestra IF                   51:04   9:45  7:53   20
 15      Roger Andersson           Ulricehamns OK              51:13   9:54  7:54   20
 16      Per Arnell                Fritsla Vik                 51:19  10:00  7:55   20
 17      Magnus Andersson          Ulricehamns OK              52:29  11:10  8:06   20
 18      Göran Frisk               OK Kullingshof              54:34  13:15  8:25   20
 19      Lars Noren                Göteborg-Majorna OK         55:47  14:28  8:37    6
 20      Erling Gustafsson         Fjärås Aik                  56:05  14:46  8:39    7
 21      Tore Gunnarsson           OK Mark                     56:37  15:18  8:44   20
 22      Anders Johansson          Hestra IF                   58:08  16:49  8:58   20
 23      Mats Strandhagen          Göteborg-Majorna OK         59:14  17:55  9:08    6
 24      Anders Björklund          Sävedalens Aik              59:29  18:10  9:11    6
 25      Christer Bergagård        Tolered-Utby OL             60:18  18:59  9:18    6
 26      Gunnar Johansson          Trollhättans Sok            63:08  21:49  9:45   20
 27      Ulf Sundin                Göteborg-Majorna OK         63:25  22:06  9:47    6
 28      Bengt Nilsson             Göteborg-Majorna OK         64:47  23:28 10:00    6
 29      Torbjörn Almgren          Skidklubben Göteborg        66:08  24:49 10:12    6
 30      Lars Eriksson             Skene Sois                  66:26  25:07 10:15   20
 31      Bengt-Åke Jansson         Främmestad IK               68:26  27:07 10:34   20
 32      Bengt Klasson             Ulricehamns OK              68:53  27:34 10:38   20
 33      Peter Larsson             OK Gipen                    69:16  27:57 10:41    2
 34      Agne Gustavsson           Istrums Sk                  71:01  29:42 10:58   20
 35      Bertil Sjögren            Ulricehamns OK              81:40  40:21 12:36   20
         Claes Nilsson             Kungälvs OK              EJ START                 6
         Johan Carlsson            Trollhättans Sok         EJ START                20
         Clas Johansson            Bredareds IF             EJ START                20
         Bengt Jonsson             Hestra IF                EJ START                20
         Tommy Roos                Falköpings Aik           EJ START                20
         Roland Johansson          Hestra IF                EJ START                20
         Alf Siewertz              Gudhems IF            FELSTÄMPLAT                20
         Einar Teppo               OK Kobras             FELSTÄMPLAT                  
         Lennart Karlsson          OK Mark               FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H40 Motion
Banlängd: 4 050 m 8 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Per Wennerberg            OK Klyftamo                 41:05        10:09   20
  2      Claes-Göran Magnusson     Bredareds IF                42:42   1:37 10:33   20
  3      Conny Sahlin              OK Skogsvargarna            43:30   2:25 10:44   20
  4      Göran Håkansson           IK Uven                     44:51   3:46 11:04    6
  5      Nils-Olof Nilsson         IK Ymer                     49:44   8:39 12:17   20
  6      Christer Dehlén           Mariestads Fk               56:36  15:31 13:59   20
  7      Ove Muschke               Falköpings Aik              57:19  16:14 14:09   20
  8      Evert Bregell             OK Orinto                   96:45  55:40 23:53   20
----------------------------------------------------------------------------------------

H35
Banlängd: 6 750 m 17 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Mats Kristianson          Trollhättans Sok            44:46         6:38   20
  2      Hans Hultman              Sävedalens Aik              46:36   1:50  6:54    6
  3      Joakim Brinkenberg        Sävedalens Aik              48:15   3:29  7:09    6
  4      Jörgen Hallén             Trollhättans Sok            48:37   3:51  7:12   20
  5      Jörgen Ekman              Tolered-Utby OL             49:23   4:37  7:19    6
  6      Pär Claesson              Sävedalens Aik              51:04   6:18  7:34    6
  7      Pär Josefsson             Hestra IF                   52:49   8:03  7:49   20
  8      Hans-Olof Holm            OK Skogsvargarna            54:13   9:27  8:02   20
  9      Christer Borg             Göteborg-Majorna OK         54:52  10:06  8:08    6
 10      Stefan Johansson          IK Gandvik                  55:28  10:42  8:13   20
 11      Stig Larsson              Göteborg-Majorna OK         57:55  13:09  8:35    6
 12      Johan Byström             KFUK-KFUM S Ia              58:35  13:49  8:41    6
 13      Uno Larsson               Eskilstunafors OL           61:14  16:28  9:04   16
 14      Ragnar Uppström           Fk Herkules                 63:19  18:33  9:23    6
 15      Jan Sahl                  IF Hagen                    65:47  21:01  9:45   20
 16      Claes-Håkan Elvesten      OK Kullingshof              75:37  30:51 11:12   20
 17      Bernt Henriksson          Gudhems IF                  77:01  32:15 11:25   20
         Joakim Ström              OK Skogsvargarna         EJ START                20
         Håkan Eriksson            OK Räven                 EJ START                20
         Hans Granér               OK Kullingshof           EJ START                20
         Hans Wahlström            Fjärås Aik               EJ START                 7
         Ingvar Ivarsson           OK Kullingshof           EJ START                20
         Tommy Nilsson             Rydboholms Sk            EJ START                20
         Magnus Wide               Fk Herkules              EJ START                 6
         Tomas Andersson           Främmestad IK            EJ START                20
         Jonas Ahlberg             IK Gandvik               EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H35 Motion
Banlängd: 4 530 m 8 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Hans Jingrot              Sävedalens Aik              43:58         9:42    6
  2      Joakim Linden             IK Ymer                     44:44   0:46  9:52   20
  3      Tommy Korsell             OK Orinto                   46:00   2:02 10:09   20
  4      Johan Wedlin              Sävedalens Aik              47:35   3:37 10:30    6
  5      Christer Linné            Istrums Sk                  49:04   5:06 10:50   20
  6      Kenneth Sandgren          IK Ymer                     53:40   9:42 11:51   20
  7      Lars Jörgensen            Trollhättans Sok            60:54  16:56 13:27   20
         Magnus Uppström           Fk Herkules                UTGÅTT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

H21
Banlängd: 7 710 m 61 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 0276 Dids Jenkins              Ifk Göteborg                47:36         6:10    6
  2  272 Jens Thorild              Fk Friskus-Varberg          48:23   0:47  6:17    7
  3 0175 Bjarne Bäcklund           Ifk Göteborg                49:19   1:43  6:24    6
  4      Roger Carlsson            OK Tranan                   50:10   2:34  6:30   20
  5      Mikael Bergstedt          Göteborg-Majorna OK         50:54   3:18  6:36    6
  6 0324 Roger Hallgren            Ifk Göteborg                51:20   3:44  6:39    6
  7      Martin Nilsson            Kungälvs OK                 52:10   4:34  6:46    6
  8      Mikael Palgrim            Vänersborgs Sk              52:45   5:09  6:51   20
  9 0856 Thomas Carlsson           OK Kullingshof              52:52   5:16  6:51   20
 10 0474 Anders Påhlman            Istrums Sk                  53:16   5:40  6:55   20
    0417 Andreas Persson           Göteborg-Majorna OK         53:16                 6
 12 0517 Henrik Nordholm           Sävedalens Aik              53:45   6:09  6:58    6
 13      Robert Enbom              Trollhättans Sok            54:06   6:30  7:01   20
 14 0823 Thomas Andersson          OK Tranan                   54:09   6:33  7:01   20
 15 1008 Richard Karlsson          Kungälvs OK                 54:20   6:44  7:03    6
 16 1072 Joakim Gustavsson         Främmestad IK               54:24   6:48  7:03   20
 17  737 Tobias Holmqvist          IK Hakarpspojkarna          54:34   6:58  7:05   14
 18 0395 Conny Rantzow             Toarps OK                   54:46   7:10  7:06   20
 19 1142 Mats O Olsson             Kungälvs OK                 54:55   7:19  7:07    6
 20 0540 Stefan Lundh              Ifk Göteborg                55:29   7:53  7:12    6
 21      Per Andersson             OK Orinto                   55:34   7:58  7:12   20
 22      Magnus Johansson          Rydboholms Sk               55:38   8:02  7:13   20
 23      Thomas Å Karlsson         Göteborg-Majorna OK         55:44   8:08  7:14    6
 24      Jan Olausson              OK Mark                     56:00   8:24  7:16   20
 25 0903 Mattias Hedfjärd          Gudhems IF                  57:08   9:32  7:25   20
 26      Fredrik Johansson         Sävedalens Aik              57:14   9:38  7:25    6
 27 1127 Tomas Johansson           Mariestads Fk               57:19   9:43  7:26   20
    0796 Thomas Kullander          Gudhems IF                  57:19                20
 29      Mattias Bååth             Sävedalens Aik              57:33   9:57  7:28    6
 30 0930 Ulf Danielsson            Åmåls OK                    58:02  10:26  7:32    2
 31      Conny Källman             OK Kullingshof              58:08  10:32  7:32   20
 32      Tommy Bäck                OK Kullingshof              58:40  11:04  7:37   20
 33      Stefan Pihl               Sok 68                      58:41  11:05  7:37   20
 34 0983 Magnus Larsson            Rydboholms Sk               59:39  12:03  7:44   20
 35      Per Westling              Falköpings Aik              61:26  13:50  7:58   20
 36      Per Svensson              OK Mark                     62:18  14:42  8:05   20
 37      Hans Börjesson            Stenungsunds OK             62:21  14:45  8:05    2
 38      Erik Österlin             Sävedalens Aik              64:19  16:43  8:21    6
 39      Jan Hinder                Tolered-Utby OL             64:56  17:20  8:25    6
 40      Morten Kjär               Silkeborg OK                65:04  17:28  8:26     
    0830 Mats Ljungblom            Göteborg-Majorna OK         65:04                 6
 42      Sören Rantzow             Toarps OK                   65:37  18:01  8:31   20
 43      Jonas Vallin              OK Landehof                 65:57  18:21  8:33    6
 44 1348 Niklas Fallgren           Gudhems IF                  66:26  18:50  8:37   20
 45      Leif Kruger               IK Ymer                     66:33  18:57  8:38   20
 46      Björn Jonsson             Kungälvs OK                 68:24  20:48  8:52    6
 47      Erik Bobach               Silkeborg OK                68:58  21:22  8:57     
 48      Morten Pedersen           Silkeborg OK                69:52  22:16  9:04     
 49      Stefan Johansson          Kungälvs OK                 71:18  23:42  9:15    6
 50      Jan Granäng               Kungälvs OK                 71:21  23:45  9:15    6
 51      Martin Mandinger          Trollhättans Sok            71:43  24:07  9:18   20
 52      Martin Olsson             Kungälvs OK                 72:39  25:03  9:25    6
 53      Anders Jonsson            IF Marin Väst               74:42  27:06  9:41    6
 54      Peder Hallberg            IK Ymer                     77:03  29:27 10:00   20
 55      Urban Andersson           Sok 68                      78:52  31:16 10:14   20
 56      Erik Danielsson           Kungälvs OK                 81:55  34:19 10:37    6
 57      Michael Johansson         Vänersborgs Sk              88:23  40:47 11:28   20
 58      Henrik Pettersson         Falköpings Aik              97:05  49:29 12:36   20
 59      Bernt Berndtsson          Frölunda OL                104:45  57:09 13:35    6
 60      Tommy Keränen             OK Kullingshof             114:19  66:43 14:50   20
         Niklas Brandshage         Sävedalens Aik           EJ START                 6
    0318 Robert Johansson          IK Stern                 EJ START                 6
    0400 Björn Stenberg            Ifk Göteborg             EJ START                 6
         Anders Zederin            Ifk Göteborg             EJ START                 6
         Jonatan Börjesson         Hestra IF                EJ START                20
    1079 Niklas Eriksson           Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
         Jim Axmalm                Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Carl-Henry Andersson      OK Orinto                EJ START                20
    0587 Stefan Aroneng            Hestra IF                EJ START                20
    0722 Daniel Andersson          Främmestad IK            EJ START                20
         Staffan Johansson         Trollhättans Sk          EJ START                20
         Ronnie Samor              Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
    0444 Peter Claesson            Ifk Göteborg             EJ START                 6
         Martin Sönsteröd          Sok 68                   EJ START                20
    0633 Andreas Johansson         OK Kullingshof        FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H21 Motion
Banlängd: 4 530 m 9 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Lars Sandin               OK Frisene                  41:17         9:07   20
  2      Lennart Andersson         Sok 68                      41:50   0:33  9:14   20
  3      Stefan Eksberg            Rydboholms Sk               42:49   1:32  9:27   20
  4      Christer Andersson        OK Frisene                  45:06   3:49  9:57   20
  5      Jan Larsson               Rydboholms Sk               49:52   8:35 11:00   20
  6      Klas Adolfsson            IK Ymer                     54:27  13:10 12:01   20
  7      Carl Björsson             OK Kullingshof              58:50  17:33 12:59   20
  8      Thomas Asplund            OK Skogsvargarna            68:13  26:56 15:04   20
         Mattias Ljungbrandt       OK Mark                  EJ START                20
         Fredrik Davidsson         Sok 68                   EJ START                20
         Martin Ljungbrandt        OK Mark               FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H20
Banlängd: 6 480 m 3 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Thorbjörn Gasbjerg        Silkeborg OK                47:23         7:19     
  2 0987 Magnus Bengtsson          Sävedalens Aik              53:09   5:46  8:12    6
  3      Linus Nilsson             Ulricehamns OK              55:15   7:52  8:32   20
    0953 Jonas Olsson              Lerums Sok               EJ START                 6
         Björn Dellming            IF Marin Väst            EJ START                 6
    1301 Erik Lindgren             IF Hagen                 EJ START                20
    1168 Björn Axelsson            OK Räven                 EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H18
Banlängd: 6 230 m 13 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 1388 Jonas Östanbäck           Fritsla Vik                 45:14         7:16   20
  2 1126 Andreas Svensson          Kinnaströms Sk              46:40   1:26  7:29   20
  3 1347 Mathias Johansson         IK Ymer                     47:38   2:24  7:39   20
  4      Tobias Håkansson          IK Uven                     53:56   8:42  8:39    6
  5      Jonas Gunnarsson          Lerums Sok                  54:46   9:32  8:47    6
  6      Staffan Schön             IK Ymer                     57:09  11:55  9:10   20
  7 1091 Rickard Öberg             Borås Gif                   57:30  12:16  9:14   20
  8      Joel Berglund             OK Landehof                 60:54  15:40  9:47    6
  9      Hans Jörgensen            OK Alehof                   62:41  17:27 10:04    6
 10 1305 Christian Johansson       Kungälvs OK                 66:31  21:17 10:41    6
 11      Joacim Gustafsson         OK Klyftamo                 70:12  24:58 11:16   20
 12 1397 Anders Lindblom           Ifk Göteborg                76:04  30:50 12:13    6
 13      Johan Andersson           Främmestad IK               85:57  40:43 13:48   20
         Daniel Öhgren             Falköpings Aik           EJ START                20
         Johan Karlsson            OK Skogsstjärnan         EJ START                20
         Joakim Albrektsson        Hestra IF                EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H16
Banlängd: 5 010 m 31 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Magnus Strand             OK Landehof                 33:45         6:44    6
  2      Marcus Lindegårdh         Sävedalens Aik              34:13   0:28  6:50    6
  3      Rikard Weiler             Tolered-Utby OL             34:28   0:43  6:53    6
  4      Christian Arnesson        Ulricehamns OK              35:18   1:33  7:03   20
  5      Rickard Holmqvist         Hestra IF                   36:33   2:48  7:18   20
  6      Andreas Johansson         Rydboholms Sk               37:05   3:20  7:24   20
  7      Daniel Netz               Trollhättans Sok            38:14   4:29  7:38   20
  8      Martin Metso              Falköpings Aik              38:22   4:37  7:39   20
  9      Philip Gustavsson         Fjärås Aik                  38:24   4:39  7:40    7
 10      Rikard Wass               IF Hagen                    38:35   4:50  7:42   20
 11      Gustav Wennerberg         OK Klyftamo                 39:02   5:17  7:47   20
 12      Erik Hedlund              IK Ymer                     39:31   5:46  7:53   20
 13      Rickard Hilmersson        OK Klyftamo                 40:48   7:03  8:09   20
 14      Tord Axelsson             OK Räven                    42:09   8:24  8:25   20
 15      Sebastian Edlund          IK Ymer                     42:10   8:25  8:25   20
 16      Albin Sunesson            OK Skogsstjärnan            43:41   9:56  8:43   20
 17      Rickard Pettersson        Gällstads IF                43:50  10:05  8:45   20
 18      Isak Jakobsson            Sok Träff                   44:41  10:56  8:55   20
 19      Henrik Åberg              Tolered-Utby OL             44:49  11:04  8:57    6
 20      Johan Unosson             Fritsla Vik                 46:28  12:43  9:16   20
 21      Jonas Hjert               Falköpings Aik              47:03  13:18  9:23   20
 22      Erik Bertilsson           OK Räven                    47:06  13:21  9:24   20
 23      Tobias Österlund          IK Ymer                     47:42  13:57  9:31   20
 24      David Steen               Kungälvs OK                 49:59  16:14  9:59    6
 25      Marcus Johnsson           OK Kullingshof              52:32  18:47 10:29   20
 26      Mikael Axelsson           Ulricehamns OK              55:13  21:28 11:01   20
 27      Erik Börjesson            OK Skogsvargarna            56:08  22:23 11:12   20
 28      Peter Wallebäck           Sok 68                      61:47  28:02 12:20   20
 29      Gustav Fägerlind          Kungälvs OK                 70:47  37:02 14:08    6
 30      Martin Fjordvald          Silkeborg OK                97:12  63:27 19:24     
         Lars Husted               Silkeborg OK             EJ START                  
         Johannes Claesson         OK Kullingshof           EJ START                20
         Tobias Olsson             Herrljunga Sk         FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H16 Lätt
Banlängd: 3 690 m 5 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Daniel Sjögren            Ulricehamns OK              32:07         8:42   20
  2      Daniel Lennartsson        Herrljunga Sk               37:35   5:28 10:11   20
  3      Tobias Johansson          Mariestads Fk               38:02   5:55 10:18   20
  4      Niklas Håkansson          Kungälvs OK                 42:18  10:11 11:28    6
  5      Jerker Andersson          Ulricehamns OK              51:37  19:30 13:59   20
         Christoffer Malki         Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Johan Fredriksson         Herrljunga Sk            EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H14
Banlängd: 3 760 m 40 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Marcus Millegård          Sävedalens Aik              23:10         6:10    6
  2      Karl Larsson              OK Kullingshof              26:35   3:25  7:04   20
  3      Magnus Carlstedt          Sävedalens Aik              26:46   3:36  7:07    6
  4      Joakim Berglund           Sävedalens Aik              27:26   4:16  7:18    6
  5      Jeppe Borch               Silkeborg OK                27:54   4:44  7:25     
  6      Mihkel Järveoja           OK Kobras                   28:29   5:19  7:35     
  7      Christian Holmqvist       Hestra IF                   28:30   5:20  7:35   20
         Daniel Hjortvall          Borås Gif                   28:30                20
  9      Fredrik Johansson         OK Kullingshof              28:35   5:25  7:36   20
 10      Johan Davidsson           Svenljunga OK               28:36   5:26  7:36   20
 11      Johan Olsson              Hjobygdens OK               28:41   5:31  7:38   20
 12      Tomas Knutsson            Ulricehamns OK              29:32   6:22  7:51   20
 13      Björn Arnesson            Ulricehamns OK              30:01   6:51  7:59   20
 14      Erik Lindblom             Ifk Göteborg                31:05   7:55  8:16    6
 15      Henrik Lidhage            IK Ymer                     31:10   8:00  8:17   20
 16      Jon Sjödin                OK Klyftamo                 31:15   8:05  8:19   20
 17      Patrik Berglund           Sävedalens Aik              31:39   8:29  8:25    6
 18      Gustav Enander            Vänersborgs Sk              33:13  10:03  8:50   20
 19      Fajer Wennerberg          OK Klyftamo                 33:40  10:30  8:57   20
 20      Simon Jakobsson           Sok Träff                   33:42  10:32  8:58   20
 21      Lars Axelsson             Hjobygdens OK               33:50  10:40  9:00   20
 22      Daniel Muschke            Falköpings Aik              33:56  10:46  9:01   20
 23      Jonas Landahl             Lerums Sok                  34:02  10:52  9:03    6
 24      Alar Assor                OK Kobras                   34:15  11:05  9:07     
 25      Anders Hederskog          Ifk Göteborg                34:34  11:24  9:12    6
 26      Johan Strand              Göteborg-Majorna OK         35:18  12:08  9:23    6
 27      Johan Andersson           OK Orinto                   35:43  12:33  9:30   20
 28      Olof Ekbäck               Lerums Sok                  36:29  13:19  9:42    6
 29      Oskar Larsson             Eskilstunafors OL           37:22  14:12  9:56   16
 30      Erik Tilly                Kungälvs OK                 37:28  14:18  9:58    6
 31      Oskar Ahlstrand           OK Tranan                   39:27  16:17 10:30   20
 32      Henrik Arnell             Fritsla Vik                 40:03  16:53 10:39   20
 33      Björn Nilsson             Kungälvs OK                 40:20  17:10 10:44    6
 34      Erik Fägerlind            Kungälvs OK                 40:43  17:33 10:50    6
 35      Niklas Elvesten           OK Kullingshof              41:48  18:38 11:07   20
 36      Mathias Carlsen           Silkeborg OK                43:04  19:54 11:27     
 37      Lars Karlsson             OK Skogsstjärnan            48:04  24:54 12:47   20
 38      Henrik Gustavsson         Bredareds IF                51:13  28:03 13:37   20
 39      Robin Ericsson            Trollhättans Sok            51:38  28:28 13:44   20
         Jonatan Holm              Kungälvs OK              EJ START                 6
         Niclas Andersson          Tolered-Utby OL          EJ START                 6
         Björn Sahl                IF Hagen                 EJ START                20
         Gustav Eriksson           IF Hagen                 EJ START                20
         Niklas Westerberg         IF Hagen                 EJ START                20
         Leo Berglund              Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Mikael Andersson          Fritsla Vik           FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H14 Lätt
Banlängd: 2 790 m 7 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Erik Andersson            OK Kullingshof              24:31         8:47   20
  2      Linus Unosson             Fritsla Vik                 26:11   1:40  9:23   20
  3      Johan Andersson           OK Kullingshof              28:08   3:37 10:05   20
  4      Henrik Magnusson          IF Hagen                    29:54   5:23 10:43   20
  5      Håkan Sjögren             Ulricehamns OK              31:22   6:51 11:15   20
  6      Anders Johansson          Herrljunga Sk               65:37  41:06 23:31   20
  7      Taaniel Tigas             OK Kobras                   66:35  42:04 23:52     
         Henrik Carlsson           Trollhättans Sok         EJ START                20
         Johan Quint               OK Kullingshof           EJ START                20
         Jonas Krook               Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Jonas Eriksson            OK Kullingshof           EJ START                20
         Tomas Johansson           Mariestads Fk            EJ START                20
         Emil Larsson              Falköpings Aik           EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H12
Banlängd: 2 790 m 23 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Benjamin Edlund           IK Ymer                     24:04         8:38   20
  2      Mikael Eliasson           OK Alehof                   26:17   2:13  9:25    6
  3      Niclas Sahlin             Vänersborgs Sk              26:26   2:22  9:28   20
  4      Ravno Jögeva              OK Kobras                   26:29   2:25  9:30     
  5      Joakim Axelsson           Ulricehamns OK              28:24   4:20 10:11   20
  6      Erik Skaar                Ryda Skidklubb              28:30   4:26 10:13   20
  7      Christian Bobach          Silkeborg OK                28:37   4:33 10:15     
  8      Anders Hermansson         Tolered-Utby OL             28:52   4:48 10:21    6
  9      Petter Mattsson           IK Uven                     31:13   7:09 11:11    6
 10      Anders Bergman            IK Uven                     31:35   7:31 11:19    6
 11      Jacob Gunnarsson          Lerums Sok                  32:10   8:06 11:32    6
 12      Andreas Österlund         IK Ymer                     33:14   9:10 11:55   20
 13      Gustav Ahlstrand          OK Tranan                   33:42   9:38 12:05   20
 14      Karl Ask                  Lerums Sok                  36:42  12:38 13:09    6
 15      Gustav Dehlén             Mariestads Fk               37:13  13:09 13:20   20
 16      David Emilsson            Gudhems IF                  37:53  13:49 13:35   20
 17      Alexander Glaerum         IK Uven                     40:38  16:34 14:34    6
 18      Alexander Nilsson         Rydboholms Sk               41:06  17:02 14:44   20
 19      Johan Björkman            Göteborg-Majorna OK         43:54  19:50 15:44    6
 20      Karl Jansson              Främmestad IK               47:09  23:05 16:54   20
 21      Mattias Pettersson        Falköpings Aik              65:09  41:05 23:21   20
         Björn Werner              Lidköpings Vsk           EJ START                20
         Erik Jonsson              Hestra IF                EJ START                20
         Emil Johansson            Trollhättans Sk          EJ START                20
         Patrik Blixt              OK Orinto                EJ START                20
         Robin Swebilius           IK Uven                  EJ START                 6
         Patrik Johansson          Mariestads Fk            EJ START                20
         Carl Norsten              Herrljunga Sk            EJ START                20
         Olof Nilsson              IK Ymer                  EJ START                20
         Mikael Persson-Riis       IF Hagen                 EJ START                20
         Jimmy Andersson           OK Kullingshof        FELSTÄMPLAT                20
         Mattias Nilsson           OK Alehof             FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

H12 Lätt
Banlängd: 2 520 m 9 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Petter Holm               OK Skogsvargarna            22:21         8:52   20
  2      Anton Holm                Kungälvs OK                 22:49   0:28  9:03    6
  3      Jens Grönberg             Kungälvs OK                 23:10   0:49  9:12    6
  4      Viktor Josefsson          Hestra IF                   28:54   6:33 11:28   20
  5      Christoffer Gustavsson    OK Kullingshof              30:35   8:14 12:08   20
  6      Emil korsell              OK Orinto                   32:03   9:42 12:43   20
  7      Johan Abrahamsson         Främmestad IK               33:23  11:02 13:15   20
  8      David Häger               Gudhems IF                  35:22  13:01 14:02   20
  9      Hans Flykt                OK Kullingshof              35:55  13:34 14:15   20
         Mats Svensson             OK Kullingshof           EJ START                20
         Carl Quint                OK Kullingshof           EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

H10
Banlängd: 2 420 m 23 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Carl Magnusson            IF Hagen                    16:33         6:50   20
  2      Sören Bobach              Silkeborg OK                17:18   0:45  7:09     
  3      Dennis Lundborg           Trollhättans Sok            17:57   1:24  7:25   20
  4      Rickard Börjesson         Hestra IF                   18:05   1:32  7:28   20
  5      Andreas Håkansson         Kungälvs OK                 18:17   1:44  7:33    6
  6      Jonas Larsson             Tolered-Utby OL             18:20   1:47  7:35    6
  7      Simon Andersson           OK Kullingshof              19:31   2:58  8:04   20
  8      Jesper Lövgren            IK Ymer                     20:32   3:59  8:29   20
  9      Anton Svanberg            OK Löftan                   22:26   5:53  9:16    7
 10      Erik Hansson              Bredareds IF                22:37   6:04  9:21   20
 11      Arvis Wedlin              Sävedalens Aik              25:12   8:39 10:25    6
 12      Mattias Lennartsson       Herrljunga Sk               27:24  10:51 11:19   20
 13      Billy Johansson           Sok 68                      28:07  11:34 11:37   20
 14      Joakim Ljunglide          OK Kullingshof              30:22  13:49 12:33   20
 15      Johan Bregell             OK Orinto                   31:22  14:49 12:58   20
 16      Hugo Engström             Lerums Sok                  32:46  16:13 13:32    6
 17      Olof Ask                  Lerums Sok                  34:14  17:41 14:09    6
 18      Sebastian Bäckström       Täby Orienteringsklu        34:20  17:47 14:11   15
 19      Niklas Andersson          OK Orinto                   38:02  21:29 15:43   20
 20      Johannes Sjögren          Ulricehamns OK              40:52  24:19 16:53   20
 21      Jörgen Gustavsson         OK Kullingshof              49:28  32:55 20:26   20
 22      Johan Bergagård           Tolered-Utby OL             50:59  34:26 21:04    6
         Pontus Carlsson           Trollhättans Sok         EJ START                20
         Johan Nilsson             Kungälvs OK              EJ START                 6
         Jonas Harder              IF Hagen                 EJ START                20
         Robin Eriksson            Lerums Sok               EJ START                 6
         Björn Svensson            Trollhättans Sok         EJ START                20
         Fabian Wennerberg         OK Klyftamo              EJ START                20
         Josef Whass               OK Kullingshof           EJ START                20
         Johan Karlsson            OK Mark                  EJ START                20
         Joakim Eliasson           OK Alehof             FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D70
Banlängd: 2 630 m 7 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Doris Henriksson          OK Orinto                   37:53        14:24   20
  2      Netty Egeröd              Fk Herkules                 38:25   0:32 14:36    6
  3      Annie Fulton              OK Kroppefjäll              40:06   2:13 15:15    2
  4      Maj-Britt Malmborg        Lerums Sok                  42:19   4:26 16:05    6
  5      Asta Von Porat            IK Ymer                     43:45   5:52 16:38   20
  6      Gertrud Andersson         Ifk Göteborg                48:12  10:19 18:20    6
  7      Vivan Wignäs              Lerums Sok                  52:46  14:53 20:04    6
----------------------------------------------------------------------------------------

D65
Banlängd: 2 630 m 14 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Berit Andersson           Skene Sois                  30:21        11:32   20
  2      Eva Falk                  IK Stern                    31:15   0:54 11:53    6
  3      Marianne Höglund          Fk Herkules                 32:21   2:00 12:18    6
  4      Gudrun Wallin             Kinnaströms Sk              34:36   4:15 13:09   20
  5      Anna-Lisa Berglund        Sävedalens Aik              35:17   4:56 13:25    6
  6      Vira Nordh                Trollhättans Sk             40:20   9:59 15:20   20
  7      Ann-Marie Persson         IK Gandvik                  41:29  11:08 15:46   20
  8      Marianne Skålberg         OK Kroppefjäll              42:59  12:38 16:21    2
  9      Gunvor Håkansson          Skene Sois                  43:27  13:06 16:31   20
 10      Ann-Marie Slättberg       Skidklubben Göteborg        45:41  15:20 17:22    6
 11      Birgitta Virdborg         Göteborg-Majorna OK         46:42  16:21 17:45    6
 12      Elsa Grahn                IK Wilske                   55:35  25:14 21:08   20
 13      Maj-Britt Pettersson      IK Uven                     55:44  25:23 21:11    6
 14      Ulla Björkeroth           OK P4                       80:42  50:21 30:41   20
         Evelyn Alexandersson      Lerums Sok               EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D60
Banlängd: 3 260 m 26 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Kerstin Carlsson          Ulricehamns OK              33:32        10:17   20
  2      Birgit Lång               OK Klyftamo                 33:58   0:26 10:25   20
  3      Eva Axelsson              Hestra IF                   36:14   2:42 11:07   20
  4      Gunnel Börjesson          IK Uven                     36:38   3:06 11:14    6
  5      Lillie Pettersson         Lerums Sok                  38:23   4:51 11:46    6
  6      Gull-Britt Grönberg       Kungälvs OK                 38:32   5:00 11:49    6
  7      Kerstin Fredriksson       Ljungskile Fk               38:52   5:20 11:55    2
  8      Tytti Brinkenberg         Kungälvs OK                 38:53   5:21 11:56    6
  9      Barbro Vallin             Kungälvs OK                 38:58   5:26 11:57    6
 10      Lisbeth Johansson         Södertälje Orienteri        40:58   7:26 12:34   16
 11      Barbro Eckerlid           Sävedalens Aik              41:03   7:31 12:36    6
 12      Brita Särdqvist           IK Ymer                     41:12   7:40 12:38   20
 13      Gudrun Broman             Göteborg-Majorna OK         41:13   7:41 12:39    6
 14      Anne-Catrine Persson      Mariestads Fk               41:24   7:52 12:42   20
 15      Maija Drotz               Hestra IF                   41:40   8:08 12:47   20
 16      Mildred Josefsson         Rydboholms Sk               43:25   9:53 13:19   20
 17      Margareta Holmberg        IF Hagen                    43:30   9:58 13:21   20
 18      Britt Axelsson            Sävedalens Aik              44:19  10:47 13:36    6
 19      Inger Hallberg            IK Uven                     45:37  12:05 14:00    6
 20      Ann-Marie Särén           Borås Gif                   46:13  12:41 14:11   20
 21      Ingrid Borgliden          Vänersborgs Sk              46:49  13:17 14:22   20
 22      Anne-Marie Carlsson       Sävedalens Aik              49:43  16:11 15:15    6
 23      Ann-Marie Nilsson         Rydboholms Sk               50:06  16:34 15:22   20
 24      Christina Hogedal         Kungälvs OK                 53:04  19:32 16:17    6
 25      Birgitta Pettersson       Tolered-Utby OL             55:07  21:35 16:54    6
         Anna-Lisa Andersson       Lidköpings Vsk           EJ START                20
         Gunni Andersson           Lerums Sok            FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D55
Banlängd: 3 520 m 25 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Birgitta Stenström        Vänersborgs Sk              31:10         8:51   20
  2      Ulla Lindhe               IK Stern                    33:27   2:17  9:30    6
  3      Birgitta Carlsson         OK Orinto                   36:57   5:47 10:30   20
  4      Birgit Haglund            Hestra IF                   37:08   5:58 10:33   20
  5      Gunnel Palgrim            Vänersborgs Sk              39:05   7:55 11:06   20
  6      Bibbi Svensson            Mariestads Fk               39:55   8:45 11:20   20
  7      Kerstin Wallenius         OK Skogsstjärnan            40:19   9:09 11:27   20
  8      Ingrid Hermansson         IK Ymer                     40:26   9:16 11:29   20
  9      Kerstin Ernvid            Nitta IF                    40:30   9:20 11:30   20
 10      Britt Rangert             Växjö Ais                   40:38   9:28 11:33   14
 11      Elisabeth Sott            Frölunda OL                 42:14  11:04 12:00    6
 12      Margareta Johansson       Trollhättans Sok            42:39  11:29 12:07   20
 13      Lillemor Lorén            OK Frisene                  43:35  12:25 12:23   20
 14      Kerstin Johansson         OK Mark                     43:52  12:42 12:28   20
 15      Lena Waern                Trollhättans Sok            44:06  12:56 12:32   20
 16      Gunvor Jonsson            Vänersborgs Sk              45:15  14:05 12:51   20
 17      Margaretha Andersson      Borås Gif                   46:01  14:51 13:04   20
 18      Maud Halvarsson           Sävedalens Aik              47:45  16:35 13:34    6
 19      Ulla Sönsteröd            Sok 68                      48:56  17:46 13:54   20
 20      Ulla Fredholm             Frölunda OL                 49:04  17:54 13:56    6
 21      Margit Ryberg             OK Klyftamo                 49:10  18:00 13:58   20
 22      Birgitta Tholander        OK Landehof                 49:35  18:25 14:05    6
 23      Inger Bylander            Svenljunga OK               50:01  18:51 14:13   20
 24      Marianne Johansson        Sävedalens Aik              54:14  23:04 15:24    6
 25      Maj-Britt Eliasson        Fritsla Vik                 56:16  25:06 15:59   20
         Ulla Johansson            Ryda Skidklubb           EJ START                20
         Iréne Enarsson            Ryda Skidklubb           EJ START                20
         Berit Ivehag              Främmestad IK            EJ START                20
         Inga Persson              OK Landehof              EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D55 Motion
Banlängd: 2 770 m 8 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Eva Wilkås                Lerums Sok                  38:56        14:03    6
  2      Britt-Marie Lindgren      Fritsla Vik                 41:53   2:57 15:07   20
  3      Britta Davidsson          Ulricehamns OK              44:48   5:52 16:10   20
  4      Louise Lindberg           IK Wilske                   45:00   6:04 16:15   20
  5      Birgitta Eliasson         Bredareds IF                45:49   6:53 16:32   20
  6      Kerstin Andersson         Kungälvs OK                 46:05   7:09 16:38    6
  7      Gunnel Forsblad           IK Wilske                   52:19  13:23 18:53   20
  8      Ing-Britt Sandin          OK Frisene                  57:30  18:34 20:45   20
         Birgitta Mattsson         OK Alehof                EJ START                 6
         Eva Erikers               Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D50
Banlängd: 3 630 m 40 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Inger Holmstrand          Herrljunga Sk               34:54         9:37   20
  2      Inger Jönsson             IK Ymer                     36:36   1:42 10:05   20
  3      Britt Pirozzi             IK Stern                    36:48   1:54 10:08    6
  4      Birgitta Tollesson        OK Alehof                   37:29   2:35 10:20    6
  5      Ulla-Britt Larsson        Ringsjö OK                  37:52   2:58 10:26   13
  6      Ann-Marie Holmström       IK Gandvik                  38:09   3:15 10:31   20
  7      Gunnel Karlsson           Sok 68                      38:12   3:18 10:31   20
  8      Enid Ingemarsson          Hestra IF                   38:47   3:53 10:41   20
  9      Eva Alsin                 IK Ymer                     38:58   4:04 10:44   20
 10      Ingalill Svensson         Sävedalens Aik              39:37   4:43 10:55    6
 11      Ingrid Wallström          Fk Herkules                 40:02   5:08 11:02    6
 12      Ann-Gerd Carlsson         Ulricehamns OK              40:19   5:25 11:06   20
 13      Gunnel Steen              Kungälvs OK                 41:03   6:09 11:19    6
 14      Kajsa Toftén              Hjobygdens OK               41:46   6:52 11:30   20
 15      Ann-Britt Johansson       IK Stern                    42:00   7:06 11:34    6
 16      Birgit Tisell             Lerums Sok                  42:06   7:12 11:36    6
 17      Anna-Carin Christiansson  Trollhättans Sk             42:49   7:55 11:48   20
 18      Sonia Johannesson         Kungälvs OK                 42:53   7:59 11:49    6
 19      Anne-Marie Tiveljung      IK Gandvik                  44:00   9:06 12:07   20
 20      Ann-Charlotte Börjesson   Sävedalens Aik              44:42   9:48 12:19    6
 21      Eva Höije                 Mariestads Fk               45:42  10:48 12:35   20
 22      Linnéa Claesson           Rydboholms Sk               45:56  11:02 12:39   20
 23      Ulla Öhrström             OK Amne                     46:52  11:58 12:55   20
 24      Ulla Ling                 IK Hakarpspojkarna          48:13  13:19 13:17   14
 25      Elisabeth Rosén           Göteborg-Majorna OK         49:21  14:27 13:36    6
 26      Marianne Rosén            IK Ymer                     49:56  15:02 13:45   20
 27      Ann-Christine Borg        Frölunda OL                 50:42  15:48 13:58    6
 28      Inga-Lena Carlstedt       Sävedalens Aik              50:54  16:00 14:01    6
 29      Ann Olsson                Sävedalens Aik              51:13  16:19 14:07    6
 30      Margareta Lindberg        IK Stern                    52:42  17:48 14:31    6
 31      Birgitta Johansson        OK Tranan                   55:59  21:05 15:25   20
 32      Karin Max                 Frölunda OL                 56:08  21:14 15:28    6
 33      Ingrid Carlstedt          Sävedalens Aik              56:17  21:23 15:30    6
 34      Maritha Hallberg          IK Ymer                     56:44  21:50 15:38   20
 35      Barbro Sandberg           Göteborg-Majorna OK         61:12  26:18 16:52    6
 36      Inger Holmberg            Ljungskile Fk               68:45  33:51 18:56    2
 37      Eva Dellming              IF Marin Väst               75:01  40:07 20:40    6
 38      Linnéa Karlsson           OK Skogsstjärnan           101:23  66:29 27:56   20
         Inga-Lisa Axenborg        Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
         Siv Rödström              OK Skogsstjärnan         EJ START                20
         Lillemor Gunnarsson       OK Gipen                 EJ START                 2
         Birgitta Johansson        Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
         Monica Larsson            OK Tranan                EJ START                20
         Inga-Maj Österholm        OK Skogsstjärnan         EJ START                20
         Elisabeth Backman         Trollhättans Sok         EJ START                20
         Birgitta Käll             Borås Gif             FELSTÄMPLAT                20
         Gunborg Gustafsson        Borås Gif             FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D50 Motion
Banlängd: 2 770 m 6 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Berit Svensson            OK Mark                     35:39        12:52   20
  2      Ingrid Haglund            OK Kullingshof              38:38   2:59 13:57   20
  3      Eva-Maj Johansson         Fritsla Vik                 39:24   3:45 14:13   20
  4      Görel Nordin              Vänersborgs Sk              40:25   4:46 14:35   20
  5      Ylva Jansson              IF Hagen                    44:20   8:41 16:00   20
  6      Harriet Westerberg        Vänersborgs Sk              55:03  19:24 19:52   20
         Ulla Björkman             IK Ymer                  EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D45
Banlängd: 4 040 m 20 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Ingmarie Brander Strand   Göteborg-Majorna OK         29:47         7:22    6
  2      Susanne Berglund          Sävedalens Aik              36:33   6:46  9:03    6
  3      Anne Kaill                IK Omega                    37:15   7:28  9:13   20
  4      Pia Börjesson             Toarps OK                   39:27   9:40  9:46   20
  5      Ing-Marie Hjert           Falköpings Aik              41:05  11:18 10:10   20
  6      Inger Johansson           OK Klyftamo                 42:43  12:56 10:34   20
  7      Monica Knutsson           Sävedalens Aik              44:29  14:42 11:01    6
  8      Britt-Marie Larsson       Sok 68                      44:42  14:55 11:04   20
  9      Karin Axelsson            IK Uven                     46:37  16:50 11:32    6
 10      Ann-Christin Larsson      OK Frisene                  47:33  17:46 11:46   20
 11      Ann-Kristin Lindegårdh    Tolered-Utby OL             49:12  19:25 12:11    6
 12      Lena Weiming-Nyberg       Kinnaströms Sk              49:49  20:02 12:20   20
 13      Eva Andreasson            Borås Gif                   53:34  23:47 13:16   20
 14      Eva Bergman               IK Uven                     54:09  24:22 13:24    6
 15      Kerstin Hedlund           IK Ymer                     54:38  24:51 13:31   20
 16      Ingrid Gillberg           Kungälvs OK                 59:22  29:35 14:42    6
 17      Monica Abrahamsson        Gudhems IF                  59:35  29:48 14:45   20
 18      Eva Johansson             Kungälvs OK                 61:11  31:24 15:09    6
 19      Lilian Axelsson           OK Räven                    61:40  31:53 15:16   20
 20      Gunnel Hedbom             Göteborg-Majorna OK         62:24  32:37 15:27    6
         Gunilla Hogedal           Tibro Aik Sok            EJ START                20
         Kristina Larsson          OK Klyftamo              EJ START                20
         Carola Thörnberg          IK Gandvik               EJ START                20
         Eva Werner                Lidköpings Vsk           EJ START                20
         Gunilla Jogeland          IK Ymer                  EJ START                20
         Evamarie Lundahl          IF Hagen                 EJ START                20
         Kerstin Olausson          Stenungsunds OK          EJ START                 2
         Ingrid Brelind            Horreds Sk               EJ START                20
         Gun-Britt Thorén          Vänersborgs Sk           EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D45 Motion
Banlängd: 3 290 m 15 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Berith Pettersson         OK Skogsvargarna            36:22        11:03   20
  2      Kerstin Svensson          Trollhättans Sok            39:46   3:24 12:05   20
  3      Annika Gustavsson         Bredareds IF                40:55   4:33 12:26   20
  4      Ulla Eliasson             Kungälvs OK                 42:08   5:46 12:48    6
  5      Lizkulla Pettersson       Kinnaströms Sk              42:35   6:13 12:57   20
  6      Annmarie Arkåsen          Falköpings Aik              46:41  10:19 14:11   20
  7      Inger Vejedal             OK Mark                     47:01  10:39 14:17   20
  8      Mirjam Norén              IK Uven                     48:17  11:55 14:41    6
  9      Marianne Bertilsson       OK Räven                    49:06  12:44 14:55   20
 10      Eva-Lott Lundberg         IF Hagen                    49:45  13:23 15:07   20
 11      Britt-Marie Ekberg        OK Orinto                   55:13  18:51 16:47   20
 12      Lena Nilsson              Nitta IF                    58:54  22:32 17:54   20
 13      Inger Eismark             OK Orinto                   60:59  24:37 18:32   20
 14      Berit Edlund              IF Elfsborg                 67:35  31:13 20:33   20
 15      Gunnel Aldergren-Luvö     Fk Herkules                 76:46  40:24 23:20    6
         Gunnel Litzell            OK Kullingshof           EJ START                20
         Yvonne Svensson           OK Kullingshof           EJ START                20
         Solveig Johansson         OK Alehof                EJ START                 6
         Britt Blom                Ljungskile Fk            EJ START                 2
         Gun-Britt Skoglundh       Fritsla Vik              EJ START                20
         Gunilla Andersson         Tolered-Utby OL          EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D40
Banlängd: 4 210 m 15 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Eva Britta Lidström       OK Landehof                 33:26         7:56    6
  2      Silke Klick               IK Stern                    36:02   2:36  8:34    6
  3      Gunnel Hultqvist          IF Hagen                    41:09   7:43  9:46   20
  4      Saima Värton              OK Kobras                   42:36   9:10 10:07     
  5      Katarina Ström            Hestra IF                   43:49  10:23 10:24   20
  6      Marie Claesson            Rydboholms Sk               44:22  10:56 10:32   20
  7      Marianne Klasson          Ulricehamns OK              49:13  15:47 11:41   20
  8      Kristina Unosson          Fritsla Vik                 49:16  15:50 11:42   20
  9      Marie Kristiansson        OK Räven                    49:17  15:51 11:42   20
 10      Anna-Karin Granath        Tolered-Utby OL             52:15  18:49 12:25    6
 11      Monica Nilsson            OK Alehof                   53:27  20:01 12:42    6
 12      Ann Westerdahl            Göteborg-Majorna OK         56:48  23:22 13:30    6
 13      Lisbet Sjödin             OK Klyftamo                 57:54  24:28 13:45   20
 14      Kajsa Arvidsson           Sok 68                      60:32  27:06 14:23   20
 15      Pia Svensson              Falköpings Aik              67:41  34:15 16:05   20
         Eva Rabe-Magnusson        IF Hagen                 EJ START                20
         Margareta Netz            Trollhättans Sok         EJ START                20
         Yvonne Karlbom            OK Alehof                EJ START                 6
         Catharina Carlsson        Trollhättans Sok         EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D40 Motion
Banlängd: 3 290 m 6 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Annelie Magnusson         Bredareds IF                40:52        12:25   20
  2      Annika Gustafsson         OK Gipen                    43:32   2:40 13:14    2
  3      Ulla Dehlén               Mariestads Fk               43:50   2:58 13:19   20
  4      Lena Håkansson            IK Uven                     46:29   5:37 14:08    6
  5      Margaretha Johansson      OK Kullingshof              51:05  10:13 15:32   20
  6      Ingela Wedlin             Sävedalens Aik              59:48  18:56 18:11    6
         Annelie Johansson         Falköpings Aik           EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D35
Banlängd: 4 570 m 18 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Pia Hermansson            Tolered-Utby OL             32:48         7:11    6
  2      Britta Sahlin             OK Skogsvargarna            37:00   4:12  8:06   20
  3      Marianne Hansson          Bredareds IF                37:51   5:03  8:17   20
  4      Marie Josefsson           Hestra IF                   39:11   6:23  8:34   20
  5      Susanne Linné             Istrums Sk                  39:18   6:30  8:36   20
  6      Lena Eriksson             IF Elfsborg                 41:18   8:30  9:02   20
  7      Annika Hilding            Hestra IF                   41:37   8:49  9:06   20
  8      Elisabeth Fredriksson     Gudhems IF                  41:40   8:52  9:07   20
  9      Marina Nilsson            Kungälvs OK                 42:30   9:42  9:18    6
 10      Annika Edsand             Sävedalens Aik              43:53  11:05  9:36    6
 11      Lena Larsson              Göteborg-Majorna OK         44:05  11:17  9:39    6
 12      Marianne Johansson        OK Kullingshof              44:58  12:10  9:50   20
 13      Gry Bergman               Kungälvs OK                 47:28  14:40 10:23    6
 14      Ann Hilmersson            OK Klyftamo                 55:52  23:04 12:13   20
 15      Ulla Granér               OK Kullingshof              58:22  25:34 12:46   20
 16      Helena Larsson            Hestra IF                   58:26  25:38 12:47   20
 17      Katrin Viilu              OK Kobras                   65:05  32:17 14:14     
         Agneta Johansson          Rydboholms Sk            EJ START                20
         Åsa Nyberg                Göteborg-Majorna OK   FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D35 Motion
Banlängd: 3 690 m 7 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Annie Edvardsen           Göteborg-Majorna OK         43:51        11:53    6
  2      Gun Ericsson              Trollhättans Sok            44:41   0:50 12:07   20
  3      Christina Wallerman       Borås Gif                   48:17   4:26 13:05   20
  4      Irené Andersson           OK Kullingshof              49:34   5:43 13:26   20
  5      Monica Ljunglide          OK Kullingshof              50:45   6:54 13:45   20
  6      Catarina Blomberg         Göteborg-Majorna OK         59:50  15:59 16:13    6
         Kristin Back              Vänersborgs Sk           EJ START                20
         Katarina Haase            Vänersborgs Sk           EJ START                20
         Eva Larsson               Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Anette Högberg            Årjängs OK            FELSTÄMPLAT                18
----------------------------------------------------------------------------------------

D21
Banlängd: 5 000 m 30 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 0312 Ann-Marie Olsson          Stigsökarna                 37:17         7:27    2
  2 0096 Maria Wiklund             Trollhättans Sk             39:00   1:43  7:48   20
  3 7602 Ida Hördegård             Ifk Göteborg                39:42   2:25  7:56    6
  4 0313 Susanne Svensson          Kungälvs OK                 40:33   3:16  8:07    6
         Yvonne Sjordside          Kolding OK                  40:33                  
  6      Kristin Norlin            Kungälvs OK                 40:48   3:31  8:10    6
  7      Annika Johansson          OK Tranan                   42:13   4:56  8:27   20
  8      Helena Karlsson           Falköpings Aik              42:14   4:57  8:27   20
  9      Martina Edlund            IK Ymer                     42:25   5:08  8:29   20
 10 0367 Karin Andersson           OK Klyftamo                 42:30   5:13  8:30   20
 11 0404 Susanna Erikers-Brands.   Sävedalens Aik              43:00   5:43  8:36    6
 12 8401 Åsa Hellquist             Sol Tranås                  43:38   6:21  8:44   14
 13      Linda Martinsson          IF Marin Väst               46:04   8:47  9:13    6
 14      Ann-Kristin Kristianson   Trollhättans Sok            46:16   8:59  9:15   20
 15      Catharina Ramhult         Hestra IF                   46:40   9:23  9:20   20
 16      Ing-Marie Aroneng         Bredareds IF                47:10   9:53  9:26   20
 17 7600 Jana Berkova              Ifk Göteborg                47:12   9:55  9:26    6
 18      Suzy Larsson              Göteborg-Majorna OK         48:14  10:57  9:39    6
 19      Anna Eriksson             OK Landehof                 48:19  11:02  9:40    6
 20      Carina Ivarsson           OK Kullingshof              48:20  11:03  9:40   20
 21      Malin Christiansson       Kungälvs OK                 50:06  12:49 10:01    6
 22      Katrin Bergendahl         OK Måsen                    51:02  13:45 10:12   16
 23      Kristin Olsson            OK Alehof                   53:09  15:52 10:38    6
 24      Anna-Karin Ryberg         OK Klyftamo                 53:22  16:05 10:40   20
 25      Eleonora Johannesson      Kungälvs OK                 54:05  16:48 10:49    6
 26      Karin Johansson           Falköpings Aik              56:54  19:37 11:23   20
 27      Lena Boge                 OK Alehof                   58:38  21:21 11:44    6
 28      Kristina Larsson          Ringsjö OK                  62:42  25:25 12:32   13
 29      Louise Didriksson         Främmestad IK               62:43  25:26 12:33   20
 30      Karin Westberg            Ifk Göteborg                84:54  47:37 16:59    6
         Birgitta Andersson        Främmestad IK            EJ START                20
    0237 Linda Larsson             Rydboholms Sk            EJ START                20
         Liselott Nordgren         OK Landehof              EJ START                 6
         Jenny Andersson           Fk Herkules              EJ START                 6
         Lilian Värton             OK Kobras                EJ START                  
    0857 Malin Wik                 Fk Herkules              EJ START                 6
    0700 Lisa Gunnarsson           OK Gipen                 EJ START                 2
         Maria Larsson             OK Kullingshof           EJ START                20
         Anna Karlsson             Sok 68                   EJ START                20
    0356 Heli Marjomaa             Stigsökarna              EJ START                 2
----------------------------------------------------------------------------------------

D21 Motion
Banlängd: 3 690 m 11 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Cathrine Davidsson        Sok 68                      38:04        10:19   20
  2      Karin Jogeland            IK Ymer                     39:05   1:01 10:36   20
  3      Leila Ekman               Tolered-Utby OL             43:57   5:53 11:55    6
  4      Marie Carlsson            OK Tranan                   47:07   9:03 12:46   20
  5      Maire Meitsar             OK Kobras                   49:37  11:33 13:27     
  6      Anna-Karin Davidsson      Sok 68                      49:40  11:36 13:28   20
  7      Åse Westling              Falköpings Aik              51:46  13:42 14:02   20
  8      Anna-Karin Pettersson     IK Uven                     52:01  13:57 14:06    6
  9      Anette Nilsson            Skidklubben Göteborg        58:44  20:40 15:55    6
 10      Christina Morén           Falköpings Aik              90:51  52:47 24:37   20
 11      Anna Immerstrand          OK Frisene                 122:35  84:31 33:13   20
         Hanna Axmalm              Sävedalens Aik           EJ START                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D20
Banlängd: 4 570 m 5 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 0489 Malin Sörstrand           Sok 68                      37:20         8:10   20
  2 0791 Maria Svensson            OK Mark                     43:21   6:01  9:29   20
  3 0570 Maria Bergagård           Tolered-Utby OL             43:39   6:19  9:33    6
  4 0822 Sofia Luvö                Fk Herkules                 52:41  15:21 11:32    6
    0715 Jenny Spånglund           Hestra IF                EJ START                20
         Kamilla Fjordvald         Silkeborg OK          FELSTÄMPLAT                  
----------------------------------------------------------------------------------------

D20 Motion
Banlängd: 3 290 m 2 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Jennie Axelsson           Fritsla Vik                 36:16        11:01   20
  2      Anna Johansson            Kungälvs OK                 58:27  22:11 17:46    6
----------------------------------------------------------------------------------------

D18
Banlängd: 4 210 m 10 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 0437 Sara Svensson             OK Kullingshof              34:35         8:13   20
  2 0645 Anneli Litzell            OK Kullingshof              39:26   4:51  9:22   20
  3 0612 Linda Gustavsson          Bredareds IF                42:37   8:02 10:07   20
  4 0644 Birgitta Wingqvist        Ringsjö OK                  42:57   8:22 10:12   13
  5 0762 Lina Börjesson            Sävedalens Aik              44:38  10:03 10:36    6
  6 0708 Veronica Hilmersson       OK Klyftamo                 44:46  10:11 10:38   20
  7 0674 Lisa Jansson              Främmestad IK               45:02  10:27 10:42   20
  8      Linda Köster              Fk Herkules                 46:23  11:48 11:01    6
  9      Anne Fjordvald            Silkeborg OK                70:18  35:43 16:42     
    0741 Martina Arkåsen           Falköpings Aik           EJ START                20
    0726 Lisa Gabrielsson          Falköpings Aik           EJ START                20
         Jenny Larsson             OK Klyftamo              EJ START                20
    0430 Johanna Spånér            Sävedalens Aik           EJ START                 6
    0764 Charlotte Korsgård        IK Stern                 EJ START                 6
    0642 Maria Carlstedt           Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Sandra Wedin              Sävedalens Aik        FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

D16
Banlängd: 4 040 m 35 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Alexandra Vejedal         OK Mark                     28:50         7:08   20
  2      Ulrika Andersson          IK Gandvik                  30:56   2:06  7:39   20
  3      Emelie Holmström          IK Gandvik                  31:38   2:48  7:50   20
  4      Annie Larsson             Tolered-Utby OL             31:47   2:57  7:52    6
  5      Hanna Arnell              Fritsla Vik                 34:02   5:12  8:25   20
  6      Lisa Axelsson             Hjobygdens OK               34:24   5:34  8:31   20
  7      Camilla Andersson         Falköpings Aik              34:36   5:46  8:34   20
  8      Lotta Nilsson             OK Alehof                   35:46   6:56  8:51    6
  9      Lina Jogeland             IK Ymer                     36:28   7:38  9:02   20
 10      Stina Jansson             Främmestad IK               36:34   7:44  9:03   20
 11      Julia Gunnarsson          Lerums Sok                  37:00   8:10  9:10    6
 12      Linnea Hjalmarsson        IK Ymer                     37:17   8:27  9:14   20
 13      Hanna Mattsson            IK Uven                     37:38   8:48  9:19    6
 14      Karin Kaill               IK Omega                    37:46   8:56  9:21   20
 15      Josefin Spånér            Sävedalens Aik              39:51  11:01  9:52    6
 16      Minna Lappalainen         Ljungskile Fk               40:15  11:25  9:58    2
 17      Jenny Westerdahl          Göteborg-Majorna OK         41:17  12:27 10:13    6
 18      Ulrika Fredriksson        Gudhems IF                  42:23  13:33 10:29   20
 19      Sandra Köster             Fk Herkules                 42:27  13:37 10:30    6
 20      Ann Stridh                Trollhättans Sok            43:03  14:13 10:39   20
 21      Kristine Svensson         Falköpings Aik              43:07  14:17 10:40   20
 22      Jenny Johansson           OK Alehof                   43:29  14:39 10:46    6
 23      Berit Roiland             OK Kobras                   44:44  15:54 11:04     
 24      Sandra Johansson          OK Kullingshof              46:37  17:47 11:32   20
 25      Linda Klasson             Ulricehamns OK              47:06  18:16 11:40   20
 26      Annika Rihma              OK Kobras                   47:19  18:29 11:43     
 27      Caroline Johansson        Lerums Sok                  47:52  19:02 11:51    6
 28      Mairit Trei               OK Kobras                   49:01  20:11 12:08     
 29      Annika Karlsson           Skene Sois                  55:45  26:55 13:48   20
 30      Helena Minto              OK Kobras                   58:30  29:40 14:29     
 31      Hanna Weimann             IK Uven                     60:37  31:47 15:00    6
 32      Emmeli Schön              Hestra IF                   62:23  33:33 15:26   20
         Anna Max                  Frölunda OL              EJ START                 6
         Elise Berggren            IK Ymer                  EJ START                20
         Christine Korsgård        IK Stern                 EJ START                 6
         Varvara Guljajeva         OK Kobras             FELSTÄMPLAT                  
         Anna Muschke              Falköpings Aik        FELSTÄMPLAT                20
         Carina Haraldsson         Svenljunga OK         FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D16 Lätt
Banlängd: 3 290 m 1 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Elin Jambrén              OK Räven                    45:06        13:42   20
----------------------------------------------------------------------------------------

D14
Banlängd: 3 650 m 33 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Cecilia Fredriksson       Gudhems IF                  26:49         7:21   20
  2      Emelie Steen              Kungälvs OK                 31:17   4:28  8:34    6
  3      Josefin Axelsson          Hestra IF                   31:25   4:36  8:36   20
  4      Helena Jansson            IF Hagen                    32:00   5:11  8:46   20
  5      Anna Nilsson              IK Ymer                     32:08   5:19  8:48   20
  6      Stina Banck               Hjobygdens OK               32:18   5:29  8:51   20
  7      Linnea Zickerman          Göteborg-Majorna OK         33:34   6:45  9:12    6
  8      Carolina Bergagård        Tolered-Utby OL             34:12   7:23  9:22    6
  9      Linnea Lidström           OK Landehof                 34:17   7:28  9:24    6
 10      Christine Litzell         OK Kullingshof              34:23   7:34  9:25   20
 11      Sofie Skammelsen          Silkeborg OK                36:38   9:49 10:02     
 12      Madeleine Gustavsson      Istrums Sk                  37:36  10:47 10:18   20
 13      Isabell Håkansson         IK Uven                     38:04  11:15 10:26    6
 14      Anna-Karin Claesson       OK Kullingshof              38:10  11:21 10:27   20
 15      Emma Fredman              Hestra IF                   38:27  11:38 10:32   20
 16      Jessica Eriksson          Bredareds IF                38:30  11:41 10:33   20
 17      Mari Persson              Gudhems IF                  39:09  12:20 10:44   20
 18      Malin Hultqvist           IF Hagen                    39:39  12:50 10:52   20
 19      Erika Ström               Hestra IF                   40:12  13:23 11:01   20
 20      Helena Strand             OK Landehof                 40:41  13:52 11:09    6
 21      Anna Wallerman            Borås Gif                   42:04  15:15 11:32   20
 22      Julia Torstensson         OK Landehof                 42:09  15:20 11:33    6
 23      Maria Svensson            Trollhättans Sok            42:41  15:52 11:42   20
 24      Carolina Klasson          Ulricehamns OK              43:37  16:48 11:57   20
 25      Emelie Dahlberg           Falköpings Aik              46:01  19:12 12:36   20
 26      Karin Ahlgren             Lerums Sok                  47:51  21:02 13:07    6
 27      Therese Andersson         Falköpings Aik              49:36  22:47 13:35   20
 28      Emma Johansson            Falköpings Aik              50:20  23:31 13:47   20
 29      Hanna Johansson           Gudhems IF                  51:01  24:12 13:59   20
 30      Lena Johansson            OK Alehof                   53:52  27:03 14:45    6
 31      Lisa Engström             Lerums Sok                  60:10  33:21 16:29    6
         Lisa Kindberg             Tolered-Utby OL          EJ START                 6
         Moa Berglund              Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Charlotte Magnusson       IK Ymer                  EJ START                20
         Anna Persson              Göteborg-Majorna OK      EJ START                 6
         Maria Jonsson             Hestra IF                EJ START                20
         Ingela Blixt              OK Orinto                EJ START                20
         Bettina Edlund            IK Ymer               FELSTÄMPLAT                20
         Anna-Karin Fallgren       Gudhems IF            FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D14 Lätt
Banlängd: 2 790 m 4 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Kajsa Larsson             Hestra IF                   34:48        12:28   20
  2      Elin Josefsson            Hestra IF                   36:29   1:41 13:05   20
  3      Erica Widegren            Hestra IF                   42:30   7:42 15:14   20
  4      Camilla Sahlin            Vänersborgs Sk              56:42  21:54 20:19   20
         Mikaela Jönsson           Trollhättans Sok         EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D12
Banlängd: 2 790 m 24 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Johanna Lidström          OK Landehof                 25:34         9:10    6
  2      Helena Lidhage            IK Ymer                     26:54   1:20  9:38   20
  3      Sofia Larsson             Hestra IF                   29:36   4:02 10:37   20
  4      Sofie Pettersson          Gällstads IF                29:45   4:11 10:40   20
  5      Malin Andersson           IK Ymer                     30:25   4:51 10:54   20
  6      Lina Strand               Göteborg-Majorna OK         30:38   5:04 10:59    6
  7      Lisa Kaill                IK Omega                    30:54   5:20 11:05   20
  8      Elsa Jansson              Främmestad IK               31:15   5:41 11:12   20
  9      Sofia Olausson            IK Omega                    33:53   8:19 12:09   20
 10      Jonna Engström            Lerums Sok                  34:16   8:42 12:17    6
 11      Therese Fredman           Hestra IF                   34:31   8:57 12:22   20
 12      Caroline Gustavsson       Istrums Sk                  35:59  10:25 12:54   20
 13      Hanna Hultman             Sävedalens Aik              36:50  11:16 13:12    6
 14      Emelie Hjortvall          Borås Gif                   39:39  14:05 14:13   20
 15      Linda Andersson           OK Orinto                   40:37  15:03 14:33   20
 16      Malin Thilander           Falköpings Aik              42:21  16:47 15:11   20
 17      Hanna Jansson             Lerums Sok                  42:47  17:13 15:20    6
 18      Jenny Andersson           OK Kullingshof              46:00  20:26 16:29   20
 19      Jenny Ljunglide           OK Kullingshof              49:10  23:36 17:37   20
 20      Lisa Weimann              IK Uven                     49:15  23:41 17:39    6
 21      Julia Jingrot             Sävedalens Aik              50:34  25:00 18:07    6
 22      Helena Granér             OK Kullingshof              53:26  27:52 19:09   20
 23      Emelie Ljunglide          OK Kullingshof              62:09  36:35 22:17   20
         Emma Jonsson              Hestra IF                EJ START                20
         Julia Thorén              Vänersborgs Sk           EJ START                20
         Anna Nielsen              OK Alehof                EJ START                 6
         Lina Arnesson             Ulricehamns OK           EJ START                20
         Anna Linné                Istrums Sk            FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D12 Lätt
Banlängd: 2 520 m 5 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Catarina Karlsson         OK Mark                     25:56        10:17   20
  2      Sanna Bergman             Kungälvs OK                 27:13   1:17 10:48    6
  3      Anna Pettersson           Kungälvs OK                 31:34   5:38 12:32    6
  4      Isabell Grönbäck          Hestra IF                   32:17   6:21 12:49   20
  5      Karolin Blomgren          OK Tranan                   40:18  14:22 16:00   20
         Matilda Thorén            Vänersborgs Sk           EJ START                20
         Michaela Törnqvist-Roos   Falköpings Aik           EJ START                20
----------------------------------------------------------------------------------------

D10
Banlängd: 2 420 m 20 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Josefin Bergagård         Tolered-Utby OL             19:17         7:58    6
  2      Lina Lindqvist            Fk Herkules                 20:01   0:44  8:16    6
  3      Maria Eliasson            OK Alehof                   21:34   2:17  8:55    6
  4      Annika Blomberg           Göteborg-Majorna OK         22:20   3:03  9:14    6
  5      Emelie Unosson            Fritsla Vik                 23:06   3:49  9:33   20
  6      Martina Johansson         Ulricehamns OK              23:51   4:34  9:51   20
  7      Malin Hermansson          Tolered-Utby OL             23:56   4:39  9:53    6
  8      Tiri Bergman              Kungälvs OK                 24:09   4:52  9:59    6
  9      Kristin Skaar             Ryda Skidklubb              24:12   4:55 10:00   20
 10      Petra Östanbäck           Fritsla Vik                 25:19   6:02 10:28   20
 11      Sofie Östanbäck           Fritsla Vik                 25:31   6:14 10:33   20
 12      Sara Pedersen             OK Alehof                   26:51   7:34 11:06    6
 13      Erika Andersson           Ulricehamns OK              27:48   8:31 11:29   20
 14      Malin Johansson           Gudhems IF                  30:08  10:51 12:27   20
 15      Emma Linné                Istrums Sk                  30:26  11:09 12:35   20
 16      Therese Sjöblom           Fritsla Vik                 30:33  11:16 12:37   20
 17      Ida Engström              Lerums Sok                  31:47  12:30 13:08    6
 18      Lina Dahlberg             Falköpings Aik              32:30  13:13 13:26   20
 19      Sofie Nilsson             Skene Sois                  33:05  13:48 13:40   20
 20      Anna Granér               OK Kullingshof              59:03  39:46 24:24   20
         Viktoria Stålheim         Sävedalens Aik           EJ START                 6
         Elin Jansson              Lerums Sok               EJ START                 6
         Maja Persson-Riis         IF Hagen                 EJ START                20
         Karin Fredriksson         IF Hagen                 EJ START                20
         Mikaela Grandin-Engström  OK Kullingshof           EJ START                20
--------------------------------------------------------------------------------------

Inskolning
Banlängd: 1 950 m 38 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
         John Börjesson            Hestra IF                 GODKÄND                20
         Evelina Kristensson       OK Skogshjortarna         GODKÄND                20
         Oscar Holm                Kungälvs OK               GODKÄND                 6
         Rasmus Bäck               OK Kullingshof            GODKÄND                20
         Anna Wahlgren             Bredareds IF              GODKÄND                20
         Anna Andersson            OK Kullingshof            GODKÄND                20
         Erik Wallin               OK Mark                   GODKÄND                20
         Albert Skaar              Ryda Skidklubb            GODKÄND                20
         Carl-Johan Fredman        Hestra IF                 GODKÄND                20
         Viktor Haggren            OK Skogshjortarna         GODKÄND                20
         Linus Börjesson           OK Skogshjortarna         GODKÄND                20
         Anders Hansson            Bredareds IF              GODKÄND                20
         Frida Andersson           Ulricehamns OK            GODKÄND                20
         Jesper Sjögren            OK Kullingshof            GODKÄND                20
         Jenny Eriksson            OK Skogshjortarna         GODKÄND                20
         Johan Carlsson            OK Tranan                 GODKÄND                20
         Emma Kilborn              Sok 68                    GODKÄND                20
         Marcus Lindberg           OK Skogshjortarna         GODKÄND                20
         Kerry Gustavsson          OK Kullingshof            GODKÄND                20
         Sandra Olsson             Bredareds IF              GODKÄND                20
         Ida Carlsson              OK Tranan                 GODKÄND                20
         Kristin Pettersson        Hestra IF                 GODKÄND                20
         Dan Börjesson             Hestra IF                 GODKÄND                20
         Tommy Stenqvist           Ryda Skidklubb            GODKÄND                20
         Johanna Blomberg          Göteborg-Majorna OK       GODKÄND                 6
         Ellen Wahlgren            Bredareds IF              GODKÄND                20
         Jonas Andreasson          OK Skogshjortarna         GODKÄND                20
         Niklas Österlund          IK Ymer                   GODKÄND                20
         Lisa Wallin               OK Mark                   GODKÄND                20
         Elsa Pedersen             OK Alehof                 GODKÄND                 6
         Martin Ahlberger          Hestra IF                 GODKÄND                20
         Line Ahlberger            Hestra IF                 GODKÄND                20
         Mari Haraldsson           Svenljunga OK             GODKÄND                20
         Anna Glaerum              IK Uven                   GODKÄND                 6
         Andreas Mogren            OK Alehof                 GODKÄND                 6
         Sara Ivarsson             OK Kullingshof            GODKÄND                20
         Jessika Tell              OK Skogshjortarna        EJ START                20
         Emil Whass                OK Kullingshof           EJ START                20
         Cajsa Andersson           Tolered-Utby OL          EJ START                 6
         Johanna Åkerström         Fk Herkules              EJ START                 6
         Rasmus Pettersson         Gällstads IF             EJ START                20
         Viktor Whass              OK Kullingshof           EJ START                20
         Erik Schön                Hestra IF             FELSTÄMPLAT                20
         Lina Grönberg             Kungälvs OK           FELSTÄMPLAT                 6
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 1
Banlängd: 2 420 m 11 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Kristoffer Pettersson     Lerums Sok                  25:23        10:29    6
  2      Annette Sjögren           Ulricehamns OK              27:14   1:51 11:15   20
  3      Alfred Björklund          Sävedalens Aik              27:36   2:13 11:24    6
  4      Harriet Andersson         OK Skogshjortarna           31:35   6:12 13:03   20
  5      Malin Ferm                Rydboholms Sk               35:10   9:47 14:32   20
  6      Bodil Jambrei             OK Räven                    46:15  20:52 19:07   20
  7      Simon Nilsson             Skene Sois                  51:42  26:19 21:22   20
  8      Amanda Hembäck            OK Kullingshof              59:56  34:33 24:46   20
  9      Barbro Börjesson          OK Skogshjortarna           67:52  42:29 28:03   20
 10      Leif Börjesson            OK Skogshjortarna           67:57  42:34 28:05   20
 11      Jakob Rosen               Klubblös                    71:01  45:38 29:21    9
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 2
Banlängd: 2 790 m 13 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Linda Wåkerås             Rydboholms Sk               34:16        12:17   20
  2      Sanna Svensson            Främmestad IK               34:49   0:33 12:29   20
  3      Frida Carlsson            OK Kullingshof              40:58   6:42 14:41   20
  4      Johanna Kristensson       OK Skogshjortarna           45:50  11:34 16:26   20
  5      Ulla Lennartsson          Herrljunga Sk               46:59  12:43 16:50   20
  6      Ylva Agell                Främmestad IK               50:19  16:03 18:02   20
  7      Lisa Berglöf              OK Kullingshof              51:54  17:38 18:36   20
  8      Malou Berglöf             OK Kullingshof              52:01  17:45 18:39   20
  9      Britt Dohse               Vaggeryds Sok               54:37  20:21 19:35   14
 10      Christina Wernersson      OK Orinto                   63:36  29:20 22:48   20
 11      Markus Hederskog          Ifk Göteborg                66:18  32:02 23:46    6
 12      Olle Jarnhammar           OK Skogshjortarna           70:16  36:00 25:11   20
 13      Anna Jansson              Frölunda OL                 88:54  54:38 31:52    6
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 3
Banlängd: 4 030 m 2 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Marie Larsson             OK Kullingshof              43:03        10:41   20
  2      Björn-Olof Petre          Istrums Sk                  63:54  20:51 15:51   20
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 4
Banlängd: 2 770 m 14 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Sven Widfeldt             OK Tranan                   31:01        11:12   20
  2      Lena Lövgren              IK Ymer                     31:18   0:17 11:18   20
  3      KentEdlund                IF Elfsborg                 33:47   2:46 12:12   20
  4      Bodil  Enander            Vänersborgs Sk              35:31   4:30 12:49   20
  5      Jane-Erik Karlsson        IK Gandvik                  39:15   8:14 14:10   20
  6      Anneli Jansson            Fritsla Vik                 39:44   8:43 14:21   20
  7      Börje Hansson             Bredareds IF                39:46   8:45 14:21   20
  8      My Engström               Lerums Sok                  40:03   9:02 14:28    6
  9      Ingegerd Olsson           OK Alehof                   42:37  11:36 15:23    6
 10      Hans Zickerman            Göteborg-Majorna OK         46:40  15:39 16:51    6
 11      Birgitta Alstad           Göteborg-Majorna OK         58:47  27:46 21:13    6
 12      Lennart Arvidsson         IK Omega                    61:02  30:01 22:02   20
 13      Ingegerd Karlsson         IK Ymer                     69:35  38:34 25:07   20
         Charlotte Andersson       Klubblös              FELSTÄMPLAT                 9
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 5
Banlängd: 3 690 m 14 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Calle Blomberg            Göteborg-Majorna OK         35:16         9:33    6
  2      Lena Johansson            Sävedalens Aik              38:49   3:33 10:31    6
  3      Charlotte Andreasson      Värend Gn                   38:51   3:35 10:32   14
  4      Olle Jörgenssen           OK Alehof                   41:21   6:05 11:12    6
  5      Göran Enander             Vänersborgs Sk              41:32   6:16 11:15   20
  6      Sven Eriksson             OK Landehof                 42:44   7:28 11:35    6
  7      Leif Mathiasson           OK Landehof                 43:39   8:23 11:50    6
  8      Bengt Ahlgren             Lerums Sok                  49:56  14:40 13:32    6
  9      Bo Jägerström             IF Elfsborg                 51:26  16:10 13:56   20
 10      Åke Johansson             Sävedalens Aik              54:26  19:10 14:45    6
 11      Boris Jönsson             IK Ymer                     55:16  20:00 14:59   20
 12      Rolf Engman               OK Skogshjortarna           55:30  20:14 15:02   20
 13      Klas Henriksson           OK Kullingshof              56:19  21:03 15:16   20
 14      Fredrik Gergils           Hestra IF                   58:16  23:00 15:47   20
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 6
Banlängd: 5 010 m 7 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Inge namn                 OK Kullingshof              58:43        11:43   20
  2      Roger Gunnarsson          Falköpings Aik              61:07   2:24 12:12   20
  3      Josefin Olsson            OK Alehof                   61:58   3:15 12:22    6
  4      Magnus Wallin             OK Mark                     74:54  16:11 14:57   20
  5      Ted Liivrand              OK Skogshjortarna           76:27  17:44 15:16   20
  6      Christer Mårtensson       OK Kullingshof              92:45  34:02 18:31   20
         Kurt Andersson            OK Kullingshof        FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 7
Banlängd: 3 260 m 10 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      HAns Blomgren             OK Tranan                   28:50         8:51   20
  2      Anneli Larsson            OK Kullingshof              29:15   0:25  8:58   20
  3      Claes Lindegårdh          Tolered-Utby OL             36:52   8:02 11:19    6
  4      Therese Holmström         IK Gandvik                  37:59   9:09 11:39   20
  5      Beng Dellming             IF Marin Väst               38:37   9:47 11:51    6
  6      Sture Öberg               Borås Gif                   39:02  10:12 11:58   20
  7      Carl-Åke Svensson         OK Kullingshof              42:58  14:08 13:11   20
  8      Ingemar Glad              Falköpings Aik              44:49  15:59 13:45   20
  9      Eva Adolfsson             IK Ymer                     51:21  22:31 15:45   20
         Leif Hilmersson           OK Klyftamo           FELSTÄMPLAT                20
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 8
Banlängd: 4 940 m 18 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Lars Andersson            OK Orinto                   34:31         6:59   20
  2      Urban Scherdin            Sävedalens Aik              38:32   4:01  7:48    6
  3      Hans Andersson            OK Kullingshof              42:19   7:48  8:34   20
  4      Bengt Classon             OK Orinto                   43:38   9:07  8:50   20
  5      Ebba Månsson              Kungälvs OK                 44:53  10:22  9:05    6
  6      Stig Johansson            Hestra IF                   45:01  10:30  9:07   20
  7      Marika Ogrelius           Ifk Göteborg                46:31  12:00  9:25    6
  8      Kjell Karlsson            Svenljunga OK               48:19  13:48  9:47   20
  9      Lena Westberg             Klubblös                    48:21  13:50  9:47    9
 10      Robert Wilkås             Lerums Sok                  50:58  16:27 10:19    6
 11      Hans Rantzow              Toarps OK                   52:27  17:56 10:37   20
 12      Bo Hjalmarsson            Gällstads IF                52:45  18:14 10:41   20
 13      Thomas Stråhle            OK Orinto                   54:15  19:44 10:59   20
 14      Conny Wernersson          OK Orinto                   55:20  20:49 11:12   20
 15      Claes Claesson            Fk Herkules                 58:26  23:55 11:50    6
 16      Michael Andersson         Göteborg-Majorna OK         63:40  29:09 12:53    6
 17      Lennart Berg              Svenljunga OK               69:56  35:25 14:09   20
         Acke Wåhlander            Helsingborgs Sok      FELSTÄMPLAT                13
----------------------------------------------------------------------------------------

Öppen 9
Banlängd: 6 750 m 7 startande

         Namn                      Klubb                   Tid             Km-tid
--------------------------------------------------------------------------------------
  1      Pål Schmidt               Strängnäs-Malmby OL         53:26         7:55   16
  2      Rick McGregor             Ifk Kiruna                  56:44   3:18  8:24   11
  3      Fredrik Johansson         Hestra IF                   59:10   5:44  8:46   20
  4      Anders Ljungblom          Göteborg-Majorna OK         62:10   8:44  9:13    6
  5      Anders Lövgärd            OK Alehof                   69:40  16:14 10:19    6
  6      Claes Fransson            OK Gipen                    70:09  16:43 10:24    2
  7      Magnus Andreasson         Klubblös                    72:29  19:03 10:44    9
--------------------------------------------------------------------------------------

Skapad av TALOFO v1.2 (c) Anders Kallin 1998-1999, 1999-09-19 14:49:26